Šta je novo?

Grejanje na struju

Ta furuna je slaba za površinu 120 m2, 9kW je predato vodi, pogledajte Alfa therm 20 predaje 14kW vodi a trebala bi da je sa cenom i dimenzijama slična. Alfa ima kvalitetnije ložište i rade od debljeg lima. Utrči na alfin sajt trebalo bi da ima neki kalkulator snage grejanja.
 
A ona struja iz naslova teme je gde?
 
Treba drugaru grejalica da dogreva sobu zbog bebe, kada su jaki minusi ili kada se centralno grejanje isključi. Vidim da se dosta preporučuju konvektorske grejalice, da li ima nešto što se izdvaja kvalitetom što treba uzeti u obzir?
 
Bebi ne treba nista toplije od temp za odrasle cak je pozeljno i hladnije jer njima nije razvijena termoregulacija. Delonghi su ok.
 
Bebi ne treba nista toplije od temp za odrasle cak je pozeljno i hladnije jer njima nije razvijena termoregulacija. Delonghi su ok.
To za bebe nije bas tako, bas zato sto nemaju razvijenu termoregulaciju bebama je potrebno obezbediti malo visu tem. nego odraslima. Beba inace zbog proprcija samog tela najvise toplote gubi preko glave. Ja inace radim u pedijatriji (decija hirurgija) i bebe obavezno stavljamo na raznorazne grejne povrsine. Generalno decije sobe se drze na visim temperaturama (1-2 stepena) nego npr dnevna soba. Tako da eto malo edukacije...
 
Nas pedijatar nam je ovako rekao:
  • Za period kada je beba budna - temperatura u sobi bi trebalo da bude između 20 i 22 stepena Celzijusovih.
  • Tokom noći, odnosno kada beba spava, u sobi bi trebalo da bude između 18 i 20 stepeni Celzijusa.
Za decake stepen hladnije od devojcica.
Navedene temperature su mnogima malo zimi i greju od 23-25C.
 
Nas pedijatar nam je ovako rekao:
  • Za period kada je beba budna - temperatura u sobi bi trebalo da bude između 20 i 22 stepena Celzijusovih.
  • Tokom noći, odnosno kada beba spava, u sobi bi trebalo da bude između 18 i 20 stepeni Celzijusa.
Za decake stepen hladnije od devojcica.
Navedene temperature su mnogima malo zimi i greju od 23-25C.
Znaci strasno, 20 stepeni je i meni hladno a ne bebi. U sali gde radim tem prostora je oko25 stepeni. Tog pedijatra nebi komentarisao, Znaci mi u bolnici kada radimo sa bebama se bespotrebno znojimo, guramo inkubatore i grejne stolove, raznorazne grejne duvalice za grejne povrsine... Izvini ja imam malu decu kuci i nikad ali nikad ih nebi drzao u sobi gde je tem 18 stepeni. A ovo za pol bebe i tem tek nebi komentarisao...
 
Zanima me kod etažnog grijanja sa elektro kotlovima Vaillant eloBlock, koji imaju grijače 2x3kW (6kW), 3+6kW(9kW) i 2x6kw(12kW):
1) koje su minimalne snage na kojima rade, kad je blisko dostignuta podešena temperatura? Da li je to puna snaga jednog grijača ili elektronika upravlja tako da može raditi i na npr. 1kW ili manje?
2) da li se kod trofaznog napajanja uvijek angažovana snaga ravnomjerno raspoređuje na sve tri faze?

Kod prvog pitanja, ne govorim o manuelnom ograničavanju snage!
 
Kod grejaca 3kW (3x1kW) korak je 1kW a kod grejaca od 6kW (3x2kW) korak je 2kW itd... sudeci po shemi.
Ako recimo radi jedan grejac opterecuje jednu fazu dva grejaca dve faze itd...
 
Kod grejaca 3kW (3x1kW) korak je 1kW a kod grejaca od 6kW (3x2kW) korak je 2kW itd... sudeci po shemi.
Ako recimo radi jedan grejac opterecuje jednu fazu dva grejaca dve faze itd...
Ovo sa fazama nije logično! Sva tri modela koja navodim (6, 9 i 12 kW) imaju 2 (DVA) grijača pa po ovoj logici nikad ne bi opteretili sve tri faze.
Ovo sa koracima bi moglo biti, ali sudeći po rezonu iz daljeg teksta, nisam siguran u konstataciju zoxora, inače cijenjenog na forumima.
 
