Šta je novo?

Orion Telekom

Rekord je bio 6-7 sati. Za prekide koje sam primetio da su bili. Da li su se dešavali duži tipa od 4h do podne nemam pojma, ja tad spavam :p
 
Ja da se javim sa updatom nakon moje poslednje poruke. Pisala sam zalbu Ratelu i sada umesto povecanja placam manje. Kontaktirali su me, nudili da dobijem jaci net uz povecanje cena, ali meni jaci net ne treba, potom su mi ponudili da za mene nema povecanja ako ostanem kod njih i to sam prihvatila. U medjuvremenu su mi poslali novi ugovor koji jos uvek nisam aminovala, naime u tom ugovoru se obavezujem na jos 2 godine po vecoj ceni nego sada (trenutno placam 350 manje nego sto jesam) a ja bih da zadrzim ovu trenutnu cenu. Ima li neko slicnu situaciju ili je imao slicnu? Zanimala bi me iskustva
 
Ja da se javim sa updatom nakon moje poslednje poruke. Pisala sam zalbu Ratelu i sada umesto povecanja placam manje. Kontaktirali su me, nudili da dobijem jaci net uz povecanje cena, ali meni jaci net ne treba, potom su mi ponudili da za mene nema povecanja ako ostanem kod njih i to sam prihvatila. U medjuvremenu su mi poslali novi ugovor koji jos uvek nisam aminovala, naime u tom ugovoru se obavezujem na jos 2 godine po vecoj ceni nego sada (trenutno placam 350 manje nego sto jesam) a ja bih da zadrzim ovu trenutnu cenu. Ima li neko slicnu situaciju ili je imao slicnu? Zanimala bi me iskustva
Prevaranti stari trazi da ti posalju ugovor sa dogovorenom cenom
 
Nije, ali meni je dok sam je koristio radila besprekorno.
 
Osnovna razlika je u načinu prenosa signala. "Čista" optika dolazi do stana/kuće optičkim vlaknom, a GPON Light do krova bezžično, a posle u stan mrežnim kablom. Imaš u ovoj temi detaljnije, pa pročešljaj ;)
 
Koja je razlika od čiste optike osim u brzini?
Čista optika: optičko vlakno ide do tvog "rutera"
Gpon Light: optičko vlakno ide do "rutera" na susednoj zgradi, onda signal ide kablom do antene na krovu, pa antena šalje signal na drugu antenu koja je na tvojoj zgradi, pa signal ide sa te antene kablom do tvog rutera.
Dešavalo se nekim korisnicima da kvalitet interneta opadne ako se dosta ljudi iz tvoje zgrade priključe na jednu antenu...
Pojedinci imaju problem da im brzina interneta često padne na 100Mbita pa moraju da zovu korisničku službu da "restartuju opremu"....
Generalno Gpon Light radi OK, ali eto ponekad se dese ovakvi ispadi.
Sve je to opisano ovde na prethodnim stranama.

Danas došli, namestili :) Sad za sad izgleda bajno, a kako će biti dalje videćemo. U ugovoru nigde ne piše password za moj orion portal, kako da ga nađem?

Da li se u novom ugovoru pominje priključna taksa i kolika je?

Pozdrav drugari.
Trenutno sam imam exenet, supernova do avgusta ili septembra. Paket exe par 100/40 ja msm i tv za 2400. Nude mi iz Oriona paket Dual TV plus po 50% nižoj ceni na 24 meseca s tim što ću do kraja mog ugovora kod Exenet da mi daju za džabe a posle na 24 meseca 50% manje. Vidim da ima mnogo čuda za TV, razni programi, vraćanje unazad i tako to. Internet 2500/500Mbs što je 25 puta brže od mog paketa na papiru, koliko je to u realnim uslovima, da li je stvarno tako? I tv i net nam je sada okej, ne žalimo se pa razmišljamo da li da prelazimo. Šta imate vi na to da kažete, ako mogu da čujem mišljenja?
Koliko su dobri, da li ima problema sa tv-om i net-om? I ako moze tačan naziv tog wifi6 rutera da zahtevam od agenta?

Taj ruter i agenti znaju samo pod imenom WiFi6 :)
Ako ti baš treba, imaš ovde na temi tačnu oznaku. Prelistaj malo.

Rekord je bio 6-7 sati. Za prekide koje sam primetio da su bili. Da li su se dešavali duži tipa od 4h do podne nemam pojma, ja tad spavam :p

A skripta? Ne radi dok spavaš? :rolleyes:
 
Živim u kući, optički kabl su vukli sa bandere. Pretpostavljam onda da je na njoj antena? Nije mi jasno kako radi taj wireless, jel to wifi6 ili nešto drugo?

Pominje se priključna taksa od 20.000 dinara.
 
