Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Jasno stoji GDDR6.

Takođe, konzole su zasnovane na Zen-u 2.
 
Pa koliko,po tebi,onda idu bas,bas dobri 3600 primerci ako mislis da je 4.5 sa naponom manjim od 1.3 nesto uobicajeno i normalno za 3600?....do skoro 4,8 Ghz? :).....a 3600x idu do 5 Ghz?

Ne bih rekao da je ovaj moj bas,bas los nego vise nekako prosecan jer postize neke standardne klokove...
Moj 4.4 @ 1.25v
 
Obican 3600 ide na 4.5Ghz sa samo 1.270 naponom??

Ovo polako postaju kao one (ribo)lovacke price tipa "jao,upecao sam sarana od 20 kg tamo gde svi ostali pecaju sarane od po 3 kg" :)

Aj ne lupaj, juce si dosao na ovaj forum, mislis da je nekom stalo tebe da impresionira. Kakve sam OC primerke imao raznih procesora, ovaj je smesan.
 
Pa mozda bi tvoj procesor oborio neki svetski rekord u klokovanju ryzena 3600....mislim 4.4 ghz na samo 1.25v......kada bi ga stavio na 1.4v (cisto testa radi) mozda bi premasio 5ghz...(?!).....iako ti mislis da je to "normalno",to je zapravo u "svetu" ryzena prilicno retko i nesvakidasnje...

Jedino da ga testiras.....povecaj mnozilac,napon.....provrti malo p95 ili makar onaj cpu test iz cpu-z-a......i skrinshotuj postavke......u suprotnom,ulovio si sarana od 30 kg gde skoro svi mi ostali lovimo od po 3kg.....:)

Uopste me ne zanimaju svetski rekordi i slicno.

Uostalom ja znam sta moj procesor moze ali nije to intel pa da ga overklokujes pa dobijes boost od 20-30% ili cak vise, kod ryzena je taj boost toliko mizaran da nema svrhe siliti procesor na nesto vise od 4.2 ghz, bar je to moj zakljucak a ti ako mislis da gresim eto na youtube imas koliko hoces testova gde su ljudi svoje ryzen 3600 procesore klokovali na 4.6 ghz pri voltazi od 1.320V ili 1.360V pa izvoli pa pogledaj rezultate u gejmingu naspram stock procesora.

Meni je bilo bitnije da ja njega lepo undervotujem da se ne greje previse i da bude stabilan u radu, a kada smo vec kod grejanja ako budes gledao na youtube rezultate pogledaj temperature na 4.6 ghz i na 4.2 ghz. Pa valda ce ti onda biti jasno zasto ryzeni nisu sampioni overkloka ali i kao takvi jako lepo pariraju intelu, a da ne pricam o 5600x koji je jos bolji u celoj prici. A ta famozna cifra od 5 ghz ce biti probijena vec sa nekom od sledecih serija ryzen procesora pa tako da se ne sekiras puno oko toga. Samo me zanima za sta ces onda da se hvatas posto ocigledno da neces imati vise argumenata.
 
Poredjenja radi meni stoji mesecima Ryzen 3600 na 4.35GHz na 1.26v. I daleko iznad absolutno stabilan je (a prilicno sam siguran da moze jos manji napon, tipa 1.24,1.25, jer je radio Warzone kad sam na kratko testirao, ali ovo sasvim dobro hladim, tako da sam se tu zaustavio, i ostatak vremena prosle godine potrosio na memoriju)
 
Poslednja izmena:
To nije razlog da Ryzen ne budu "sampioni overkloka"Jednostavno, nije potrebno (toliko). Nov procers prizvodnje na novim mašinama omogućuje ujednačeniji kvalitet tako da se binovanje svelo na 2-3 bina, dok kod intela ima 5-8. To omogućuje da algoritam za boost može da izvuče (skoro) najbolje iz svakog primerka i ne mora da se osslanja na najgori bin. Ne može ni svaki Intel da se diže na velike freqvencije baš zbog toga, više mu je to "ako prođe, prođe". Taj algoritam se oslanja najvie na temperature jezgra iprenosi sse i na ručni OC. Na ZEN3 su digli gornji limit temperature i to je najveći razlog što postižu više freqvencije.
 
