Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Evo jedan totalni početnik da se priključi...:D
Malo sam čitao temu, pa ako može pomoć...
Za početak, ubacio bih smart sijalice, najverovatnije Mi smart LED bulb. Jel ima neko iskustva, da li su ok? Domet?
Da li da se vezuje na wifi ili neki drugi uredjaj? Da li mogu da rade bez interneta, samo preko lokalne mreže i šta bi trebalo? Imam u rezervi jedan mali asus RT-N12U...
Uzmem npr 5kom. Postoji Mi Home app za podešavanje. Da li ima neka zgodna alternativa, pre svega za PC?
Hvala unapred!
 
Samo ces da se razocaras, vrati se 15ak postova unazad, bilo je price na tu temu. Smart bulb je shit proizvod, jer kad ugasis svetlo na prekidacu nemas vise kontrolu preko app.
Mnogo bolja opcija je smart prekidac, ili relej koji ide iza obicnog prekidaca.
Mi smart bulb je wifi sijalica, tako da se kaci na wifi. Nisam siguran da li radi bez interneta.
Sto se tice alternative, Home Assistant. :) ali to je vrv overkill ako ti treba samo za sijalice, tako da imas samo jednu opciju - mi home app.
 
Hvala na brzom odgovoru! :)
Imam Legrand modularne prekidače, tako da nisam siguran da ima mesta ispod...
Nekako mi je wifi sijalica delovala kao najzgodnije rešenje...
Gde kupujete shelly, na njihovom sajtu ili ?
 
Samo smart sijalice bez smart prekidaca koje direktno kontrolisu te sijalice su sranje jer kao sto kolega iznad rece - ugasis prekidac i sijalica je offline. Gubi se smisao smart sijalica jer neces sigurno paliti i gasiti svetlo preko telefona svaki put... Shelly je super alternativa jer smartujes prekidac ali onda imas samo on/off postojecih sijalica.

Malo skuplja varijanta (ali najstabilnija iz mog iskustva i najvise beginner friendly) jeste Philips Hue Color kit - Bridge, dimmer i 3 rgb sijalice - 186e na kupujemprodajem. Mozes proci jeftinije je ako te rgb ne interesuje pa uzmes obicne white/warm white sijalice. Dimmer prekidac koristis za svetlo i zalepis ga lepo iznad postojeceg prekidaca ili skines masku sa prekidaca pa ga zalepis preko (sa ovakvim adapterom) i eto ga :) Hue je skup kao djavo ali nisi ogranicen na kupovinu njihovih precenjenih sijalica nego uzmes bilo koju Hue compatible sijalicu i pairujes bez problema. Npr Gledopto na Aliexpressu ima najbolji izbor (e27, e14, gu10, led kontroleri za trake itd) i povezivanje funkcionise identicno kao originalne Hue sijalice, njihov bridge ih odmah pronadje. Beginner friendly je zato sto imas nula podesavanja a odmah dobijas setup koji ti radi u lokalu preko Zigbee-ja i koji mozes remote van kuce da kontrolises.
 
Sada gledam Shelly 1L, možda bi mogao da stane ispod prekidača...
 
Imaju Shelly sa 'plus' i bez 'plus', kao brži procesor, bolja sigurnost... Ima li u praksi razlike, da li je dovoljan bez 'plus'?
 
Da li je neko rastavljao prekidac sa tinjalicom u cilju skidanja faze za tinjalicu. U pitanju je prekidac za indikatorom za bojler Aling Conel Aling Mode:
1679163022492.png
Imam standardni problem sa povezivanjem Shelly 1PM Plus na prekidac bojlera, pa mi ne radi prekidac pri ovom default-nom povezivanju. Procitao sam da tinjalica zeza i da se treba povezati na izlaz shelly-a, sto je skroz logicno ... Nisam imao vremena da pokusam sa otvaranjem prekidaca .. pa ako neko ima iskustva znacice mi. Ako ne .. ja napisem kada sredim/polomim :)
 
Nisi dobro nešto povezao ako ti ne radi. Tinjalica ne bi trebalo da pravi problem uopšte, tj ne može da ne radi Shelly zbog tinjalice.
Ako povežeš sve po defaultu, a tinjalicu ne diraš uopšte, ona bi trebalo da svetli non stop(jer će biti 110V na izlazu iz prekidača uvek) doduše nešto slabije bi svetlela.
Ako hoćeš da središ to, moraš da prevežeš tinjalicu, tj mora da uzima fazu sa 'O' porta na shelly-u.
Ja isto imam aling prekidače, i jednostavno to može da se odradi, tj tinjalica je modularna, izvučeš je celu lagano.
 
