Šta je novo?

Stambeni krediti

Da, naravno, krajnja cifra je jedino sto je bitno. Ali s' obzirom da planiram kredit od oko 70 000 ne bih za ucesce da dajem 14000 jer ih nemam u steku, zato gledam ucesce od 10%.
Daje i komercijalna kredite sa 10 posto učešća.. do 20g otplata i 100k iznos kredita.
Ajde da ispadnem glup, koliko sam ja procitao povrat pdva na prvu nekretninu je 10%?

Edit: to vazi samo za novogradnju tj kada se kupuje direktno od investitora, za staru gradnju ne vazi
10 posto od cene stana minus pdv, to je oko 9 posto.. 40kvm vlasnik ostali clanovi po. 15kvm.Davala je gds pozajmicu do iznosa pdva za zemunske kapije.
 
Najgluplje je sto te za povrat pdva teraju da kupis stan u novogradnji koji je krs kvalitet
Ne mora novogradnja, ali stan ne sme da je bio u prometu.
Da je suprotno, vrteli bi se povrati na jednu te istu nekretninu do besvesti.
Ako ipak kupiš nekretninu koja je prometovana, a tebi je prva, dobijaš oslobođenje od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava, a to je 2,5% od ukupne cene, a povrat pdv je 9% od ukupne cene (u idealnoj situaciji kada kupac i članovi uže porodice "pokrivaju" celu kvadraturu nekretnine).
 
Najgluplje je sto te za povrat pdva teraju da kupis stan u novogradnji koji je krs kvalitet
Pa ne mogu da ti vrate pdv na starogradnju kad se za te stanove ni ne plaća pdv nego porez na prenos apsolutnih prava od 2.5% a za kupce prvog stana i za taj porez postoji oslobođenje.
 
Ne mora novogradnja, ali stan ne sme da je bio u prometu.
Da je suprotno, vrteli bi se povrati na jednu te istu nekretninu do besvesti.
Ako ipak kupiš nekretninu koja je prometovana, a tebi je prva, dobijaš oslobođenje od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava, a to je 2,5% od ukupne cene, a povrat pdv je 9% od ukupne cene (u idealnoj situaciji kada kupac i članovi uže porodice "pokrivaju" celu kvadraturu nekretnine).
Ovo vazi i ako kupujem starogradnju od prvog vlasnika stana iz 82 godine? Tj taj stan se racuna da je bio u prometu i nema povrata pdv-a?
 
U sustini stara gradnja otpada ako se hoce povrat pdva
 
Najgluplje je sto te za povrat pdva teraju da kupis stan u novogradnji koji je krs kvalitet
Pa ne mogu ti vratiti pdv na nekretninu za koju nisi ni platio pdv. 😀 Eventualno to da definisu kao subvenciju neke vrste.
Raifaisen daje sa 10% za kupce prve nekretnine pod istim uslovima kao i za 20%
 
^ @Alukard Dobijaš povrat poreza na apsolutna prava (2,5%) ako ti je prva nekretnina u svojini.
Računaj i da je cena kvadrata tog stana niža, a neki kažu da je stara gradnja bolja.

Sve ima svoje za i protiv.
 
U staru gradnju uvek mora nesto se ulozi ....Sve je to ko sta voli i na sta naleti.
 
U staru gradnju uvek mora nesto se ulozi ....Sve je to ko sta voli i na sta naleti.
Tačno, ali po pravilu oko zgrade imaš i infrastrukturu dostojnu čoveka - parking i parkić, drvo - jer su te zgrade iz 80tih ipak gađenje planski.
Bar u NS.

EDIT: Sad slušam onog Komazeca ekonomistu, preporučuje da se uzima stambeni kredit po fiksnoj kamatnoj stopi u DINARIMA bez devizne klauzule!
LOL veliki teoretičari i stručnjaci, još da neka banka daje takve kredite.

EDIT2: https://nova.rs/vesti/biznis/rgz-kesom-placeno-85-odsto-nekretnina/
Oklen?
Mi normalan narod svi u kreditu, a ovi donesu keš u koferčetu (Ivice). :confused:
Strašno.
 
Poslednja izmena:
od nekog sam cuo da postoji varijanta, ako si kupac prvog stana, da se novac koji dobijes kao povrat pdv-a tretira kao ucesce, tako da prakticno mozes uzeti kredit bez ucesca. Ako se setim ko mi je to rekao, pitacu detaljnije. Znam da je imalo veze sa stanovima u naselju Zemunske Kapije, mozda je to neka pogodnost koju nudi investitor, a ne banka.

