Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ovo se ne moze vise nazvati kafom, ali je fin napitak :D

Nespresso Lungo + Aeroccino hladna pena + kugla grckog sladoleda + cimet
 

Prilozi

  • IMG_20210410_222017~2.jpg
    IMG_20210410_222017~2.jpg
    176.3 KB · Pregleda: 177
Hahahaha :D Meni je afogato (espresso sa sladoledom) cool :D
 
U nasem Lidlu vec nekih mesec dana nema kapsula...
Jedno 3 nedelje je stajala prazna polica, a juce vidim da su to prazno mesto gde su stajale kapsule popunili mlevenim kafama.
Da li ce ih biti ponovo u ponudi ili ne, videcemo..
 
Tako je, nema Nespresso kapsula u Lidlu duze vreme..

Samim tim nam je poskupela 50-100% kafa iz Nespresso aparata :D
 
Tako je, nema Nespresso kapsula u Lidlu duze vreme..

Samim tim nam je poskupela 50-100% kafa iz Nespresso aparata :D
Ja sam im uputio upit preko sajta. Videćemo šta će (i da li će) odgovoriti.

Ja sam osim, naravno, cenom, bio vrlo zadovoljan i ukusom kafe.
Kakve su one iz Metroa po ukusu?
Imaju li neke druge slične ovima iz Lidla?
 
Imate Costa Coffee kapsule, Nespresso kompatibilne. Vidim da su se pojavile po prodavnicama.
 
Probao sam ih i ja ovih dana, dobre su, ali i dalje su mi najbolje Illy i Kimbo Intenso :)
 
Pozdrav svima. Vec duze vremena pratim ovaj topic, jer nameravam da kupim espreso aparat. Citao sam takodje dosta recenzija online i zakljucio da se ovde na forumu najvise preporucuje Gaggia Classic Pro. Sa druge strane meni je za oko zapao Breville/Sage Barista Express. Super je ocenjen i odlicno izgleda a trebalo bi da moze da pravi prilicno dobre shotove. Posto volim da pijem espresso kafu, a prilican sam laik oko pripremanja iste (osim gomile teoretskih informacija sto sam pokupio sa raznih sajtova i foruma) razmisljao sam da bi mi hibrid bio najbolje resenje za pocetak, pre prelaska na potpuno manualan aparat i mlin u nekoj buducnosti. Ne bih kupovao polovne aparate sa oglasa, ali dolaze u obzir novi sa istih (tipa kp). Mozete li mi dati neku preporuku i da li gresim ako kupim Barista Express aparat (umesto recimo gorepomenute Gaggia-e). Budzet je do nekih 700e.

Takodje, cini mi se da sam primetio da 2-3 clana imaju Barista Express pa ako ih ne mrze mogu da podele svoje utiske.\

Hvala svima unapred na svakoj pomoci.
 
Ja koliko sam gledao recenzije po yt, jedini problem sa Baristom je sto posle nekog vremena covek zeli da unapredi iskustvo pa mora da predje na zaseban mlin, a onda mu ostaje skalamerija sa ugradjenim mlinom :D U tom slucaju je bolja zasebna kombinacija Gaggia + Mlin.
Inace ti si vec sa Baristom Express u manuelnim vodama sa, doduse, losijim mlinom.
 
Ne bih kupovao polovne aparate sa oglasa, ali dolaze u obzir novi sa istih (tipa kp). Mozete li mi dati neku preporuku i da li gresim ako kupim Barista Express aparat (umesto recimo gorepomenute Gaggia-e). Budzet je do nekih 700e.
Zašto si decidirano protiv polovnih aparata? Da li je prostor u kuhinji problem? Piješ espreso s mlekom ili bez?

Za taj budžet možeš da dobiješ kućni espreso koji je bolji nego u bilo kom kafiću osim pravih specialty kafeterija:
  • polovna Gaggia Classic 2014. ili starija (starije se mnogo lakše moduju i nemaju glupave ekološke tajmere)
  • Mazzer Mini od Stevana sa KP
  • PID, pressure mod i manometar za Gaggiu
Ovo gore će koštati i manje (500-600e) a daje zaista vrhunski ukus, uz dve mane:

  1. Gaggia Classic ima samo jedan bojler, i steam-ovanje mleka radi tako što taj isti bojler zagreje na 120+ stepeni, što dosta usporava rad jer stalno čekaš da se nešto zagreje ili ponovo ohladi. Ja GC ne bih ni razmatrao da pijem kafu s mlekom.
  2. Vrlo brzo ti se čulo ukusa adaptira na mnogo bolju kafu, pa više ne možeš da piješ koješta. Ja sam počeo od neke Delhaize kafe (1500 RSD/kg), pa prešao na Dallmayr Prodomo (2000), a trenutno ne pijem ništa osim specialty kafe od 4000+ po kilogramu. Takođe, više ne mogu da pijem espreso u random kafićima.
 
