Šta je novo?

Intel Alder Lake (10 nm, 8 "velikih" i 8 "malih" jezgara)

Sacekaj mesec dana, tako je uvek sa novim stvarima. Isto je bilo i za 11600k, da bi u roku od mesec dana cena pala 15%. Poznat je Ipon po tome.
Sta da cekam mesec dana zbog 50-70 evra? Nesto kao osetnije moze da bude za bar 6 meseci, znaci nista od toga. Nego jel ima neka tema za preporuke cpu+mobo ili ide ovde ?
 
Ali opet, 12400 bi trebao da ide na 4 GHz za sva jezgra, ako se upotrebi "BFB" od 125W.

Iako je ranije primećeno, ali nije napisano, da samo 8 + 8 die, ima mogućnost za otključani die-a, očigledno je da intel želi stvoriti psihološki narativ, da je sve to isto, tj. da ljudi "misle" 16 + 0, pre ili kasnije.
 
Velika je razlika u potrošnji 65w baznih (što je standard za non-K procerore prošlih godina) u odnosu na 125w.
Sa druge strane za one koji ne žele da klokuju a žele dobre performanse ovi su pravi pogodak.

Na istom linku se vidi da je razlika npr. između 12900k i 12900 sve 100Mhz u Boot frekvenciji za jedno jezgro (5.2Ghz vs 5.1Ghz). Drugim rečima, odlična kupovina ako je hladovina prioritet.

Ona druga strana vezana zaNon-k procesore je kako dižu frekvenciju sa 2, 3 i više jezgara. E tu su K procsori u prednosti ukoliko proces zahteva više od jednog jezgra.
Na 12900k samo se otključa množilac i svi voze istom snagom. Npr 5.3Ghz koliko sam video na više recenzija.
Na 12900 to ne može, već je zaključano onako kako je proizvođač propisao, npr 5Ghz za dva jezgra, 4,9Ghz za tri jezgra i tako dalje.


Ono što je po više šokantno je da 12900k na 5.3Ghz (dakle samo 100Mhz više) tuče 5950x (koji ima 16 jezgara i 32 treda).
Ukratko ako imate čime da ga ohladite 12900k je odličan izbor što se performansi tiče.
 
Velika je razlika u potrošnji 65w baznih (što je standard za non-K procerore prošlih godina) u odnosu na 125w.
Sa druge strane za one koji ne žele da klokuju a žele dobre performanse ovi su pravi pogodak.

Na istom linku se vidi da je razlika npr. između 12900k i 12900 sve 100Mhz u Boot frekvenciji za jedno jezgro (5.2Ghz vs 5.1Ghz). Drugim rečima, odlična kupovina ako je hladovina prioritet.

Ona druga strana vezana zaNon-k procesore je kako dižu frekvenciju sa 2, 3 i više jezgara. E tu su K procsori u prednosti ukoliko proces zahteva više od jednog jezgra.
Na 12900k samo se otključa množilac i svi voze istom snagom. Npr 5.3Ghz koliko sam video na više recenzija.
Na 12900 to ne može, već je zaključano onako kako je proizvođač propisao, npr 5Ghz za dva jezgra, 4,9Ghz za tri jezgra i tako dalje.


Ono što je po više šokantno je da 12900k na 5.3Ghz (dakle samo 100Mhz više) tuče 5950x (koji ima 16 jezgara i 32 treda).
Ukratko ako imate čime da ga ohladite 12900k je odličan izbor što se performansi tiče.
Potpuno mašiš poentu jer su jezgra totalno različita i jedini parametar je ukupna efikasnost spram potrošnje, a u tvom linku kažu da AL troši više od 33% od Zen3.
Znači imamo situaciju da je Intel nova arhitektura lošija od godinu dana stare AMD arhitekture.
Intel Core i9-12900K at 5.3 GHz outperformed the AMD Ryzen 9 5950X by a small margin in multi-core tests. However it also needs to be stated that a Ryzen 9 5950X easily consumes almost 33% less power than the Alder Lake CPU.
 
