Šta je novo?

Best buy laptop - niskobudzetni za studenta?

Jason2004

Cenjen
Učlanjen(a)
30.01.2014
Poruke
178
Poena
170
Molim preporuku iskusnijih sa foruma za jeftiniji best buy laptop za prosecnu studentsku/kancelarijsku upotrebu, koji se pokazao dobro.

Potreban osnovni laptop sa sto manje ulaganja, sa novijom tehnologijom koji ce pouzdano trajati narednih par godina.

Mozda nesto od Acer modela? Ili neki drugi brand?
 
Ne znam na koliko je to "jeftiniji", ali evo preporuke za ovako nešto:


Ima IPS ekran, procesor poslednje generacije koji će imati snage za tražene potrebe sigurno narednih par godina i ima slobodan 2.5" SATA slot da se eventualno doda HDD, ako njegovih 256GB u nekom trenutku bude malo.
 
Ne znam na koliko je to "jeftiniji", ali evo preporuke za ovako nešto:


Ima IPS ekran, procesor poslednje generacije koji će imati snage za tražene potrebe sigurno narednih par godina i ima slobodan 2.5" SATA slot da se eventualno doda HDD, ako njegovih 256GB u nekom trenutku bude malo.
Mozda gresim, ali mi se cini da sam vidjao druge black friday ponude sa laptopovima sa 6-jezgranim procesorima iste generacije za slicne novce.
 
Mozda nesto od Acer modela? Ili neki drugi brand?

Acer, prema mom iskustvu, ima odličan odnos cene i onoga što dobiješ za tu cenu. Međutim (opet na osnovu mog iskustva), ima očajnu tastaturu. Mnogo ugibanja, plitka, često otkuca 2 slova umesto jednog itd. Moguće je da su to ispravili sada. Prema tome, strogo obrati pažnju na to kada budeš kupovao laptop. Moj savet je da uvek gledaš da laptop ima bolju tastaturu i ekran pa makar i po cenu nešto lošijih komponenti.
 
Ma gde ispravili, plastika na tim niskobudzetnim novim laptopovima je blagi uzas, to se raspada posle 6 meseci, pucaju sarke, kuciste ekrana, donja kada, svasta sam vidjao. Jedino da ga drzis na stolu i ne nosis i ne zatvaras ekran nikad.
Bolje dobar polovan tipa Thinkpad, Elitebook, Latitude serije nego nov koji se raspada, tastatura ulega 1cm, ekrani vecinom krs.
 
Nisam siguran da može da se nadje 15.6, ja sam kupovao par modela od 14" u poslednjih desetak.godina, svi još rade. Sa probookom sam isto bio zadovoljan.
 
Teško se nalazi, zbog toga i pitam. Uvek nešto fali. Ili diskretna grafika ne radi (a napišu da je sve ok u oglasu i ne spomenu ništa dalje, provališ kad hoćeš da izbaciš sliku preko dp-a/hdmi-ja), ima ogrebotina svuda (fotkan tako da se ne vidi dok ne vidiš lično), baterija na izdisaju ili ne radi (a na screenshot-u piše dva i po sata, ja upalim chrome i izbaci 20 min remaining). Smorim se svaki put kad jedno napišu na oglasu, a bude drugo. Naravno, polovno je polovno i ko hoće novo, ima novo i za veću cenu polovnog nema tih problema, ali... veća cena. Plus, što i5 druge generacije (koji je bio okosnica naših uvezenih Thinkpad-ova) već izlazi iz "mode" i godine ga već stižu, pa ne može kao pre uzmeš i radiće 3-5 godina lepo, jer neće. Već sada mu nije svejedno kad se upali YT i još nešto pride. Ne znaš šta će sutra biti, zahtevnost svega (ali i apetiti ljudi) raste sve brže.
 
Ne znam na koliko je to "jeftiniji", ali evo preporuke za ovako nešto:


Ima IPS ekran, procesor poslednje generacije koji će imati snage za tražene potrebe sigurno narednih par godina i ima slobodan 2.5" SATA slot da se eventualno doda HDD, ako njegovih 256GB u nekom trenutku bude malo.
Hvala na predlogu.
Pod jeftinijim, sam mislio na upravo te modele oko 450e, i basic configuracije (ispod koje ne treba ici) za narednih par godina.
1. Sa obzirom da ce laptop biti cesce prikljucen na eksterni monitor, da li smeta ako je graficka integrisana?
2. Da li je konfiguracija Ryzen/Vega bolja of Intelove?
3. Deluje mi da Lenovo ima bolji odnos cene/kvaliteta nego Acer.
 
Prosledi čoveku, nemoj da si stipsa. 😁
Na zalost deluje mi da sam se prevario.
Prosledi čoveku, nemoj da si stipsa. 😁
Na zalost deluje mi da sam se prevario.
Hvala na predlogu.
Pod jeftinijim, sam mislio na upravo te modele oko 450e, i basic configuracije (ispod koje ne treba ici) za narednih par godina.
1. Sa obzirom da ce laptop biti cesce prikljucen na eksterni monitor, da li smeta ako je graficka integrisana?
2. Da li je konfiguracija Ryzen/Vega bolja of Intelove?
3. Deluje mi da Lenovo ima bolji odnos cene/kvaliteta nego Acer.
1. Ne smeta.
2. Ryzen 4000 pa na gore razbija Intel. Vega graficke su OK.
 
Osnovno pitanje se svelo na koji procesor/karticu izabrati u ceni Lenovo laptopova oko 50-60k.
Ryzen 3 ili Intel i3
I da li uzeti 14" ili 15.6"
Za Vega graficke kazu da uzima 2Gb od RAM.
(Laptop ce biti cesto prikljucen na eksterni monitor, ako ima veze.)
 
Poslednja izmena:
Ako ce biti na eksterni onda bolje 14" zbog portabilnosti.
Uporedi procesore na Passmark sajtu pa uzmi bolji, vecinom je bolji Ryzen u istom cenovnom rangu, graficka integrisana je bolja kod Ryzen-a.
Vidi danas sutra ti je Crni petak pa ima popusta.

Teško se nalazi, zbog toga i pitam. Uvek nešto fali. Ili diskretna grafika ne radi (a napišu da je sve ok u oglasu i ne spomenu ništa dalje, provališ kad hoćeš da izbaciš sliku preko dp-a/hdmi-ja), ima ogrebotina svuda (fotkan tako da se ne vidi dok ne vidiš lično), baterija na izdisaju ili ne radi (a na screenshot-u piše dva i po sata, ja upalim chrome i izbaci 20 min remaining). Smorim se svaki put kad jedno napišu na oglasu, a bude drugo. Naravno, polovno je polovno i ko hoće novo, ima novo i za veću cenu polovnog nema tih problema, ali... veća cena. Plus, što i5 druge generacije (koji je bio okosnica naših uvezenih Thinkpad-ova) već izlazi iz "mode" i godine ga već stižu, pa ne može kao pre uzmeš i radiće 3-5 godina lepo, jer neće. Već sada mu nije svejedno kad se upali YT i još nešto pride. Ne znaš šta će sutra biti, zahtevnost svega (ali i apetiti ljudi) raste sve brže.
Kad ti zatreba javi se, imam uvek nesto, sad trenutno Probook 15,6" i Elitebook 14" , Thinkpad nisam nasao skoro da valja nesto.
Ja bateriju testiram tako sto stavim YT na 720P, osvetljenje na 50% i koliko izdrzi i ode u sleep. Posle vidim koliko je isao video i toliko drzi baterija realno.
 
Ako ce biti na eksterni onda bolje 14" zbog portabilnosti.
Uporedi procesore na Passmark sajtu pa uzmi bolji, vecinom je bolji Ryzen u istom cenovnom rangu, graficka integrisana je bolja kod Ryzen-a.
Vidi danas sutra ti je Crni petak pa ima popusta.


Kad ti zatreba javi se, imam uvek nesto, sad trenutno Probook 15,6" i Elitebook 14" , Thinkpad nisam nasao skoro da valja nesto.
Ja bateriju testiram tako sto stavim YT na 720P, osvetljenje na 50% i koliko izdrzi i ode u sleep. Posle vidim koliko je isao video i toliko drzi baterija realno.
A ima li 17ca, sa i3 ili ryzen 3?
 
Ma gde ispravili, plastika na tim niskobudzetnim novim laptopovima je blagi uzas, to se raspada posle 6 meseci, pucaju sarke, kuciste ekrana, donja kada, svasta sam vidjao. Jedino da ga drzis na stolu i ne nosis i ne zatvaras ekran nikad.
Bolje dobar polovan tipa Thinkpad, Elitebook, Latitude serije nego nov koji se raspada, tastatura ulega 1cm, ekrani vecinom krs.
Kupio sam neki Acer krajem 2008. i trajao bi bukvalno vecno da ga nisam prodao, jer je bas star. Perfektan kvalitet izrade je imao. Onda sam mojima uzeo neki drugi Acer slicne cenovne kategorije tamo negde 2016. godine i kvalitet izrade je bio dosta losiji od tog starog.
 
Nazad
Vrh Dno