I moj 3600 radi na 4.4 sa 1.25 naponom.Vec 10 meseci bez problema.

Pa mozda bi tvoj procesor oborio neki svetski rekord u klokovanju ryzena 3600....mislim 4.4 ghz na samo 1.25v......kada bi ga stavio na 1.4v (cisto testa radi) mozda bi premasio 5ghz...(?!).....iako ti mislis da je to "normalno",to je zapravo u "svetu" ryzena prilicno retko i nesvakidasnje...

Jedino da ga testiras.....povecaj mnozilac,napon.....provrti malo p95 ili makar onaj cpu test iz cpu-z-a......i skrinshotuj postavke......u suprotnom,ulovio si sarana od 30 kg gde skoro svi mi ostali lovimo od po 3kg.....:)
Napisao sam vec da je kod mene na 4.2 na 1.15v i da mi od toga ne treba trenutno vise. A testirao sam sam ga na 4.4 ghz na 1.25v i radi ali se greje puno zbog lc cc 120 koji je trenutno montiran.

Ako bih uzeo neki artic 34 dual fan ili tako nesto mozda bih se i pozabavio time ali iskreno nemam potrebu da ga nesto natezem do krajnjih granica a dobici nisu nesto sto cu videti u igrama toliko.
Super je ljudi sto delite svoja iskustva i podesavanja, mislim zato i sluzi tema, ali oni koji se bave overklokom iz zabave postavljaju screenshotove i pisu malo vise o svojim podesavanjima. Ove price, "radi" na tom i tom naponu su mi malo macka u dzaku, ali bez obzira na to, stvarno ne kapiram ove postove tipa "moglo bi sigurno" da se potera na tolikom i toliko kloku sa tim i tim naponom, ali "me mrzi" ili "meni je ovo dovoljno" i onda jos da ljudi uzimaju te "moglo bi" izjave kao cinjenicno stanje.

Mislim, ne kapiram kako neko kome je vazno da mu se procesor ne greje previse i ne stavlja veci napon od 1.25v misli da "zna sta njegov procesor moze" i prosipa pamet o tome koji procesori su dobri za overklok, koji overklok ne donosi benefite i sta je "dovoljno". Ljudi koji se entuzijasticno bave overklokom nemaju "dovoljno je" mentalitet, kod njih nema dovoljno, vec je ideja da se vidi koliko moze da se izvuce i bas u tome lezi "zabava".
 
@Solesoslav

Evo samo za nevernog tomu! Samo sto ovde ljudi citaju izmedju redova i citaju ono sto oni hoce da vide da pise. Lepo sam napomenuo za neki veci overklok morao bih da menjam kuler a to mi sada nije prioritet, a probao sam procesor na 1.250V na 4.4 ghz i radi bez problema, tako da ne vidim sto bih tebi ili bilo kome sta morao da dokazujem.

Nemam potrebe da lazem a i da lazem koga lazem tebe ili sebe? Zapitaj se malo? Ja niti sam lovac a ribolovac jesam ali nisam nikada reko ono sto nije onako. A ko ne veruje siroko mu polje.

I opet kazem meni preko 4.2 ghz trenutno ne treba, jer nema te igre koju ne mogu da pokrenem i da kazem da je ona procesorski gladna, a drugo ako ce ta razlika od 300 mhz ili ti ako budem procesor drzao mesto 4.2 na 4.5 da napravi neku razliku onda svaka ima cast ali nece da napravi neku razliku i to vec ima na YT i nemam sta sada i ja da izmisljam toplu vodu i da prikazujem neke rezultate.

A ti ako mislis da je overklok ryzena nesto sto ce ti donese boost od 20-30% samo izvoli ali ni jedan ryzen ti nece imati veci boost od par procenata sto opet kazem je zanemarljivo za gejming.

Ako ti treba jos neki dokaz trazi rado cu ti ispunim zelju.
 

