Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ali si dobio obican potrosacki laptop sa tim karakteristikama. Biznis/premium laptopovi nisu nista posebno jeftiniji od MacBook-a, neko vreme vec nisu jeftiniji uopste.

To je ono sto ljudi ne razumeju. Uzmu porede neki Lenovo koji samo sto se ne raspadne koliko los kvalitet izrade ima, ima uzasan ekran i jos uzasniju bateriju, ali ima graficku i mogu da se igraju igrice. Umesto da porede neku biznis seriju HP/Dell/Thinkpad sa MacBook-om. Tu su onda i cene i specifikacije jako slicne.

Ranije kad nije ni bilo MacBook-a po radnjama ili ih nije bilo toliko, ja sam se kao klinac uvek cudio kako neki tamo HP od 1000e ima losije specifikacije od Asusa koji sam ja kupovao za 400-500e. Uopste nije u pitanju Mac vs PC, nego biznis/premium klasa naspram potrosacke klase.
 
Nije običan potrošački laptop. Zvuk je dobar, ekran je IPS, ništa spektakularno, ali nije neki krš od TN-a. Izrada je dobra isto, nije neka jeftina plastika, od aluminijuma je. Naravno da je kod Mac-a sve to bolje, ali je ovo daleko od low-end plastikanera. Sa M1 imaju dobru priču, sa high-end Intel procesorima u onoliko tankim laptopovima nisu imali dobru priču, a meni 2c/4t Intel U procesor sa 8GB ram nije upotrebljiv.
 
Ali si dobio obican potrosacki laptop sa tim karakteristikama. Biznis/premium laptopovi nisu nista posebno jeftiniji od MacBook-a, neko vreme vec nisu jeftiniji uopste.

To je ono sto ljudi ne razumeju. Uzmu porede neki Lenovo koji samo sto se ne raspadne koliko los kvalitet izrade ima, ima uzasan ekran i jos uzasniju bateriju, ali ima graficku i mogu da se igraju igrice. Umesto da porede neku biznis seriju HP/Dell/Thinkpad sa MacBook-om. Tu su onda i cene i specifikacije jako slicne.

Ranije kad nije ni bilo MacBook-a po radnjama ili ih nije bilo toliko, ja sam se kao klinac uvek cudio kako neki tamo HP od 1000e ima losije specifikacije od Asusa koji sam ja kupovao za 400-500e. Uopste nije u pitanju Mac vs PC, nego biznis/premium klasa naspram potrosacke klase.
Ja poslovno koristim ThinkPad X1, sad je star vec dve godine. I u poredjenju sa mojim nekadasnjim MPB 13" 2016 je tezak krsh.
Ode u hibernaciju, greje se i cuje, stavim ga u sleep greje se i cuje se. Otvori se vise mailova u isto vreme i MS Teams, cao zdravo performansama. Najveca neprijatnost je bila da zaklopim laptop da ga ponesem kuci, petak, sat i po voznje jer jelte guzva je, dodjem kuci mrtav. Sve sto sam radio (sam sam kriv nisam snimio) je otislo u bespovrat.
U trenutku kada sam skinuo lap sa punjaca, baterija je bila na 100% i estimacija 6h rada.

Cena laptopa kada je kupljen? Oko 200k.
Tako da stari argumenti da je Mac preskup odavno padaju u vodu kada se pogleda koliko kostaju poslovne masine kod nas. Isto i za dodatnu opremu. Port replikator je oko 20 000 za ThinkPad.
 
Nije običan potrošački laptop. Zvuk je dobar, ekran je IPS, ništa spektakularno, ali nije neki krš od TN-a. Izrada je dobra isto, nije neka jeftina plastika, od aluminijuma je. Naravno da je kod Mac-a sve to bolje, ali je ovo daleko od low-end plastikanera. Sa M1 imaju dobru priču, sa high-end Intel procesorima u onoliko tankim laptopovima nisu imali dobru priču, a meni 2c/4t Intel U procesor sa 8GB ram nije upotrebljiv.
Nema veze sto je ips, ako nije biznis/premium serija, onda je potrosacki laptop. Nije potrosacki laptop nuzno los.
Ja poslovno koristim ThinkPad X1, sad je star vec dve godine. I u poredjenju sa mojim nekadasnjim MPB 13" 2016 je tezak krsh.
Ode u hibernaciju, greje se i cuje, stavim ga u sleep greje se i cuje se. Otvori se vise mailova u isto vreme i MS Teams, cao zdravo performansama. Najveca neprijatnost je bila da zaklopim laptop da ga ponesem kuci, petak, sat i po voznje jer jelte guzva je, dodjem kuci mrtav. Sve sto sam radio (sam sam kriv nisam snimio) je otislo u bespovrat.
U trenutku kada sam skinuo lap sa punjaca, baterija je bila na 100% i estimacija 6h rada.

