Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Tacno 7 godina. Redovno ciscena 2 puta godisnje. I odjednom je prestala da radi.

Wifi smo bas koristili. Ukljucivali klimu kada se vracali da puta, podesavali temperaturu za dan i noc…

Sada sam u fazonu da uzmem najjeftiniju sa sto duzom garancijom. Jer sve cesce crkavaju uredjaji ubrzo nakon isteka garancije.
Nadji nekog elektronicara da ti pregleda tu plocu, mozda je otisla neka komponenta koja moze da se zameni.
 
Nadji nekog elektronicara da ti pregleda tu plocu, mozda je otisla neka komponenta koja moze da se zameni.
Bio je jedan majstor, kaze mozda su unutrasnje sonde, zamenili obe i opet javlja gresku.

Zvao drugog majstora, vozao me 5-6 dana, docicu danas, sutra i na kraju nije ni dosao.

Zvao treci servis, koji ima najvise recenzija na google-u za Nis, kazu zovi uvoznika i proveri da li ima delove za tu klimu. Na moje pitanje, kako da zovem uvoznika i pitam za delove kad niste ni pogledali klimu, kazu pa nista, ako ima, docicemo da pogledamo.

Pozvao sam posle cetvrti servis, dosao covek, ispitao unutrasnju jedinicu, deluje sve ok. Pali ventilator, ali spoljasnja jedinica ne ukljucuje ni kompresor, a ni ventilator. Otkacio kablove izmedju unutrasnje i spoljasnje, doneo njegov kabl i povezao direktno, i opet greska e1. Merio voltazu spoljasnje jedinice i kaze da je kao prespojila spoljasnja ploca. Njegova preporuka da se ne isplati da se popravlja. Na pitanje koliko sam duzan, covek kaze nista nisam uradio, koliko me castis za gorivo. Kralj. Ja mu dao novac, a on ce, pa nisam avionim dosao, mnogo je. Druze, kakvih sve ima, zasluzio si i vise.
 
Jeste. Koliko se sećam, E1 je greška komunikacije unutrašnje i spoljne jedinice a to najčešće znači kvar na ploči, možda i ne bi bilo loše da je pogleda neki elektroničar pre nego što je otpišeš. Čak nije na odmet i proveriti cenu nove
 
Pozdrav svima,

Trenutna klima Vivax 12CH35AERI je crkla (odjednom izbacila E1 gresku). Majstori su proveravali sta je i dosli do zakljucka da je crkla jedna od ploca, ali posto se menjaju u paru, svaka od njih po 80-90 plus ruke, bice oko 200-250e i pitanje je koliko ce tako da radi.

Za oko 60.000din je prvi izbor LG Inverter S12EQ. Nisam nasao podatak da li ona ima wifi? I sta bi ste preporucili u tom rangu?
Ta klima koja te zanima LG je prema specifikacijama predviđena za grejanje do -10 spoljne temperature.Ako klimu koristiš kao osnovno grejno telo potraži neku koja je predviđena za grejanje do -15.
 
Više godina se grejemo na klime i veoma sam zadovoljan. Nešto se pominje da će manjkati struje za zimu, pa razmišljam da uzmem neki DC to AC inverter koji bih koristio za jednu 12000btu klimu ili za pumpe u sklopu centralnog grejanja (Grundfos 2 x 70W) u trajanju 6-8 sati. Imate li neku preporuku za prvu i drugu varijantu. Šta, koje snage, itd.? Hvala!
 
Za drugu varijantu MIK 200 pretvarač napona. Imam ga dugo godina i radi savršeno. Imaš i varijantu da integrisanom baterijom, ako nećeš posebno akumulator da stavljaš, ali tu si ograničen koliko će ti pumpe raditi, a ovde ti to sam definišeš kapacitetom akumulatora koji ćeš spojiti.
 
Za drugu varijantu MIK 200 pretvarač napona. Imam ga dugo godina i radi savršeno. Imaš i varijantu da integrisanom baterijom, ako nećeš posebno akumulator da stavljaš, ali tu si ograničen koliko će ti pumpe raditi, a ovde ti to sam definišeš kapacitetom akumulatora koji ćeš spojiti.
Hvala! Odličan predlog.
 
Pozdrav drugari, da li neko ima iskustva sa klimom Hisense Apple Pie Pro 18K ? Klima je inverterska i košta oko 95.000,00 RSD.
Godinama slušam kako su samo Japanske klime zlatni standard sto se tiče inverterske tehnologije, ali koliko vidim svi japanci su unutra kinezi (gledajući klime do 1000 EUR jer toliki je i budžet).
Da li vredi kupiti tu cistokrvnu kinesku Hisense klimu? Vidim da daju i garanciju 7 godina. Kako se kod nas na trzistu generalno kotiraju hisense klime i kakvog su kvaliteta u odnosu na primer, Fujitsu, Samsung ili Daikin?
Hvala
Marko

image627cff94c9b91.png
 
Ako ti je budžet 1000e za malo više para imaš Fujitsu KMTA18.Kod te klime je i srce Japansko.Evo zašto to kažem ta klima ima Mitsubishi Electric Twin Rotary kompresor.Cena oko 129k.Za nešto manje para 116k imaš Fujitsu LFCA18 isto odlična klima.I za jednu i za drugu klimu postoje detaljni podaci o svemu pa i tablice kapaciteta.
 
Pravo pitanje ovde je da li je @markonitogen stvarno potrebna 18ica, kao i koja je namena klime (hlađenje i/ili grejanje) i prostor gde bi ta klima radila.
Ovako paušalno, japanac ili kinez... Nema apsolutno nikakve veze. Zamisli da stavi 18 KMTA u 20m2 za grejanje.. Pa od tog posla nema ništa. Ode inverter u on/off.
Čitali smo mane i jednih i drugih, da se ne lažemo.
 
KMTA18 ima odličnu modulaciju za osamnesticu na grejanju u prelaznom periodu može da radi i na 160w.LFCA ima najmanju modulaciju od 300w.Što se tiče tvog mišljenja Japanac ili Kinez nema apsolutno nikakve veze ja se sa tim ne bi složio nikako.Ali to je već nikad dovršena tema koji proizvođači prave bolje klime Japanci ili Kinezi.
 
Poslednja izmena:
Pravo pitanje ovde je da li je @markonitogen stvarno potrebna 18ica, kao i koja je namena klime (hlađenje i/ili grejanje) i prostor gde bi ta klima radila.
Ovako paušalno, japanac ili kinez... Nema apsolutno nikakve veze. Zamisli da stavi 18 KMTA u 20m2 za grejanje.. Pa od tog posla nema ništa. Ode inverter u on/off.
Čitali smo mane i jednih i drugih, da se ne lažemo.

Prostor je odlicno izolovano potkrovlje od oko 50 kvadrata. Sluzila bi za hladjenje i grejanje u prelaznim periodima (nece biti jedino grejno telo).
Sad si me bacio u dilemu sa tvojom izjavom za 20m2. Koliko sam uspeo da procitam po netu 18-ica je za prostor do 50m2. Ti kazes da nece grejati ni 20m2 ili to nema veze sa hladjenjem?
 
Prostor je odlicno izolovano potkrovlje od oko 50 kvadrata. Sluzila bi za hladjenje i grejanje u prelaznim periodima (nece biti jedino grejno telo).
Sad si me bacio u dilemu sa tvojom izjavom za 20m2. Koliko sam uspeo da procitam po netu 18-ica je za prostor do 50m2. Ti kazes da nece grejati ni 20m2 ili to nema veze sa hladjenjem?
Nisi razumeo, grejace 20m2 ali kao on/off klima jer je prejaka za taj prostor. Cesto ce se paliti i gasiti umesto da radi konstantno. A u 50m2 ce raditi kako treba.
 
Dobro drugari. Hvala vam na pomoci. Sada je stvar jasnija.
Nije bitno ko je proizvodjac, kinez, ne-kinez sve je to slicno. @proleter kaze da je Fujitsu KMTA18 japanska - a na sajtu pise da je kineska, ali to nije ni bitno...
Bitno je da sam pogodio velicinu! Sad trazim i neku sa dobrim filterima da prociscava vazduh. Fujitsu LFCA18 ima tri vrste filtera pa cu najverovatnije uzeti nju iako mi se vise svidja Hisense "pita od jabuka" zbog dart vejder boje!
 
Ljudi, mozda je glupo pitanje, ali ja ne mogu da se snadjem.
Imam Mission II klimu, nesto sam se igrao sa aplikacijom i shvatio sam da mi ne treba. Kako sada da sklonim onu wifi ikonicu sa klime?
 
Jos nesto :)
Da li je normalno da u ovom polozaju duva na hladjenju? Moze li nesto da steti klimi na duze staze?
 

Prilozi

  • 288287481_697882291276081_5593200078798195880_n.jpg
    288287481_697882291276081_5593200078798195880_n.jpg
    78.8 KB · Pregleda: 86
Zamolio bih za savet odnosno preporuku za kupovinu inverter klime 18k. Koristila bi se za hlađenje prostora od 90m2, kao i za grejanje u nekom prelaznom periodu. Prostor je vrlo dobro izolovan, budžet je oko 700€ za sam uređaj, ugradnju bih svakako dodatno platio. Na pamet mi pada Midea u tom cenovnom rangu ili da gledam u nekom drugom pravcu?
 
Prostor je odlicno izolovano potkrovlje od oko 50 kvadrata. Sluzila bi za hladjenje i grejanje u prelaznim periodima (nece biti jedino grejno telo).
Sad si me bacio u dilemu sa tvojom izjavom za 20m2. Koliko sam uspeo da procitam po netu 18-ica je za prostor do 50m2. Ti kazes da nece grejati ni 20m2 ili to nema veze sa hladjenjem?
Ako je prostor od 50m2 izjedna (open-space što bi moderno rekli) onda lagano ta LFCA koju si spomenuo.
Ako je manje, pretpostavljam da bi i LF 12ica radila posao. Ima kompetetnijih od mene za Fujitsu.
 
Boki, jel prostor izjedna ili je podeljen. Nače za taj novac nema 18-ca, ma možda neki Vivaks i tako to.
A ako je prostor izjedna ja bi ti pre preporučio nekog japanca 12-cu nego kineza 18-cu, zašto? Pa možeš naći Fujitsu 12-cu za 700 eura a kineza 18-cu teško, može ali jako teško. A zimi bi ti ta Fujitsu 12-ca isto ili čak i bolje grejala nego kinez 18-ca. Naravno ako pričamo o inverterima. Ako pričamo o klasičnoj klimi onda je to druga priča. Ali ključno pitanje je dali je prostor izjedna i kolike su staklene osunčane površine.
Za sve koji bi sada da skoče i pominju Gree Hansol i slične stvari, da podsetim da pričamo o klimu koja košta do 700 eura....
 
Pričamo o inverter klimi, evo i slike prostora, klima bi bila desno od šanka.
 

Prilozi

  • Stan 31.03.2022.jpg
    Stan 31.03.2022.jpg
    134.1 KB · Pregleda: 81
Uh, ovako. Trpezarija ok, one dve sobe naspram trpezarije ok, ona soba skroz levo zaboravi i ako ima veliki prolaz između dnevne sobe i trpezarije bi bilo ok a ako nema veliki prolaz onda ni dnevna nebi dobila ništa. To važi za grejanje, hlađenje bi možda i dobio nešto u toj levoj sobi do one dve.
Tu odu dve , eventualno tri klime u grejanju. Osamnaestica nikako jer pored nje nemaš trpezariju. Znači osamnaesticu zaboravi.
 
Pozdrav drugari, da li neko ima iskustva sa klimom Hisense Apple Pie Pro 18K ? Klima je inverterska i košta oko 95.000,00 RSD.
Godinama slušam kako su samo Japanske klime zlatni standard sto se tiče inverterske tehnologije, ali koliko vidim svi japanci su unutra kinezi (gledajući klime do 1000 EUR jer toliki je i budžet).
Da li vredi kupiti tu cistokrvnu kinesku Hisense klimu? Vidim da daju i garanciju 7 godina. Kako se kod nas na trzistu generalno kotiraju hisense klime i kakvog su kvaliteta u odnosu na primer, Fujitsu, Samsung ili Daikin?
Hvala
Marko

Pogledajte prilog 347585
A sad lepo idi na temu Hisense klime i lepo je iščitaj, redom od početka do kraja. Onda odeš na temu Fujitsu klime i pročitaj od početka do kraja.Ako nakon toga imaš bilo kakvu dilemu dali kinez ili japanac onda za tebe prijatelju nije japanac. Lepo uzmeš Hisense i uživaš u sedmogodišnjoj garanciji, samo jedan mali savet: vidi šta se podrazumeva pod tom garancijom i u kojim uslovima važi. Srećna kupovina...
 
@banacanin

Hvala na savetu, u principu klima će se minimalno koristiti za grejanje, samo u nekom prelaznom periodu jer će stan imati podno grejanje (stan je trenutno u izgradnji). Što se hlađenja tiče to bi joj svakako bila primarna funkcija. Slažem se da su dve dvanaestice bolje, ali tu mi je malo problem pozicioniranja jer bih onda jednu jedinicu svakako morao u hodnik da stavim, a to bih gledao da izbegnem.
 
A sad lepo idi na temu Hisense klime i lepo je iščitaj, redom od početka do kraja. Onda odeš na temu Fujitsu klime i pročitaj od početka do kraja.Ako nakon toga imaš bilo kakvu dilemu dali kinez ili japanac onda za tebe prijatelju nije japanac. Lepo uzmeš Hisense i uživaš u sedmogodišnjoj garanciji, samo jedan mali savet: vidi šta se podrazumeva pod tom garancijom i u kojim uslovima važi. Srećna kupovina...
:ROFLMAO: Evo "pretrcao" sam vise nego procitao gotovo sve teme u podforumu "Grejanje i klima..." - nema sta , izgleda da je Fujitsu mama! Pozz
 
Ostaje još da je ugradite kako treba.Vakumiranje obavezno instalacije ne kraće od 3 metra maksimalna dužina instalacije bez dopune freona je 20 metara može da se proveri ako treba.Nije loše da nabaviš antivibracione šrafove za spoljašnju jedinicu.Kad stigne klima pogledaj kako se pravilno pozicioniraju spoljna i unutrašnja jedinica.Majstor bi sve to trebao da zna ali ne škodi da se i ti upoznaš.
 
I ako Proleter dozvoli samo bih da se nadovežem: svaka cev se posebno izoluje pa tek onda po želji sve u jednu izolaciju. Nikako ne dozvoliti da dve gole bakarne cevi skupe zajedno u jednu izolaciju. Ukoliko koriste bakarne cevi sa izolacijom na njima onda je problem unapred rešen.
 
Nazad
Vrh Dno