Šta je novo?

Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB

whis

Cenjen
Učlanjen(a)
12.05.2019
Poruke
259
Poena
120
Pozdrav ljudi, pre par nedelja sam uzeo novi Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB, ono sto sam primetio je to da mu je radna temperatura 50-51-52 dok samo koristim Google Chrome. Imam Samsung Magician software na kom mogu da vidim sve informacije o svojim SSD-ovima koje imam pa cak i o njemu samom. Na tom softweru vidim koja je trenutna temperatura i za temperature do 49 stepeni pise da je "Normal" posle od 50 do 56 pise "High" i preko 56 kada mi dodje pise "Very High"

Nisam nesto uspeo da nadjem pouzdane infromacije o tome sta pise koja je normalna i bezopasna radna temperatura ovog SSD-a i koji je njen maksimum.

Ako neko zna nesto vise o ovome, bilo bi lepo da podeli, hvala. :)
 
Normalne su temperature za ovaj drajv. Ja sa dobrim hladnjakom merim temperaturu drajva oko 50° (1Tb)

1616358212050.png
 
970 Evo se greje malo više...
U svakom slučaju 50 i nešto uopšte nije alarmantno, zabrini se ako gura 80 na duže vreme...
 
Do sada nisam video da je presao 57, valjda nece :) Msm imam dobro hladjenje hladjenje a i kuciste ima dobar protok vazduha tako da ne bi trebalo, plus sto sam ubacio SSD u slot koji ima onaj njegov poklopac cija je svrha da upija toplotu od SSD-a.
 
iste temeprature isti SSD,nema sta da brines
 
Pozdrav ljudi, pre par nedelja sam uzeo novi Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB, ono sto sam primetio je to da mu je radna temperatura 50-51-52 dok samo koristim Google Chrome. Imam Samsung Magician software na kom mogu da vidim sve informacije o svojim SSD-ovima koje imam pa cak i o njemu samom. Na tom softweru vidim koja je trenutna temperatura i za temperature do 49 stepeni pise da je "Normal" posle od 50 do 56 pise "High" i preko 56 kada mi dodje pise "Very High"

Nisam nesto uspeo da nadjem pouzdane infromacije o tome sta pise koja je normalna i bezopasna radna temperatura ovog SSD-a i koji je njen maksimum.

Ako neko zna nesto vise o ovome, bilo bi lepo da podeli, hvala. :)

Velika je to temperatura za idle, pogotovo u Maju mesecu. Nadam se da imaš dobru klimu u prostoriji, jer će preko leta tih max 57C koje imaš trenutno, postati 67C ili više. Thermal throttling kreće na 79C.

temp.JPG
 
Velika je to temperatura za idle, pogotovo u Maju mesecu. Nadam se da imaš dobru klimu u prostoriji, jer će preko leta tih max 57C koje imaš trenutno, postati 67C ili više. Thermal throttling kreće na 79C.

Pogledajte prilog 305573

I meni pise 31-32 kad udjem u program ali ajde prebaci se na Drive details ili Drive information, bukvalno refresuj rezultat i reci sta pise za temperaturu , kolika je ?
 
I meni pise 31-32 kad udjem u program ali ajde prebaci se na Drive details ili Drive information, bukvalno refresuj rezultat i reci sta pise za temperaturu , kolika je ?

pro.JPG

980 Pro posle ATTO disk benchmark-a.

EVO.JPG

860 Evo dok u pozadini radi dota2.
 
Sve dok se diže dobro je. :)

Možeš li da uslikaš gde ti se nalazi SSD?? Čitava unutrašnjost sa ventilatorima??
 
Ne znam koji mu je moj onda sto meni toliko podize :/
  • Loš airflow u kućištu.
  • Preterani overklok.
  • Loše montiran SSD bez distancera.
  • Odlepljen thermal pad sa hladnjaka SSD-a.
  • Nepostojanje hladnjaka na SSD-u.
  • Loše napajanje.
Pa kreni tim redosledom.

Nisu to nešto alarmantne temperature. Treba brinuti samo ako dođe do usporenja zbog thermal throtling-a. Svakako ne valja da idle/radne temperature butu toliko velike. Jer velike temperature utiču na radni vek SSD-a.
 
Ja stavio onaj hladnjak sa bakarnim cevima i temp 42 stepena trenutno. Uvek je ta temp, cak i prilikom benchmarka.
 

Prilozi

  • 182125930_178404940822392_816938115298368092_n.jpg
    182125930_178404940822392_816938115298368092_n.jpg
    186.6 KB · Pregleda: 32
  • 182145161_762726951031759_1313549550227058057_n.jpg
    182145161_762726951031759_1313549550227058057_n.jpg
    80.4 KB · Pregleda: 27
  • 182158722_302393848023618_4845637088223250937_n.jpg
    182158722_302393848023618_4845637088223250937_n.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 23
  • 182410847_470535637387399_7296313414256989047_n.jpg
    182410847_470535637387399_7296313414256989047_n.jpg
    187.4 KB · Pregleda: 37
  • Loš airflow u kućištu.
  • Preterani overklok.
  • Loše montiran SSD bez distancera.
  • Odlepljen thermal pad sa hladnjaka SSD-a.
  • Nepostojanje hladnjaka na SSD-u.
  • Loše napajanje.
Pa kreni tim redosledom.