6kW ima 2x3kW a tih 3kW grejaca se sastoji od 3 grejaca od 1kW po fazi.
9kW je 3+6kW a 12 kW je 6+6kW sa tim da je grejac od 6kW tri stapa po 2kW.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210725-184833_Adobe Acrobat.jpg
    Screenshot_20210725-184833_Adobe Acrobat.jpg
    105 KB · Pregleda: 17
Prema el. šemama i uputstvu proizvođača:
Modeli VE 6, 9, 12 i 14kW imaju dva, a jači modeli tri odnosno četiri grijača. Time otpada nebuloza o grijaču po fazi.
Svaki grijač ima tri grijače šipke po 1kW, odnosno 2kW.

Uređaji omogućuju podešavanja, pa se može izvršiti ograničavanje tako da modeli VE6 i VE9 idu od 1kW do maksimalne vrijednosti, a Jači modeli od 2kW do maksimuma.
PONAVLJAM DA NISAM PITAO ZA MANUELNO PODEŠAVANJE SNAGE!
Uređaj omogućuje i izbor između dva tipa snage grijanja: kontinuirana modulacija snage ili simetrično on/off jedinica grijanja.
Evo objašnjenja iz uputstva:
Svaka jedinica grejanja sastoji se od tri grejača. Fabrički je uređaj podešen na kontinualnu modulaciju snage, kod koje pojedini grejači mogu biti priključeni ili isključeni. Iako uređaj pokušava da što ravnomernije optereti faze glavnog snabdevanja strujom, kontinualna modulacija snage kod nekih stepena snage dovodi do različitog opterećenja faza.
To može biti sprečeno radom uređaja u „simetričnom modusu”. U tu svrhu morate parametar u dijagnostičkoj šifri „d.66” na „1” podesiti.
U ovom modusu uređaj opterećenje ravnomerno raspodeljuje na sve vodove, ali to dovodi do smanjenja stepena modulacije.
„Simetričan modus” kod nekih podešenja uređaja može biti koristan, na primer kod kaskadnog rasklopa.

Izborom kontinualne modulacije vrši se prebacivanje u koracima od 1kW, odnosno 2 kW a sa simetričnim u grubim koracima.

SVE JE OVO JASNO, ALI NIJE ODGOVOR NA PITANJE:
DA LI UREĐAJ POSJEDUJE AUTOMATIKU KOJA OMOGUĆAVA DA UKLJUČENE ŠIPKE GRIJAČA RADE NA ODREĐENOM PROCENTU MAKSIMALNE SNAGE U SITUACIJI KAD JE POSTIGNUTA TEMPERATURA BLISKA SETOVANOJ. ILI RADI NA PRINCIPU ON/OFF? TJ. ISPOD 1KW ODNOSNO 2KW NE RADI!

IZGLEDA DA JE OVO ON/OFF!
 
Prema el. šemama i uputstvu proizvođača:
Modeli VE 6, 9, 12 i 14kW imaju dva, a jači modeli tri odnosno četiri grijača. Time otpada nebuloza o grijaču po fazi.
Svaki grijač ima tri grijače šipke po 1kW, odnosno 2kW.

Uređaji omogućuju podešavanja, pa se može izvršiti ograničavanje tako da modeli VE6 i VE9 idu od 1kW do maksimalne vrijednosti, a Jači modeli od 2kW do maksimuma.
PONAVLJAM DA NISAM PITAO ZA MANUELNO PODEŠAVANJE SNAGE!
Uređaj omogućuje i izbor između dva tipa snage grijanja: kontinuirana modulacija snage ili simetrično on/off jedinica grijanja.
Evo objašnjenja iz uputstva:
Svaka jedinica grejanja sastoji se od tri grejača. Fabrički je uređaj podešen na kontinualnu modulaciju snage, kod koje pojedini grejači mogu biti priključeni ili isključeni. Iako uređaj pokušava da što ravnomernije optereti faze glavnog snabdevanja strujom, kontinualna modulacija snage kod nekih stepena snage dovodi do različitog opterećenja faza.
To može biti sprečeno radom uređaja u „simetričnom modusu”. U tu svrhu morate parametar u dijagnostičkoj šifri „d.66” na „1” podesiti.
U ovom modusu uređaj opterećenje ravnomerno raspodeljuje na sve vodove, ali to dovodi do smanjenja stepena modulacije.
„Simetričan modus” kod nekih podešenja uređaja može biti koristan, na primer kod kaskadnog rasklopa.

Izborom kontinualne modulacije vrši se prebacivanje u koracima od 1kW, odnosno 2 kW a sa simetričnim u grubim koracima.

SVE JE OVO JASNO, ALI NIJE ODGOVOR NA PITANJE:
DA LI UREĐAJ POSJEDUJE AUTOMATIKU KOJA OMOGUĆAVA DA UKLJUČENE ŠIPKE GRIJAČA RADE NA ODREĐENOM PROCENTU MAKSIMALNE SNAGE U SITUACIJI KAD JE POSTIGNUTA TEMPERATURA BLISKA SETOVANOJ. ILI RADI NA PRINCIPU ON/OFF? TJ. ISPOD 1KW ODNOSNO 2KW NE RADI!