Potpuno mašiš poentu jer su jezgra totalno različita i jedini parametar je ukupna efikasnost spram potrošnje, a u tvom linku kažu da AL troši više od 33% od Zen3.
Znači imamo situaciju da je Intel nova arhitektura lošija od godinu dana stare AMD arhitekture.
Čuvena diskusija sa crvenim taborom. Potrošnja, pa potrošnja, a performanse u drugi plan.
Jel tebi logično da 10nm Intelovih (koja se marketinški zove "Intel 7" )radi isto ili bolje kao 7nm od TSMC ?
Tačno tako, troši 33 % više ali i pruža više.
Naravno, da si performanse glavni parametar, ne vidim zašto se u tome polemiše.
Kada AMD izbaci novu seriju, verovatno će za protivnika ima Raptor Lake (TSMC je prebukiran, tako da su odlaganja neizbežna).
 
Zapravo, novi Intel procesori znacajno manje trose od AMD kad su idle ili blizu idle stanja.
Sve kad se sabere, mozda ukupna potrosnja bude i manja jer ne koristi se komp na max u svakom trenutku.
 
Čuvena diskusija sa crvenim taborom. Potrošnja, pa potrošnja, a performanse u drugi plan.
Jel tebi logično da 10nm Intelovih (koja se marketinški zove "Intel 7" )radi isto ili bolje kao 7nm od TSMC ?
Tačno tako, troši 33 % više ali i pruža više.
Naravno, da si performanse glavni parametar, ne vidim zašto se u tome polemiše.
Kada AMD izbaci novu seriju, verovatno će za protivnika ima Raptor Lake (TSMC je prebukiran, tako da su odlaganja neizbežna).
Vidi, već sam kačio deo intervjua sa Mike Clarkom ali evo link da svi pročitate:
Takođe zaprati i dr Ianov kanal:
Intelov 10nm je Isti ili bolji od TSMC 7nm (bar u teoriji i specifikacijama koji su proizvođači dali), e sad što imaju problem sa ekzekucijom to je drugi problem.
Intel je digao IPC na uštrb potrošnje i površine i to su činjenice. Činjenice su da kada bi poredili čipove u okviru 120W da bi Intel bio potučen do nogu u MT aplikacijama, u ST bi verovatno bio bolji zbog nafilovanog velikog jezgra.
To je merilo arhitekture.
Drugi parametri kao performanse po dolaru su promenljive ali performanse po potrošnji nisu.
Slažem se da za je potrošače jedino bitno performanse po dolaru ali ako posmatramo samu arhitekturu onda je AL po meni fail.
U svakom slučaju AL je doneo heterogenu arhitekturu u x86 svet i od sada kreće neka nova era.
Evo nekih informacija šta će ići protiv RL, i po svemu sudeći Intel nema šanse u toj borbi jer ga potrošnja jednostavno kolje.
 
Desktop publiku ne zanima potrošnja, van prepucavanja po forumima. Ako može da se ohladi, koristiće se. Ako ima bolje performanse i može da se ohladi, sigurno će se koristiti...tačka. Možemo mi da mrsimo o efikasnosti arhitekture dok ne obelimo, ali stvari stoje tako...
 
Pa može da se ohladi dobrom vodom, a to nema svako.
 
Noctua NH-U14 moze da ga ohladi, a to je samo single tower hladnjak.
Paaaa, ne bas...

Ispod je 100 stepeni, ali ovo je def. previsoko za moj ukus.

Edit: "We use a Noctua NH-U14S and measured the CPU temperature while running Blender"

cpu-temperature.png
 
Poslednja izmena:
Paaaa, ne bas...

Ispod je 100 stepeni, ali ovo je def. previsoko za moj ukus.

Edit: "We use a Noctua NH-U14S and measured the CPU temperature while running Blender"

cpu-temperature.png
Ja ovde vidim 92 odnosno 93 stepena. Ovo sa 100 stepeni vec spada pod OC. Da li je tebi previsoko ili ne je nevazno, vazno je koliko sam procesor/arhitektura moze da podnese. Core 2 Quad je imao max temp od 71 stepen, ovaj procesor radi na daleko visoj temperaturi.
 
A svi će da blenduju 24/7 sa mid-tier
vazdušnim kulerom...sigurno...
 