To sa PDVom može da dogovori za prvu nekretninu ali samo za novogradnju.
Takođe postoji i ograničenje na koliko kvadrata se obračunava povrćaj. Za kupca vrednost 40m2 I za ostale ukućane svaki po 15m2. Za sve važi da ne smeju da imaju nekretninu u vlasništvu u momentu kupovine.

Što se tiče Zemunske kapije i ranije naselja Stepa GDS kao investitor je odobravao bedkamatnu pozajmicu za 10 godina ns razliku do 20% učešća.
 
Realno meni je stara gradnja top, trenutno bas zivim u naselju kao sto je @Čika_Kure opisao, ima parkova,terena,igralista,prodavnica i tu planiram da kupim stan, stim sto je cena kvadrata sa 1000-1100€ otisla na 1400€
 
To sa PDVom može da dogovori za prvu nekretninu ali samo za novogradnju.
Takođe postoji i ograničenje na koliko kvadrata se obračunava povrćaj. Za kupca vrednost 40m2 I za ostale ukućane svaki po 15m2. Za sve važi da ne smeju da imaju nekretninu u vlasništvu u momentu kupovine.

Što se tiče Zemunske kapije i ranije naselja Stepa GDS kao investitor je odobravao bedkamatnu pozajmicu za 10 godina ns razliku do 20% učešća.
Sad se pozajmica vraća pre useljenja. (ceka se povraćaj pdv da bi se uselili u stan)
 
Da napišem my 2 cents. Ja sam prošle godine pred COVID završio sa podizanjem stambenog. Kao što ti je rečeno, fasciklu u ruku i od banke do banke da skupljaš ponude. Ja sam obišao Intesu (tada moja banka), OTP (Vojvođansku i onu drugu), Credit Agricole, Erste, RF i na kraju NLB. Možda i još neku, ali ne sećam se više jer je bilo u decembru 2019.

Plan mi je bio da sa najboljom ponudom odem nazad u Intesu i da tražim da mi izjednače ponudu da ne bih morao da menjam banku jer sam kod njih imao i dozvoljeni minus i revolving Amex i još gomilu nekih stvari. Međutim, službenica u Intesa Casa NS me nije ni pogledala rekla je odjebi. Bukvalno sam istog sekunda sišao kod savetnika i pokrenuo proces zatvaranja svega što sam kod njih imao. Žena dole je bila u čudu zašto se to dešava, pogotovo uzevši u obzir koliko sam im novca ostavio na kamate na usluge koje sam koristio. Odlučio sam se na NLB, u tom trenutku su mi osim najvećeg iznosa na moju zaradu ponudili i najbolju kamatu - 2.9% plus šestomesečni EURIBOR koji je tada bio oko -0.33 (u Intesi su mi davali 3.3% i tromesečni EURIBOR koji je bio oko -0.4, dakle 2.9% u tom trenutku). Takođe u NLB-u nije bilo nikakvih dodatnih troškova obrade, NKOSK-a niti nametanja životnog osiguranja, dok je u Intesi bilo potrebno sve to.
Ono što znam je da su najgori bili RF (oko 4.5-5 hiljada evra raznoraznih troškova je bilo potrebno da bih samo dobio kredit) i Credit Agricole. A Erste, iako je imao solidne uslove recimo visinu rate računa nekom tamo računicom sa visinom potrošačke korpe, pa neke koeficijente onda dodaju i oduzimaju i na 72k koje su mi dali u NLB-u za istu zaradu ovde sam mogao max 50k.

Mislim da su stvari sada malo drugačije po pitanju uslova u svim bankama, znam jer poznajem par ljudi koji su uzimali kredite i po našoj preporuci isto obilazili banke tako da info o tome koliko šta gde košta uzmi sa rezervom i informiši se sam direktno u bankama.

Poslednje što ću ti reći je da ne unajmljuješ nikakve agencije. Proces oko podnošenja zahteva je relativno jednostavan i tvoj savetnik će te sprovesti kroz njega u potpunosti - ipak je njima u cilju da ti dobiješ taj kredit, pa čak i da se desi da nešto zafali uvek će te pre iscimati da dopuniš dokumentaciju nego što će te kategorički odbiti. Dovoljno je što će te, vrlo verovatno, agencije za nekretnine opelješiti za svoju "uslugu" što su ti se javili na telefon kada si našao stan u oglasima sam i što će te, u zavisnosti od banke na koju se odlučiš, još i oni očerupati raznim troškovima (obrada, NKOSK, osiguranja, procenitelj, pa onda notar i katastar). Informiši se dobro oko svega i sve proveravaj dva puta pre nego što napraviš finalni korak i podneseš zahtev jer je u pitanju velika finansijska odluka :)
 