Zašto kupovati polovno za 500-600€ ako na KP imaš novu Gaggia classic pro i nov mlin ispod 600€
 
  1. Gaggia Classic ima samo jedan bojler, i steam-ovanje mleka radi tako što taj isti bojler zagreje na 120+ stepeni, što dosta usporava rad jer stalno čekaš da se nešto zagreje ili ponovo ohladi. Ja GC ne bih ni razmatrao da pijem kafu s mlekom.
Koliko dugo zagrevas aparat pre koriscenja? Licno cekam barem 20min (nemam ono automatsko gasenje posle 20min zbog jednog dodatka od 1 funte koji sam naknadno uzeo). Mislim da GC ima sasvim dovoljno snage za mleko ako se pre toga propisno zagreje (pricam o 1-2 kafe ako se prave), no ne sporim da GC nema te oscilacije sa temperaturom zbog jednog bojlera.

Takodje, ako ne gresim, mislim da sam procitao da si ti ugradjivao PID kod GC?
 
Na sta treba obratiti paznju pri kupovini polovnog automatskog aparata sa kp?
 
Svako ima svoje misljenje. Neko kaze da je bolje da kupis od preprodavaca, jer oni to nabave od likova koji po inostranstvu skupljaju pored kanti i donesu u Srbiju pa oni otkupe na buvljaku starih stvari u Pancevu/Bubanj potoku i ociste malo zamene dihtunge i to je to.
Ja sam npr trazio i kupio aparat od lika koji je kupio taj aparat 1.5 god-2 i izgustirao ga i prodaje, koristio ga u kucnim uslovima i imao je i kutiju/racun a i plus na kutiji a i aparatu je pisao datum proizvodnje, tako da tesko da je mogao za 2 godine da mu uzme dusu kao neki polovni 10ak god stari sto prodaju pomenuti preprodavci.
Aparat vec 4 godine koristim i sem redovnog odrzavanja na oko 150 kafa nista nisam radio.
Pre nego sto neko krene da mi "objasnjava" kako to nije tacno poznajem licno jednog lika koji tako kupuje/prodaje i kafe aparate i jos neku tehniku + ima jedan na KP sto nabavlja delove iz Austrije isto tako...i to je najpoznatiji dobavljac polovnih delova...

Da nisam kupio ovako mozda bih isao na varijantu novo iz madjarske. pa aparat od 60ak hiljada da se uzme za 40ak K, ali ovo sad sa koronom ne znam kako ide..

Dosta aparata ima test mod,kombinacija nekoliko dugmica i onda se proverava sve pojedinacno, a mislim da je najbolje da napravis 5-10 kafa kod prodavca. Imaj na umu da popravka ovih malih aparata je skuplja nego popravka profesionalnih aparata, naravno zavisi koji deo, ali ono osnovno menjanje dihtunga to je x3 kod malih...
 
Ja koliko sam gledao recenzije po yt, jedini problem sa Baristom je sto posle nekog vremena covek zeli da unapredi iskustvo pa mora da predje na zaseban mlin, a onda mu ostaje skalamerija sa ugradjenim mlinom :D U tom slucaju je bolja zasebna kombinacija Gaggia + Mlin.
Inace ti si vec sa Baristom Express u manuelnim vodama sa, doduse, losijim mlinom.

Znam da ima dosta posla i sa Baristom u vezi manuelnih radnji, ali s obzirom da imam dvoje male dece od kojih je jedna beba racunao sam da cu ipak imati manje da se zezam sa hibridom. To je mozda i glavni razlog zbog kojeg sam naginjao ka Baristi u odnosu na Gaggia-u. Ali dobro, polako me ubedjujete u suprotno :)


Zašto si decidirano protiv polovnih aparata? Da li je prostor u kuhinji problem? Piješ espreso s mlekom ili bez?