A skripta? Ne radi dok spavaš? :rolleyes:
Samo speedtest skripta radi 24/7 (na Raspberry Pi 4), ali ti testovi se dešavaju svakog punog sata (XY:00) tako da se na Grafana grafikonu mogu videti samo prekidi (tj vidiš da fali speed rezultat za sat(e) ) koji su bili u tim momentima a ne vidi se tipa prekid od 07:02 do 07:45 ako je bio.

I log DDNS updater-a može da bude indikator prekida koji su bili u nekom od 15 minuta intervala na koliko proverava IP adresu.
Nisam stavio na RPi skriptu koja bi non stop ping-ovala na svakih X sekundi i beležila prekide. Em me mrzi em je bolje za živce živeti u blaženom neznanju? 🤣🤣🤣

Na kompu ima NetUptime Monitor koji šiba ping-ove ali komp se gasio nekad kad spavam ovih dana je generalno ugašen komp pošto 90% vremena buljim u Plex na Eon boxu.
 
Sbb se gura gde god moze, ali bolji je net kod oriona. Nece imati uticaja odakle ti dolazi opticki kabl, on ima kapacitete za ogroman broj linija i signal moze bez pada brzine da dostigne i 7-8 km. Pred novu godinu su nudili jako povoljne pakete sa tv, ako ih jos ima isplati se uzeti. Jedino ne zaboravi da trazis da ti daju ruter wifi6.
@CAMOPEJB jel mozes da mi kazes sta je smesno u mom postu ?
 
Živim u kući, optički kabl su vukli sa bandere. Pretpostavljam onda da je na njoj antena? Nije mi jasno kako radi taj wireless, jel to wifi6 ili nešto drugo?

Pominje se priključna taksa od 20.000 dinara.

Ako ti je optički kabl ušao u kuću, to nije Gpon Light već čista optika.
Trebao bi taj optički kabl da ide do "rutera" koji si dobio od njih jel tako?
WiFi6 je napredni ruter koji Orion nudi za "jače" pakete ili ako ih nagaziš,
i on omugućava veće brzine na WiFi ako ti telefon podržava tehnologiju WiFi6.
Za normalnog korisnika je taj ruter nepotreban.
 
Od bandere ulazi tanji neki kabl - koji se kači u beli plastični deo za zid. Kad se oguli bude nešto tanko kao dlaka, plave boje. Iz tog belog iz zida ide žuti kablić do rutera.
 
Ako ti je optički kabl ušao u kuću, to nije Gpon Light već čista optika.
E pa sad se tj već pre godinu i kusur dana termin "GPON Light" proširio u svom obimu da ne obuhvata samo tu "fejk optiku (sa WiFi antenama) već i GPON as in not-XGPON. Dakle ima mesta po Srbiji gde korisnicima sa FTTH infrastrukturom NE daju brzine 500 Mbps, 1 Gbps, 2 Gbps već 200, 400 i 600 i onda i te ugovore/ te pakete Orion makar "interno" zove "GPON Light". Šta tačno tad piše ja samom ugovoru nemam pojma nisam imao priliku da vidim ni jedan postpaid ugovor ovde u mom naselju a da je sklapan od uvođenja "Gigant" vs "GPON Light" podverzija paketa.

Info koji imam je taj da u mom naselju nažalost je takav slučaj sa brzinama: nude & korisnici dobiju 200, 400 i 600 Mbps ponudu (iako je ako se ne varam kad je Orion inicijalno stigao ovde 2019. bilo moguće uzeti i Triple sa 1 Gbps netom... U vreme kad je "Net Start" bio 50 Mbps. & pretpostavljam da bih ja na prepaid-u još uvek mogao da uzmem 1 Gbps umesto ovih 500 Mbps).
 
Od bandere ulazi tanji neki kabl - koji se kači u beli plastični deo za zid. Kad se oguli bude nešto tanko kao dlaka, plave boje. Iz tog belog iz zida ide žuti kablić do rutera.
OK, znači imaš optiku do "rutera" (FTTH). To je super novost jer znači da svi oni nabrojani problemi ne važe za tebe jer nemaš antenu i ostale uređaje koje prave problem.
Da imaš antenu, živeo bi u zgradi i do tvog stana bi išao deblji, mrežni kabl.
 
Da, vrlo je moguće da je na klasičnom GPON-u koji nije XGPON odnosno XGSPON.

Oba su "čista optika" samo je stariji standard.
GPON ima 2.5/1.25Gbps na vlaknu (njega koristi i mts, i supernova i još provajdera), dok Orion (na većem delu mreže) i SBB (za optiku) koriste XGPON odnosno XGSPON koji imaju 10/2.5 odnosno 10/10Gbps po vlaknu.

Orion očigledno kroz klasičan GPON daje te manje brzine (iako je čista optika), a veće brzine daje na mestima gde imaju XGPON.

