Šta je novo?

Koji je najbolji RAM za dual channel kako bih aktivirao irisXe grafiku?

Topuzaa

Zapažen
Učlanjen(a)
24.08.2022
Poruke
50
Poena
20
Moja oprema  
Laptop
HP EliteBook 830 G8
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pristup internetu
  1. Optički internet
Koristim HP Elitebook 830 G8 sa i5-1145G7 i 8GB rama. Iz nekog razloga intel je onemogućio korišćenje Iris Xe grafike ako ram nije dual channel tako da faktički ispadne da imam UHD grafiku koja je drastično lošija. Želim da kupim još 8GB rama pa da omogućim tu Iris Xe grafiku. Ono što me zanima je sledeće. Da li ram memorija koju kupim mora da bude ista kao ova što imam u laptopu tjst da li je to možda poželjnije? Na šta sve moram da obratim pažnju prilikom kupovine osim onog očiglednog da bude ddr4 3200. Pitam sve ovo kako bih bio siguran da će dual channel da radi i da će Iris Xe da se aktivira.
Ako neko zna nekog pouzdanog prodavca na Kupujem Prodajem neka pošalje :) Takođe bih cenio i neke preporuke. Ovaj ram SK Hynix mi deluje da je malo teže naći.
Ovo je tekst koji govori o problemu Iris Xe grafike na single channel ramu
 

Prilozi

  • RAM.jpg
    RAM.jpg
    104.2 KB · Pregleda: 46
Rule of thumb, kad hoces dual channel memoriju kupis "kit" tj uparene module, manje boli glava. U teoriji, bilo koja memorija koja se gadja sa latencijama i radnim taktom radi jedna sa drugom, u praksi YMMV. Svakako ako je grafika na toj istoj sistemskoj memoriji dobro je da memorija bude i brza ALI dobar broj laptopova ne koristi XMP profile tako da proveri i to.
 
Kupi sa istim ili boljim specifikacijama. Ili probaj s dve identične, a tu raspar prodaj. Generalno nisam nikad imao problem s raspar memorijom, radi na brzini sporije i to je to.
 
Danas ce verovatno raditi bilo koja,ranije je bilo najbolje istovetna,cak i uparena.
Intel je namerno iskljucio u jedno kanalnom radu iris ixe grafiku.Imao sam ThinkBook sa takvim specifikacijama.
 
na takvom elitbook-u sam imao lemljenu memoriju. Moj ti je savet da za pocetak proveris fizicki..

Druga stvar je taj cpu.. to je 12w tdp ako se nevaram, ono.. ozbiljna babuskara :D
Dobar je za surf, office.. ne znam koliko ces izvuci dodavanjem memorije
 
Tek sam se sad naterao da kupim ram i ugradim. :D Radi sve kako treba bez problema, drugi proizvodjac. Takodje, ram nije lemljen na maticnu stoga najbolje uzeti kit i na sto vecoj frekvenciji.
 
Koju si stavio, je li 3200?
 
Whaaat? Znači kupiš laptop sa Iris XE grafikom i ako ti je single channel memorija, dobiješ šipak???
Nisam to znao. Hvala na informaciji! Ali ozbiljno, to je baš veliki bezobrazluk...
 
Whaaat? Znači kupiš laptop sa Iris XE grafikom i ako ti je single channel memorija, dobiješ šipak???
Nisam to znao. Hvala na informaciji! Ali ozbiljno, to je baš veliki bezobrazluk...
Yup, ostanes zaglavljen sa intel uhd :) Moja preporuka je da uzmes kit odmah ako ti memorija nije lemljena. Kod mene je neko smece od memorije SK hynix neka kineska
 
Yup, ostanes zaglavljen sa intel uhd :) Moja preporuka je da uzmes kit odmah ako ti memorija nije lemljena. Kod mene je neko smece od memorije SK hynix neka kineska
Ma ja imam na laptopu Ryzen 7 3700... i sad razmatram sledeći koji će firma da plati, i vidim lepo par modela koji mi se sviđaju, Iris Xe grafika, fino, fino.... Pregledah, pola od tih laptopova koje sam gledao imaju 1 stik RAM-a, znači Iris Xe će da bude samo na nalepnici... Čak videh Asus neki sa 1x 16 GB RAM-a - ne bi mi u životu palo na pamet da će to da bude problem za grafiku...
 
i jedan L340 sto koristim ima isto 1 slot pa sam ubacio 16gb dok imam mali elitebook za nosenje pa sam tu ubacio 8gb izvadnjenih iz ovoga i njegovih 8gb i tu sam dobio 16gb dual channel.
 