Ima li iko na temi pametnu bravu? Dvoumim se iznedju yale linus i nuki, volio bih cuti iz prve ruke iskustva
 
Ja sam pikirao Nuki, ispade na kraju da su mi vrata kompatibilna sa njima :D prvenstveno sam mislio da nisu, ali ispostavilo se da je leptir sa unutrašnje strane removable, tako da ne moram ništa da menjam.
Planiram da ga uzmem u sledećih par meseci(moram da dovlačim iz DE preko drugarice, nema shipping za Srb naravno). Kontam da uzmem Nuki 3.0 + keypad 2.0, oko 260e to izađe uz kod.
 
Nisi dobro nešto povezao ako ti ne radi. Tinjalica ne bi trebalo da pravi problem uopšte, tj ne može da ne radi Shelly zbog tinjalice.
Nisam rekao da Shelly ne radi, shelly radi sve kako treba i meri potrosnju. Jedino fizicki prekidac ne radi,
Ja isto imam aling prekidače, i jednostavno to može da se odradi, tj tinjalica je modularna, izvučeš je celu lagano.
E tu potvrdu sam trazio .. da moze lako da se izvuce i preveze
Hvala!
 
Aj nacrtaju(ili napiši) kako si sve povezao
Posto imas vec isti Alingov prekidac opisacu. Pocetno stanje na fizickom prekidacu:
1. nula je povezana (klema na dnu prekidaca) - obelezicu je sa A klema
2. Faza je na sredini - B klema
3. izvod prema bojleru (klema na vrhu) - C klema

Ja sam sledece izmene izveo, nikakve dodatne kleme nisam koristio:
1. izvukao nulu sa prekidaca i spojio na N od Shelly (to se lako uradi jer klema A od fizickog prekidaca ima 2 rupe)
2. fazu sa prekidaca (B klema) doveo do L od Shelly
3. Izvod koji je isao prema bojleru sam skinuo sa fizickog prekidaca (C klema) i povezao na O na Shelly
4. SW sa Shelly sam povezao na fizicki prekidac na mesto gde sam prethodno skinuo vezu prema bojleru (klema C)

Da li mislis da sam pogresio negde?
 
Dok ne odgovori nightshadow (čovek je i meni pomogao pre, ako se ne varam) ovako je kod mene (isti alingov i shelly 1pm plus). Prekidač je povezan sa shelly-em na SW i L i nema nulu na sebi. Ne radi tinjalica, ali mi nije ni bitna. Moguće je upaliti i preko shelly-a i preko prekidača.

edit: ili jos jednostavnije. Ono sto je islo do sad na prekidac (A, B, C kako ti zoves) sad povezes na shelly. Ostaju ti SW i L slobodni, na to povezes prekidac i treba da radi.
 
Poslednja izmena:
Posto imas vec isti Alingov prekidac opisacu. Pocetno stanje na fizickom prekidacu:
1. nula je povezana (klema na dnu prekidaca) - obelezicu je sa A klema
2. Faza je na sredini - B klema
3. izvod prema bojleru (klema na vrhu) - C klema

Ja sam sledece izmene izveo, nikakve dodatne kleme nisam koristio:
1. izvukao nulu sa prekidaca i spojio na N od Shelly (to se lako uradi jer klema A od fizickog prekidaca ima 2 rupe)
2. fazu sa prekidaca (B klema) doveo do L od Shelly
3. Izvod koji je isao prema bojleru sam skinuo sa fizickog prekidaca (C klema) i povezao na O na Shelly
4. SW sa Shelly sam povezao na fizicki prekidac na mesto gde sam prethodno skinuo vezu prema bojleru (klema C)

Da li mislis da sam pogresio negde?
A kako si uspeo da izvedeš 2 bez dodatne kleme? :) Mislim za nulu je jasno, ona ima dve rupe već, ali dolazna faza nema. Kontam da si samo ubo još jednu žicu u prekidač, zajedno sa dolaznom fazom, i odveo je do Shelly 'L' ulaza? Bolje je da koristiš klemu ako si tako radio ;)

Elem, nebitno, uzmi samo fazu tinjalice koja je zakačena za izlaz samog prekidača, i prebaci je na 'O' izlaz shelly-a, tj da ide zajedno sa potrošačem(bojlerom).

Ili raskači skroz tinjalicu i probaj da li radi sve kako treba(pogreših u prethodnom postu, može da ne radi kako treba prekidač zbog tinjalice - turns out da sam ja imao isti problem pre 3god kad sam montirao Shelly :D )
 
A kako si uspeo da izvedeš 2 bez dodatne kleme? :) Mislim za nulu je jasno, ona ima dve rupe već, ali dolazna faza nema. Kontam da si samo ubo još jednu žicu u prekidač, zajedno sa dolaznom fazom, i odveo je do Shelly 'L' ulaza?
Pa ovaj prekidac koji je kod mene ima po 2 rupe za svaku klemu, sto je bas zgodno u ovim situacijama.
Sve u svemu lako se otvara prekidac, samo je potrebno razlemiti na jednom mestu.
Kada sam ovu crvenu zicu povezao na O (output) od Shelly, fizicki prekidac je proradio i radi sve kako se i ocekuje :) Samo treba razumeti kako radi Shelly i jasno je sve.
Inace, ovaj problem je vidim vec bio odgovoren u ovoj temi pre 3+ god :) .. samo sto je prilicno daleko unazad i nisam ga uocio na vreme.
Hvala @nightshadow na pomoci!
 

