Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ma nece ga ni implementirati dok mogu pare da zaradjuju na preprodaji IPv4 adresa. Neka mrezna apokalipsa treba da se desi da se to promeni preko noci. Verovatno kada proizvodjaci hardvera budu prestali da podrzavaju IPv4 protokol. (apple, khm :p :D)
 
Do pre 6 meseci bio sam na tamnoj strani, SBB, bez CG NAT-a. Presao sam na svetlu stranu, MTS, opet bez CG NAT-a. Ovo nikako ne znaci da ne natuju svi redom. Prodaja adresa je vrlo unosan posao, takoreci leba bez motike. IPv4 adrese presusuju potpuno ove godine. Blokovi istih bice jos skuplji.
IPv6 adrese nisu jos zazivele ne zbog inata i ne zbog prodaje postojecih adresa i ne zbog... , vec zato sto prelazak ne da nije jeftin za provajdere, nego je i prilicno skup.

Povodom problema u vezi Xiaomi Mi Wi-Fi Router 4A i 4A Giga. Ako je jacina signala na 2.4 i 5 vec podesena na high i radi kilavo, treba probati, kao sto je vec neko naveo, openwrt. Nije to bas tako los ruter. Mana jeste cicijasenje oko mreznih portova, 1+2 umesto 1+4, i naravno megabitni portovi kod 4A. Shodno tome, 4A bi trebalo da kosta 1500 ne 2990, i 4A Giga 2500 nikako 3990.

I Tenda AC10 skrtari sa mreznim portovima, 1+3. Nije openwrt friendly, kao sto je bila Tenda AC9.
 
Povodom problema u vezi Xiaomi Mi Wi-Fi Router 4A i 4A Giga. Ako je jacina signala na 2.4 i 5 vec podesena na high i radi kilavo, treba probati, kao sto je vec neko naveo, openwrt. Nije to bas tako los ruter. Mana jeste cicijasenje oko mreznih portova, 1+2 umesto 1+4, i naravno megabitni portovi kod 4A. Shodno tome, 4A bi trebalo da kosta 1500 ne 2990, i 4A Giga 2500 nikako 3990.
@Fidel znači tvoja preporuka je da je vredi utrošiti vreme na 4A Giga (mislim za nekog ko pojma nema kako se OpenWRT ubacuje i podešava)?
Ili je bolje prodati, i kupiti nešto što će da radi out-of-box?
 
Sad ide onaj zlatan vremenski propagiran savet :D

Ako cenis svoje vreme, uzeces nesto sto radi "odmah iz kutije" :D
 
Pa ono VPN je postao nuzda, zbog natovanja. Mnogo je jednostavnije da radi na nivou rutera, nego da se
stavlja posebno na svakog klijenta. Osim toga free VPN varijante obicno imaju ogranicenje koliko moze konekcija
sto nije issue kad radi na nivou rutera...

edit:
inace ljudi kupe ruter pa im stoji ko cigla jer ne umeju ni osnovno da nasetuju. Imao sam prilike da se uverim...
Ovo sa VPN i blokiranjem reklama su novi momenti, koji jeftiniji ruter to može, da li ima za 100€, ili je 200 minimum?
 
Korisnici najvecih provajdera u Srbiji su MANJINA u odnosu na korisnike ostalih malih provajdera? Ajde ti mi navedi provajdera koji ne NATuju korisnike.
 
@Fidel znači tvoja preporuka je da je vredi utrošiti vreme na 4A Giga (mislim za nekog ko pojma nema kako se OpenWRT ubacuje i podešava)?
Ili je bolje prodati, i kupiti nešto što će da radi out-of-box?
Imas dobar protok. Mozda ti treba bolji ruter. Mi 4A Giga je verovatno na granici propusne moci za zicni deo, oko 950Mbps za nominalnih 1000Mbps tvog protoka. Bezicni deo nije nista bolji, 2x150 + 2x433, odnosno 866 na 5Ghz ali samo teoretski - u praksi dosta manje, i ovo je manje od tvog protoka.

Ako ti nista od navedenog ne smeta, onda ovde imas spisak Xiaomi rutera https://openwrt.org/toh/views/toh_fwdownload?dataflt[Brand*~]=xiaomi, i ovde konkretno Mi 4A Giga https://firmware-selector.openwrt.o...=ramips/mt7621&id=xiaomi_mi-router-4a-gigabit. Idealno bi bilo da je Xiaomi obezbedio neku svoju verziju OpenWrt-a preko koje bi instalirao firmware iz drugog linka. Xiaomi i OpenWrt forumi su dobra mesta za vise informacija i detalja oko svega.
 
Momci posle citanja ova tenda AC23 je pristojan izbor?
Evo moje iskustvo, imam net u selu citavih 10mb/s plus IPTV
Posto je kuca do kuce koristio sam 2 tende F3 kao universal repeater i to je pristojno sljakalo da pokrivenost bude ok.
Medjutim ova jedna F3 se zaglupela pre neki dan i ne mogu da je oporavim, flasovao sam opet fw pa cu da vidim kada odem u selo da li radi.
Ono sto me zanima je da li bi sa Tendom AC23 mogao samo da koristim nju kao universal repeater i time zamenim ove 2 F3?
 