Za taj budžet možeš da dobiješ kućni espreso koji je bolji nego u bilo kom kafiću osim pravih specialty kafeterija:
  • polovna Gaggia Classic 2014. ili starija (starije se mnogo lakše moduju i nemaju glupave ekološke tajmere)
  • Mazzer Mini od Stevana sa KP
  • PID, pressure mod i manometar za Gaggiu
Ovo gore će koštati i manje (500-600e) a daje zaista vrhunski ukus, uz dve mane:

  1. Gaggia Classic ima samo jedan bojler, i steam-ovanje mleka radi tako što taj isti bojler zagreje na 120+ stepeni, što dosta usporava rad jer stalno čekaš da se nešto zagreje ili ponovo ohladi. Ja GC ne bih ni razmatrao da pijem kafu s mlekom.
  2. Vrlo brzo ti se čulo ukusa adaptira na mnogo bolju kafu, pa više ne možeš da piješ koješta. Ja sam počeo od neke Delhaize kafe (1500 RSD/kg), pa prešao na Dallmayr Prodomo (2000), a trenutno ne pijem ništa osim specialty kafe od 4000+ po kilogramu. Takođe, više ne mogu da pijem espreso u random kafićima.
Generalno ne volim polovne stvari, pre bih platio vise za nesto novo sa garancijom i racunom nego da uzimam macku u dzaku. Znam da ste dosta pisali da npr. za mlinove to ne vazi i da bi mogli samo nozevi da se promene, ali i dalje sam vise opredeljen za novo. Nisam skroz protiv polovnjaka, ali po mogucstvu bih preferirao novo.

Prostor u kuhinji nije problem. Espreso pijem ili skroz bez ili sa trunkom mleka. Pijem 3 kafe dnevno + zena 2-3 takodje mahom espreso.
Sto se tice Gaggia Classic aparata mnogo mi se svidela crna varijanta, da li neko zna moze li kod nas to da se nabavi? Uz to, kada sam citao na netu oko mlinova dosta njih hvale Baratza Sette 270Wi, s tim da nisam uspeo kod nas da nadjem. Pomenuo si Mazzer Mini kod Stevana sa KP, ali videh da on ima i nov Mazzer Super Jolly. On je dosta skuplji i ne znam da li se uklapam u budzet, ali cisto znatizelje radi, kako se on kotira po kvalitetu u odnosu na pomenuti Baratza Sette? Cini mi se takodje da je prilicno veliki mlin, koliko je pogodan za kucnu upotrebu i pripremu 5-6 kafa dnevno.

Hvala jos jednom na dosta korisnih informacija.
 
Koliko dugo zagrevas aparat pre koriscenja? Licno cekam barem 20min (nemam ono automatsko gasenje posle 20min zbog jednog dodatka od 1 funte koji sam naknadno uzeo). Mislim da GC ima sasvim dovoljno snage za mleko ako se pre toga propisno zagreje (pricam o 1-2 kafe ako se prave), no ne sporim da GC nema te oscilacije sa temperaturom zbog jednog bojlera.

Takodje, ako ne gresim, mislim da sam procitao da si ti ugradjivao PID kod GC?

Kupio sam utičnicu sa tajmerom koja uključi aparat 1h pre buđenja, što preporučujem svakom ko ima aparat sa bojlerom. Sam bojler se zagreje jako brzo, ali ostatku mašine treba bar pola sata po mom nekom iskustvu. No, u pasusu koji si citirao pričam o zagrevanju i hlađenju između pravljenja kafe (oko 93 C) i steam-ovanja mleka (120+ C) - predugo traje da bi se Gaggia Classic udobno koristila u kućama gde se pije espreso s mlekom.

Da, ugrađivao sam PID kit kupljen ovde.

Generalno ne volim polovne stvari, pre bih platio vise za nesto novo sa garancijom i racunom nego da uzimam macku u dzaku. Znam da ste dosta pisali da npr. za mlinove to ne vazi i da bi mogli samo nozevi da se promene, ali i dalje sam vise opredeljen za novo. Nisam skroz protiv polovnjaka, ali po mogucstvu bih preferirao novo.

Prostor u kuhinji nije problem. Espreso pijem ili skroz bez ili sa trunkom mleka. Pijem 3 kafe dnevno + zena 2-3 takodje mahom espreso.
Sto se tice Gaggia Classic aparata mnogo mi se svidela crna varijanta, da li neko zna moze li kod nas to da se nabavi? Uz to, kada sam citao na netu oko mlinova dosta njih hvale Baratza Sette 270Wi, s tim da nisam uspeo kod nas da nadjem. Pomenuo si Mazzer Mini kod Stevana sa KP, ali videh da on ima i nov Mazzer Super Jolly. On je dosta skuplji i ne znam da li se uklapam u budzet, ali cisto znatizelje radi, kako se on kotira po kvalitetu u odnosu na pomenuti Baratza Sette? Cini mi se takodje da je prilicno veliki mlin, koliko je pogodan za kucnu upotrebu i pripremu 5-6 kafa dnevno.

