Šta je novo?

Hard diskovi - da li se dešava isto kao i sa grafičkim kartama?

a da se vratimo na temu?
 
Sole jedva docekao, klasika...
Uopste nije bitno ko je u pitanju. Bitno je da je u granicama pravila.
Da ste pratili pre ovog ludila, primetili bi da su oduzete mod funkcije nekolicini iako nisu krsili pravila ali jesu "valjali".
Kao sto rece Wiz, da je 10 pa da ga prozivamo/spalimo na lomaci ali 1 hdd...
Evo, ja imam Yamahu Aerox iz '97, sve original, kupio za 300e od kolege. Nude mi 1500e jer je jako trazen model. Ako prodam, onda sam "valjac"?
Toliko ste ogorceni da gubite referentne tacke?
 
Uzeo sam danas 4TB za 190e nov u Subotici iz Madjarske . Reče mi prodavac da će več sledeća tura na više da ide i da je ovo stara cena. Koga god sam zvao sa KP traži ili 250e ili nema. A za 250e sam mogao na oglasu da uzmem od pomenutog kolege 6TB
 
Yes je u tvom zamisljenom svetu gde su kuce od cokolade.

VAuuu bahatost je proodaja jednog hard diska za 20 000 dinara. Retko viđena bahatost. Daleko bilo da je prodavao telefon od 500 evra ili graficku od 1500.
RingeRaju treba uhapisit odma on prodaje 2 komada :LOL:. To sto je platio isto toliko koliko prodaje nije bitno i da nije ko zna zasto neko nesto prodaje, prodavali su se prosle i zadnjih 20 godina ko je odlucio da sad treba odobrenje dezurnih moralista ?


Kome je oglas obrisan ili bio kaznjen jer je prodavoa jednu komponentu ? Nemoj ti najveci licemeru da pricas nekome da je licemer.
Isto tako je i "No" u tvom zamisljenom svetu. Samo sto si ti moderator na forumu i tvoja masta ima vecu tezinu od moje. Problem je sto joj manjka morala.

Pa da, oce to tako. Ako neko ubije samo jednog coveka, on nije ubica, mora da ubija cesto i u kontinuitetu kako bi realno mogli da ga obelezimo kao takvog. A do tad je posten i fin gradjanin. Sta, omaklo mu se jednom, sto kaze moja bivsa devojka, jebiga desilo se.

Komentar o moralistima nije ni tragikomican, samo je tragican. Ajde sto ti neces nas forum(a samim tim i sebe) da drzis moralnim, vec ti je smesno kad neko drugi ima tu zelju.

Ocistili smo oglase na forumu od onih koji ih kvare kako bi mi mogli da ih kvarimo na miru. Ali, ono, cim se to dogadja zadnjih 20 godina neka se nastavi, tradicija je tradicija. Ili, sto kaze DukeLander ako je u skladu sa pravilima, to je OK, posto svi znamo da su pravila i zakoni nepogresivi. Paralelno tome, kako je age of consent u Srbiji je 14 godina, cim je zakonito onda znaci da je ne samo dozvoljeno, vec i moralno obljubiti 15-ogodisnje maloletnike.



[Sole jedva docekao, klasika...
Uopste nije bitno ko je u pitanju. Bitno je da je u granicama pravila.
Da ste pratili pre ovog ludila, primetili bi da su oduzete mod funkcije nekolicini iako nisu krsili pravila ali jesu "valjali".
Kao sto rece Wiz, da je 10 pa da ga prozivamo/spalimo na lomaci ali 1 hdd...
Evo, ja imam Yamahu Aerox iz '97, sve original, kupio za 300e od kolege. Nude mi 1500e jer je jako trazen model. Ako prodam, onda sam "valjac"?
Toliko ste ogorceni da gubite referentne tacke?
Da, bas sam jedva docekao novu turu uvreda i gaslighting-a od all star ekipe. Jesi mi pomogao jednom i zahvalan sam ti, ali si stvarno bahat covek. Ne dao bog da spustis loptu jednom, samo eskaliras. Covek bi pomislio da moderatorska uloga favorizuje jedan od ta dva pristupa, ali nemoj ja da ti pricam kako da radis posao, ja sam, kako ste me opisali, dezurni moralista koji jedva ceka ovakve situacije.

