Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

pa face id i kamera. Nema gde drugde da stane kamera ako ivice budu ovako tanke.
 
Ako stave samo obicnu kameru, onda mogu da imaju "mikro notch". Kapiram da bi to anti-notch ljudima bilo daleko prihvatljivije. Meni je svejedno, ja sam potpuno ravnodusan prema notchu. Ali mogu donekle da razumem ljude koji bi se iznervirali da im stave ovaj veliki notch zarad face id funkcionalnosti.
 
Tačno ću morati da pojedem svoje reči, jer sam rekao da se hvala bogu niko nije setio da nabije notch na laptop. I sad još kad drugi uzmu da imitiraju Apple...
Ko hoće notch na ekranu laptopa, još u nečemu što je kao Pro???
 
Tebi je Touch ID dovoljan, Apple-u nije ;)
U kom smislu? Tipa spijuniranje korisnika, izvlacenje podataka u sta korisnik gleda na ekranu u marketinske svrhe i slicno?

Ja sam pricao iskljucivo iz perspektive korisnika i nacina upotrebe odredjenog uredjaja. Telefon ljudi otkljucavaju vise desetina puta dnevno i imaju veliki broj interakcija sa telefonom koje traju tipa 30 sekundi (npr. otkljucas, bacis pogled na nesto i odmah zakljucas). Kod laptopa je upotreba potpuno drugacija, broj otkljucavanja je verovatno manji od deset dnevno, duzina "sesije" nakon otkljucavanja je obicno preko pola sata itd. Na tolike duzine sesije je potpuno svejedno da li si morao da prislonis prst na senzor ili se laptop sam otkljucao. Mislim kapiram da je face id kul funkcionalnost, ali u ovom slucaju mi se cini da bi velika vecina korisnika pre odabrala nepostojanje notcha i zrtvovala face id.
 
Slažem se. Ako je otključavanje glavni razlog ovakvog dizajna, onda su debelo zeznuli stvar. Uostalom, PIN unlock by MSFT™ je definitnivno najbolje rešenje, posebno ako računar ima numpad :D
 
Ma kako može da Face ID da bude razlog takvog dizajna, staviš samo u bezel, kao što rade na Windows mašinama.
 
Ali tako ce izgledati kao i svi ostali laptopovi....ovako ce izgledati kao apple. :D
 
Nekad je to značilo dobar dizajn... :unsure: Apple, gde pravimo problem koji nije ni postojao.
 
U kom smislu? Tipa spijuniranje korisnika, izvlacenje podataka u sta korisnik gleda na ekranu u marketinske svrhe i slicno?

Tako je.
Ja sam pricao iskljucivo iz perspektive korisnika i nacina upotrebe odredjenog uredjaja. Telefon ljudi otkljucavaju vise desetina puta dnevno i imaju veliki broj interakcija sa telefonom koje traju tipa 30 sekundi (npr. otkljucas, bacis pogled na nesto i odmah zakljucas). Kod laptopa je upotreba potpuno drugacija, broj otkljucavanja je verovatno manji od deset dnevno, duzina "sesije" nakon otkljucavanja je obicno preko pola sata itd. Na tolike duzine sesije je potpuno svejedno da li si morao da prislonis prst na senzor ili se laptop sam otkljucao. Mislim kapiram da je face id kul funkcionalnost, ali u ovom slucaju mi se cini da bi velika vecina korisnika pre odabrala nepostojanje notcha i zrtvovala face id.
Slazem se ali videcemo sta Apple misli...

EDIT:
ako stave notch u vrh ekrana, relativno lako bi mogli softwerski da organizuju "Menu" tako da mu ne smeta "notchu" ali ne znam kako bi organizovali full screen apps - npr. prvo browser ima URL bar po sredini "notcha" :D
 
Poslednja izmena:
Sta ako prebace dole kao na telefonima?
 
To je i meni palo na pamet...

Ja ne podnosim pass na macbook i uzasno me nervira sto zbog bezbednosti moram da ga imam i bas sam cesto pomislio kako bi bilo dobro da postoji FaceID, ali za notch nisam bas odusevljen, sem ako to ne rese na bas elegantan nacin...
 
