Šta je novo?

Prečistač vazduha

Da, čitam kako ljudi sa nadom kupuju prečišćivače a mi kao društvo smo odavno prešli granicu kada nam pojedinačni prečišćivači mogu pomoći. Jedina nada su iseljenje ili promena sistema. Sve ostalo je šarena laža kada su vazduh i zdravlje u pitanju.
 
prijatelj radi u Rafinieriji Pancevo, dakle pored standardnih cestica zimi tu su tokom cele godine prisutna razna isparenja koja se bas osecaju kad dodjes sa strane...
Sta bi bilo najbolje za njegovu kancelariju?
Gas maska :) Uložak koji ima trajanje: radno vreme + još koji sat :) Jednom smo svi odlutali na 30-tak sekundi sa rupom u dešavanjima, leto, otvoren prozor... nije baš bilo klima u to vreme. Kazali ovi iskusniji tada da je to normalno :)
Naselje u kom živim je na putu zagađenja nekih 60-70% vremena prema ruži vetrova. Ako sada obrišem prašinu, za 6 sati je opet prašnjavo. Probano nešto od uređaja ali nema to kapacitet za ove naše standarde. Pomaže ali slabo je to za Pančevo.
 
A jel se neko od vas zapita da mozda ne unese koju cesticu iz vode, jer taj otrov iz vazduha mozda padne i na izvorista vode ?
Cim Vesic kljucka vodu iz bazena znaci da se poljuljalo poverenje ljudi.
 
Ljudi, kupio bih neki preciscivac. Iz Novog Pazara sam i zimi je vazduh katastrofa kada krene da se lozi jer se svi greju na drva. Koncentracija ovih Pm 2.5 i ovih malo krupnijih cestica je katastrofa. Po tim parametrima smo zimi u prvih 5 najzagadjenijih gradova u Srbiji.
E sada, meni stan ima 70m², ali mi je preciscivac potreban za dnevnu sobu i malu spavacu koje su spojene, deli ih harmonika vrata. Pretpostavljam da je povrsina tih soba oko 30m². Sta mi preporucujete da kupim. Uzeo bih to na rate tako da nije cena presudna toliko. Vidim bilo je price oko trajanja filtera i sl. Da li filter kod ovog najskupljeg xaiom-ja ima jos nekih prednosti osim trajanja?
 
xiaomi broji samo radne sate filtera, i to je sva nauka...nema tu roka trajanja, jer prosto nije kod svakoga isto zagađenje...ako se neki čistač svakog dana bori sa velikom količinom pm čestica i prljavštine svakako će morati brže da se menja...i obrnuto...
 
Ljudi, kupio bih neki preciscivac. Iz Novog Pazara sam i zimi je vazduh katastrofa kada krene da se lozi jer se svi greju na drva. Koncentracija ovih Pm 2.5 i ovih malo krupnijih cestica je katastrofa. Po tim parametrima smo zimi u prvih 5 najzagadjenijih gradova u Srbiji.
E sada, meni stan ima 70m², ali mi je preciscivac potreban za dnevnu sobu i malu spavacu koje su spojene, deli ih harmonika vrata. Pretpostavljam da je povrsina tih soba oko 30m². Sta mi preporucujete da kupim. Uzeo bih to na rate tako da nije cena presudna toliko. Vidim bilo je price oko trajanja filtera i sl. Da li filter kod ovog najskupljeg xaiom-ja ima jos nekih prednosti osim trajanja?
Xiaomi Pro h. Pokriva veliku površinu, a filter je 12m+.
Izračunaj koliko bi koštali filteri kod jeftinijih uređaja a koliko kod ovog skupljeg na period od 3g pa donesi sam odluku.. I računaj da menjaš filter po specifikaciji (5 filtera za jeftiniji i 2 filtera za skuplji modeli, koji je isplativiji?). Garancija za uređaje je tri godine obično, zato uzimam taj period za računicu.
 
@iceAge дилер жаомија :cool:
☺️
Nisam, ja sam kupio Philips najmanji od cca 25k din i zadovoljan sam.
Ali kad pogledaš cene uređaja, žao-mi je najpovoljniji.
Xiaomi Pro h je mnogo veći uređaj i ne treba mi tolika budža u stanu, a najbolji je od ostalih iz iste firme, i cenovno se dobro kotira u odnosu na druge proizvođače! Zato ga preporučujem. Kome ne treba toliko veliki uređaj, onda Philips baby varijanta kao moja..
Ostale sam žao-mi-je odmah eliminisao zbog "1000" različitih filtera za koje realno ne mogu da pohvatam koji čemu služi, koštaju mnogo, a menjanje filtera 'tri puta dnevno' kako dune vetar (dal komša pali gumu ili drvo ili blatnjavu ugalj, Slavka u kuhinji zapalila palačinku ili sam prdnuo...) je loodilo!!
 