Prilozi

  • 1679243299705.jpeg
    1679243299705.jpeg
    218.8 KB · Pregleda: 35
  • 1679243346004.jpeg
    1679243346004.jpeg
    694.8 KB · Pregleda: 35
A kako si uspeo da izvedeš 2 bez dodatne kleme? :) Mislim za nulu je jasno, ona ima dve rupe već, ali dolazna faza nema. Kontam da si samo ubo još jednu žicu u prekidač, zajedno sa dolaznom fazom, i odveo je do Shelly 'L' ulaza? Bolje je da koristiš klemu ako si tako radio ;)

Elem, nebitno, uzmi samo fazu tinjalice koja je zakačena za izlaz samog prekidača, i prebaci je na 'O' izlaz shelly-a, tj da ide zajedno sa potrošačem(bojlerom).

Ili raskači skroz tinjalicu i probaj da li radi sve kako treba(pogreših u prethodnom postu, može da ne radi kako treba prekidač zbog tinjalice - turns out da sam ja imao isti problem pre 3god kad sam montirao Shelly :D )
Hoću ovo isto da uradim sa bojlerom, uzeo Aling prekidač sa tinjalicom, Shelly plus 1PM. Zamisao je da se Bojler može uključiti/isključiti i ručno i sa aplikacijom, a da tinjalica pokazuje da li je uključen ili nije. Ja se u struju ne razumem a električar mislim da se nije susretao do sada sa shelly-jem pa ako neko ima neko uputstvo da prosledim električaru bio bih mu zahvalan.
 
Ima na shelly samom wiring diagram na osnovu kog moze da poveze, ako nije neuk. :D
A i imas par postova iznad objasnjenje
 
Zdravo svima! Nov sam na forumu i od skoro sam poceo da se interesujem intenzivnije za smart kuce. Hteo bih da imam pametne uticnice sa merenjem potrosnje(ili mozda pametne osigurace) za pocetak, posle neke pametne prekidace. Hteo bih varijantu sa sto manje tudjih servera ako je moguce, nesto tipa Home Assistant-a, ja napravim sam da mu pristupam remote itd. Ono sto me interesuje, koje uredjaje preporucujete za ovo sto sam opisao i da li ih ima na nasem trzistu a da nisu da kazem gotova kontrolisana resenja?
 
Shelly 1 PM , ne moraš aktivirati cloud. Čak možeš i tasmotu da flash-neš.
 
+1

Ceo Shelly program je odličan. Trebaće ti malo električarskog znanja (ili nečija pomoć) kod montaže. Ako tek gradiš ili renoviraš stan/kuću razmisli i o relejima koji idu na DIN šinu. Bar za one koji su sami na osiguraču. Takođe dovedi nulu (N) do svakog prekidača za svetlo. Posle ćeš mi zahvaliti ;)

Doduše, Shelly cene su otišle prilično, ali to je svugde tako. Alternativa su tuya i sonoff releji, ali sa njima nemam iskustva.

Integracija u HA je rešena u core tako da je sve podržano.
 
Zdravo ljudi,

potrudio sam se da procitam barem 10ak poslednjih strana ove teme uz ono sto mi je sam google izbacio za neka pitanja koja imam. Nesto mi je jasnije ali i dalje nemam kompletnu sliku sta i kako uraditi. Hteo bih da postepeno pretvorim stan u smart home, najpre bih poceo sa prekidacima, a kasnije bih i uticnice zamenio, uveo i neku centralnu konzolu i druge senzore (temperatura, vlaznost, otvaranje ulaznih vrata, i slicno). Hteo bih da to sve mogu da ispratim preko mobilne aplikacije. Vidim da postoje opcije cloud i no-cloud (local) i preferirao bih ako je moguce da bude neka lokalna varijanta. WiFi mi je ok u stanu, mada SBB nekada zna da resetuje ruter pa onda nema ni lokalne mreze. Jos ako postoji neki SDK bio bih cak spreman i da platim nekom da napravi aplikaciju po mojoj zamisli. I da zavrtim neki svoj server.