IZGLEDA DA JE OVO ON/OFF!
Pise jasno u upustvu da su koraci 1 ili 2 kW
Uredjaj moze da pusti jedan stap grejaca samo punom snagom.
Ne vidim razlog zasto bi drasticno poskupeli uredjaj da bi uradili jos vise koraka, besmisleno je.
Pojasni mi to oko nebuloze da li je to upuceno meni?
 
Ovo si ti napisao:
Kod grejaca 3kW (3x1kW) korak je 1kW a kod grejaca od 6kW (3x2kW) korak je 2kW itd... sudeci po shemi.
Ako recimo radi jedan grejac opterecuje jednu fazu dva grejaca dve faze itd...

Nije problem, Nije mi namjera da bilo koga vrijeđam, posebno ne tebe.
Ali ovo sa fazama je vrv bio lapsus.
Postoje regulatori upravljanja koji mogu na osnovu razlike setovane i postignute vrijednosti, npr. temperature, vršiti ODGOVARAJUĆE, srazmjerno djelovanje na izvršne organe, npr. grijače. Ništa neobično ni revolucionarno. Tako rade mnogi uređaji pa i inverterske klime. Samo sam pitao da li ovi elektro kotlovi to imaju.
Očito da nemaju.
 
Ovo si ti napisao:
Kod grejaca 3kW (3x1kW) korak je 1kW a kod grejaca od 6kW (3x2kW) korak je 2kW itd... sudeci po shemi.
Ako recimo radi jedan grejac opterecuje jednu fazu dva grejaca dve faze itd...

Nije problem, Nije mi namjera da bilo koga vrijeđam, posebno ne tebe.
Ali ovo sa fazama je vrv bio lapsus.
Postoje regulatori upravljanja koji mogu na osnovu razlike setovane i postignute vrijednosti, npr. temperature, vršiti ODGOVARAJUĆE, srazmjerno djelovanje na izvršne organe, npr. grijače. Ništa neobično ni revolucionarno. Tako rade mnogi uređaji pa i inverterske klime. Samo sam pitao da li ovi elektro kotlovi to imaju.
Očito da nemaju.
Nije bio lapsus svaki grejac se upusta posebno ne znam sta tu nije jasno
 
Lepo ti je @zoxor odgovorio ali ti izgleda ne razumes odgovor i verujes u reklamne pamflete da elektronika neko cudo radi.

To su nekoliko grejaca vezani zajedno i nema rada grejaca sa pola snage (manje od 1 ili 2kw) kao sto ti mislis.
Inverterske klime nemaju ama bas nista zajednicko sa elektro kotlovima.
 
Po šemi svaki grejač je vezan na sve 3 faze (svaki štap grejača na zasebnu fazu) i otuda setovanje od 1, 2 ili 2,3kW pošto se spominje i model od 14kW (2x7kW). Čovek je lepo napisao kolike su snage štapovi grejača i siguran sam da to smatra grejačem što je u pravu.
 
Ovo sto si izvukao te zbunjuje:
Svaka jedinica grejanja sastoji se od tri grejača. Fabrički je uređaj podešen na kontinualnu modulaciju snage, kod koje pojedini grejači mogu biti priključeni ili isključeni. Iako uređaj pokušava da što ravnomernije optereti faze glavnog snabdevanja strujom, kontinualna modulacija snage kod nekih stepena snage dovodi do različitog opterećenja faza.
To može biti sprečeno radom uređaja u „simetričnom modusu”. U tu svrhu morate parametar u dijagnostičkoj šifri „d.66” na „1” podesiti.
U ovom modusu uređaj opterećenje ravnomerno raspodeljuje na sve vodove, ali to dovodi do smanjenja stepena modulacije.
„Simetričan modus” kod nekih podešenja uređaja može biti koristan, na primer kod kaskadnog rasklopa.

Elektronika tu regulise opterecenje po fazama ne moze grejac da radi recimo na 30% snege pa da se to poveca na 45% itd kao sto ocekujes
Ipak elektro kotao ima jako finu regulaciju temperature ali nema onu "modulaciju" rada kao kod inveretr klime a mislim da tebe bas to zanima.
 
Ti kotlovi od 6 9 ili 12 kW imaju 6 koraka a veci 9 ili cak 12 koraka sto je za jedan elektrokotao vise nego dovoljno.
Jeftini kotlovi sa kontakterima imaju mnogo grublju regulaciju.
Apropo opterecenja po fazama ako radi samo jedan stap bilo da je 1 ili 2 kW naravno da ce povuci struju samo iz faze na koju je vezana.
 