Nisu to nešto alarmantne temperature. Treba brinuti samo ako dođe do usporenja zbog thermal throtling-a. Svakako ne valja da idle/radne temperature butu toliko velike. Jer velike temperature utiču na radni vek SSD-a.
1. Kuciste ima 3 venta napred , odozgo je otvoren i ima pozadi jedan koji dodano izbacuje vazduh.
2. Ni jedna komponenta mi nije overklokovana
3. Tesko da moze lose da se montira NVME, vrlo je jednostavno, bukvalno 2 sekunde posla i samo zasrafis.
4. Thermal pad je tu, sve provereno.
5. Nemam poseban hladnjak za NVMe SSD.
6. Napajanje mi je Seasonic 650w 80 Plus Gold

Komponente sam sve nove kupio.

Inace negde sam citao da NVMe generalno ima vece temperature od obicnog SSD-a. Bem li ga, moracu malo vise da istrazim. Mozda moj 970 malo vise greje od ostalih, posto vidim da se dosta ljudi zali za slicnu temp kao moju a cak i vecu.


 
Poslednja izmena:
^ Kupi onaj ili neki sličan hladnjak sa Ali kao što ti je preporučio @Arthur Morgan , meni je oborio temperaturu na kingstonu za 10tak stepeni, mada su kod mene temperature pre instaliranja hladnjaka bile 38-40, ne preko 50...
 
NVMe je ispod poklopca na prvoj slici, imam 2 slota za NVMe.
Ne znam šta da ti kažem i kod mene je gotovo isto kao kod tebe (vidi sliku). Imam Aorus Elite, SSD hladnjak je isti na obe ploče, isto imam tri venta napred, mada i dva gore za izvlačenje, na istom su mestu M2 slotovi...

Jedino što mi pada napamet je da možda u žurbi nisi skinuo lepljivu traku sa termalnog pada na hladnjaku od SSD-a, pa to može i da podiže temperaturu, umesto da hladi.
 

Prilozi

  • 3.jpg
    3.jpg
    78 KB · Pregleda: 39
  • 4.jpg
    4.jpg
    119.3 KB · Pregleda: 40
3. Tesko da moze lose da se montira NVME, vrlo je jednostavno, bukvalno 2 sekunde posla i samo zasrafis.
M2 SSD itekako može da se montira pogrešno. Dovoljno je da ne staviš distancer, i da SSD zašrafiš direktno na ploču. Em rizikuješ da dođe do pucanja vodova u PCB-u, em sprečavaš naleganje hladnjaka na čipove. The Verge style.

4. Thermal pad je tu, sve provereno.

5. Nemam poseban hladnjak za NVMe SSD.
Tek sad mi ništa nije jasno, Thermal pad je tu, a nemaš poseban hladnjak za SSD ? Kako je to moguće ? Thermal pad je nalepljen na hladnjak, i na sebi ima nalepnicu koju je potrebno odlepiti. Ako je SSD pravilno namontiran (sa distancerom), hladnjak treba solidno da nalegne na čipove i bukvalno zgnječi thermal pad.


Inace negde sam citao da NVMe generalno ima vece temperature od obicnog SSD-a. Bem li ga, moracu malo vise da istrazim. Mozda moj 970 malo vise greje od ostalih, posto vidim da se dosta ljudi zali za slicnu temp kao moju a cak i vecu.
Normalno da se više greje, jer postiže 3 puta veće brzine. Pogotovo kada su u pitanju PCIe Gen4 SSD-ovi. Ne može tvoj 970 u idle-u da se greje više nego moj 980 Pro.
 
Tek sad mi ništa nije jasno, Thermal pad je tu, a nemaš poseban hladnjak za SSD ? Kako je to moguće ? Thermal pad je nalepljen na hladnjak, i na sebi ima nalepnicu koju je potrebno odlepiti. Ako je SSD pravilno namontiran (sa distancerom), hladnjak treba solidno da nalegne na čipove i bukvalno zgnječi thermal pad.

Ti si naveo ovako:

  • Odlepljen thermal pad sa hladnjaka SSD-a.
  • Nepostojanje hladnjaka na SSD-u.

Moj odgovor:

1. Thermal pad je tu.
2. Nemam drugi hladnjak za njega - ( Kako sam ja prvobitno skontao, da si mislio na jos neki poseban kladnjak)


Sto se tice montiranja NVMe SSD-a, na svakoj ploci ima distanca izmedju prednjeg i zadnje dela, zadnji deo koji se ubaci u plocu kao na slici https://prnt.sc/12kyxi7, ako ne ubodes zadnji kraj lepo SSD, onda nece lepo moci sraf da se usrafi. Nikako mi nije jasno kako bi neko mogao da usrafi direktno u plocu ili cak lose montira :)
 
Poslednja izmena:
OK mala zabuna. A šta je sa spacerom ?
 