Hvala jos jednom na dosta korisnih informacija.

Nisam ni ja lud za polovnim stvarima ali u ovom slučaju (aparati poput GC i Mazzer mlinovi) govorimo o vrlo prostim uređajima koji su izrađeni od kvalitetnih materijala i projektovani tako da mogu da se održavaju uz minimum alata i znanja. Ne govorimo o superauto aparatima za koje proizvođač očekuje da ih posle pet godina baciš i kupiš novi. Ne bih više da te ubeđujem, više sam hteo da podelim svoje pozitivno iskustvo.

Pitao sam te za mleko zbog ovoga što objašnjavam iznad: nijedan aparat iz ove klase nije idealan kada ga prebacuješ sa pravljenja kafe na grejanje mleka. Pogledaj po forumima kakva su iskustva sa Breville-om (kucaj "sage barista pro" da bi dobio rezultate na engleskom iz UK pošto se tamo prodaje pod tim brendom) ali Gaggia je na tom polju baš slaba. Za "pravo iskustvo" pravljenja mlečnih napitaka ti treba neki dual boiler aparat a to je dosta skuplje.

Baratza Sette 270 je odličan mlin za kuću (za razliku od slabije varijante koja nema dovoljno precizno podešavanje granulacije) uz dve mane: plastična konstrukcija i buka. S obzirom da imaš bebu, verujem da bi ti buka smetala. Mazzer Mini je uporedivog kvaliteta sa Sette-om, a Super Jolly je dosta jači. Oba su osetno tiša.

Super Jolly je mlin komercijalnog kalibra koji može da se koristi i u kući, ali je prevelik za normalnu kuhinju. Sa standardnim silosom teško da može da stane ispod visećeg elementa.
 
sa budžetom od 700e, kada prođeš pored dva bojlera, slobodno okreni glavu. ne treba bi da gledaš te gadosti ;)

preporučujem ti da pozoveš stevana ili nekog drugog ko ima svoj servis (sa stevanom svakako nećeš pogrešiti).
stevan uglavnom ima na stanju hx mašine. to bi ti rešilo problem bez da razmišljaš o mleku ili čemu god.
ja sam od njega trebao da uzmem la scalu butterfly, imaš po netu recenzije koliko oćeš pa se informiši.

što se tiče mlina i buke, i super jolly se "čuje". i ja kuburim sa zvukom (zbog male bebe), ako ikad budem menjao mlin biće samo zbog toga.
 
Prenecu vam moje iskustvo sa polovnim aparatima.
To su u principu proste masine, licno sam popravio 3 komada. Tj "popravio" zamenio problematicni deo. (ja sam od onih ljudi sto vole da cackaju i mrze majstore jer su fuseri 99%)
Ja trenutno koristim incantu deluxe onu sa ekranom, izuzetnu kafu pravi redak superautomatic koji moze da uspori ekstrakciju kafe.
Cesto sam po Nemackoj i tamo tog loma moze da se nadje jako puno. Npr kupio sam puno novijih Delonghi modela za smesne pare, tipa 50e
Na jednom je bio "kvar" sto ima kanalic gde ispusta vodu zacepio se kafom bio, ja ocistim on radi full. Tamo ljudi nece da se cimaju sa tim stvarima, cim nesto zacepi u 80% slucajevi to proslede dalje.
Moja Incanta u koju se kunem na brojacu pokazuje skoro 30 000 kafa :)
Bio sam ubacio jedan noviji Delonghi ne secam se model pravi sam kapucino i te fore, nije mi se svidelo kakvu kafu pravi i vratim Incantu kao primarni ...
E sad iz moje perspektive ja a aparat sto ove fensy sa ekranima sto ove starije nisam platio nikad vise od 50e ...
Tako da mi je sve ovo glanc novo skupo.
Ne vidim razlog bacati ogromne pare za super automatic, da su oni aparati sto imaju mlin i ekstrakciju odvojeno to i OK to su polu profi masine.


mstevanic


Vidim da ovaj aparat tvoj ima flow control, po meni to je must have funkcija
 
@donmarkon
Ima da mada to i ne koristim iskreno i stoji mi na max. (najsporije curi kafa) :)
Sad sam još u fazonu eksperimentisanja oko kafa posle Lavazza Crema e Gusto,
Kimbo Top Flavour stiže mi i Vergnano Antica Botega...
 