Prilozi

  • Screenshot (33).png
    Screenshot (33).png
    112.1 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:
@Solesoslav

Evo samo za nevernog tomu! Samo sto ovde ljudi citaju izmedju redova i citaju ono sto oni hoce da vide da pise. Lepo sam napomenuo za neki veci overklok morao bih da menjam kuler a to mi sada nije prioritet, a probao sam procesor na 1.250V na 4.4 ghz i radi bez problema, tako da ne vidim sto bih tebi ili bilo kome sta morao da dokazujem.

Nemam potrebe da lazem a i da lazem koga lazem tebe ili sebe? Zapitaj se malo? Ja niti sam lovac a ribolovac jesam ali nisam nikada reko ono sto nije onako. A ko ne veruje siroko mu polje.

I opet kazem meni preko 4.2 ghz trenutno ne treba, jer nema te igre koju ne mogu da pokrenem i da kazem da je ona procesorski gladna, a drugo ako ce ta razlika od 300 mhz ili ti ako budem procesor drzao mesto 4.2 na 4.5 da napravi neku razliku onda svaka ima cast ali nece da napravi neku razliku i to vec ima na YT i nemam sta sada i ja da izmisljam toplu vodu i da prikazujem neke rezultate.

A ti ako mislis da je overklok ryzena nesto sto ce ti donese boost od 20-30% samo izvoli ali ni jedan ryzen ti nece imati veci boost od par procenata sto opet kazem je zanemarljivo za gejming.

Ako ti treba jos neki dokaz trazi rado cu ti ispunim zelju.
Vidis, nije poenta u tome da ti ja ne verujem i da ti trazim dokaze, sasvim je moguce da ti iz nedovoljno pecenog zanata, bez ikakve zle nameredelis iskustva koja zapravo nisu tacna. Takodje, neko ko se bavi overklokom iz "strasti" da ne kazem "ljubavi" prema tome ima "poriv" i osecaj "ponosa" da podeli takve stvari i ovaj screenshot koji si postavio ne govori nista o stabilnosti procesora. Samo kaze da ti procesor radi na 4.1GHz na 1.15v, sto opet mi nema malo smisla jer sam stekao utisak iz tvojih postova da ga furas na 4.2GHz.

Isto tako, prva polovina ovog posta ti se apsolutno kosi sa drugom polovinom. Drzis procesor na 4.2GHz, probao si ga na 4.4GHz, kazes da toliko mozes da izvuces hladjenjem i to je sasvim OK, ali to su sve umereni overklokovi i ocu da kazem da ta iskustva te ne cine kompetentnim da pricas o dobicima koje je moguce dobiti pri jacem overkloku. Drugim recima, kada ljudi pricaju o 4.5GHz i vecem overkloku, tvoj 4.2-4.4GHz rezultat apsolutno ne doprinosi razgovoru.

Da se razumemo, ja licno nemam Ryzen 3000 serije procesor, sastavio sam jedan racunar sa Ryzen 5 3600 procesorom i jedan sa Ryzen 5 4650G procesorom i malo sam se igrao sa njima, ali ne dovoljno da sad mogu da sa sigurnoscu pricam o ostvarenim dobicima ili uopste krajnjim domenima tog procesora. Drugim recima ja nemam dovoljno iskustva sa procesorima ove serije da ih podelim ovde, pre svega, ja nemam nijedan AM4 hladnjak, vec sam samo mogao da koristim AM2 hladnjake koji se kace preko snalice.
Zato i nisam rekao u jednom od prethodnih postova da ti lazes, vec da se tvoji rezultati ne poklapaju sa drugim rezultatima postavljenim u temi, sto je u neku ruku poziv za istrazivanje da se vidi da li moze da se nadje neki stepping koji ima ubedljivo bolje performanse od starijih revizija. Takodje je taj post bio i molba da se potvrde ti rezultati, jer cesto se desava, da posebno "mladji clanovi" misle da su postigli neki klok stabilno, ali da on to u stvari nije.
 