Raiffeisen je kupio credit agricole banku. U CA ne znaju gde udaraju, vecina radnika pogotovo savetnika i menadžera, cudilo bi me da izdaju i jedan kredit sa svojim uslovima. Generalno zaobilaziti njih za bilo sta
 
Kad sam tražio kredit, bukvalno su svi trčali da ponude bolje uslove. Sa jednom ponudom odeš kod drugog i odmah izjednači i nešto spusti. Mislim da je CA bio najpovoljniji na kraju, 2.7+ Euribor, ali ja nisam hteo varijabilnu kamatnu stopu. Na kraju sam se odlučio za Unicredit, nisam ni našao drugu banku da nudi fiksnu za staru gradnju, Intesa nudi fiksnu za novogradnju sa energetskim pasošem. Kamatne stope su 2.99 do 10 godina, 3.19 do 15 godina, jedva su prihvatili da nešto spuste. Preporuka da idete u neku malo manju ekspozituru i da tražite da pričate sa šefom tu, u glavnoj ekspozituri ne možete dobaciti dalje od savetnika. Obradu kredita su mi smanjili 0.5%, NKOSK 1.75% bez životnog osiguranja, osiguranje stana oko 30e godišnje.
 
Sad se pozajmica vraća pre useljenja. (ceka se povraćaj pdv da bi se uselili u stan)
Za tu "pozajmicu" za PDV se i ranije čekao povrat novca od trezora pre nego što se dobiju ključevi.

Za ovaj drugi deo prave pozajmice se potpisivao ugovor i on se otplaćuje normalno mesečnim ratama na 10 godina (120 rata)
 
Da jeste, mora da se vrati pre ključeva.
Nije lose za ljude koji uzimaju kredit sa 10 posto učešća jer praktično ne treba učešće (treba oko 1 posto+kapara).
To je bilo pre, koliko sam upucen tu pravu pozajmicu više ne daju.
 
Kad sam tražio kredit, bukvalno su svi trčali da ponude bolje uslove. Sa jednom ponudom odeš kod drugog i odmah izjednači i nešto spusti. Mislim da je CA bio najpovoljniji na kraju, 2.7+ Euribor, ali ja nisam hteo varijabilnu kamatnu stopu. Na kraju sam se odlučio za Unicredit, nisam ni našao drugu banku da nudi fiksnu za staru gradnju, Intesa nudi fiksnu za novogradnju sa energetskim pasošem. Kamatne stope su 2.99 do 10 godina, 3.19 do 15 godina, jedva su prihvatili da nešto spuste. Preporuka da idete u neku malo manju ekspozituru i da tražite da pričate sa šefom tu, u glavnoj ekspozituri ne možete dobaciti dalje od savetnika. Obradu kredita su mi smanjili 0.5%, NKOSK 1.75% bez životnog osiguranja, osiguranje stana oko 30e godišnje.
Druže u maltene svakoj banci stambene kredite ne možeš rešavati u ekspozituri već samo u centrali i to u odeljenju za plasman stambenih kredita (npr. u Intesi je to Intesa casa (posebno odeljenje samo za stambene kredite)).
Tako da tvoj savet, iako dobronameran, nije primenjiv u praksi.
 
Druže u maltene svakoj banci stambene kredite ne možeš rešavati u ekspozituri već samo u centrali i to u odeljenju za plasman stambenih kredita (npr. u Intesi je to Intesa casa (posebno odeljenje samo za stambene kredite)).
Tako da tvoj savet, iako dobronameran, nije primenjiv u praksi.
Znači ti ga savetuješ da ako je npr. iz Leskovaca ide u centralu Intese u Beograd? Nemoj da zezaš, naravno da će da ide u ekspozituru u svom gradu i da pregovara sa njima, a oni će naravno da traže uslove od svoje centrale na osnovu ponude druge banke koju si im pokazao.
 
Znači ti ga savetuješ da ako je npr. iz Leskovaca ide u centralu Intese u Beograd? Nemoj da zezaš, naravno da će da ide u ekspozituru u svom gradu i da pregovara sa njima, a oni će naravno da traže uslove od svoje centrale na osnovu ponude druge banke koju si im pokazao.
Poglavice, nisam ja organizator rada i poslova u bankama, niti išta ikog savetujem, samo pišem kako jeste.

Npr. postoji jedna Intesa Casa za Južnobački okrug. Što podrazumeva da svi koji ishoduju stambeni kredit bilo da su iz NS, Titela, Vrbasa, Žablja moraju da idu tu, i to kod jedne od DVE službenice koje na tim poslovima rade.

Verujem da je tako i u Jablaničkom okrugu (Leskovac).