Ako je vec hard uzeo za te pare i trebaju mu pare, sto ne vrati? Mislis da ce prodavnica da ga odbije? Sto mora da postavlja oglase za nerealnu trzisnu cenu ovde, eno mu ga kp, cak ce i pozitivnu ocenu da dobije.
Sto se Yamahe tice, ako ti nude 1500e, onda nema potrebe da postavljas oglas, zar ne?
Mislim, koliko si odsecen od realnosti da se u sred ove diskusije hvalis kako si kupio nesto za 300e od kolege i kako bi mogao da postavis istu stvar za 1500e? Vidis, taj tvoj kolega i je covek za primer u ovoj diskisiji(mada i van nje), kao i sama transakcija, prodao je kolegi(tebi) nesto u cemu ce ovaj uzivati i sto nece prodati dalje za daleko ispod trzisne cene .
Idealno bilo kad bi svi oglasavaci na forumu bili kao tvoj kolega, a ne kao ti. Zamisli koliko bi tek Mijucin bio zadovoljan kad bi mu neko prodao hard disk za ispod trzisne cene, kao sto je tebi taj kolega prodao tu Yamahu.

Mislim, nije sad niko od jednom najgori zato sto je postavio jedan oglas, dug je put od toga do hirosima procesora, ali valjda trebamo da budemo tu da ukazujemo jedni drugima na greske, u cilju poboljsanja kako pojedinca, tako i zajednice, a ne da se pravdamo medjusobno i pretimo da potezemo mod alate kad nas neko isproziva za tako nesto.
 
Cene za 4tb u MediaMarktu modele se krecu od 109-130e, ~180e su kostali modeli od 6tb (180 i neki evro je bio WD Black 3.5" 6TB)... Toshibe su isle i ispod jer su najjeftiniji modeli (posebno jer su 3tb/4tb modeli cenovno uvek bili ispod konkurencije).
To su bile cene u MM-u koji verujem da ima i u Madjarskoj, pritom su uvek jedni od skupljih opcija i kao poslednji se biraju.
Tako da taj od koga nabavljas te je debelo zavrnuo, pritom verovatno uzima sa odbijanjem pdv-a...

Prodao 1 ili 11 je apsolutno isto skalpiranje da se ne lazemo, cak iako je 1-2k ispod trenutne "trzisne cene", koja je vec naduvana.
A to i "sto je jedan od nas, pa eto samo 1 komad prodaje, nema tu valjanje", opet su to skalperske ponude koje ne bi trebale da imaju mesto ovde na forumu vec na KP/Limundo i ostalim platformama koje se za to koriste i koje preprodavci/skalperi koriste...
Nikakvo lazno moralisanje nije jer je u istoj kotarici sa drugima skalperima koji iskoriscavaju "sticaje okolnosti" - nema potrebe da se brani jer to opet nije u skladu prvobitne zamisli "kupujem-prodajem" sekcije na ovom forumu za clanove foruma...

I to sto je mod apsolutno ne bi trebalo da igra nikakvu ulogu , ono sto igra ulogu je iskakanje i tolerisanje takvih ponuda sa cenama koje su tu "sticajem okolnosti" i koje odjednom nicu kao pecurke, periodicno se javljaju kako udari novi talas nestasice.
Ne razumem da vam sa jedne strane smetaju naduvane cene i stanje trzista, ali sa druge ipak moze da se tolerise ako ovde neki clan povremeno okaci neki oglas sa cenom koja je skalperska.

Nadam se da razumete ono sto bode oci i sto pokusavam da ukazem kao veci problem. I da ce takvih stvari biti sve vise i vise na forumu...
ili pustite sve kao na drugim prodajnim platformama ili ipak nemojte da tolerisete nekima odredjene oglase koji su ipak ovde u "sivoj zoni" pravila, odnosno selektivno tumacena - kako bi zaista clanovi foruma mogli da imaju fer ponude i nabave hardver po korektnim cenama od proverenih clanova i koji na taj isti nece praviti dodatni profit.

Ali ako to nije problem i tolerise se jer sekcija dodatno podize posecenost foruma onda se zaista slazem sa Djukom i wizom, da nema svrhe diskutovati dalje.
Ako je to slucaj ja se onda javno izvinjavam sto sam jeo .... i dizem sidro iz ovih donjih sekcija...
 