Radi trenutno na 4.1 jer nije podignut skroz, neki dan sam menjao bios na najnoviji i sve sam resetovao i jos nisam uzeo da sve zategnem kao sto je bilo. Uostalom ajde mi objasni kolika je to razlika izmadju 4.1 i 4.2? 100 mhz.

Nemam ja tu potrebu da idem od foruma do foruma i da se hvalim i vicem e vidite moj procesor, davno sam ja prevazisao te fore.

Procesor je i vise nego dovoljno utegnut da znam da nema BSOD da ne ispada iz igara, da ne baca artifakte, da ne blokira i secka u gejmingu.

Ako je tebi umeren overklok na 4.4 ghz pri voltazi 1.250V onda je ne znam sta ti ocekujes da ti vise kazem.
 
4.4ghz za 3000 seriju je fin OC, nije umeren. Za 5000 seriju i da kažemo da je umeren.
 
Evo sada sam podesio da radi procesor na 4.2 ghz na sva jezgra i spustio sam core voltage na 1.100V i pustio sam OCCT 8.1.2 da radi avx test od sat vremena.
 
4.4ghz za 3000 seriju je fin OC, nije umeren. Za 5000 seriju i da kažemo da je umeren.
Pa eto sad tu se ne slazemo, ako OC moze da se postigne od strane vecine procesora koji su pritom hladjeni sa LC Power LC-CC-120 hladnjakom onda je to umeren OC. Ima ljudi koji pustaju 1.4v(sto je ipak previse), a vi smatrate da je 1.25v puno. Drugim recima, ne kazem da 4.4GHz nije dobar rezultat, samo je to nizak napon za "fin OC". Zato su mi i "glupe" price "mogao bi" toliko i toliko, ja ne bi mogao da odolim da zapravo utvrdim koliko bi zaista mogao. :D



Radi trenutno na 4.1 jer nije podignut skroz, neki dan sam menjao bios na najnoviji i sve sam resetovao i jos nisam uzeo da sve zategnem kao sto je bilo. Uostalom ajde mi objasni kolika je to razlika izmadju 4.1 i 4.2? 100 mhz.

Nemam ja tu potrebu da idem od foruma do foruma i da se hvalim i vicem e vidite moj procesor, davno sam ja prevazisao te fore.

Procesor je i vise nego dovoljno utegnut da znam da nema BSOD da ne ispada iz igara, da ne baca artifakte, da ne blokira i secka u gejmingu.

Ako je tebi umeren overklok na 4.4 ghz pri voltazi 1.250V onda je ne znam sta ti ocekujes da ti vise kazem.
Razlika od 100MHz moze da bude razlika izmedju stabilnog kloka i plavog ekrana. Ja necu da kazem da sam pretrcao 100m za 10 sekunde ako sam ih pretrcao za 11 sekundi i onda da kazem, sta sad 1 sekund razlike.
 
Poslednja izmena:
Nisam razumeo baš šta si hteo da kažeš. Ja bih puštao i 1.4v da procesor recimo hoće da skalira. Procesori su takvi da jednostavno stanu. 4.5ghz za 3000 je top rezultat.
Procesori nisu ograničeni hladjenjem, jer ni na vodi ne može mnogo više da se izvuče, jer mu svakako 1.4v ne znači ništa.
 
Nisam razumeo baš šta si hteo da kažeš. Ja bih puštao i 1.4v da procesor recimo hoće da skalira. Procesori su takvi da jednostavno stanu. 4.5ghz za 3000 je top rezultat.
Procesori nisu ograničeni hladjenjem, jer ni na vodi ne može mnogo više da se izvuče, jer mu svakako 1.4v ne znači ništa.
Pa bas zato i kazem. Dosta procesora mogu da dodju do 4.4GHz, ali je drugacija malo prica sa 4.5-4.6GHz, zbog te gladi za naponom nakon te frekvencije i kazem da je do 4.4GHz umeren overklok. Sa druge strane imamo ljude koji daju procene da cim radi na 4.4GHz na nekom naponu da "sigurno moze" i na 4.5GHz. Meni to "sigurno moze" bode oci.