Već sam se zahvalio na odgovorima.
Nadam se da je to još nekoga zanimalo pa da je zadovoljan odgovorom.
Kao što sam i sam naveo, prema specifikaciji to radi ili ne radi u koracima koji su dati. Samo sam želio potvrdu.
Cijena VE 6, 9 i 12 je skoro ista i većina će uzeti onaj od 12kW (nek se nađe). Bilo da je riječ o predimenzionisanju ili o već grijanom prostoru, kotao od 12 kW će veliki dio vremena raditi na 2, 4 ili 6 kW. S obzirom da su to 3 šipke jednog grijača, pretpostavljam da će jedan grijač biti daleko više izraubovan. Takođe, za 2kW će uvijek biti opterećena npr. faza R, za 4kW R i S, a T najrijeđe. Po tome bi trebalo voditi računa kako rasporediti te faze s obzirom na ostala trošila. Zato sam smatrao razumnim da uređaj posjeduje elektroniku koja upravlja fino i ravnomjero i opterećenjem i fazama. A u ovakvom elektro-mašinskom uređaju elektronika je najjeftinija stavka.
@zoxor
jeste lapsus, jer se u rad upuštaju šipke po svakoj fazi, a ne grijači. Vjerujem da si to mislio.
 
Nije čovek napravio lapsus jer furuna ima 2 seta grejača a svaki set se sastoji od 3 grejača.
 
OK
stvar je u dvostrukoj terminologiji na koju sam naišao:
Prvo: grijač sa tri šipke (štapa) . A zatim: grijača jedinica sa tri grupe grijača

Uzgred, u PDF uputstvu koje ima 88 stranica, a ne 84 našao sam tražene detalje gdje stoji upravo ono što sam i očekivao da može biti od elektronike:
Kada se koji grejač uključuje ili isključuje?
Kada se željena snaga povećava, uređaj za grejanje na sledeći način bira koji grejač će uključiti:
– Prvo uređaj za grejanje izabere fazu sa najmanjim opterećenjem.
– Zatim uređaj za grejanje na ovoj fazi bira onaj grejač koji je do tada najređe uključivan.
Pošto se priključi grejač (ili grupa od tri grejača), ona se najranije posle 7 sekundi (posle 21 sekunde za grupu) može ponovo isključiti.
Kada se željena snaga smanjuje, uređaj za grejanje na sledeći način bira koji grejač će isključiti:
– Prvo uređaj za grejanje izabere fazu sa najvećim opterećenjem.
– Onda uređaj za grejanje bira grejač sa najdužim vremenom rada na ovoj fazi.
Pošto se isključi grejač (ili grupa od tri grejača), ona se najranije posle 1 sekunde (posle 3 sekunde za grupu) može ponovo uključiti.
 
Prelistavas korisnicko uputstvo a zanima te tehnika rada elektricnog kotla, nije to bas isto.
 
Pošto već pitaš za električne kotlove, ovi malo bolji kotlovi realno imaju nešto nižu potrošnju zbog elektronike i softvera koji prati parametre spoljne i unutrašnje temperature i parametre samog kotla. Savetovao bih ti da malo predimenzionišeš broj rebara jer će grejanje biti malo ugodnije s obzirom da će voda da se greje na nešto nižu temperaturu. Dok sam se grejao na ovaj način, u prelaznom periodu sam recimo grejao stan sa temperaturom vode do 35 C, a nikada nisam prelazio 50 C (ni po najvećim minusima). Komšije su malo štedele na rebrima, pa se sećam da su pojedinci pri većim minusima morali da dižu T vode na 70 C, što je realno mnogo. Komfor je svakako lošiji
 
Osim kupatila, to su Ekonomik 690 radijatori. Otprilike ima 0,35 rebara po m3.
Stan je u zgradi, debeli zidovi, bez izolacije, na međuspratu, na uglu.
To je 168/131/65 W po rebru za delta T 60/50/30
 
Poslednja izmena:
Kod mene je 0,37 rebara/m3. Giter blok + 8 cm stiropor. VPR, trostrano orijentisan stan, cca 11 m2 čistih staklenih površina.
No, ja sam ovaj koncept grejanja napustio. Palim kotao par puta godišnje na par sati, čisto da pumpa ne zariba i eventualno kada mi Vivax toliko zaledi da moram da ga isključim da se otopi. U svakom slučaju, skup "sport" za eksploataciju. Komfor jeste veći nego kod invertera, ali opet se vraćamo na cenu.
Sreća je što je struja kod nas realno jeftina roba (socijalna cena), pa se ne ulaže mnogo u izolaciju, stolariju, TP i sl. Kada bi smo imali prosečnu cenu kWh kao u EU, ulagalo bi se od solarnih panela do vune debljine 20 cm na zidovima :D
 
Nazad
Vrh Dno