Pa da, oce to tako. Ako neko ubije samo jednog coveka, on nije ubica, mora da ubija cesto i u kontinuitetu kako bi realno mogli da ga obelezimo kao takvog. A do tad je posten i fin gradjanin. Sta, omaklo mu se jednom, sto kaze moja bivsa devojka, jebiga desilo se.
Covek je postavio da prodaje har disk od 20 000 dinara. O kakvim ubijanjem coveka pricas.
Nije prekrsio ni jedno jedino pravilo. KAo sto nije prekrsio ni RingeRaja sto je postavio 2 harddiska( u tvom svetu je ubio 2 coveka hjahahahaha)

Postoje pravila foruma i ista vaze za sve, a sta si ti umislio da je moralno ispravno ili nije, nikoga ovde ne zanima.
Sta si umislio da ti odredujes sta je realna tržišna cena i po koliko ko sme da prodaje i dali uopste sme da prodaje.
Moze da prodaje za 2 miliona evra ako hoce i on i bilo ko drugi, po svim pravilima foruma je, a to je ono sto je bitno, a ne sta ti smatras da je moralno/ispravno.
 
Covek je postavio da prodaje har disk od 20 000 dinara. O kakvim ubijanjem coveka pricas.
Nije prekrsio ni jedno jedino pravilo. KAo sto nije prekrsio ni RingeRaja sto je postavio 2 harddiska( u tvom svetu je ubio 2 coveka hjahahahaha)

Postoje pravila foruma i ista vaze za sve, a sta si ti umislio da je moralno ispravno ili nije, nikoga ovde ne zanima.

Ne rauzmem, valjda znas sta je paralela? Zameni rec ubijanje sa bilo kojim drugim "prestupom" i ista je poenta, to je svrha paralela, ne razumem gde je nastala greska u komunikaciji.

Sto se prekrsenih pravila tice, pogledaj deo posta vezan za obljubljivanje maloletnika.

Inace, all star komentar na kraju posta, stvarno si vrstan clan zajednice. Jeste ovo IT forum, ali valjda mi nismo roboti. Pravila su tu ne tek tako kako bi postojala, vec kako bi navodila ponasanje clanova da bude u skladu sa nekim (moralnim) nacelima za koje se zajednica zalaze. Na kraju krajeva, iako ista pravila vaze za sve, tumacenje cesto nije isto bas za sve, kako ono bese, kadija te tuzi, kadija ti sudi.



@Yojinbo

Bas tako, prodao 1 ili 11 ili cak 1001 je apsolutno isto, samo sto mislim da neki ljudi prave distinkciju zato sto u pravilima foruma pise da oglasi ne sluze za komercijalnu prodaju hardvera na veliko, ali ja, kao i ti, smatram da ne treba da se drzimo toga kao pijani plota.

Evo skoro visedecenijski clan prodaje licensu za neki software koja kosta $150 za upola cene. Jel treba da ga teramo da digne na $130 jer je "takvo trziste"?
 
Poslednja izmena:
Na osnovu cega je prestup prodati harddisk ?
Ne mogu da poucem paralelu izmedju prodaje harddiska i bilo kog prestupa .
Ko je taj koji je odlcio da to ne sme da se radi i kada se to desilo ? Taj tabelu cena po kome ko sta sme da prodaje.


Jel prodaje procesora prestup ?
Jel prodaja Ram memorije prestup i po kojim cenama jeste, a po kojima nije ?
Graficke ?
Mobilnih telefona ?
Ko odlucuje o tome ?
 
Na osnovu cega je prestup prodati harddisk ?
Ne mogu da poucem paralelu izmedju prodaje harddiska i bilo kog prestupa .
Ko je taj koji je odlcio da to ne sme da se radi i kada se to desilo ? Taj tabelu cena po kome ko sta sme da prodaje.


Jel prodaje procesora prestup ?
Jel prodaja Ram memorije prestup i po kojim cenama jeste, a po kojima nije ?
Graficke ?
Mobilnih telefona ?
Ko odlucuje o tome ?
Da citiram @Yojinbo-a

"Prodao 1 ili 11 je apsolutno isto skalpiranje da se ne lazemo, cak iako je 1-2k ispod trenutne "trzisne cene", koja je vec naduvana."
Na osnovu toga uvideces da je apsolutno nevazno da li je rec o procesoru, ram memoriji, grafickoj, mobilnom telefonu i hard disku.
Ja sad ne znam, jer nisam u upravi foruma, ali valjda su oglasi na novom forumu ocisceni bas zato sto ne zelimo skalping, a mada cim se ti pitas zasto je to prestup, sve vise mi se cini da gresim.