Pa stavice touch id u power dugme...to je i vise nego dovoljno. :D
 
Ali ako stave Face ID onda će da ga imaju samo oni, Touch ID ima svaka šuša. :LOL:
 

Apple je snimio unapred ceo event?
Posto nigde ne vidim publiku, najverovatnije nije live tako da su mogli da se izdrkavaju sa cgi efektima (vidim da ne manjkaju)... i nema frke da ce nesto da krene po zlu... ;)
 
Da, trebali smo ocekivati poredjenje sa intelom...

jer do iPhonea 13 Apple nikada nije poredio svoj mobile CPU sa drugim proizvodjacima vec je govorio koliko je brzi u odnosu na njih prethodni CPU.

Na prezentaciji iPhonea 13 po prvi put nisu rekli koliko je CPU brzi u odnosu na njihov prethodni CPU. Tako ni sada nismo saznali koliko su M1 Max i Pro brzi od M1.

Samo smo saznali da je konkurencija (intel) u debelom zaostatku :D
Od početka pandemije svi snimaju unapred.
Da...? ...to je nova normalnost...
 
Manje vise sve sto je leakovalo se ispostavilo kao tacno. Sad jos da sacekamo 7 dana da izadju prvi nezavisni reviewi.
 
Kolike su cene?
 
Dzabe, base model 14" je 1999, a 16" 2499. Jedino sto mi se ne svidja od svega je notch, inace su razvalili. Cekamo detaljne testove.
 
16" model sa 1tb i 32gb rama je 3499$, 64gb ne smem ni da zamislim koliko je, niti ga vidim na sajtu.
 
Da, trebali smo ocekivati poredjenje sa intelom...

jer do iPhonea 13 Apple nikada nije poredio svoj mobile CPU sa drugim proizvodjacima vec je govorio koliko je brzi u odnosu na njih prethodni CPU.

Na prezentaciji iPhonea 13 po prvi put nisu rekli koliko je CPU brzi u odnosu na njihov prethodni CPU. Tako ni sada nismo saznali koliko su M1 Max i Pro brzi od M1.

Samo smo saznali da je konkurencija (intel) u debelom zaostatku :D

Da...? ...to je nova normalnost...
Rekli su da je M1 Pro brzi 70% od M1, ocekivao sam da ce pokidati, ali ono je suludo skroz, pogotovo Max 👀

Here are the specs of the M1 Pro, as announced by Apple’s Johnny Srouji during today’s event:
  • 200GB/s memory bandwidth
  • Up to 32GB of unified memory
  • ProRes
  • 2x more transistors than M1
  • 70% faster than M1
  • Up to 10-core CPU
  • Up to 16-core GPU
  • Neural Engine
  • Thunderbolt 4
  • Support for up to 2 external displays
And for the M1 Max:
  • 400GB/s memory bandwidth
  • 32-core GPU
  • 57 billion transistors
  • Up to 64GB of unified memory
  • Up to 70% less power consumption
  • ProRes
  • Neural Engine
  • Thunderbolt 4
  • Support for up to four external displays
 
Sada je M1 mbp 13" potpuno bespotreban.
 
Jel se seca neko kad su ljudi pricali da ce 14" biti $1400, pa kad kazes da ce biti bar $1800 gledaju te kao ludaka :D A eno ga $2000 pocetna cena.
 
Vrhunski su stvarno... nisam ocekivao 512 da ce biti osnovni model... i da je doplata za terabajt samo 200$... mislio sam da ce biti 256 pa 512...

Ali da se ciganisu oko gluposti mi je neverovatno, osnovni 14 inch model dolazi sa adapterom od "samo" 67W punjenje, dok jaci sa 96W, a 16" sa cak 140W koji nisam uopste ocekivao a bas je bitna stvar za rad na terenu.... naplacuju 20$ jaci punjac :d ali ako se uzme jaci procesor onda je besplatan...
 
Sve je ovo super, zaista neki sjajni apgrejdi (cpu, ekran), neki jezivi (notch), ali bez 3k evra ovde nema govora o jednoj dobroj srednjoj masini. Napisah pre neku stranu 300k da je moja procena, ali evo sad vidim da bez 3k nema, pritom pricam o cenama na KP, ne za ove nase derikoze.
 
Nazad
Vrh Dno