Jedina mana ti je manja brzina, inače dobra vest je što razlike u stabilnosti između GPON i XGPON nema, što je put nadogradnje mreže na XGPON vrlo jednostavan. Postavi se kod njih na centralnoj lokaciji novi OLT uređaj i kod tebe novi ONT, a usput se bukvalno ništa ne menja

Tako da, manja brzina jeste (i mi na mts i supernova optici imamo net kroz taj "stari" GPON) i jesu manje brzine, ali radi dobro i stabilno.

I strpljivo sačekaš migraciju na XGPON...

Ja imam 1Gbps/400Mbps na mts optici preko klasičnog GPON-a i to radi, ali je naravno skuplje, jer mreža ima manji kapacitet.
 
Orion očigledno kroz klasičan GPON daje te manje brzine (iako je čista optika), a veće brzine daje na mestima gde imaju XGPON.
Možda a možda i ne (= možda daju brzine do 2.5 ili do 1 Gbps [dakle da daju 500 Mbps za start a ne 200 Mbps] i tamo gde su GPON-only OLT-ovi u zavisnosti od dostupnog kapaciteta ( broja vlakana). Jer ja sam lično jako skeptičan da su u Pazaru npr već zamenili GPON opremu sa XGPON opremom a eto @veljkoka koji tamo živi je pri 'obnovi ugovora' uzeo 1 Gbps na "Net Classic" paketu (a on karijeru započeo na 200 Mbps postpaid paketu, par meseci posle mene uveo 2020. kad nije bio aktuelan "Gigant" ni svuda po BG a ne "dole" ) , a kod mene na selu isti paket puštaju 400 Mbps.

Možda i grešim u tim pretpostavkama i Pazar ima stvarno XGPON opremu (ili još od 2020. ili naknadno tako brzo posle BG).
 
Kod mene ide 400/200, mada nisam merio na kablu. Više od toga mi i ne treba, jer sam kod MTS-a imao 50mbit koji je jedva terao 35. Upload mi dosta znači jer je 20 puta bolji :)

Samo sam se onaj dan iznervirao jer televizija nije radila, brzina padala na 20. Nadam se da se neće često događati.
 
Pozdrav drugari, roditelji imaju optički net i tv gde im stalno nestaje arena pa bi hteli da probaju da otkažu tv i da uzmu orion tv na postojećem netu. Pošto imaju "dumb" tv ne bi mogli orion aplikaciju da zavrte na tv direktno a radije bih da im uzmem neki android box pa da imaju malo više mogućnosti (netflix, hbo max) nego da placam orionu 290 mesečnu pretplatu za njihov stb uredaj.
Jel moze neka preporuka za dobar android box na kom bi orion tv aplikacija radila kako treba?
Valjda je dobra tema za ovo pitanje, hvala na pomoći!
 
Mogu sigurno, već su fiksni otkazali jer nisu umeli ovi serviseri provajdera da nameste dva meseca da radi kako treba. Zatim su otkazali neke filmske pakete jer je program išao bez titla. U pitanju je Jotel, najneprofesionalniji provajder u Nišu ali jedini koji ima optiku u selu kod mojih roditelja. Bukvalno im samo internet radi, mada i to nije baš kako treba ali je bolje od adsl-a.
Inače do njih je, nema arene nijedne i više se i ne javljaju na telefon jer verovatno svi zovu.
Bila je situacija da na random kanalu stoji neko obaveštenje tipa osvežite kanal ili tako nešto sa interfejsom od total tv-a, znači ladno reemituju kanale od drugih provajdera :) smešni su ko crtani.
 
Pošto imaju "dumb" tv ne bi mogli orion aplikaciju da zavrte na tv direktno a radije bih da im uzmem neki android box pa da imaju malo više mogućnosti (netflix, hbo max) nego da placam orionu 290 mesečnu pretplatu za njihov stb uredaj.
Jel moze neka preporuka za dobar android box na kom bi orion tv aplikacija radila kako treba?
Valjda je dobra tema za ovo pitanje, hvala na pomoći!
Orion prodaje tv box za prepaid korisnike, oko 4000 din u sta je ukljuceno i mesec dana tv. A ako imas smart tv, onda samo instaliras aplikaciju i probas gratis, pa ako ti odgovara uplatis kad hoces ponovo da gledas.
 
Da li je iko probao da priključi svoj ONT na orion mrežu?
Razmišlljam o ovom modelu? 2,5Gbit Lan + Wi-Fi 6

 
Hvala svima na odgovorima, samo još jedno pitanje, jel koristi neko Orion TV aplikaciju na Xiaomi sticku ili boxu?
Zanima me jel ima nekih mana u odnosu na taj njihov uređaj, u smislu da sve radi podjednako brzo i bez problema?
 
Nazad
Vrh Dno