Poslednja izmena:
Ja samo primecujemo da smo mi postali imuni i letargicni na "ove gluposti" (problem sa vazduhom) poput Indusa i Kineza.
Razumem potrebu preciscavanja ko ima ozbiljnih respiratornih problema ali ziveti u okolini u kojoj nemozes da dises normalno van stana...
To mi je nekako logoraski.

(Uvoznici trljaju ruke.)
 
Ja samo primecujemo da smo mi postali imuni i letargicni na "ove gluposti" (problem sa vazduhom) poput Indusa i Kineza.
Razumem potrebu preciscavanja ko ima ozbiljnih respiratornih problema ali ziveti u okolini u kojoj nemozes da dises normalno van stana...
To mi je nekako logoraski.

(Uvoznici trljaju ruke.)
Ne vredi, vazduh nam u urbanim sredinama nikad nije bio gori. Mali udeo u tome ima povećan broj automobila, a ponajviše nam je problem blatnjavi nazovi lignit iz Kolubare koji se koristi kako u termoelektranama tako i u privatnim ložištima.
Pride, čišćenje ulica koje pamtim do pre 'ovih sada' se smanjilo baš mnogo. O čišćenju lišća iz odvoda/slivnika kod mene u kraju u Zemunu više reči ne trošim- toga nema. Zato su nam ulice prepune vode pri običnom pljusku..
Da ne dužim, mislim da je jasno da nam neko rešenje treba. Ovo je sitno sa prečišćivačima, ali koliko toliko efektivno, kad legneš da spavaš bar malo kvalitetniji vazduh imaš..
A što se tiče Indije i Kine, sustižemo ih po zagađenju, ipak su to naši veliki prijatelji. Jedino što nemamo industrijski razvoj kao oni, nego sami sebe trujemo i gušimo da ne bi pomrli od zime.. Začarani krug..
O požarima da ne počinjemo temu..
 
Gas maska :) Uložak koji ima trajanje: radno vreme + još koji sat :) Jednom smo svi odlutali na 30-tak sekundi sa rupom u dešavanjima, leto, otvoren prozor... nije baš bilo klima u to vreme. Kazali ovi iskusniji tada da je to normalno :)
Naselje u kom živim je na putu zagađenja nekih 60-70% vremena prema ruži vetrova. Ako sada obrišem prašinu, za 6 sati je opet prašnjavo. Probano nešto od uređaja ali nema to kapacitet za ove naše standarde. Pomaže ali slabo je to za Pančevo.
Gas maska mu nije opcija al hvala na savetu :). Bio sam za vikend kod njega, u medjuvremenu su nabavili Zepter, videcemo koliko ce to da traje i radi u takvim uslovima...
 
A jel se neko od vas zapita da mozda ne unese koju cesticu iz vode, jer taj otrov iz vazduha mozda padne i na izvorista vode ?
Cim Vesic kljucka vodu iz bazena znaci da se poljuljalo poverenje ljudi.
Pa dobro to se rešava lako i jeftino sa Akvafor bokalom. Ako se uzme obzir pakovanje od četiri A5 filtera u Gigatronu, cena prečišćenog litra vode izadje 1.36 din. Plus ta voda može da se koristi i za aparat za kafu, peglu itd jer je eliminisan kamenac.
 
Pa dobro to se rešava lako i jeftino sa Akvafor bokalom. Ako se uzme obzir pakovanje od četiri A5 filtera u Gigatronu, cena prečišćenog litra vode izadje 1.36 din. Plus ta voda može da se koristi i za aparat za kafu, peglu itd jer je eliminisan kamenac.
Ako je a5 mg filter, kamenac nije u potpunosti eliminisan
 
Ljudi ne pricajte budalastine. Ne moze bokal+filter da proizvede destilovanu vodu (pegla, akumulator, hladnjak auta...). Niti se destilovana koristi za konzumaciju.
 
Destilovana moze da se pije koliko znam, demineralizovana ne moze.

Ja koristim u aparatu za kafu vodu iz Akvafor bokala, nema ni traga kamencu u posudi za vodu.
 
Otvorite temu o bokalima i filterima za iste. Tema je za prečišćivače vazduha.
Dajem samo konstruktivnu kritiku ;)
 
Xiaomi Pro h. Pokriva veliku površinu, a filter je 12m+.
Izračunaj koliko bi koštali filteri kod jeftinijih uređaja a koliko kod ovog skupljeg na period od 3g pa donesi sam odluku.. I računaj da menjaš filter po specifikaciji (5 filtera za jeftiniji i 2 filtera za skuplji modeli, koji je isplativiji?). Garancija za uređaje je tri godine obično, zato uzimam taj period za računicu.
Dobro, ok shvatio sam da je veci uredjaj i da mu se filter redje menja, ali da li taj filter ima nekih prednosti u odnosu na ovw jeftinije xaiomi-je?
Jos nesto, zanima me oko pozicije gde u sobi treba da se postavi ovaj uredjaj,posto je meni soba duguljasta, u obliku pravougaonika, a veliki prozor je sa jedne strane i tu najvise zagadjenje ulazi, da li ja mogu da ga postavim kod prozora ? Ili treba da se postavi negde blize centru sobe?
 