Cena laptopa kada je kupljen? Oko 200k.
Tako da stari argumenti da je Mac preskup odavno padaju u vodu kada se pogleda koliko kostaju poslovne masine kod nas. Isto i za dodatnu opremu. Port replikator je oko 20 000 za ThinkPad.
Ovi nasi su se zalili service desku po tom pitanju. Kazu oni, znamo za taj problem, zato smo vam uzeli nocie canceling slusalice....
 
To je ono sto ljudi ne razumeju. Uzmu porede neki Lenovo koji samo sto se ne raspadne koliko los kvalitet izrade ima, ima uzasan ekran i jos uzasniju bateriju, ali ima graficku i mogu da se igraju igrice.
Totalno netačno, ali nema veze...
Ne znam zašto misliš da se konkretno na tom laptopu i mogu igrati samo igre, a ne raditi sve ostalo? Napiši konkretno zašto jedno isključuje drugo!?
Uopšte je nebitno lenovo, ima i drugih proizvođača...

Ne znam šta su se ljudi pomamili posle ovog predstavljanja, kada je mac (M1) i ranije imao najjači hardver?

Samo niko da napiše KONKRETNO šta se sada dobija kupovinom ovih predstavljenih mašina i šta će konkretno moći da uradi (koliko vremena da uštedi) radeći na njima, a da to nije mogao do sada?

Ja sam kako god okrenem, osuđen da se zezam sa obe platforme, drugu dobijam na korišćenje tako da mi je ni iz džepa ni u džep.
 
@Stock

Konkretno, u mom slucaju bi se compile time smanjio sa 80 na ~40-45 sekundi ako su podaci sa benchmarka tacni. Sto bi mi svakako znacilo, pogotovo kad radim neke integracije pa mi se desava i preko 100 puta na dan da moram sve da rekompajliram. U takvim situacijama mi je to usteda od oko sat vremena na dnevnom nivou.
S druge strane, prelazak sa Macbook Pro racunara iz 2018. na M1 Air mi je doneo ubrzanje sa 150 na 80 sekundi.
 
Jeste M1 imao jak hardver, ali da li si video testove? Prvo, dobijas vece ekrane,...mnogim ljudima je 13" bilo malo...sad mogu da biraju...drugo, ovi laptopovi zavrsavaju neke poslove 2x brze nego M1, neke cak i brze...za ljude kojima treba ovakav hardver, isplati se uzeti...trece, dobijaju najbolji moguci ekran, najbolje zvucnike, mikrofon, najbolji cip, bateriju, itd...ovo je najzaokruzeniji laptop na trzistu i jedina mana je cena...ali je to mana kod nas..u zemljama gde je jedna plata kao 1-2 macbook-a, ove masine ce se prodavati kao lude. :)

Opet kazem...sledeci Air model ce biti jos bolja kupovina,,,bice jeftiniji, laksi, sa slicnim performansama, tako da ce ljudi imati jos vise izbora. :)
ja ne kazem da su windows laptopovi losi...ja imam jedan...i to poprilicno dobar i radi super...ali da li me privlace ove nome masine, naravno da da...zato sto znam, ako bih uzeo jednu, trajala bi mi sigurno 5 godina, ako ne i 10... :)
 
@Stock

Konkretno, u mom slucaju bi se compile time smanjio sa 80 na ~40-45 sekundi ako su podaci sa benchmarka tacni. Sto bi mi svakako znacilo, pogotovo kad radim neke integracije pa mi se desava i preko 100 puta na dan da moram sve da rekompajliram. U takvim situacijama mi je to usteda od oko sat vremena na dnevnom nivou.
S druge strane, prelazak sa Macbook Pro racunara iz 2018. na M1 Air mi je doneo ubrzanje sa 150 na 80 sekundi.
E konačno konkretno i realno neko da napiše zašto bi se prelazak isplatio i kolike bi benefite video. Za tebe ima smisla i može se reći da ti se čak i isplati.
 