Dakle savet da ode da intimizira i da se zarakija sa direktorom Perom iz lokalne filijale banke je ok, pod uslovom da mu ne treba stambeni kredit, jer mu lokalni direktor Pera isti ne može odobriti, niti bilo šta na tu temu ponuditi.
 
Valjda će neko da otvori još neku banku, glupo da samo Intesa posluje.
 
@Čika_Kure
Druže, ja u bankama radim već 15 godina i znam kako se organizuje odobravanje ponuda klijentima. U pravu si da se stambeni krediti iz ekspozitura u malim gradovima obrađuju u većim centrima ali komunikacija sa tim ko odobrava kredit ide preko lokalne ekspoziture. Mislim, možeš ti da ideš pet puta iz Leskovca u Niš ali nema baš logike, i većina ljudi to ne radi. Tom direktoru Peri iz Leskovca je u interesu da tebi isplati stambeni kredit i on će sigurno da juri od svoje centrale ponudu koja tebi odgovara da bi baš kod njih uzeo kredit.
E sad, ako su ti što rade u toj ekspozituri totalni debili i ne interesuje ih da tebi odobre kredit to je druga stvar.
 
Ja sam uzeo u intezi u decembru 2019e, dakle tik pre nego sto je korona krenula.
Zavrsio sam sve bukvalno sa 2 ili 3 odlaska u banku, mada sam imao Magnifica savetnicu koja mi je zavrsavala sve sto treba.

Iskren da budem nije mi se menjala banka, a dobio sam dobre uslove tako da nisam ni mnogo razmisljao, sve manje vise dodje na isto..
Trenutno mi kamata ispadne 2.35% :)
 
Naravno da se ne ide u Beograd za stambeni kredit, 21. vek je. :D
Oni iz ekspoziture proslede zahtev za kredit u Beograd, pa onda iz Beograda vraćaju odgovor, i posle toga sve se zavrsi u toj ekspozituri.
 
Druže u maltene svakoj banci stambene kredite ne možeš rešavati u ekspozituri već samo u centrali i to u odeljenju za plasman stambenih kredita (npr. u Intesi je to Intesa casa (posebno odeljenje samo za stambene kredite)).
Tako da tvoj savet, iako dobronameran, nije primenjiv u praksi.
Pišem o svom iskustvu, ne iz druge, treće ruke. Išao sam u ekspozituru CA u 27. Marta, i tamo su mi dali bolje uslove nego u centrali njihovoj, tamo sam otišao sa zahtevom za neki keš kredit, pa smo okrenuli na stambeni, i onda je radnica tu meni rekla kako se njihova šefica "više razume u stambene kredite" pa da pričam sa njom. Ona mi dala na prvu loptu istu ponudu kao što je zvanična sa sajta, mislim da je tada bilo 2.95 + Euribor. Ja kažem dobio sam 2.75 u drugoj banci, ona kaže mi možemo da spustimo na 2.7 i 0.5 obrada kredita.

Istina je da su u Intesi bili najmanje fleksibilni, nisu hteli da pričaju o fiksnoj stopi, nudili neke gluposti, ali meni ništa što su nudili nije bilo interesantno.
 
Ja sam uzeo u intezi u decembru 2019e, dakle tik pre nego sto je korona krenula.
Zavrsio sam sve bukvalno sa 2 ili 3 odlaska u banku, mada sam imao Magnifica savetnicu koja mi je zavrsavala sve sto treba.

Iskren da budem nije mi se menjala banka, a dobio sam dobre uslove tako da nisam ni mnogo razmisljao, sve manje vise dodje na isto..
Trenutno mi kamata ispadne 2.35% :)
Bas isto iskustvo samo par keseci ranije uzimao. Trenutno je 2.35 varijabilna ali dok se evropska privreda oporavi, ja sam otplatio kredit lagano:)
 
Pa da, tako nesto, uzeo sam 60k na 15g, evo vec je proslo godinu ipo dana :)

Realno ako ekonomija krene na bolje pa euribor to krene da prati i skace, skocice nam i plate (bar tako ja u IT-u razmisljam), tako da se ne stresiram puno
 
Poslednja izmena:
Ono sto sam ja primetio je da ako mozete idete prvo na sastanak sa kreditnim savetnikom, a ne sa licnim bankarom. Mene su uglavnom slali prvo greskom kod kreditnog savetnika i on je imao mnogo preciznije informacije, vise primera, saveta...
Kasnije kada su me prebacili na licnog bankara, to vec nike islo tako lako, cak je bankarka zvala savetnicu za dodatne informacije.
 
Nazad
Vrh Dno