Kao sto je svojevremeno maltene svako mogao da postavi i5 2500k na ~4.4GHz. Diskusije o overkloku su se vodile na frekvencijama visim od toga.
 
A ja probao brdo procesora koji staju na 4.2 il 4.3ghz. 😁 Nije poredjenje dobro sa 2500K koji su išli svi dobro. Ja sam imao najkrljaviji primerak i radio mi je na 4.8ghz. Mnogo ih je radilo na 5ghz, a sada imam koji radi na 5.2ghz. E taj je top.
4.6ghz za 3000 je skoro neverovatno, takvih ima baš malo. Mali je opseg koji procesori mogu da dohvate.
 
A ja probao brdo procesora koji staju na 4.2 il 4.3ghz. 😁 Nije poredjenje dobro sa 2500K koji su išli svi dobro. Ja sam imao najkrljaviji primerak i radio mi je na 4.8ghz. Mnogo ih je radilo na 5ghz, a sada imam koji radi na 5.2ghz. E taj je top.
4.6ghz za 3000 je skoro neverovatno, takvih ima baš malo. Mali je opseg koji procesori mogu da dohvate.
Mali je opseg i i5 2500k koji mogu da dohvate 5.2GHz, ali bas o takvima je najslasnije pricati :D
 
Evo posto prvi test na 1.100V nije hteo da prodje pa sam ponovio test ali ovaj put sam voltazu vratio na 1.150V.

Verovatno da bi mozda test prosao i na 1.100V ali ko zna da savrseno podesi bios, ja ne umem a ni ploca nije vrhunska da bih mogo da ocekujem neke overklokerske rekorde. MSI B450-A Pro

Mada sto se mene tice ovo je jos bolji rezultat koji sam imao prosli put na istoj voltazi, ima na predhodnoj strani rezultat C23.
 

Prilozi

  • Screenshot (34).png
    Screenshot (34).png
    262.6 KB · Pregleda: 46
  • Screenshot (36).png
    Screenshot (36).png
    1.7 MB · Pregleda: 46
Na azotu radi 6.3+ghz, to je meni najbitnije. :D
 
Moj 3600 moze da radi na 10 ghz sa naponom od 1.0v 😎
Ako nekome to deluje neverovatno, ja cu kao dokaz da mu okacim screenshot procesora gde se vidi da radi na 4,2ghz sa naponom od 1.275v 😆
Mogao bi da zaobidjes ovu temu ako te vec ne zanima. Proveri koji je trenutni rekord za ryzen 3600 , mozda ces prestati da prozivas ljude bez razloga.
 
Moj 3600 moze da radi na 10 ghz sa naponom od 1.0v 😎
Ako nekome to deluje neverovatno, ja cu kao dokaz da mu okacim screenshot procesora gde se vidi da radi na 4,2ghz sa naponom od 1.275v 😆
Ja sam r3600 uzeo u oktobru prosle godine i 4.4Ghz bez problema ide na 1.25, ali ga drzim na 4.2 sa 1.15 zato sto sam i onako ogranicen sa gpu, a i dok majnujem nije mi potreban dodatan izvor toplote.
 
Stize mi sutra/prekosutra R5 3600. Vidim da se dosta pise o OC-ju, to mi se svidja :D

Kad bih izvukao 4.2GHz bio bih zadovoljan, za 4.4GHz bih pevao :D

Trenutno koristim R5 2600 na 4GHz, PC sluzi za gaming i rad tako da ce se iskoristiti procesorska snaga nevezano za GPU.

Da li koristite ClockTuner, kako se pokazao?
 
Pošto ti processori ne stoje dugo na lageru, velike su šanse da ćeš dobiti ovogidišnji model koji su u proseku bolji za nekih 100inak MHz i nižim aponom.
ClockTuner je prvenstveno alazka za pronalaženje najbolje i najbezbednije kombinacije frekvencije/napona, nije baš namenjen pravom overclock-u.
 
Nazad
Vrh Dno