E konačno konkretno i realno neko da napiše zašto bi se prelazak isplatio i kolike bi benefite video. Za tebe ima smisla i može se reći da ti se čak i isplati.
Vole ljudi da vide jak i konkretan napredak. Ovo su mašine za 1% "radne snage" ako i toliko. Impresivne su. Neverovatne, čak. I pored toga ne trebaju nikom. To su činjenice, zato ti niko ne spominje i ne objašnjava jer je suvišno. Hajp je hajp, što ne znači da će se to konvertovati kod ljudi što se tiče prodaje, i to je normalno. Mašine su prejake i preskupe i potpuno suvišne za veliku većinu.

Eventualno takve stvari (kompajliranje), ili neka video montaža 24/7 ili neki specifični 3D rad, mada je to već dosta klimavo jer koliko znam većina softvera nije M1 native tako da ni nema smisla o tome pričati. Ali svakako ovo pokazuje budućnost, i pitanje je samo vremena dok se sve ne "prešalta" na ARM i ne počne uživati plodove ove arhitekture i njene efikasnosti. (udžbenik da pišem, chef-kiss.gif)
 
Totalno netačno, ali nema veze...
Ne znam zašto misliš da se konkretno na tom laptopu i mogu igrati samo igre, a ne raditi sve ostalo? Napiši konkretno zašto jedno isključuje drugo!?
Uopšte je nebitno lenovo, ima i drugih proizvođača...

Ne znam šta su se ljudi pomamili posle ovog predstavljanja, kada je mac (M1) i ranije imao najjači hardver?

Samo niko da napiše KONKRETNO šta se sada dobija kupovinom ovih predstavljenih mašina i šta će konkretno moći da uradi (koliko vremena da uštedi) radeći na njima, a da to nije mogao do sada?

Ja sam kako god okrenem, osuđen da se zezam sa obe platforme, drugu dobijam na korišćenje tako da mi je ni iz džepa ni u džep.
Nista ja ne pricam o ovim najnovijim mekovima, nego generalno o potrosackim i biznis masinama.

Mozes da radis sve i na potrosackoj masini, ali se s razlogom za posao uzimaju iskljucivo biznis/premium modeli, jer su isplatljiviji i mnogo pouzdaniji u finalu.

Jedino validno poredjenje izmedju PC i Mac sveta je da se porede biznis/premium Win masine sa MacBook modelima. A tu nema nikakve razlike u ceni i performansama u korist Win masina. Apple jednostavno nema potrosacke laptopove. Cak i najobicniji Air je biznis/premium kategorija.
 
To što si ti sad rekao i pecavuk ja pričam od početka. Uz dodatak hejtovanja notch-a koji je po meni nepotreban :)
E sad što su neki epl svedoci skočili bzvz kao da imaju akcije u kompaniji to nije moj problem.
 
Vole ljudi da vide jak i konkretan napredak. Ovo su mašine za 1% "radne snage" ako i toliko. Impresivne su. Neverovatne, čak. I pored toga ne trebaju nikom. To su činjenice, zato ti niko ne spominje i ne objašnjava jer je suvišno. Hajp je hajp, što ne znači da će se to konvertovati kod ljudi što se tiče prodaje, i to je normalno. Mašine su prejake i preskupe i potpuno suvišne za veliku većinu.

Eventualno takve stvari (kompajliranje), ili neka video montaža 24/7 ili neki specifični 3D rad, mada je to već dosta klimavo jer koliko znam većina softvera nije M1 native tako da ni nema smisla o tome pričati. Ali svakako ovo pokazuje budućnost, i pitanje je samo vremena dok se sve ne "prešalta" na ARM i ne počne uživati plodove ove arhitekture i njene efikasnosti. (udžbenik da pišem, chef-kiss.gif)
Upravo, ja sam se nadao da je ovo sadašnjost, a u stvari je pokazatelj budućnosti i gde će verovatno sav hardver ići. Na žalost, nije ispraćeno softverom jer nije dovoljno mejnstrim, i nije bilo dovoljno vremena za tranziciju. Ali je svakako budućnost svetla, tu nema pogovora, naravno ako se sve isprati i kroz softver. Meni možda najviše smeta to što je ovo predstavljeno kao rešenje za "Profesionalce" od kojih će vrlo mali broj profesionalaca videti benefite. Na žalost, sa jedne strane za softver koji podržava je overkill, a za onaj koji ne podržava - ne podržava ga...
 
Evo za rendering jedno poređenje od čoveka iz Diznija koji je portovao svoj hobi renderer na ARM64.

https://blog.yiningkarlli.com/2021/10/takua-on-m1-max.html
While the previous three parts dove deep into extremely technical details about arm64 assembly and Apple Silicon and such, this post will focus on
a single question: now that professional-grade Apple Silicon chips exist in the wild, how well do high-end rendering workloads run on workstation-class arm64?


When rendering the main camera view, the 2021 14-inch MacBook Pro used on average about 7% of its battery charge, while the 2019 16-inch MacBook Pro used on average about 39% of its battery charge. When rendering the fern view, the 2021 14-inch MacBook Pro used on average about 19% of its battery charge, while the 2019 16-inch MacBook Pro used on average about 48% of its battery charge. Overall by every metric, the 2021 14-inch MacBook Pro achieves an astounding victory over the 2019 16-inch MacBook Pro: a little over twice the performance for a fraction of the total power consumption. The 2021 14-inch MacBook Pro also lives up to Apple’s claim of identical performance plugged in and on battery power, whereas in the results above, the 2019 16-inch MacBook Pro suffers anywhere between a 25% to 50% performance hit just from switching to battery power. The 2021 14-inch MacBook Pro’s performance win is even more astonishing when considering that the 2019 16-inch MacBook Pro is the previous flagship that the new M1 Pro/Max MacBook Pros are the direct successors to. Seeing this kind of jump in a single hardware generation is unheard of in modern tech and represents a massive win for both Apple and for the arm64 ISA. The M1 Max also handily beats the old dual Intel Xeon E5-2680 that I am currently using by a comfortable margin; for my personal workflow, this means that I can now do everything that I previously needed a large loud power-hungry workstation for on the 2021 14-inch MacBook Pro, and I can do everything faster on the 2021 14-inch MacBook Pro too.

The real surprises to me came with the 2019 Mac Pro and the Threadripper 3990X workstation. In both of those cases, I expected the M1 Max to lose, but the 2021 14-inch MacBook Pro came surprisingly close to the 2019 Mac Pro’s performance in terms of wall time. Even more importantly as a predictor of future scalability, the M1 Max’s efficiency as measured by core-seconds comes in at far far superior to both the Intel Xeon W-3245 and the AMD Threadripper 3990X. Imagining what a hypothetical future Apple Silicon iMac or Mac Pro with an even more scaled up M1 variant, or perhaps some kind of multi-M1 Max chiplet or multisocket solution, is extremely exciting! I think that with the upcoming Apple Silicon based large iMac and Mac Pro, Apple has a real shot at beating both Intel and AMD’s highest end CPUs to win the absolute workstation performance crown.

At least for my rendering use case, the Apple M1 Max is easily the most energy efficient processor, even without taking into account that the 60 W TDP of the M1 Max is for the entire system-on-a-chip including CPU, GPU, and more, while the TDPs for all of the other processors are just for a CPU and don’t take into account the rest of the system. The M1 Max manages to beat the 2019 16-inch MacBook Pro’s Intel Core i7-9750H in absolute performance by a factor of two whilst using anywhere between a two-thirds to half of the energy, and the M1 Max comes close to matching the 2019 Mac Pro’s absolute performance while using about a third of the energy. Of course the comparison with the Intel Xeon E5-2680 workstation isn’t exactly fair since the M1 Max is manufactured using a 5 nm process while the ancient Intel Xeon E5-2580s were manufactured on a 35 nm process a decade ago, but I think the comparison still underscores just how far processors have advanced over the past decade leading up to the M1 Max. The only processor that really comes near the M1 Max in terms of energy efficiency is the AMD Threadripper 3990X, which makes sense since the AMD Threadripper 3990X and the M1 Max are the closest cousins in this list in terms of manufacturing process; both are using leading-edge TSMC photolithography. However, on a whole, the M1 Max is still more efficient than the AMD Threadripper 3990X, and again, the AMD Threadripper 3990X TDP is for just a CPU, not an entire SoC! Assuming near-linear scaling, a hypothetical M1-derived variant that is scaled up 4.5 times to a 270 W TDP should be able to handily defeat the AMD Threadripper 3990X in absolute performance.
 
Jeste M1 imao jak hardver, ali da li si video testove? Prvo, dobijas vece ekrane,...mnogim ljudima je 13" bilo malo...sad mogu da biraju...drugo, ovi laptopovi zavrsavaju neke poslove 2x brze nego M1, neke cak i brze...za ljude kojima treba ovakav hardver, isplati se uzeti...trece, dobijaju najbolji moguci ekran, najbolje zvucnike, mikrofon, najbolji cip, bateriju, itd...ovo je najzaokruzeniji laptop na trzistu i jedina mana je cena...ali je to mana kod nas..u zemljama gde je jedna plata kao 1-2 macbook-a, ove masine ce se prodavati kao lude. :)
Sve sem baterije, 13" Air i Pro su tu sampioni, (4+4 konfiguracija, stedljiva i high-performance jezgra).
 
Ja se opet još nekako potajno nadam da će neko ko se bude malo više posvetio ovim čudima od laptopa da iznese neke rezultate koje bih voleo da vidim, a koji su još davno pomenuti od strane Apple-a:

3D artists on the new MacBook Pro can now easily work with extreme geometry and textures in scenes that pro PC laptops can’t even run.1

1 Testing conducted by Apple in September 2021 using preproduction 16-inch MacBook Pro systems with Apple M1 Max, 10-core CPU, 32-core GPU, 64GB of RAM, and 8TB SSD, as well as production Intel Core i9-based PC systems with NVIDIA Quadro RTX 6000 graphics with 24GB GDDR6, production Intel Core i9-based PC systems with NVIDIA GeForce RTX 3080 graphics with 16GB GDDR6, and the latest version of Windows 10 available at the time of testing. Prerelease OTOY Octane X Demo PR11 on preproduction 16-inch MacBook Pro systems, and prerelease OTOY OctaneRender Enterprise 2021.1 on Windows systems tested using a 6.45GB scene. Performance tests are conducted using specific computer systems and reflect the approximate performance of MacBook Pro.
 
Ne razumem se u to. Je l' ima ovo veze sa video obradom u 4k i 8k u realnom vremenu?

Ne, ovde je u pitanju GPU 3rd Party/Plugin render koji je jedan od najpopularnijih na tržištu, i podržava maltene sve od softvera za 3D produkciju koji su na tržištu. Slavu je stekao tako što je bukvalno prebrz, i jedan od pionira u GPU renderingu. Ja ga koristim maltene svakodnevno. I na jednoj RTX 3080 radi predobro, ali sa svakom sledećom skalira skoro pa 100%. Ja sam kao sweet spot trenutno na 2 x 3080. Ovo što pričaju da je scena 6,45GB - to je jako bitno, jer jedini ograničavajući faktor koji imaš je količina memorije na GPU. Ako ja na primer popunim svojih 10Gb na karti (ne sabira se sa drugom 3080), Octane kreće da zabada. Ako se gleda da Apple ima unified memory, onda oni u teoriji ne moraju da imaju ograničenja za ovakve stvari... U svakom slučaju, očekujem da će se makar ovde uvrstiti neki test koji mene interesuje, ovo je jedini sajt od koga se nadam za takve rezultate. https://www.cgdirector.com/best-hardware-for-gpu-rendering-in-octane-redshift-vray/
 
Meni deluje da je do aplikacije, tačnije - da aplikacija još nije ni stigla da bude apdejtovana za novi look macbook-ova. Kao što je bio problem/prelaz kada je svojevremeno izašao iphone x.
 
Bice to sredjeno jednim laganim update-om veoma brzo.
 