Sto se tabele cena tice, evo covek sam dao

Oktobar 2020, Fanta:
WD Red 10TB 3.5" 5400rpm 256MB SATA 3 Piros WD101EFAX - 249 eur

Maj 2021, Dijana:
WD Red Pro 10TB 3.5 "7200rpm 256MB SATA Red WD101KFBX - 678 eur
 
Aj prvo nacutie sta znaci skalpiranje...

Skalipranje je kad neko kupi ogromanu kolicinu neke akcije da bi za minimalnu razliku u ceni od 0.5-1% napavio profit i to uradio gomilu puta u kratkom vremenskom preiodu. Sama rec kaze.

Kupiti mobilni za 200 evra i prodati ga za 500 evra nije skalpiranje, bez obzira sto se u narodu taj izras krenuo svve vise koristiti za ljude koji kupuju nesto pred nestasicu i prodaju kasnije po mnogo vecim cenama.



11 nece niko prodati na ovom forumu jer nije u skaldu sa pravilima.
Jedan svako ko zeli moze da prodaje i da stavi cenu od 4 milijarde evra za jedan hardisk.
 
Poslednja izmena:
Kupovina i preprodaja hardvera iznad trzisne/nabavne cene...
Naravno uvek mozes isti da ponudis malo ispod trenutne trzisne/mainstream cene da to ipak izgleda kao povoljan deal, zar ne?

U svakom slucaju koristis situaciju i potencijalnu nestasicu hw-a kako bi profitirao, 1 ili 11 prodajes sa namerom da bi profitirao...
Navodim kao primer:
Ako je trzisna cena pre 2 nedelje bila 15k a sada ide za 22k zbog trenutnog hajpa, a ti prodajes za 20k - sta radis cinis uslugu zajednici ili ipak skalpiras?

Postoji razlika u tome i kada neko uzme hardver pa mu ne odgovara ili se predomisli ali se odluci da ponudi-ustupi hardver drugom clanu po istoj nabavnoj ceni - zbog cega su nadam se ovde i prvobitno zamisljeni oglasi.

+edit
Ne vredi ovde da tupim i gubim dalje. Ocigledno postoje sustinske idejne razlike... Dizem sidro, jer moze samo na jedan nacin da se zavrsi i kao po obicaju izvucem kraceg...
 
Poslednja izmena:
Kao sto sam vec objasnio ne skalpiras bez obzira sto su ljudi krenuli pogresno da koriste taj izrac to ne znaci skalpiranje.

Trgujes/ekstraprofitiras zaradujes na drugome ok , NE skalpiras. Jezim se tog naziva kad se koristi pogresno.



Kao sto rekoh pravila nikome ne brane da stai i 2 miliona evra za harddisk. DO sada je bilo gomile kompneneti precenjenih, nije protiv pravila niti je ikada ikome jedan post obrisan zbog postalvjene cene niti bilo ko dobio bilo kakvu opomenu kaznu zbog cene, pa nece ni sada.
 
Aj prvo nacutie sta znaci skalpiranje...

Skalipranje je kad neko kupi ogromanu kolicinu neke akcije da bi za minimalnu razliku u ceni od 0.5-1% napavio profit i to uradio gomilu puta u kratkom vremenskom preiodu. Sama rec kaze.

Kupiti mobilni za 200 evra i prodati ga za 500 evra nije skalpiranje, bez obzira sto se u narodu taj izras krenuo svve vise koristiti za ljude koji kupuju nesto pred nestasicu i prodaju kasnije po mnogo vecim cenama.



11 nece niko prodati na ovom forumu jer nije u skaldu sa pravilima.
Jedan svako ko zeli moze da prodaje i da stavi cenu od 4 milijarde evra za jedan hardisk.
Ooo, nisam znao da ne samo sto podrzavate i bavite se time, planirate i da drzite predavanja. Znaci zato ste ocistili oglase, da izbacite konkurenciju :D
 
AKo mislis na scalping , da bavim se time kao jednom od dnevnih strategija.