Poslednja izmena:
Ja ovde vidim 92 odnosno 93 stepena. Ovo sa 100 stepeni vec spada pod OC. Da li je tebi previsoko ili ne je nevazno, vazno je koliko sam procesor/arhitektura moze da podnese. Core 2 Quad je imao max temp od 71 stepen, ovaj procesor radi na daleko visoj temperaturi.
Držao si nekad procesor na preko 90 stepeni u radu? Ja nikad preko 80 stepeni, šta znam.
 
 
Držao si nekad procesor na preko 90 stepeni u radu? Ja nikad preko 80 stepeni, šta znam.
Ja jesam. i7-4790 sa box kulerom. 70-80C uglavnom, kad nije opterećen. Kad ga upregnem (render) je bio oko stotke. Par godina tako, i dalje je u funkciji
 
Stavi box na ovaj novi da vidiš šta će da bude 😂
 
Uglavnom me ne zanima neka manja razlika u potrosnji,ali ima i ogromnih razlika kao i5 10400 i i5 11400,bez power limita i5 11400 trosi skoro duplo u npr handbrake za malo vise performasni.
 
Intel je digao IPC na uštrb potrošnje i površine i to su činjenice. Činjenice su da kada bi poredili čipove u okviru 120W da bi Intel bio potučen do nogu u MT aplikacijama, u ST bi verovatno bio bolji zbog nafilovanog velikog jezgra.
To je merilo arhitekture.
Drugi parametri kao performanse po dolaru su promenljive ali performanse po potrošnji nisu.
Slažem se da za je potrošače jedino bitno performanse po dolaru ali ako posmatramo samu arhitekturu onda je AL po meni fail.
Papir sve trpi :)
Zašto bi ograničavao potrošnju na 120w, kakav je to postulat?

Raptor Lake će svakako imati još bolje performanse, a MOŽDA i manju potrošnju (zbog najavljenog DVR- Digital Voltage Regulator).
Na kraju krajeva, proveri svaki test u režimu mirovanja (gde će računar biti većinu vremena) i videćeš da Zen troši više.

Nisu u pitanju performanse po dolaru, već performanse po performansi.
Tj. ako imaš bolje ST i MT performanse, na "većem" node procesu, to je to.
 
Voleo bih da i intel izbaci platformu koju ce da gura malo duze kao am4 i da se tu kolju malo, kupis lepo plocu i menjas cpu , imam 3600 i menjacu ga za 5600 refresh kada izadje.
Kada bi intel to uradio morao bi i amd da nastavi , kako stvari stoje sumnjam da ce se ponoviti am4 .
 
Voleo bih da i intel izbaci platformu koju ce da gura malo duze kao am4 i da se tu kolju malo, kupis lepo plocu i menjas cpu , imam 3600 i menjacu ga za 5600 refresh kada izadje.
Kada bi intel to uradio morao bi i amd da nastavi , kako stvari stoje sumnjam da ce se ponoviti am4 .
Misliš više od dva procesora po generaciji?
Teško je to očekivati, takođe gledajući po forumu ljudi mnogo češće menjaju AMD u odnosu na Intel.
Koliko znam i AMD prelazi na novi soket?
 
Misliš više od dva procesora po generaciji?
Teško je to očekivati, takođe gledajući po forumu ljudi mnogo češće menjaju AMD u odnosu na Intel.
Koliko znam i AMD prelazi na novi soket?
Mislio sam na obe firme jer nece vise ni amd da ponovi am4 soket jer ni jedna kompanija ne radi u interesu kupca .
Nije tesko ocekivati jer pogledaj samo am4 koliko je procesora ispratio.
Sad vise ni amd ne mora da se pravi consumer friendly jer imaju dobar proizvod .
 
Mislio sam na obe firme jer nece vise ni amd da ponovi am4 soket jer ni jedna kompanija ne radi u interesu kupca .
Nije tesko ocekivati jer pogledaj samo am4 koliko je procesora ispratio.
Sad vise ni amd ne mora da se pravi consumer friendly jer imaju dobar proizvod .
Baš tako...na B450 si mogao d staviš sve od 1000 do 5000 serije, lol. To više neće da ponove, kao ni NVidia 1080Ti...

Nego, zanimljiva tabela performansi i efikasnosti 12900K na različitim PL:

Doduše, u pitanju je samo CPU-Z benchmark, ko zna kako bi bilo u realnom radu...
 
Nazad
Vrh Dno