Šta je novo?

GPS satovi (Garmin, Sunto, Coros, Polar...)

Šta je HRV?
Što se Epix tiče i premium satova te klase , prepoznaje li period kada sam aktivan, kada hodam, pa period kada sedim (nisam aktivan) ..a da sve ulazi u krajnji activity record.
Huawei GT2, kada aktiviram outdoor walk, taj startuje merenje i kada sedim on odbrojava neke pređene kilometre. Dakle, prepoznaje li Fenix /Epix kada hodam, pa sedmen, pa nastavim da hodam, meri li sve u realnom vremenu?

Pošto će Wise moći na Garmin Pay dok sam u EEA, nadam se da neću imati neke ptobleme kada se vratim u Srbiji.
Prepoznaje i u toku setnje i u toku trcanja kada stojis, kada se kreces…Za HRV guglaj.
I generalno bitna zamerka garmin satovima, posebno fenix,epix,tactix,enduro je veoma teska prodaja jer je, barem kod nas potraznja veoma mala tako da treba dobro razmisliti preckupovine
 
I generalno bitna zamerka garmin satovima, posebno fenix,epix,tactix,enduro je veoma teska prodaja jer je, barem kod nas potraznja veoma mala tako da treba dobro razmisliti preckupovine
Problem je sto je Garmin ne priznaje i world wide garanciju vec ima cilj (kao i svaki punokrvni svajcarac) da izvuce sto više može od kupaca, pa priznaje samo distributersku garanciju, sto ima za posedicu kad hoces da flipujes sat da potencijalni kupci: a) lowballuje cenu, b.) nije im jasno kako tako skup sat nema garanciju. Jedina svetla tacka je da je i ponuda dosta ogranicena.
Dobar primer je i kad ako se slucajno izgubi sat, znaju gde je po serijskom broju al ti nece reci, jer nismo placeni za to :)
 
Prepoznaje i u toku setnje i u toku trcanja kada stojis, kada se kreces…Za HRV guglaj.
I generalno bitna zamerka garmin satovima, posebno fenix,epix,tactix,enduro je veoma teska prodaja jer je, barem kod nas potraznja veoma mala tako da treba dobro razmisliti preckupovine
Šta to znači?

Ja bih ga kupio u Hrvatskoj na zvaničnom Garmin sajtu za evre, jeftiniji je za nekih 75€ u odnosu na NaviShop, zbog konverzije u rsd.

Mislim na Sapphire, crni titanij.
 
Ukoliko ces ga nositi dve godine, svejedno je gde ga kupis ali ukoliko ti se ne dopadne a odlucis da ga prodas ovde posle par meseci, godinu dana kupi ga u navishopu jer ce ta garancija da vredi vise od trenutne razlike u ceni. Ili idealno prelistaj kp, mozda iskoci mesto jer dosta ljudi se zaleti i kupi sat a onda skontaju da im ne treba
 
Ovo za nepriznavanje garancije WW je globalno za Garmin ili važi za Srbiju?

Ne znam da li sam već pisao ovde, kada je bio BG Marathon Expo, pričali smo sa čovekom iz Navi Shop i naravno pokrene se tema cena i prometa na crno. Kaže, za neke modele na crno budu toliko niske cene, da nikome nije jasno kojim trikovima, jer su u pitanju stari trgovci, sa konstantnom nabavkom, nisu kradeni (što bi opravdalo tako nisku cenu). Svojevremeno su kupili, ako se dobro sećam, 2 komada, i kaže satovi su 100% original, nema greške, ALI njihovi fabrički brojevi uopšte ne postoje u Garmin bazi. Ne znam odakle je njima nabavka, kaže "slali smo brojeve i u Garmin" i brojeva nema u bazi. Ili Garmin tačno zna kuda su ti satovi išli, ali te informacije ne daje.

Anyway, kaže da su ti satovi koji udju na crno razlog zašto ne zastupaju garanciju, osim za satove kupljene preko njih.
 
Globalno, jasno im pise u garantnim uslovima. Al ima dosta proizvodjaca koji daju i globalnu garanciju i produzenu distributersku.
to tzv gray market cesta stvar sa klasicnim satovima.
 
To da ne postoje u bazi ne pije vodu, samo izgovor da se izbegne garancija sto ima smisla sa njihove strane. Kriv je garmin koji to ne resi kao Coros, Apple…
 
 
Ja sat sigurno neću kupiti preko kp ili Njuškalo.
Ostaje samo dilema da li meni taj sat, što reče @Crazy_M , treba..
Takođe, dilema je.. koliko taj sat, zaista, vrijedi, uz obzir da mu sleep tracking nije najsrećnije rešen. Ako plaćam 1000€ za sat, nije li logično da dobijem space shuttle?
Pored sleep tracking, verovatno postoje još neki limiti.
Pros je što je merenje precizno i to je jedini razlog zbog kojeg bih ga uzeo.
Cons, ne bavim se aktivno sportom, merim health status, sleep tracking mi je bitan.
Što se tiče contactless plaćanja, to funkcioniše.
Što se tiče smart opcije javljanja na pozive, to ne funkcioniše.
 