Nema svrhe da radi dok je otvoren prozor. Treba da radi kada je zatvoren i da stoji što bliže centru sobe.

Koliko sam ja video filteri za 3H i Pro H su isti, samo što je za Pro H verziju veći. Isto tako nema šanse da filter za Pro H traje duže od 3H verzije. Može to da se vidi i po dimenzijama uređaja ili još bolje filtera. Jeste veći, ali i prečišćava vazduh skoro duplo brže (600 vs 380 kubika).
Piše i na njihovom sajtu da za Pro H traje 10-14h a za 3H 6-12h. Ako se uzmu ove veće cifre vrlo su blizu. Da traje duplo bio bi 3 puta veći od onog u 3H (odnos protoka je trenutno 1,57 pa bi trebalo duplo više od te cifre).
 
A sve to pod uslovom da radi na maksimalnoj brzini što je (u mom slučaju) nikad. Retko mi se na prečišćaču pojavi vrednost preko 10, ako se to i desi, na najmanjoj brzini se spusti na ispod 10 u roku od par minuta.
 
Tebi ako je max vrednost 10 i ne treba prečistač. Kod mene u vreme loženja sirovog lignita, starih cipela, plastike i ko zna čega još ide i do 200 tokom par minuta "provetravanja".
 
Tebi ako je max vrednost 10 i ne treba prečistač. Kod mene u vreme loženja sirovog lignita, starih cipela, plastike i ko zna čega još ide i do 200 tokom par minuta "provetravanja".
au bre..gde je to? onda je kod mene sjajan vazduh u zarkovu.. ovde kad vidim 50 ja mislim kolaps sto se tice vazduha..... to samo zimi nekad bude...sad leti ni ne koristim uredjaj
 
Loznica, čekamo Rio Tinto da počne sa proizvodnjom pa da zatruje i vodu je ne ide da udišemo zagađen vazduh, a da nam voda bude čista😉

Leti je OK, i ja ga sad ne koristim, ali zimi je zdravije u Pripjatu.
 
Ja ga prošle godine kupih kad je bio onaj haos u BG krajem godine, ali i tada nije bilo strašno. Čim su zatvoreni prozori ( nova je stolarija) baš brzo opadne na jednocifrenu vrednost, kada luftiramo skoči na 30-40, uglavnom rano ujutru na sat vremena se otvara. Novi Beograd je u pitanju.
 
Ja ga prošle godine kupih kad je bio onaj haos u BG krajem godine, ali i tada nije bilo strašno. Čim su zatvoreni prozori ( nova je stolarija) baš brzo opadne na jednocifrenu vrednost, kada luftiramo skoči na 30-40, uglavnom rano ujutru na sat vremena se otvara. Novi Beograd je u pitanju.

da da...bas isto i kod mene. Nova aluminijska stolarija. I isto brzo padne sa 30-40 na 2-3 ili i manje,... Koristim ga zimi ali na onom normal modu gde osrednje bucno radi, ali samo posle luftiranja. I onda je ok... Smeta mi i smara me da radi non stop
 
U auto-modu 3C je leti obično na 1-2 (Bežanijska kosa) i ne čuje se da radi, mora da se pogleda.
Kada se otvore prozori, a duva vetar od farmi ili gradilišta, za samo nekoliko sekundi "oseti", ode do 50tak i zalaufa se. Tada se baš čuje, kao klima.
 
Treba mi prečistač vazduha prvenstveno zbog duvanskog dima(smrada). Klima mi je non-stop uključena pa luftiram/otvaram prozore uglavnom samo ujutru.
Da li prečistač vazduha može da apsorbuje duvanski dim(smrad)? Soba gde radim 12m². Da li je za to što mi treba dovoljno dobar model Tesla AIR6?
 
Treba mi prečistač vazduha prvenstveno zbog duvanskog dima(smrada). Klima mi je non-stop uključena pa luftiram/otvaram prozore uglavnom samo ujutru.
Da li prečistač vazduha može da apsorbuje duvanski dim(smrad)? Soba gde radim 12m². Da li je za to što mi treba dovoljno dobar model Tesla AIR6?
Duvanski smrad uklanja filter sa aktivnim ugljem. Filteri za Tesline prečišćivače imaju aktivni ugalj. Za tu kvadraturu bi i Air3 bio dovoljan (po specifikaciji do 22m²), ali ako ti je bitno da brže provrti vazduh i hoćeš da platiš nekoliko hiljada više, onda može i Air6, pogotovo ako se mnogo puši u toj prostoriji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno