Šta je novo?

Šporet, frižider i veš mašina kombo

Ne razumem se nešto, ali kažu da čitali i probali svašta i da opet to nije to. Dosta jela je bilo loše ispečeno, čak i na jednom nivou.
Čekam nekakve akcije pa da ipak kupimo neku drugu.

Tu onda postoji neki drugi problem. Naša je serija 6, ali nisam siguran da to pravi bitnu razliku u krajnjem rezultatu. Verujem da je više do broja programa, načina kako se njima upravlja, dizajna...imamo i pirolizu, extra stvar.

Moja žena je inače baš zadovoljna uredjajem, a ja rezultatima 😎
 
Bio sam i ja istog mišljenja; jer nije nam potreban autopilot, digitalni displej temperature i slične opcije koje idu uz seriju 6. Ali na kraju možda i nije samo u tome razlika.
Uglavnom, sada Bosch uopšte i ne uzimamo u razmatranje...
 
Generalno nisam brand addict, ali sam nekako imao poverenje u Bosch, kao jedini brend koji me nije razočarao, dok mi nije pukla indukciona ploča. Serviser došao, sve rasklopio, objasnio šta su uslovi za prihvatanje reklamacije. Reklamacija odbijena. Pošto je serviser znao koliko sam Bosch home i pro uredjaja kupio te godine, predložio je da kontaktiram prodaju i da je realno da će da mi zamene ploču (nešto ispod 200eur,sa zamenom). Proletelo vreme, nisam ih kontaktirao, sad više i ne primetim pukotinu. Ali vise nismo kupovali Bosch uređaje. Nijedan od tada.

Za neke dve rerne, serije 6 i serija 8, i za neka dva modela mašine za pranje sudova serija 4 i serija 6, nakon poređenja karakteristika i razgovora sa predstavnikom prodaje, zaključili smo da je razlika u ceni mašine isključivo zbog zemlje porekla, a kod rerne, deo možda zbog dizajna, ali verovatno zbog zemlje porekla. Serija 8 je valjda sve made in Germany.
 
Ja imam sudomašine serije 4 i 6 made in Germany
 
Moja je serija 4, Poljska, ako se dobro sećam.
 
Koji je ovo model? nigde ne mogu da pronadjem da bi skinuo neko upustvo sa neta
 

Prilozi

  • IMG_20210824_205022969_MP.jpg
    IMG_20210824_205022969_MP.jpg
    407.9 KB · Pregleda: 98
  • IMG_20210824_205037744.jpg
    IMG_20210824_205037744.jpg
    150.1 KB · Pregleda: 101
si gledao pozadi? nemoguce da nema negde? mislim da ovako po slici mala sansa da ti neko pomogne....
 
ma opusteno 100e je placen nije 500 i tako dalje radi fino sad ta neka stelovanja su mi i nbt
 
Sta ce ti uputsvo kada je to jednostavan sporet, sve je nacrtano.
 
Opremam novu kuhinju pa mi je potrebno misljenje za:
1. Bosch frižider kombinovani KGN39LBE5, vredi li para posto ima garanciju samo 2 godine.
2. Ugradna indukcijska ploca i rerna. Electrolux Ploca EIV644, ugradna rerna EZF5C50Z?
3. Sudomasina Bosch SMV46KX04E?
 
U jednom stanu imam ploču CIV644. Od mana sam primetio da su ove klizeće kontrole manje precizne od standardnih sa + i - "tasterima". Jednostavno, teže je postaviti odredjenu vrednost, umesto 13 prvo nabodem 12, pa onda 14, pa tek iz trećeg 13. Možda je i do mojih prstiju, ko zna... Takodje, ova ploča (u odnosu na neke druge Electrolux koje imam) zahteva veće posude da bi ringla radila. Na CIV644 posuda manja od 12cm stvarno ne radi, dok na ovim drugim rade i manje (10cm) iako po dokumentaciji i one zahtevaju posude od bar 12cm. Eto, to je moje skromno iskustvo sa ovom pločom, jer je , iskreno, nisam koristio više od nekoliko puta (+ prilikom montaže i provere ispravnosti).
Pozdrav
 
Opremam novu kuhinju pa mi je potrebno misljenje za:
1. Bosch frižider kombinovani KGN39LBE5, vredi li para posto ima garanciju samo 2 godine.
2. Ugradna indukcijska ploca i rerna. Electrolux Ploca EIV644, ugradna rerna EZF5C50Z?
3. Sudomasina Bosch SMV46KX04E?
Ako ne kupujes samo radi izgleda da stoji kao ukras, ta rerna ima 50 i nesto litara zapreminu, obrati paznju posto je standard 70 litara.

Frizider ako neces da ga svaki dan cistis od otisaka prstiju, jer ce izgledati gadno, nema nikakve prednosti.

Sudomasina ima plasticno korito, nije inox ili polinox.
 
Hvala na odgovorima. Otvorena sam za predloge. Plocu bi koristila svaki dan tako da mi je bitno da radi super a nemam iskustva sa indukcijom. Frizider sam ispipala u salonu, ruke mi se stalno znoje i nije ostao trag. Radije bih crni mat ali nisam nasla takav. Moja greska za rernu jer sam htela model od 72l EOD5C0Z
 
Јел има неко искуства са овим фрижидером? rs.gorenje.com/proizvodi/hladenje/samostalni-frizideri/REFRIG-HZS3668SDD-RK6201EW4-GOR/p/000000000000736442#

Јел вреди дати 40к за све ове карактеристике које има?
 
Ja više nikada ne bih kupio frižider koji barem u delu za zamrzivač nije No Frost.
Samootapajući frižider nije problem, ali zamrzivač koji ledi je zlo.
 
No Frost se odnosi samo na zamrzivače.
 
No Frost se odnosi samo na zamrzivače.
Odnosi se i na frižeidere.
Među kombinovanim frižiderima ima onih kojima ni frižider ni zamrzivač nisu No Frost, ima i onih kojima zamrzivač jeste a frižider nije, a ima i onih kojima su oba.
 
Hm... onda bi trebao da postoji i frižider (samo frižider) koji je no-frost?
 
Misliš frižider koji nema deo za zamrzavanje (ovo što se u našim maloprodajama zove frižider sa jednim vratima)?
Pa tehnički nema razloga da ne postoje, ali se ne sećam da sam ikad video neki.
 
Da, na te modele mislim. Nema toga, bez obzira i da frižider košta 10000eur.
Zato kažem da se no-frost odnosi samo na zamrzivače i frižidere koji imaju komoru za zamrzavanje (zbog te komore). Za sam frižider nema svrhe. Za kombinovane, neki proizvođači (oni ozbiljniji) posebno navedu da je deo sa zamrzivačem no-frost. Oni drugi često pišu tako da kupac dobije utisak da kupuje svemirski brod, a ne frižider dno kategorije :)
 
Slažem se da nema naročite svrhe da sam frižider (u okviru kombinovanog) ima No Frost. Ali to ne znači da ih ne prave. Ja imam jedan Gorenje koji No Frost ima samo u zamrzivaču a frižider je samootapajući, i jedan Candy kome su oba No Frost.
 
Ne postoji frizider frizider (ne zamrzivac) koji je no frost.

Ja led nikad nisam video u frizideru.
 
Frižideri koji se ne lede su se nekada zvali samootapajuci. Isparivač, deo koji hladi, s vremena na vreme se malo zagreje da se led na njemu otopi, a voda a onda curi napolje na posudicu na kompresoru koja je topla i ta voda polako isparava. "Nezaleđujući" frižideri i danas tako rade.

Mislim da više nema frižidera koji nisu samootapajući.

Kod zamrzivača je komplikovanije postići da nema leda i to se sada obicno zove no-frost.

Proizvođači se trude da njihovi proizvodi liče na svemirske brodove pa smišljaju što složenije nazive za te njihove "složene tehnologije" da ne bude leda u aparatima. Al sve je to isto.

Frižideri su danas gotovo svi bez leda. Zamrzivači, kako koji. Kombinovani, ako piše no-frost, oba dela su bez leda. Ako ne piše no-frost, onda je samo frižiderski deo bez leda. Al računajte da je fridge deo kod svih, bez leda.
 
Ima i dalje onih koji nisu samootapajući, recimo https://gigatron.rs/bela-tehnika/frizideri/frizideri-sa-jednim-vratima?Sistem odmrzavanja=!attr_valRučno-otapajući
Mada istina je da su to sve baš low bugdet modeli.

Samootapajući lede za sve pare, samo se, kako im i naziv kaže, taj led sam otopi u nekom trenutku, pa ne moraju da se ručno odleđuju.
No frost nemaju element za hlađenje u komori, već se u komoru ubacuje već ohlađen vazduh.

Kod No Frost modela je značajno niža vlažnost u komori nego kod samootapajućih.

Evo kako izgleda unutrašnjost no frost frižidera.
Kroz proreze se uduvava hladan vazduh.

IMG_20220402_141912_Bokeh.jpg
 
Poslednja izmena:
Da to je priča...

Mada mislim da je i ovaj Tesla samootapajuci, samo nisu dobro uneli podatke na Gigatron sajtu.
 
Noviji kombinovani frižideri imaju tzv "dual cooling" odnosno nezavisno hlađenje - nezavisan isparivač za zamrzivač i frižider. Tako da vazduh u frižideru je vlažniji i nema mešanja mirisa. Zamrzivač je no-frost, frižider samootapajući.
 
I dalje postoje primeri frizidera kombinovanih u kojem se stvara led u delu za zamrzivac. Npr kod Bosch-a low frost, dok se kod Liebherr-a zove Smart Frost.
 
Zdravo ljudi,

Blizi mi se vreme da dobijem kljuceve od stana i u poslednjih mesec dana:
  • sam citao forume - preporuke, iskustva, misljenja...
  • sam pricao sa dosta ljudi o njihovim iskustvima

Odvajao sam i planirao sam da ulozim u najbitnije uredjaje oko 500e gore/dole.

Sa tehnicke strane ne mogu da se pohvalim sa preteranima znanjem o bilo kojim uredjajima - osim onogo sta sam uspeo da naucim u poslednje vreme pricajuci sa ljudima i citajuci forum.
Cilj mi je da probam da za ulozeno dobijem neki (ako je moguce) najbolji odnos cene/kvaliteta.

Beleske:


Tehnomanija/Emmi/WinWin. IZBEGAVAJ


U globalu, bela tehnika, sve danas je slično, u rangu cena. Iskustva sa konkretnim modelima od pre par godina ne znače ništa jer su sada aktuelni neki drugi modeli.
Treba da gledaš akcijske cene, masovnije brendove i najmanje 5 godina full garancije
Neke ograničene garancije tipa samo motor ili samo nešto treće su marketinške fore.


Za svaki brend će neko na nekom forumu da kaže nešto loše. Ko nema problema sa aparatima, taj ne razmišlja o njima i ne ide na forume da kaže "a da znate kako moj frižider radi kako treba već 8 godina"...


Ako gledaš po kvalitetu tu su ti AEG i Siemens.
Sledeća klasa su Electrolux i Bosh
(žena radila u nekadašnjem Tehnomarketu) Bosch kao najbolji odnos cene i kvaliteta.

Mi smo na kraju (pre više od 5 godina) kupili kombinaciju AEG i Electrolux

Beko može da prođe za sve.
Gorenje i dalje ima ubedljivo najbolji servis i podršku uopšte.

Izbegavajte VOX, FOX i sličnu krupnu tehniku.


Gledaj da ima 5 god garancije. Gledaj da su masovno zastupljeni kod nas.


Pojedinacno:

[1] Frizider:

@frizider je stvar u domacinstvu koja se najmanje haba i trosi u radu jer obicno radi u stabilnim uslovima.
Treba izbegavati samootapajuce frizidere narocito niskog cenovnog ranga, njima su cevi od aluminijuma koje trule i oksidiraju, popravke nema.

Najbolje kupiti no frost frizidere, ali tu se proizvodjaci sluze raznim trikovima pa obicne frizidere prodaju kao no frost
Frižidere Gorenje, Boch (ili Liebherr kao maximum).

LG ili pak ako imate malo više novca onda Liebherr SBS.

Od frizidera ja bih iso na libeherr, miele, zanussi, whirelpool, elektrolux tim redom.

Mnogo je "udobnije" sa no-Frost frižiderom. Prosto ne razmišljaš o održavanju - odleđivanju. Često se ljudi pokaju što nisu kupili takav. Ja lično bih pre npr. uzeo no-frost gorenje ili beko nego standardni bosch ili lg.



Neki moj zakljucak:

LIEBHERR CN 4015
LIEBHERR CN 4813

[2] Masina za ves:



@masina za ves je aparat koji se intenzivno trosi u domacinstvu, dovoljno ce biti da ne kupujete najjeftiniju kategoriju i masina ce da vam traje deset godina bez nekih kvarova.

Treba gledati masine sa bubnjem od bar 8kg i centrifugom od bar 1200rpm

Electrolux drzi AEG i Zanussi. Konkretno za ves masine, AEG je visa klasa, Electrolux srednja, a Zanussi niza klasa.

Savet jednog majstora za ves masine na jednom forumu je da treba odabrati proizvodjaca sa najboljom servisnom podrskom, a to su kod nas verovatno Gorenje i Beko.


Ono sto sam primetio jeste da ljudi najvise hvale - LG direct drive modele.
Citao sam dosta i o kombinovanim masinama al vidim da ljudi uglavnom nemaju dobra iskustva - pa sam zato i odustao od istrazivanja (ako neko ima neku preporuku voleo bih da cujem)

Neki moj zakljucak:

Electrolux EW8F248B
LG F2WV3S7S4E
-> ako se ne varam kad ljudi misle na LG direct drive - misle na ovu?

[3] Sporet / rerna / ugradna ploca:

E sad deo gde sam naslabiji

Ploče za kuvanje bilo čije (osim najjeftinijih i najskupljih).
Gorenje je sasvim pristojan izbor za rernu, ploču za kuvanje i frižider.

Ploča za kuvanje, razmislite ipak da povećate budžet i uzmete indukciju


Citao sam dosta o indukciji i isao bih u tom pravcu

Ploca

Kad bih isao na to da imam samo dve ova mi deluje kao najbolji izbor - BOSCH PIB375FB1E
Kad bih isao na regularnu od 4 verovatno bih isao na Electrolux - ovde bi mi znacila neka preporuka?


Rerna

Nekako mi se cini Electrolux kao najbolji izbor

EOD5C70X ili EZF5C50X




Bilo kakav savet/ideja/kritika bi mi znacila.

Pozdrav
 
Rerna Electrolux EOF4P74X, COE7P31X2 ili EOE7P31X. Mada za koju god Electrolux se odlucis neces pogresiti. Ploca Electrolux LIT30210C ili Bosch. Sa masinom za ves ni sa Lg ni sa Electrolux neces pogresiti. Frizider Lg GBF31DSLZN.

 
Rerna Electrolux EOF4P74X, COE7P31X2 ili EOE7P31X. Mada za koju god Electrolux se odlucis neces pogresiti. Ploca Electrolux LIT30210C ili Bosch. Sa masinom za ves ni sa Lg ni sa Electrolux neces pogresiti. Frizider Lg GBF31DSLZN.

Veliko hvala Aleksa na preporukama.

Ono sto me zanima vezano za ovaj LG frizidera je ima neki posebni razlog zasto bi mu dao prednost u odnosnu na ove Liebherr-ere ili?


Jos jednu stvar sam zaboravio da pitam a to je preporuka za aspirator za kuhinju...
 
Nazad
Vrh Dno