Šta je novo?

Windows 11 - dev build / preview / testiranje

Intel ima TPM 2.0 od 6. generacije (skylake) samo treba da se aktivira u bios-u PTT opcija. Svi koji žele da probaju zvaničnu beta verziju treba da aktiviraju TPM (PTT ili fTPM) i onda da se prijave u Insider program (u podešavanjima Update & Security pa Windows Insider Program) i bitno je da se podesi na Dev Channel, ako imate procesor koji je stariji od 8. generacije Intel ili 2. Ryzen izbaciće obaveštenje da nemte predložene specifikacije i da možda bude bagova i smetnji ali daje da se instalira onda najnormalnije. Update-ujte na najnoviji build i onda sledeće nedelje dolazi Windows 11 build. Nadam se da sam pomogao nekome.
Imam i5-6500, ploča Asus Z170-P, i nigde u BIOS-u ne mogu da nađem TPM/PTT opciju.
 
Kome izbaci pored procesora zuti znak pitanja neka ponovi test sa Admin dozvolom, ja sam prvi put odradio i dobio sam rezultat ko sa slike gore gde je Ryzen 1600.Screenshot (30).pngScreenshot (29).png
 
1624779960499.png

Hehe, carevi :)
 
@nex999 pokreni ponovo test sa admin dozvolom. Mada sam ja bio obrisao prvo pa sam onda ponovo instalirao i pokrenuo test sa admin dozvolom i onda je sve bilo ok.
 
@nex999 pokreni ponovo test sa admin dozvolom. Mada sam ja bio obrisao prvo pa sam onda ponovo instalirao i pokrenuo test sa admin dozvolom i onda je sve bilo ok.

Da, video sam onaj tvoj post gore, i taj shot je app pokrenut sa admin nalogom. Win 11 (trenutno) ne podrzava taj procesor, videcemo ubuduce...
 
Ma bice podrzani i stariji procesori samo oni sada nesto kao izmisljaju i prave frku.

Prave raspravu na netu bez potrebe a na kraju ce moci svi procesori koji su sada na win 10 i rade najnormalnije.
 
Kao da je to nešto bitno što ne može. :D Isto s drugo pakovanje.
 
PC koji košta 150.000+ dinara ne podržava Win11. Drugar hoće da ga izbaci kroz prozor. Smejem se od jutros ne stajem. :ROFLMAO::LOL::ROFLMAO:
Pazi kada ga podpuno razumem.

Ja sam isto kao mozda velika vecina koga zanima sve novo, ali se nisam odvazio da skidam ovu procurelu verziju Win 11 i da je instaliram nego sam se posle ko zna koliko godina od kako sam izasao iz Insider programa sinoc vratio i sada cekam kada ce da puste Win 11 jer nema sanse da cu moci da izdrzim do jeseni a da ga ne probam.

Jednostavno takav sam.
 
Uspeo sam da ga smirim i spasim PC, greota je da se razbije :ROFLMAO: Inače koliko sam mogao da video treba samo da kupi Gigabyte TPM za 1500 dinara i to je to, valjda.
 
Ma jok, koju maticnu ima? Samo ode u bios u Security pa tamo ukljuci to.
 
Nema u biosu proverio sam , ali ima slot da doda 1 x Trusted Platform Module (TPM) header (2x6 pin, for the GC-TPM2.0_S module only)

Ploča je Z370 aorus gaming 5
 
Nema u biosu proverio sam , ali ima slot da doda 1 x Trusted Platform Module (TPM) header (2x6 pin, for the GC-TPM2.0_S module only)

Ploča je Z370 aorus gaming 5
Zar nije dobio onda tu plocicu uz maticnu? Neka proveri u pakovanju kutije mozda ima to.

EDIT: Sada sam pogledao na YT unboxing te maticne i nema u kutiji taj header. Malo mi je glupo da maticna te klase nema podrzan TPM. Nije to bas toliko matora ploca.
 
nema toga na stanju, provereno
 
Zanimljive stvari iz zvaničnog MS dokumenta o minimalnim hardverskim zahtevima:

Upon approval from Microsoft, OEM systems for special purpose commercial
systems, custom order, and customer systems with a custom image are not required to ship with a TPM support enabled.
Znači izgleda da definitivno 11-ica može da radi bez TPM zahteva.

Microsoft recognizes that the user experience when running the Windows 11 in virtualized environments may vary from the experience when
running non-virtualized. So, while Microsoft recommends that all virtualized instances of the Windows 11 follow the same minimum hardware
requirements as described in Section 1.2, the Windows 11 does not apply the hardware-compliance check for virtualized instances either during
setup or upgrade.
Note that, if the virtualized environment is provisioned such that it does not meet the minimum requirements, this will have
an impact to aspects of the user experience when running the OS in the virtualized environment.
Ovo je takođe veoma zanimljivo, spekuliše se po netu da će zahvaljujući ovome najverovatnije biti poprilično jednostavno omogućiti instalaciju na svim mašinama. Sve što je potrebno jeste da se uporede registry vrednosti sistema instaliranog na VM i sistema instaliranog na podržanom uređaju. Tačnije da se pronađe stavka u registry-u koja je zadužena za trigerovanje provere kompatibilnosti, koja je najverovatnije ugašena u VM.
 
@CountMike ima li blaotware i telemetrije u istoj mjeri kao na windows 10 pro??
Sve je otprilike isto mada su neke stvari izbačene kao recimo Skype. Ja sam neke stvari isključio ili deinstalirao pa sada neznam tačno. W11 se vodi kao probna, insider verzija pa je telemetrija pojačana.
 
Toga će biti samo još više. Pogledaj cenovnik Windows Viste, pa mora nekako da se nadoknadi to.
I kakve veze sada ima telemetrija sa time koliko je kostala Glista?

Toliko se ljudi tripuju oko windows-a a ovamo na facebook, na instagramu i ostalim mrezama dele svoj zivot od ujutru kada ustanu do uvece dok ne legnu i onda kaze ja necu da me prate, pa druze ne moraju znaju sta sve radis jer im ti to sam serviras.
 
Biće sigurno načina da se telemetrija lepo pogasi kao što ima nekoliko načina i na desetki.
 
I kante mogu upgrade :D
 

Prilozi

  • B9604512-68CA-496E-806E-5FB376977B3D.jpeg
    B9604512-68CA-496E-806E-5FB376977B3D.jpeg
    523.8 KB · Pregleda: 131
I kakve veze sada ima telemetrija sa time koliko je kostala Glista?

Toliko se ljudi tripuju oko windows-a a ovamo na facebook, na instagramu i ostalim mrezama dele svoj zivot od ujutru kada ustanu do uvece dok ne legnu i onda kaze ja necu da me prate, pa druze ne moraju znaju sta sve radis jer im ti to sam serviras.
Ti servisi su besplatni, Windows nije. tj. sada jeste, ali zato telemetrija.

I nije isto - kada telemetrije krene da usporava računar sa kojim zaradjujes za život, to je već ozbiljan problem.
 
Ja imam neki quad core 1155,acer,8gb,ssd,medjutim ploca ne podrzava secure boot i tpm. :(
 
Postoje ogromne šanse da od tog zahteva ne bude ništa, kao što sam kačio MS će dozvoljavati prodaju Windows 11 PC računara bez TPM-a, tako da ne vidim razlog da bude nekih problema i bez tog čipa. Mnogo vremena ima još do izlaska, videćemo sad kad izađe prvi zvanični dev ISO, da li će uspevati da se instalira kao i leak verzija bez TPM-a i na nepodržanim procesorima.

 
Nazad
Vrh Dno