Znači napravili su posao bez posla. I još užasno izgleda. Meni nije jasno kako je ovo dizajnirano, odobrone, poslato u proizvodnju i pušteno u prodaju. Najružniji dizajn ekrana/laptopa ikada
 
Iskreno, meni je smetao notch prvi dan...sad vise i ne smeta...da li je moglo elegantnije resenje da se napravi...moglo je, kao sto ima dell xps(mada xps ima mnoooogo losiju kameru, sto apple nije hteo)...e sad...apple sigurno planira da ubaci faceID u sledecoj verziji, pa su zato stavili ovoliki notch... :)
Svakako, kada je aplikacija u full screen modu, menu bar postaje crn i samo izlaze opcije koje predjes misem preko njega, tako da se ne vidi...samo eto da srede softver da neke opcije ne idu ispod notcha.
Svakako, kada se upali tamna tema(koju ce koristiti vecina) i kada se stavi pozadina koja sakriva notch...nece nikome smetati.
Iskreno, sada samo po konturi mozes da skrontas da je apple proizvod, bas zbog notcha i to je ono sto su hteli...ne bi me cudilo da novi iMac od 30" ili koliko vec bude imao, ima notch i ovako tanke okvire sa sve 4 strane... :)
 
Realno je notch cist idiotizam kao odluka. To sto ce ljudi da se naviknu na njega je druga stvar.
Pravis kao neku pro masinu i zbog kamere donosis ovakve dizajn odluke. Koliko "profesionalcima" zaista treba kamera? Ja ne mogu da se setim kada sam upalio kameru poslednji put. Na sastancima mi je uvek iskljucena. Ako bi mi nekada i zatrebala, mislim da bi i ta mnogo losija kamera sa XPS-a odradila posao, a ne bismo imali ovu abominaciju od notcha.
 
Slazem se, to je jedino sto mi se nije svidelo. Prvo Face ID koga nema i apsolutno je useless., a onda i kamera.
Mogli su da zadrze staru a i da stave sigurno neku bolju a da je navodno 1080p i da je uglave u okvire.
Jeste bolja od stare ali nije ni nesto wow.

Ali dobro, oprosticemo im, posto je sve ostalo top topcina. :)
 
Znači napravili su posao bez posla. I još užasno izgleda. Meni nije jasno kako je ovo dizajnirano, odobrone, poslato u proizvodnju i pušteno u prodaju. Najružniji dizajn ekrana/laptopa ikada
Isto sa iPhone-om, tu hajde jos nekako je tolerantije, ipak je moblini telefon, ali svakako komplikuju nepotrebno. Nije mi jasno kako tako neke stvari dozvole ili uopste da su notch razmatrali u startu kao ok ideju, na prvi pomen bi se svako nasejao kako je glup predlog, neprihvatljivo.
 
Svaki test:

Cons - price and notch. :D
 
Pa realno i nemaju šta da zamere, najbolji i najjači laptopovi na kugli zemaljskoj.
 
Ljudi, kamera treba...zivimo u periodu gde mnogo ljudi radi od kuce, a konstantno su u kontaktu sa kolegama...jos ako je to jedna od boljih kamera na laptopu, kao i mikrofon, mislim da se notch isplati...nisu hteli da ubace odmah faceID, ostavili su to za sledecu godinu... :)
Taj menu na Mac-u je u sredini vecinom prazan...tako da sto da ne stave notch na sredinu...svakako, ima problema sa nekim aplikacijama, ali resice to... :)
Sigurno ovi laptopovi izgledaju mnogo bolje uzivo...i mislim da bi 99% ljudi zaboravilo da ima notch vec drugi dan koriscenja...koliko sam video, moze da se instalira aplikacija koja taj top bar potamni skroz, da bude crn, samo se vidi meni, tj slova...tako da izgleda kao da je ekran ugradjen u gornji bezel... :D
Ja imam laptop kom je kamera ispod ekrana i bezeli sa strane i gore su bas tanki...i bio sam u fazonu, kamera mi ne treba...ali evo, sada sam svaki dan na skajpu sa kolegama i gledaju me "odozdo" da se tako izrazim, svaki dan... :D
Za par godina cemo imati dobre kamere ispod ekrana, sto na telefonima, sto na laptopovima...tako da to vise nece biti problem. :)
Na windowsu notch ne bi funkcionisao, zato sto je taskbar dole...ali na MacOS-u, iskreno ne smeta...samo da se par aplikacija apdejtuju, kako bi meni zaobisao notch i to je to. :D
 
Nazad
Vrh Dno