Očigledno ne znaš na šta mislim kada kažem spacer.

spacer.jpg

Ovo desno na slici je spacer ili standoff, i dobija se uz svaku matičnu ploču u maloj kesici.
KESICA.jpg

Njega je potrebno ušrafiti u matičnu ploču, u onu rupu koja odgovra formatu tvog SSD-a. M2 SSD-ovi postoje u raznim dužinama, i proizvođač ploče ne može da predvidi kakav ćeš ti SSD staviti, tako da je ovaj standoff potrebno ušrafiti na pravo mesto. SSD naleže na njega, pa tek onda ide mali šrafić koji se šrafi u stanfoff i koji drži SSD u mestu. Ljudi prave grešku, pa uzmu samo šrafić, i zašrafe SSD direktno na ploču u rupu koja je predviđena za standoff. Standoff omogućava da SSD leži vodoravno sa pločom, i da hladnjak naleže na njega ravnomerno. Kada šrafić za SSD zavrneš do kraja bez standoff-a, SSD bukvalno stoji savijen i jednim delom "zalepljen" za matičnu ploču i bukvalno sprečava naleganje hladnjaka na SSD. Sve mi nešto govori da si baš tu grešku napravio.
 
Izgleda da nije odradio ništa od navedenog. Niti je odlepio nalepnicu, niti je zašrafio standoff. Čim se ne javlja. :D
 
@alex303 ne mora da znaci, kod mene B560 ploca i prvi M.2 ispod proca, koji ima fabricki hladnjak ne treba standoff sraf, vec postoji i samo skines hladanjak, stavis ssd i zasrfis ponovo, naravno odlepis onu zastitnu foliju :) za ostala dva sam dobio standoff srafove...zavisi od ploce verovatno ?
 
@Alister Zavisi od ploče naravno. Na mojoj TUF Z490 mora da se zašrafi naknadno, a hladnjak je dugačak i ima svoj šraf. Problem je što OP ne odgovara na pitanja koja smo mu postavili ja i @Arthur Morgan.
 
I opet - imam Elite ploču, odšrafio "poklopac", na termalnom padu bila nalepljena zaštitna lepljiva traka. Jesi li skinuo to??
Jesam skinuo, to je ona plava lepljiva traka.
Izgleda da nije odradio ništa od navedenog. Niti je odlepio nalepnicu, niti je zašrafio standoff. Čim se ne javlja. :D
Odgovorio sam ali mi ga nema post :/ Moguce da sam samo iskucao a nisam isao na "Post reply" omg
Sve je odradjeno na pocetku odma, ne znam koji mu je moj.

@alex303 Nisam ja aktivan 24h na forumima, udjem kad se setim.
 
Poslednja izmena:
Jesam skinuo, to je ona plava lepljiva traka.

Odgovorio sam ali mi ga nema post :/ Moguce da sam samo iskucao a nisam isao na "Post reply" omg
Sve je odradjeno na pocetku odma, ne znam koji mu je moj.

Odlepio si zaštitnu traku, postavio spacer, na matičnoj ti je sve kako treba, nema ništa što bi ometalo protok vazduha, a opet takva temperatura. To zaista ne mogu da shvatim.

Imaš samo još jedno rešenje - uz pomoć HWinfo vidi kakve su temperature tokom korišćenja celog dana. Magician i HWInfo daju različite rezultate, ali kod HWinfo je najbitnija najveća maksimalna temperatura, a to je u slučaju mog SSD-a (COREtemp) 55 stepeni. Što je `ladovina, jer SSDovi normalno funkcinišu na temnperaturama do 70 stepeni i tek kad dostignu preko 80 počinju da "trokiraju". Dakle dan-dva vidi do koje maksimalne temperature se penje SSD i ako prelazi 70 premestiš ga na drugi M2 slot (sa sve hladnjakom) pa opet probaš.
 

Prilozi

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    476.8 KB · Pregleda: 28
Odlepio si zaštitnu traku, postavio spacer, na matičnoj ti je sve kako treba, nema ništa što bi ometalo protok vazduha, a opet takva temperatura. To zaista ne mogu da shvatim.

Imaš samo još jedno rešenje - uz pomoć HWinfo vidi kakve su temperature tokom korišćenja celog dana. Magician i HWInfo daju različite rezultate, ali kod HWinfo je najbitnija najveća maksimalna temperatura, a to je u slučaju mog SSD-a (COREtemp) 55 stepeni. Što je `ladovina, jer SSDovi normalno funkcinišu na temnperaturama do 70 stepeni i tek kad dostignu preko 80 počinju da "trokiraju". Dakle dan-dva vidi do koje maksimalne temperature se penje SSD i ako prelazi 70 premestiš ga na drugi M2 slot (sa sve hladnjakom) pa opet probaš.
Instalirao sam HWInfo, ispraticu temperaturu kod njega, a takodje cu i da probam da premestim SSD u drugi slot sa sve hladnjakom.
 
Danas ili sutra mi stiže isti takav Samsung pa ću da ti javim temperature. Ova ploča ima ugrađen cooler a 960 Evo nikada ne ide preko 62c, idle 35c.
 
Nazad
Vrh Dno