Ova rasprava nema nikakav smisao. Pravila su tu ista se morati postovai a koliko ce ko cenu staviti njegovo je pravo bilo zadnjih 20 godina, pa nece se ni sad promeniti.
Pogotou sto ne mozemo znaci razloge prodaje i po kojim cenama je neko nesto kupio, a iskreno nije od uticaja na drugaciju odluku.
Mogao je da dobije za poklon i7 ili da ga kupi za 1 evro a da ga prodaje za 2000 evra ovde na forumu. Necemo sigurno oddredjivati po kojoj ceni neko sme da proda nesto kao i sto necemo odredjivait po kojoj ceni neko zeli da kupi nesto. Za to postoji sloboda volje i trziste.
 
Poslednja izmena:
Meni samo nije jasno koga ja skalpiram time što prodajem dva diska od po 6tb za 250€ po komadu, a koštao me je svaki tačno 242€ sa troškovima slanja.
Ovo je bezobrazluk “per se” da mi neko ovde spočitava šta smem, a šta ne. Nije vam dosta što moram da ih prodam (a taman sam mislio da sam se bar malo osigurao), već moram i da se pravdam.
More…. da ne napišem nešto zbog čega bih zažalio.
 
AKo mislis na scalping , da bavim se time kao jednom od dnevnih strategija.


Ova rasprava nema nikakav smisao. Pravila su tu ista se morati postovai a koliko ce ko cenu staviti njegovo je pravo bilo zadnjih 20 godina, pa nece se ni sad promeniti.
Pogotou sto ne mozemo znaci razloge prodaje i po kojim cenama je neko nesto kupio, a iskreno nije od uticaja na drugaciju odluku.
Mogao je da dobije za poklon i7 ili da ga kupi za 1 evro a da ga prodaje za 2000 evra ovde na forumu. Necemo sigurno oddredjivati po kojoj ceni neko sme da proda nesto kao i sto necemo odredjivait po kojoj ceni neko zeli da kupi nesto. Za to postoji sloboda volje i trziste.
Ali ne mozes da se pozivas na 20 godina jer oglasi na forumu su se menjali vise puta tokom tog perioda, poslednji put kad smo presli na "novi" i "poboljsani" forum. Ukinut je deo za oglase za nove clanove kako bi se smanjio broj "trash" oglasa. Kako bi postavio oglas moras biti clan sa toliko i toliko postova, a ti kroz postavljanje tih postova postajes koliko toliko integrisan clan zajednice, samim tim poprimas njene vrednosti i uzivas odredjeni ugled u istoj. Jel razumes da je to poenta iza tog pravila, da ono nije arbitrarno izmisljeno? Ako da, onda isto tako razumes da bas te dve stvari su tu da te obeshrabre od postavljanja "trash" oglasa, kako poprimas vrednosti zajednice obeshrabrujes se da bahato profitiras na njoj, dodatno si obeshrabren rizikom od gubitka ugleda. Znaci sve to su mehanizmi koji su negovani od strane onakvog pravila.

Da li ti smatras da se sa vrednostima ovog foruma poklapa prodavanje komponenti po 150/200/500% ranije vrednosti zbog raznih (vise ili manje vestackih) trendova na trzistu? Ako da, onda si u pravu kad kazes da ova rasprava nema nikakav smisao. Ja ne smatram, ali ja nisam u upravi foruma pa se moje misljenje ocigledno ne uvazava.



Meni samo nije jasno koga ja skalpiram time što prodajem dva diska od po 6tb za 250€, a koštao me je svaki tačno 242€ sa troškovima slanja.
Ovo je bezobrazluk “per se” da mi neko ovde spočitava šta smem, a šta ne. Nije vam dosta što moram da ih prodam (a taman sam mislio da sam se bar malo osigurao), već moram i da se pravdam.
More…. da ne napišem nešto zbog čega bih zažalio.
Niko ti ne brani druze da prodajes i po 500e i po 50e, ni za 50% ni za 150% cene koju si platio, jer kao sto je vise puta napomenuto, nije striktno protiv pravila foruma. Medjutim isto tako ne moze niko meni da brani da te prozivam za tako nesto, stavise, rekao bih da je to i duznost svih nas, kako bi zadrzali kvalitet oglasa kao takvih. To sto si ti stari clan samo baca jos veci spotlight na problem.