Sto se situacije u stanu tice, prekidaca nema puno, mali je stan.
  • Kupatilski (svetlo, ventilacija, bojler i prekidac za jednu uticnicu gde su masine za pranje i susenje vesa)
  • 5 obicnih prekidaca
  • 1 dupli prekidac (standardne dimenzije, samo 2 tastera za 2 zone osvetljenja)

Ovaj kupatilski prekidac je zapravo najveci izazov, to je onaj stari duguljasti, mislim da je u njemu siroka, duguljasta dozna, ali nije to glavni problem vec sto preko njega valjda idu veci potrosaci - bojler i masine, a ja sam negde u specifikacijama video da po jednom kanalu ide svega par stotina W snage. Sto nije dovoljno, zar ne? Grejac u bojleru je kW-ni. I sta onda tu uraditi?

WiFi ili Zigbi? Kome bi dali prednost u ovakvom setup-u?

Dalje, nisam siguran da li imam nulu u svim prekidacima, kako onda?

Gledao sam na Aliexpress-u ovako nesto https://www.aliexpress.com/item/1005004844516147.html ali mislim da ovo ne moze da glumi kupatilski prekidac jer ide svega 300W po kanalu.
Podrzava Tuya sistem za koji sam negde video da moze da se namesti da ide i lokalno a ne preko njihovog cloud-a (tako sam razumeo neki youtube snimak). Da li da gledam ovako nesto?

Svaka pomoc i komentari su pozeljni :D
 
1. Nemoj da kupujes no-name kineske smarthome gluposti sa alija :D moze ako je battery powered slobodno, ali ne bih ja to kacio na struju
Ako si procitao prethodnih 10ak strana, video si da se shelly pominje dosta. To ti je jedna opcija, on ide u doznu iza prekidaca. Ili Sonoff npr, doduse on je dosta veci. Razmisli i o tome da releje smestis pored samog prekidaca na zid npr, spakujes u neku kutijicu belu da ne odskace. Jedan kolega je to uradio sa sonoffom, kacio je slike na temi, fino to izgleda.
Jer ono, ti ako imas 5 prekidaca, a hoces sve da ih zakacis da budu smart, malo je komplikovano zbog prostora.
Taj prekidac za masine, obe rade na istom prekidacu? U isto vreme? Jer to je prilicno jak potrosac, ja ne bih kacio nista na load >3kW

Sto se tice smart home sistema, tu je Home Assistant neprikosnoven. Uzmes RPi/Intel NUC/stagod i dignes server na njemu, posle se svi uredjaji kace na njega.
Sto se tice protokola, to nije toliko bitno. Ja npr imam uredjaje i sa wifi, i BT i zigbee. Sad cu imati i RF :D sve to moze da se centralizuje na home assistant.
Samo pazi da battery powered uredjaji ne budu wifi, jer wifi nije dizajniran da bude battery-friendly.
 
Ovaj kupatilski prekidac je zapravo najveci izazov, to je onaj stari duguljasti, mislim da je u njemu siroka, duguljasta dozna, ali nije to glavni problem vec sto preko njega valjda idu veci potrosaci - bojler i masine, a ja sam negde u specifikacijama video da po jednom kanalu ide svega par stotina W snage. Sto nije dovoljno, zar ne? Grejac u bojleru je kW-ni. I sta onda tu uraditi?
Kupatilski prekidac po nasim standardima nema nigde da se kupe.
Ovaj sto si okacio sa alija duguljasti je po americkom standardu i nije odgovarajuci.
Kod mene su svi tuya prekidaci, ostao je samo taj kupatilski, i njega planiram da zamenim sa dva klasicna prekidaca jedan iza drugog, ali nikako to da realizujem.

ti svi prekidaci ma kako deklarisani imaju unutra releje (mislim da sam ovde kacio slike) imaju rele od 16A sto bi trebalo da bude dovoljno i za bojler, a moze i da im se zameni rele za jaci.

WiFi ili Zigbi? Kome bi dali prednost u ovakvom setup-u?
Mislim da su prekidaci uglavnom svi wifi
zigbee su uglavnom senzori koji rade na baterije.


Dalje, nisam siguran da li imam nulu u svim prekidacima, kako onda?
99% da nemas
 
Mislim da su prekidaci uglavnom svi wifi
zigbee su uglavnom senzori koji rade na baterije.
Ima zigbee prekidača koji su za u doznu (recimo Sonoff zbmini) kao i raznih kineza sa do 3 kanala na jednu doznu, recimo https://www.ebay.com/itm/3943639631...ar=662894219006&widget_ver=artemis&media=COPY
Inače, ako ciljaš Home assistant i lokalnu kontrolu, imho, zigbee je uvek bolji izbor nego wifi - manja mogućnost da će nešto zezati pri povezivanju na Home assistant, i manje opterećenje za wifi ruter/ap.
 
Nazad
Vrh Dno