Ne možeš dobiti space shuttle sigurno jer većinu tehnologija imaju istu ili vrlo sličnu, čim izađeš iz osnovnog segmenta. Plaćaš prestiž, što je potpuno besmisleno za smart sat, čija će vrednost biti kikiriki za 3 godine.

Stavi na papir šta ti od sata treba, kako želiš da izgleda, da li si rob ekosistema ili možeš da šaraš, pa onda kreni da sužavaš izbor.
 
Pa, valjda, to i jeste svrha sport/tracking/fitness sata, koja treba opravdati cenu od 1000€..To punjenje u SatIQ modu, na 10 dana, je ništa.
Mogu da živim bez smart opcije da se javljam na pozive preko sata, ali banking ne mogu da oprostim i to je jedini razlog zbog kojeg još nisam uzeo Garmin.
Banking imam aktiviran, ali me mrzi da kucam pin pri svakom placanju(Fenix 6 Pro)....lakse izvaditi mobilni telefon, iskoristit kartice sa popustima i platiti
Ima akcija u Slovackoj Garmin Instinct Crossover za 400e. Ako imate nekoga ovde, mislim da je to ok ponuda.
 
Poslednja izmena:
kad si vec toliko cekao i planiras da kupiš u prodavnici, sto ne sacekas jos malo da izadje epix/fenix pro verzija?

 
Poslednja izmena:
To da ne postoje u bazi ne pije vodu, samo izgovor da se izbegne garancija sto ima smisla sa njihove strane. Kriv je garmin koji to ne resi kao Coros, Apple…

Tip je otišao i za keš kupio satove. Potvrdio da su satovi originalni.
Ajde da mu je neko doneo sat na reklamaciju, pa kaže tvoj sat ne postoji u bazi.

@Syntaur ukoliko ti cena tog sata remeti bilo šta drugo u životu, tipa telefon ćeš promeniti 6 meseci kasnije (ne mora ništa važnije od toga), batali Garmin.
To je tehnički sat, osnovna namena je trening. Sve ostalo je u drugom planu.
Ako ti je cena apsolutno nebitna, onda uzmi sat, probaj, pa odluči.
 
Kazem ja drugu kako novi huawei watch meri šećer (a ne meri) na sta je on kao iz topa izvalio, steta sto ne meri i ureu :D:D:D
 
Bukvalno PJ objasnio. Ako neko hoce da broji korake, placa satom, razgovara, koristi sat za pracenje zdravlja, kupi najjeftiniji sat jer nijedan ne moze da isprati zdravstveno stanje a korake moze da izbroji svaki, sad da li ces napraviti 9000 ili 9050 apsolutno nebitno kao i da li si presao 5km u setnji ili 4960m, da li je registrovao pauzu dok si stajao..., pracenje sleep trackinga relativno nebitno jer nijedan sat to ne moze da isprati a da ti podaci imaju neki znacaj i za to se koristi debelo slozenija oprema koja meri mnogo vise parametara nego bilo koji sat, prsten, narukvica...Takodje i pracenje pulsa svi rade manje vise isto ali ako je to bas bitno daleko bolje je uzeti hrm traku koja ne gresi.
Neko iskustvo za sve u dilemi bi bilo apple w, galaxy w ukoliko vam treba "pametan" sát za "pracenje zdravlja" i neko lagano treniranje, koga mrzi da puni sat svaki dan tu je garmin venu serija. Kome je potreban rugged sat, mape, duga baterija fenix/epix/enduro/tactix/fr965 i tu nema neke zamene. Budzet opcija bi bio fr55 uparen sa hrm pro plus trakom, nema sve opcije ali sa hrm trakom postaje i vise nego adekvatna kombinacija za trening ili telefon uz apk za trcanje i polar h10 koga ne mrzi da nosi telefon na ramenu. Narukvice bih skroz zaobisao jer hr im je nepouzdan a broje korake slicno kao i telefon.
 
Šta mislite o novom Suunto Vertical modelu ? Ima u Beosportu popust od 20 % . Ne deluje mi da je lošiji od Garmina ,jedino nema Garmin pay .
 
Moram priznati da mi se od Ne-Garmin/Coros familije možda i najviše sviđa. Pogledaj ga lično kad je već pod rukom, od čelika je, možda ti bude težak. Izrada deluje odlična, opcije su već odlične na svim boljim satovima, uključujući i Kineze, tu nema više problema.

Sam najbolje znaš šta ti odgovara.
 