Ovako da upotpunim pitanje
Ima AC23 za 33e i AC20 za 27e
Koja je fudamentalna razlika izmedju ova dva modela i vredi li uopste da ih razmatram.
Znaci treba mi ruter koji ce da prosiri signal sa MTS box-a (10mb/s) da ga hvatam u drugoj kuci (jedna kuca do druge)
Do sad sam koristio 2x Tenda F3 a sa ovim racunam da ukinem ovu drugu F3 i koristim samo npr AC23 posto racunam da je puno jaca od ovih F3
 
Ko se premislja oko Mi 4A Giga...
Danas izmedju 18 i 20, ruter je na akciji kod mi-srbija i kosta 2390 + dostava. Za razliku u ceni, moze da se kupi 5-portni gigabitni switch, i tako resi manjak portova.
 
Ko je ovde bese flesovao kineski firmware na Xiaomi AX3600?

Moram da se slozim da je bio u pravu, ja sam sve testove radio sa Mi 10T Pro na Xeu rom-u koji nenormalno dobro hvata Wi-Fi.

Uzeo sam Tab S7 skoro i primetio sam da gubi konekciju kada se izadje van kuce, cak i ne tako daleko od rutera.

Flesnuo sam kineski 1.1.19 softver (kineski se i cesto azurira, global stable ni jedan update za 6 meseci), sada na istom mestu gde je znala da pukne ili bude slaba veza sa Tab S7 imam 430-570Mbit konekciju.
 
Ko se premislja oko Mi 4A Giga...
Danas izmedju 18 i 20, ruter je na akciji kod mi-srbija i kosta 2390 + dostava. Za razliku u ceni, moze da se kupi 5-portni gigabitni switch, i tako resi manjak portova.
Imam supernovin msm da je tehnicolor 7200, da li bih osetio boljitak sa ovim Mi 4A, nešto nisam zadovoljan sa wifi dometom, plus mislim da ne ide preko 50mbit/s? A i probao bih 5GHz,da li dotični Mi može da radi istovremeno i na 2.4 i na 5?
 
Tehnicolor 7200 ide do 70Mbit/s (kada je telefon uz ruter).
Mi 4A Giga ima dosta loš WiFi sudeći po komentarima svugde na internetu ali za OpenWRT nema jeftinije (po ovoj akcijskoj ceni).
 
Da li bi Mi 4A Giga mogao da se upotrebi za proširenje pokrivenosti WiFi mreže, na SBB-u sam?
Ne razumem se u mreže ič, hteo bih da kablom povežem Mi 4A Giga sa SBB ruterom i stavim ga u drugu sobu. Da li bih tu mogao normalno da koristim i LAN i WiFi, kao da sam negde čuo da to sa ovim SBB-ovim ruterom nije moguće?
 
^ Teorija:
Tvoj ISP ruter kontroliše DHCP. Ništa ne diraš na njemu sem možda da range IP adresa ide od xxx.xxx.xxx.10 pa na dalje. (Recimo da hoćeš prvih 9 adresa da rezervišeš za mrežnu opremu)
Otkačiš ISP ruter, povežeš drugi ruter i uloguješ se sa admin privilegijama. Dodeliš mu adresu xxx.xxx.xxx.9 (na primer 192.168.1.9) i isključiš kontrolu DHCP (tako da se za to i dalje pita ISP ruter kako ne bi bilo konflikata.) Ovde ništa za range ne moraš da diraš jer ISP ruter to kontroliše.
Povežeš Lan kablom ISP ruter i drugi ruter i drugi počinje da ti služi kao "ispostava" za tvoj internet.
Izabereš na koji ćeš da se nakačiš, sada kada su oba funkcionalna.

Kako je u praksi:
Čekaj da se javi neko ko ima Xiaomi ili ga kupi pa prodaj ako ne budeš zadovoljan.
 
Ja tako koristim taj ruter, samo što je moj običan i dobio sam to što sam hteo, a to je da imam stabilan wifi u celom stanu , koliko je to moguće kod Supernove. Razlika u odnosu na stari Tp link 840 se u glavnom odnose na 5Ghz mrezu i stabilniji wi fi.
 
Kasno se setih srećnog sata :D kupiću u drugom krugu ili neki drugi...
@Piros - ako sam dobro skontao, ti koristiš isto 4A, samo ne gigabitnu verziju i funkcioniše ti?
 
Da. Najviše sam ga kupio zbog Mi boxa , jer mi TP link nije imao 5ghz. Mi box je u susednoj sobi i bez problema radi na 5 ghz.Ja sam zadovoljan, radi kao repeater , povezan je lanom sa ruterom, a uglavnom ga koristim za wi fi, jedino sin koristi lan ,jer mu treba za igrice. Moj paket je 120/15, a evo okačiću ti print screen od Xiaomija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno