Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

Za 70 (jesenjih) dana si proizveo 205Kwh? 3Kwh/dnevno, sa instalianih 3.4Kwh. Skromno. Očekivao sam bar malo više.
Ali svakako će najveća korit biti od letnjih meseci.
Obaveštavaj ovde povremeno, nemoj da te podsećamo :D
 
Jeste skromno, ali su zimski dani u Holandiji uglavnom kratki i tmurni. Nadam se da će leto popraviti situaciju :) Danas je bilo 7h 45m dnevnog svetla dok u junu to bude preko 16h. Komšija ima 6 panela ali su orijentisani ka jugu - moji više gledaju na istok-jugoistok i pod uglom su od 5 stepeni. Čekam neko lepše vreme pa da uporedimo proizvodnju.

Ovako izgleda situacija na krovu i sam inverter:
 

Prilozi

  • IMAG4038.jpg
    IMAG4038.jpg
    647.2 KB · Pregleda: 99
  • IMAG4040.jpg
    IMAG4040.jpg
    735.6 KB · Pregleda: 94
  • IMAG4036.jpg
    IMAG4036.jpg
    690.3 KB · Pregleda: 98
  • IMAG4035.jpg
    IMAG4035.jpg
    100.7 KB · Pregleda: 100
Poslednja izmena:
@Neky znači i u NL diferentno merenje struje (u račun ulazi razlika uzeto iz mreže i vraćeno u mrežu), ništa zelena energija?
 
Paneli koji treba da se kupuju su HALF CUT , tj koji sami u sebi imaju elektroniku da ukoliko je senka na dva segmenta samo oni ne rade a ne ceo panel.
Sam inverter treba da poseduje mogucnost racunanja tzv floating point, kako bi izbalansirali najbolje moguće iz jendnosmerne struje (napon i snaga).

Uglavnom, nije tako jednostavno.
 
@Neky znači i u NL diferentno merenje struje (u račun ulazi razlika uzeto iz mreže i vraćeno u mrežu), ništa zelena energija?
Tako je, plaćaju neku crkavicu za struju koju vratimo u mrežu i to smanjuju svake godine. Plan je da do 2030. (ako sam dobro razumeo) država odnosno provajderi ne plaćaju ništa korisniku. Moj cilj je svakako bio da smanjim račun za struju što je direktna ušteda.
 
Da li u NL imaš neku fiksnu cenu struje ili po zonama (kao u Srbiji) ili varijabilnu (kao što je pominjani za Norvešku)?
 
Cena zavisi od provajdera i ugovora koji potpišeš. Većina provajdera za koje sam čuo (u regiji u kojoj živim) ima tarife kao i u Srbiji; skupa i jeftina. Struja (najćešće je i gas uključen u paket) se plaća fiksno mesečno a na kraju godine projvader uradi obračun i u zavisnosti od toga da li si potrošio više ili manje od predviđenog ili oni tebi vrate ili ti njima doplatiš. Prošle godine sam plaćao 129e mesečno i na kraju godine dobio 108e nazad. Sad plaćam 115e mesečno struju i gas.
 
To je kao voda u Srbiji. Baš glup sistem.
Posebno kada je za neke objekte potrebno uraditi preseke, kod iznamljivanja, promene vlasnika i slično.
 
To se tako radi jer im je očitavanje skupo, pa ko hoće da mu se svakog meseca očitava brojilo, morao bi da plati, lupam, 100e godišnje više.
 
Samočitači kao koncept je po meni super rešenje. Oni u sistemu imaju neki tvoj prosek po mesecima, ti im određenog datuma (istog kada oni čitaju) dostavljaš pravo stanje. Jednom ili dva puta godišnje dođu njihovi čitači i pročitaju (provere) stanje.
 
Super rešenje je daljinsko očitavanje, sve ostalo je glupo.
 
Daljinsko očitavanje je realno tek poslednjih nekoliko godina, ali da, to bi bilo najbolje.

Ja struju za sva brojila prijavljujem preko SMS, ali šaljem poruku čitaču.

A Srbija Gas za moj reon ima Viber broj, pa šaljem fotografiju brojila. Kada šaljem stanje, povremeno se najave, da budem kod kuće. Od kada šaljem fotke, više ne dolaze.
 
Pratim temu jer me zanima ovo zbog toga što u selu u staroj kući koju sam počeo da sređujem nemam struju, koliko sam razumeo 1kw ide okvirno 1k evra?
 
Ovde se vodi priča uglavnom o on grid sistemima (sistemi koji su prikačeni na mrežu) a tebi bi trebao off grid sistem (sistem sa baterijama/akumulatorima) i za njih ti je cena isto oko 1k eura po kW u zavisnosti od tipa baterija (uglavnom su za 1500 do 2000 ciklusa punjenja). Izbor off grid sistema se radi prema dnevnim potrebama i vremenu za nezavisan rad (zimi se proizvodi manje energije).
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Pratim temu jer me zanima ovo zbog toga što u selu u staroj kući koju sam počeo da sređujem nemam struju, koliko sam razumeo 1kw ide okvirno 1k evra?
Da, off grid sistemi zaslužuju posebnu temu, jer su i filozofija korišćenja i ideja uopšte potpuno drugačiji.
 
@NShappy niti filozofija niti ideja nisu uopšte drugačiji, i jedni i drugi se koriste za proizvodnju el. energije za sopstvene potrebe a razlika je jedino što off grid sistem ima svoje "rezervoare" a on grid sistem nema i što ti je država dozvolila da "lageruješ" struju za zimski period kada je veća potrošnja a manja proizvodnja.
 
Da, a ta razlika je baš mala, skoro pa zanemarljiva.
 
@NShappy niti filozofija niti ideja nisu uopšte drugačiji, i jedni i drugi se koriste za proizvodnju el. energije za sopstvene potrebe a razlika je jedino što off grid sistem ima svoje "rezervoare" a on grid sistem nema i što ti je država dozvolila da "lageruješ" struju za zimski period kada je veća potrošnja a manja proizvodnja.

90% ove teme je o subvencijajam države (to je i u nazivu teme), o ugovorima sa dristribuciom, načinu obračuna i rešavanju viškova.

Off-grid sistem je posebna priča. Ne znam koja je namena tvoje kuće koja nije priključane na struju, ali off-grid solarno napajanje u tom slučaju može da posluži za neku vikendicu ili kuću za odmor. Za muziku/tv, punjenje telefona, led rasvetu, pumpu za vodu. Za 24/365 stanovanje prosečne porodice, teško da može. Nema akumulatora koji će mesecima leti da skupljaju energiju, da bi je koristio mesecima kasnije. Zimi se može desiti da iz panela nedeljama ne dobiješ ni jedan jedini vat. Ono, kada se smrči teška oblačnost, i kada nešto pada par dana uzastopno...

10kW sistem kumulativno jeste dovoljan za prosečno domaćinstvo, ali nema isplativog načina da prosečnu proizvodnju leti sačuvaš do zime.
 
Ne treba meni lagerovanje struje, bukvalno za leto mi treba kao vikendica, par sijalica, lcd tv eventualno punjač za tel i i jedna dve kamere i to je sve. Imam tamo priključak za struju i strujomer, marta sam platio taksu jer je bilo u stanju mirovanja na 2 godine, računi su stizali do prošlog meseca, a gospoda se nisu udostojila da mi priključe struju, na kraju sam otišao i ponovo odjavio ( i opet morao da platim taksu i za to) i na kraju bolje i tih 100e koje sam bacio za ovu godinu da sam popio nego što sam njima dao.
Zato hoću da se informisem u vezi solarnih panela i opreme, jer preko leta volim da dođem do sela, imao sam do skoro i pčele tu, i hoću da imam struju bar za osnovne namene.
Znači ne bi se živelo tu, eventualno nekad da prespavam, što znači ne treba verovatno puno akumulatora, bar mislim....
 
Aha, za to može off-grid solarno napajanje.

Ali bih ti ipak savetovao da za to otvoriš novu temu.
Ova neka ostane za on-grid solare, prosumer korisnike i ćeranje sa distribucijom, državom i "povlašćenim" firmama za izvođenje radova.
 
Ili neki agregat.
 
Znaci tamo negde u februaru ili pred izbore za solarne panele...
Samo da se i moja opstina prijavi ako ne onda dzabe cekam.
 
Evo kako to izgleda kod mog prijatelja. Paneli su 10kw, ali je inverter 5.5 kw, sto se vidi i na slici. Povecao je broj panela tada, a cekao je jaci inverter...



Dakle 3000 kwh za 6 meseci tj. 500 kwh mesecno, u proseku. Investicija je bila 5500 evra za ovu proizvodnju koju vidite...

EDIT: Imajte na umu da je pocetak 2021. bio katastrofalan u smislu vremena. Tek u junu se ovremenilo. Po njegovim recima, za jedan vedar letnji dan 5.5 kw panela naprave 40 kwh struje.
 
Prozjumer??

Usraću se!!

Zanimljiva je cela priča ali treba biti oprezan sa bilo kakvim ulaganjem u Srbiji, zemlja bez zakona.
 
Evo kako to izgleda kod mog prijatelja. Paneli su 10kw, ali je inverter 5.5 kw, sto se vidi i na slici. Povecao je broj panela tada, a cekao je jaci inverter...



Dakle 3000 kwh za 6 meseci tj. 500 kwh mesecno, u proseku. Investicija je bila 5500 evra za ovu proizvodnju koju vidite...

EDIT: Imajte na umu da je pocetak 2021. bio katastrofalan u smislu vremena. Tek u junu se ovremenilo. Po njegovim recima, za jedan vedar letnji dan 5.5 kw panela naprave 40 kwh struje.
što se i slaže sa ovim kalkulatorom za 5.5 kW
Yearly PV energy production [kWh]: 6721

 
Investicija se isplati ako se moze doci do subvencije 50+50.
I da budes takozvani prozujmer.
Ova tema ipak tezi prema subvencijama za solarne panele.
Ako ima neko kome je instalirana preko ove subvecije neka opise probleme ili plus troskove oko zamene brojila, iskustvo...
Ovako sebi da kupujes panele sto je u predhodnom postu to nije toliko interesantno.
 
@coxa nema potrebe da otvaramo novu temu, još uvek nema dovoljno poruka/interesovanja.

Mene svakako interesuje sistem, pa ako bude sa subvencijom, što da ne. Struja će sa godinama biti sve skuplja, pa će ovo biti sve isplativije.
 
Ne mora subvencija, nek daju beskamatni kredit sa dugim rokom otplate, eto solarnih elektrana svuda.
 
Jel ima neko iskustva o povezivanju sistema on-grid?
Najvise me interesuje od Invertra AC struja treba da ide posebnim kablom skroz do novog EPS brojila koji se stavlja ili moze da ide na stari kabl koji je vec od brojila jel lakse mi je ovde gde mi je razvodni orman na kuci da dovedem od Invertora dobijenu AC struju.
Valjda sam dobro opisao ako ne kacim skicu.
Hvala
 
Nazad
Vrh Dno