Pa to je to i meni je na max, retko kada pomerim na malo manje (da brze ide) ostali aparati koji nemaju kafa samo projuri i nije to to.
 
sa budžetom od 700e, kada prođeš pored dva bojlera, slobodno okreni glavu. ne treba bi da gledaš te gadosti ;)

preporučujem ti da pozoveš stevana ili nekog drugog ko ima svoj servis (sa stevanom svakako nećeš pogrešiti).
stevan uglavnom ima na stanju hx mašine. to bi ti rešilo problem bez da razmišljaš o mleku ili čemu god.
ja sam od njega trebao da uzmem la scalu butterfly, imaš po netu recenzije koliko oćeš pa se informiši.

što se tiče mlina i buke, i super jolly se "čuje". i ja kuburim sa zvukom (zbog male bebe), ako ikad budem menjao mlin biće samo zbog toga.

Nisam nesto gledao te masine jer su bile znacajno iznad mog budzeta. Sta znam, cini mi se sto vise istrazujem to vise ulazim u konfuziju sta bih mogao da kupim i sta mi je najbolja opcija :)

@Nidzge Sette270Wi odlican mlin. Mani buku, plastiku, malu decu,... Uzmes i Rancilio Silvia V6

Inicijalno je i Rancilio Silvia M bila u opticaju da se kupi (Pored Gaggia Classic Pro i Barista Express) ali nigde nisam nasao kod nas da se kupi. Ne znam kako se ona kotira u odnosu na prvenstveno Gaggia-u?

@Nidzge
Bio sam u istoj dilemi kao i ti...nabavio sam Gaggiu Babila nov aparat i nisam se prevario.
Ako te interesuje nešto slobodno piši..
Pogledajte prilog 303899Pogledajte prilog 303898

Taj aparat je ako dobro vidim super-automatik, tako da ne znam da li bas moze tako dobru kafu da napravi kao klasicni sa portafilterom. Uz to cenam mu je preko 1500e, a i nema nigde kod nas da se kupi. Ne znam gde i za koliko si ti nabavljao, ali svakako mi ne ulazi u budzet.

Ja sam uzeo ovaj "komplet"

Cini mi se da upravo sada ima da se kupi na KP oglasima taj komplet Gaggia Classic PRO + ISOMACI Macinino Professionale za 590e. Kako si zadovoljan mlinom i uopste da li je ok cena za tu kombinaciju?
 
tako da ne znam da li bas moze tako dobru kafu da napravi kao klasicni sa portafilterom
Ako ćeš tako onda ni taj koji god kupiš neće praviti kafu kao onaj od dve tri ili 5000+ EUR ;)
Šalu na stranu, mi imamo bukvalno kuhinjicu u stanu, aparatić je čučnuo kao "kec na desetku"
i za toliko još pravi lepu kafu i ja prezadovoljan. Inače cena mu nije bila toliko koliko si napisao
ali ok, svakako prelazi te pare koje si mislio da daš. Pozz.
 
Cini mi se da upravo sada ima da se kupi na KP oglasima taj komplet Gaggia Classic PRO + ISOMACI Macinino Professionale za 590e. Kako si zadovoljan mlinom i uopste da li je ok cena za tu kombinaciju?
Da, tu kombinaciju sam kupio. Ja sa prezadovoljan mlinom, a gaggia classic pro tu nema mnogo da se priča. Po meni najbolji izbor za kućnu varijantu espresso aparata.

Do sada sam pet godina goristio Saeco Poemia (četiri godine) i Gaggia viva (godinu dana) koji su u toj cenovnoj klasi odlični, ali naravno ne gou se upoređivati sa GC pro
 
Gaggia Classic je stvarno vise puta bila nagradjivana kao najbolji entry level aparat za espresso. Ja stvarno ne vidim sta moze da joj parira za te pare, novo. Rancilio Silvia je, mislim, jedno vreme, na pocetku, bila konkurentna, a onda je, odjednom, cena joj odletela ko Muskova raketa :D
 
Mislim da ste me ubedili da uzemem Gaggia Classic. Da li sam dobro shvatio da optrilike postoje nekoliko "vrsta" Gaggie Classic? Verovatno cu ici sa Gaggia Classic Pro jer je najveca sansa da nadjem nju novu jer koliko sam shvatio to je najnoviji model. Pre toga je bila neka koja se proizvodila u Rumuniji kada ih je preuzeo Philips koju treba izbegavati. Kako mogu da prepoznam taj rumunski model Gaggia Classic?
 
Nazad
Vrh Dno