Bukvalno PJ objasnio. Ako neko hoce da broji korake, placa satom, razgovara, koristi sat za pracenje zdravlja, kupi najjeftiniji sat jer nijedan ne moze da isprati zdravstveno stanje a korake moze da izbroji svaki, sad da li ces napraviti 9000 ili 9050 apsolutno nebitno kao i da li si presao 5km u setnji ili 4960m, da li je registrovao pauzu dok si stajao..., pracenje sleep trackinga relativno nebitno jer nijedan sat to ne moze da isprati a da ti podaci imaju neki znacaj i za to se koristi debelo slozenija oprema koja meri mnogo vise parametara nego bilo koji sat, prsten, narukvica...Takodje i pracenje pulsa svi rade manje vise isto ali ako je to bas bitno daleko bolje je uzeti hrm traku koja ne gresi.
Po toj logici, sve je bacanje para, što se skupih smart watches tiče?

Pogledao par recenzija, moje mišljenje je da su samo naplatili novu SoC, sve ostalo je manje-više isto u odnosu na TicWatch Pro 3 Ultra.
Cons : Google assistant ne može (Još uvek) da se aktivira, koliko sam skapirao možeš odgovoriš na pozive, ali ne možeš da pozivaš sa sata. Flip to wake ne postoji, već display budiš dodirom prsta..etc..
Naspram Epix 2 izgleda kao igračka, mislim na vizuelni dojam.
Čekao, odustao.
TicWatch Pro 5, ne.
Ne možeš dobiti space shuttle sigurno jer većinu tehnologija imaju istu ili vrlo sličnu, čim izađeš iz osnovnog segmenta. Plaćaš prestiž, što je potpuno besmisleno za smart sat, čija će vrednost biti kikiriki za 3 godine.

Stavi na papir šta ti od sata treba, kako želiš da izgleda, da li si rob ekosistema ili možeš da šaraš, pa onda kreni da sužavaš izbor.
Evi smo ovisnici od ecosystema. Pixel watch ne dolazi u obzir. GW5 Pro razmatrao, imao u ruci.. odustao.
Što se Expix 2 tiče, to je sat koji ću uzeti.
Gledao sam uporedne testove Ultra vs Epix 2, ispade da Ultra, po svim nivoima, šije Epix 2, osim u autonomiji baterije. Čak je i preciznost merenja na Ultri ista kao na Garmin satovima.
Ono što razmišljam da uradim jeste Pixel 8 Pro, (ili Pixel Fold), +Garmin.
Čisto sumnjam da će Pixel Watch 2 biti značajno unapređen, možda nešto malo autonomija baterije.. . Čitao sam, izbaciće kid verziju i ovu pebble verziju koji trenutno valjaju. Dakle, opet ništa.
kad si vec toliko cekao i planiras da kupiš u prodavnici, sto ne sacekas jos malo da izadje epix/fenix pro verzija?

Good point.
Video sam da se nešto priča o Pro verzijama, ali nisam ispratio celu priču, zbog vremena.
@Syntaur ukoliko ti cena tog sata remeti bilo šta drugo u životu, tipa telefon ćeš promeniti 6 meseci kasnije (ne mora ništa važnije od toga), batali Garmin.
To je tehnički sat, osnovna namena je trening. Sve ostalo je u drugom planu.
Ako ti je cena apsolutno nebitna, onda uzmi sat, probaj, pa odluči.
Ipak Epix 2, Pro.
 
ima led, druga slika sa linka (ima 3 slike)
 
Edit:
Piše Pro, iapod, nisam video.
Elem, koliko sati (dana), može da traje baterija na Fenix/Epix 2 ako je dnevno uključen GPS 12h?
 
Zavisi od toga da li koristiš jedan ili više sistema i da li koristiš onaj smart što štedi bateriju.

Meni FR945 troši 7-11% na sat tokom GPS aktivnosti. To je bez ikakve štednje, osim što nemam telefon sa sobom, pa nema BT konekciju.

Update: GPS se koristi samo u toku aktivnosti. Ukoliko ti nije pokrenuta aktivnost, GPS neće trošiti bateriju.
 
Edit:
Piše Pro, iapod, nisam video.
Elem, koliko sati (dana), može da traje baterija na Fenix/Epix 2 ako je dnevno uključen GPS 12h?
Battery-Fenix7SeriesWithEpix_thumb-1.jpg
 
Ove tabele mu dodju kao potrošnja goriva, po tamo nekim standardima. A u praksi, svima drugačije.

Ovako, na prvu, u realnim uslovima, najmanje 20% je ispod tih vrednosti iz tabele. Možda i preko 30%.
 
pustaju danas ili sutra
 
Čim dobiju Epix 2 Pro, uzimam.
Ultra jedino još dolazi u obzir, ali je bolan cut Android2iOS, morao bih da menjam kompletan mindset, plus ceo ecosystem.
Daću šansu Pixel 8 Pro, ili fold ako ne bude nekih ozbiljnih limita kao na 7mici, a biće, jer nismo na listi podržanih zemalja.
Pošto svakako čekam Pixel 8 na jesen, zna li se da li će Garmin raditi neki upgrade trenutnih Fenix/Epix satova, ili je Pro verzija, (ova koja izlazi) , upgrade za narednih godinu-dve?
 
Nazad
Vrh Dno