Tebi je ovo sto ja radim bezobrazluk, meni je ono sto ti radis bezobrazluk. Kao i ti, i ja imam prava da izrazim to misljenje.

Ja cu samo da dodam da meni kad je hitno da prodam nesto jer mi "trebaju pare", ne prodajem polovne stvari po vecoj ceni od one po kojoj sam ih kupio, pa makar bile neotpakovane.
 
Poslednja izmena:
Od kad postoje oglasi odnosno od kada sam ja na forumu od pocetka 2002. godine nikada nikome nije odredjivano koju ce cenu staviti za komponentu koju prodaje, niti je ikada nekom određivano koju cenu mora da plati kad nesto kupuje, a kao modrator duzan dasam da citam sve ogalse i nageldao sam se svega i svacega. Ljudi su trazili nenormalno velike iznose za neke stvari dok su drugi u sekcijama kupujem trazili da kupe za 100 evra nesto cemu je trzisna cena 500-600 evra. Nikome od njih zbog cena nije obrisan oglas niti je iko opomenut jer isto niije protiv pravila, svako ima pravo da zahteva 10x vise od realne vrednosti ili da postovi oglas da kupuje 10x manje od realne vrednosti. Komercijala je bila jeste i bice zabranjena. Slobodno trziste i postavljanje cene od 2000 evra za s22 nije bilo niti ce ikad biti zabranjeno.
 
Nivo tolerancije na forumu je ponekad zaista fascinantan...
Mark Wahlberg Reaction GIF by 20th Century Fox Home Entertainment
 
Niko ti ne brani druze da prodajes i po 500e i po 50e, ni za 50% ni za 150% cene koju si platio, jer kao sto je vise puta napomenuto, nije striktno protiv pravila foruma. Medjutim isto tako ne moze niko meni da brani da te prozivam za tako nesto, stavise, rekao bih da je to i duznost svih nas, kako bi zadrzali kvalitet oglasa kao takvih. To sto si ti stari clan samo baca jos veci spotlight na problem.

Tebi je ovo sto ja radim bezobrazluk, meni je ono sto ti radis bezobrazluk. Kao i ti, i ja imam prava da izrazim to misljenje.

Ja cu samo da dodam da meni kad je hitno da prodam nesto jer mi "trebaju pare", ne prodajem polovne stvari po vecoj ceni od one po kojoj sam ih kupio, pa makar bile neotpakovane.
Da li si pročitao koliko sam platio, a za koliko prodajem?
Inače, mišljenje je kao doope….
 
Meni samo nije jasno koga ja skalpiram time što prodajem dva diska od po 6tb za 250€ po komadu, a koštao me je svaki tačno 242€ sa troškovima slanja.
Ovo je bezobrazluk “per se” da mi neko ovde spočitava šta smem, a šta ne. Nije vam dosta što moram da ih prodam (a taman sam mislio da sam se bar malo osigurao), već moram i da se pravdam.
More…. da ne napišem nešto zbog čega bih zažalio.

Zato sto bahato hoces jadnim rudarima da uzmes jednu crvenu po disku! Ljudi uzimaju po 100 evra vise, a ti hoces jednu crvenu... E moj ti...
 
Amater teski...
 
Ako misliš na mene, da, prodajem diskove koje sam kupio za sebe za 250€ komad, zato što moram, a ne zato što želim, a platio sam ih toliko.
Mislim da to nije napisao zbog tvog oglasa,vec prethodnog.
Sta se tice teme naravno moze svako da stavi cenu koju god zeli,ali prenaduvanu bi ipak radije stavio na KP,sta se tice "skalpera" taj izraz se vec globalno koristi za nekog ko iskoristi nestasicu za zarad mnogo veceg profita (cak visestrukog) "resell at a large or quick profit".
 
Krenule su cene za polovne 4tb za 22000 na kupujem prodajem a idu i više. Ne miriše na dobro čak šta više deluje da će biti veća kriza od grafika tj brža
Ja sam povezao hard u fioku i na PlayStation i miran sam.
 
Poslednja izmena:
Slecede ce biti 1tb diskovi,nestadose i 3.5" na 5.25" adapteri sa KP.
 
Povukao sam oglas ovde, neće niko da se peca, ne brini.
 
Nazad
Vrh Dno