Ma ja imam na laptopu Ryzen 7 3700... i sad razmatram sledeći koji će firma da plati, i vidim lepo par modela koji mi se sviđaju, Iris Xe grafika, fino, fino.... Pregledah, pola od tih laptopova koje sam gledao imaju 1 stik RAM-a, znači Iris Xe će da bude samo na nalepnici... Čak videh Asus neki sa 1x 16 GB RAM-a - ne bi mi u životu palo na pamet da će to da bude problem za grafiku...
Pretpostavljam da je memorija koja je zalemljena na ploči brža nego ona koja je u slotu.
Postoji mogućnost da XE onda radi na tom modulu samostalno.

Takođe ako je jedan slot zalemljen u drugi treba staviti memoriju da bi se dobio Dual channel.
 
Yup, ostanes zaglavljen sa intel uhd :) Moja preporuka je da uzmes kit odmah ako ti memorija nije lemljena. Kod mene je neko smece od memorije SK hynix neka kineska
SK hynix Nije smece... Vec je jedan od kvalitetnijih proizvodjaca memorijski cipova , Ram memorije /Ssd .. Cesto se koriste u Prvoj ugradnji i u najkvalitetnijim laptopovima kao npr u ThinkPad, Hp EliteBook, Dell Latitude itd...
 
Pretpostavljam da je memorija koja je zalemljena na ploči brža nego ona koja je u slotu.
Postoji mogućnost da XE onda radi na tom modulu samostalno.

Takođe ako je jedan slot zalemljen u drugi treba staviti memoriju da bi se dobio Dual channel.
Nisam čak ni zalazio u takve detalje - video laptop sa 16 GB RAM-a i pomislio, OK, super, nisam ni gledao da li mi je memorija zalemljena i da li ima još jedan slot za proširenje. Eto nove kombinatorike...

P.S. A realno, jurnjava za DualChannel-om u kombinaciji sa zalemljenom memorijom je baš zabavna stvar, u peršun.
Ma uzeću opet lepo Ryzen i mirna Bačka :) :) :) :) :)
 
Nisam čak ni zalazio u takve detalje - video laptop sa 16 GB RAM-a i pomislio, OK, super, nisam ni gledao da li mi je memorija zalemljena i da li ima još jedan slot za proširenje. Eto nove kombinatorike...

P.S. A realno, jurnjava za DualChannel-om u kombinaciji sa zalemljenom memorijom je baš zabavna stvar, u peršun.
Ma uzeću opet lepo Ryzen i mirna Bačka :) :) :) :) :)
Ryzen u dual channel je preporuka, jer tada dolazi pun potencijal i iskoricenost Procesora ,a pogotovo Graficke k... 😉
Inace sto se tice Intela i Iris Xe graficke... Iz mog iskustva, laptopovi sa Zalemljenim Ram + slobodnim slotom za prosirenje, njima je u startu Dostupna i Aktivna Iris Xe grafa... I tu je svakako preporuka da se doda Ram, obavezno (pozeljno radni takt 3200 MHz zbog punog iskoriscenja i max performansi Proc i Grafe), ali radi i sa 2666MHz... A na laptopovima koji nemaju Ram na ploci, tj koji imaju dva slota za dodavanje Ram mem. Tu je obavezno da oba slota budu popunjena zbog Aktivacije Iris Xe grafe...
Tako da uopste nije "Spansko selo" dodavanje Ram m. na Intel + Iris Xe 😎
 
Poslednja izmena:
SK hynix Nije smece... Vec je jedan od kvalitetnijih proizvodjaca memorijski cipova , Ram memorije /Ssd .. Cesto se koriste u Prvoj ugradnji i u najkvalitetnijim laptopovima kao npr u ThinkPad, Hp EliteBook, Dell Latitude itd...
hvala ti na edukaciji, nisam se iscimao da sam izguglam ne znam zasto sam pomislio da je losa... valjda sto nisam cuo za brend ranije :(
 
Nazad
Vrh Dno