Šta je novo?

Nestašica čipova i u 2023.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jeste, majning neguje kartice, gejmeri su opste poznate ubice grafickih.. kako ih nije samo sram...
 
zvuci kao troll post svakako :LOL: Sumnjam da prosecan gamer dovodi kartice do self destruction stanja
 
99% proizvodnje, prodaje svega na svetu, funkcionise na ivici vec dobrih 50-tak godina. Proizvodi se samo onoliko koliko imas podataka da se trosilo u skorijoj ili srednje-dalekoj proslosti, ili koliko se pretpostavlja da ce da se trosi u skorijoj buducnosti (svaki luft je mizeran, osim onog koji je neplaniran, ili nastao greskom (AMD 5850/5870 serija grafickih na primer). Pretpostavljaci potraznje kostaju debelo (bilo da sam napravis u svojoj firmi odeljenje, ili kad placas trece lice)

Svako drasticno povecanje ponude od strane bilo koje kompanije, a pogotovo fabrike u nesigurnim i teskim za proracunati vremenima kao ovo, je brz put ka bankrotu te kompanije (sve sto je u velikoj kolicini dobro za pojedinca je pogubno za korporativni entitet i obrnuto) Samo ako Sef, board, firma, rade kontra ustaljenim principima i bez shareholder-a, i podvorovanja berzi je moguce naci zajednicki jezik izmedju zarada i zadovoljstva kupaca (Ali kao i drugo ovo je ogromna kocka u trenutnoj situaciji). Takodje svaki rizik ustaljenog igraca velike kompanije u haoticnim vremenima direktno otvara put novopecenoj konkurenciji da ekspeditivno uznapreduje.

E ovih prica mi je vise pun... pa cekajte ako svi proracunavaju sve sa tolikom preciznoscu i svi su na ivicu od bankrota ako promase za 5% kako onda to svi imaju exponetial growth godinu za godinom i rekordne prilive? Nigde da ih udari neki maler pa pomeri tih 5%? Svi su bogovi biznisa pa sa takvim edge profitom na proizvodu na kraju imaju onakav net? 2+2=12?

Cist oportunizam, 1/1.
 
Udaraju monsuni, tajfuni, poplave, zemljotresi, strujni "ispadi" i oni uvek nekim cudom prezive sve sa sve zaradom... price za malu decu...
 
sto se cpu-a tice mislim da ovih poslednjih godina krece shift na sve manje proizvodne procese pa je vrv diskrepanca u brzini mass production prilagodjavanja. A za gpu je jasno preveliki novac se vrti u crypto i od toga nvidia i amd dobrooooo zaradjuju ta prica za gamere je cisto da se umiri casual korisnik tj rulja casualaca
 
Pritom jadni nista ne mogu da prodaju i proizvedu jer je nestasica sirovina...
A AMD i nV se razbili sa povecanjem prihoda u poslednjem kvartalu 2020.
Asusovih proizvoda i nema na trzistu (osim mobo) ali su brze bolje najavili povecanje cena za 20% od NG, za vaporware...

nV je imala uvecanje od cak 61% verovatno prodajuci svez vazduh i prazna obecanja...

Najveca fora je sto su i oni svesni da ce biti pucanja kriptobalona u nekom trenutku (i ciklicne obnove), ali ne zele da rizikuju i saturisu trziste previse jer znaju da ce biti "poplave" trzista majnerskim karticama - zato i daju graficke na kasicicu u normalne distributivne tokove.
A kako stvari stoje vec se spominje i najava za novu RTX 4000 i RDNA3 seriju na jesen...

Uz sve to, pogledajte cenovnu i performance segmentaciju nV i Radeon grafickih na trzistu ("msrp" cene) - ni jedan model nije medjusobna konkurencija 2 tabora vec upadaju i popunjavaju sine izmedju... Da li se neko zapitao zasto?
 
Poslednja izmena:
najjace sto sad i veseli apple najavio shortage a taman sam bacio oko na ipad pro 2021
dal je moguce da sav pesak amd i nV pretopise u mining rigove :confused:
 
Kazi nam da ti kazemo...
Barem iz informacija clanova na nemackom hwluxx forumu, koji preko skripte prate dropove/restockove svih store-ova u EU i donekle imaju i insajderske informacije retailera, kolicina grafickih koju oba tabora puste mesecno je mizerna. I to uglavnom razgrabe botovi majnera i skalpera. MSRP cene su samo na oficijelnim stranicama/prodavnicama nV/AMD-a, dok AiB modeli idu minimum za 200-300e preko kada se pojave na Amazonu i kod drugih retailera (pokazao sam Djuku pre neko vece cenu za 6700xt direktno od Amazona)

A ako imas situaciju gde verovatno ima i organizovanih forumaskih grupa normalnih gamera koji prate drop notifikacije, mozes da mislis kako to izgleda kada navali vise hiljada ljudi u odredjeno vreme na sajt retailera koji ce navodno imati restock inventara.

Pre neki dan na hwluxx-u su pokrenuli pricu da naprave zatvorenu grupu na discordu i omoguce kupovinu grafickih clanovima po nabavnoj ceni, uz amortizaciju troskova isporuke.
Sto je sasvim korektno, pritom idu na to da te karte budu prodate dugogodisnjim clanovima za koje se zna da nece skalpirati i rudariti.

btw za one u Nemackoj - danas bi NBB trebao da ima restock 3060ti FE kartica ali iste isporucuju samo unutar DE
 
...

Pre neki dan na hwluxx-u su pokrenuli pricu da naprave zatvorenu grupu na discordu i omoguce kupovinu grafickih clanovima po nabavnoj ceni, uz amortizaciju troskova isporuke.
Sto je sasvim korektno, pritom idu na to da te karte budu prodate dugogodisnjim clanovima za koje se zna da nece skalpirati i rudariti.

...
Kasne za @zajebani jedno tri-četiri meseca... :ROFLMAO:
Glavni problem je kako pouzdano utrvditi da član "neće skalpirati i rudariti", i šta ako neko od članova taj dogovor prekrši i time baci "mrlju" na čitavu akciju.
Kao što je poznato posle akcije ovog tipa na bench, jedanom članu je u prepisci izletelo priznanje da je sa karticom rudaro/rudari, a nahvatan je i da je oglasio karticu koju je kupio po mpr ceni na prodaju po "skalp" ceni (a možda nije ni jedini).
 
ivicu od bankrota
Ko je rekao na ivici bankrota, ? kakve veze ima to sa ovim sto sam pricao ? kad kazem na ivici, mislim na ivicu koliko ce se kupiti, koja je potraznja, i koliko se onda proizvede, koja ce ponuda biti odradjena, odnosno da nema gomilanja uredjaja. Trenutni troskovi, zarada su nezavisni od ovog, povezano, ali se ivica dostupnosti radi da poboljsa zaradu, i smanji rizik od preteranog troska a ne obrnuto.

Ni u jednom trenutku se nijedan moj komentar nije odnosio na profit. Profit je proracunat i stabilan pre problema nekog. Morate shvatiti svi, svaki problem koji nama cini sranje, koji nas nervira je obrnuto za velike firme, to je extra bonus za njih, prilika za njih. Sasvim je logicno da ce biti veca trenutna zarada kad je ponuda neadkvatna, ali onda se to obije o glavu na srednje-duge staze, ni jedna firma nece to da radi dugo, prvi zakon profita je prodati sve sto proizvedes, i proizvesti sve sto mozes da priustis bez rizika, ... Cela poenta je da je sad van njihove kontrole, odnosno da zbog preterane potraznje, i logisticko-distrubitivnih ogranicenja, ne mogu da kontrolisu koliko dugo ce biti "vestacki" ogranicena ponuda, sto je problem za svakog.

Naravno da ce svako od njih maksimalno iskoristiti za "pravdanje" svaki problem, jedno od glavnih nacela kapitalizma je "uvek spin-ovati i iskoristiti svaku situaciju (elementarnu nepogodu), nebitno koliko je losa za bilo koga ako donosi dobrobit kompaniji"

Udaraju monsuni, tajfuni, poplave, zemljotresi, strujni "ispadi" i oni uvek nekim cudom prezive sve sa sve zaradom... price za malu decu...
Pa bas zbog toga rade ovo sto nam se ne svidja, svaki ispad donosi smanjenu proizvodnju, koja donosi smanjenu ponudu, i onda se povecava cena, da zarada ostane ista ili veca. (U normalnoj situaciju se svaka elementalna nepogoda maksimalno spinuje i iskoristi nezavisno koliko je mala ili velika, i to se radi nekoliko nedelja, meseci, koliko je potrebna da se povrati ponuda/proizvodnja u zavisnosti koliko su posle nepogode odlucili da je povecaju. Njihov rezon je, da ako vec laguje nekoliko meseci oporavak, sto ne bi smo maksimalno spin-ovali i iskoristili tih nekoliko meseci na stetu bilo koga osim nas samih ? zasto propustiti tu priliku (ovo je direktna primena Sun Tzu - ovih nacela ratovanja iz Art of War knjige u ekonomske svrhe, sto je jedan lik knjigom za novi princip ekonomije 70-ih godina doveo u zapadni svet.
 
Poslednja izmena:
Pa bas zbog toga jer ako npr nV poveca broj kartica kad tad ce doci do pada crypto i onda ce se pojaviti ogroman influx grafickih koje ce da prete da uspore prodaju tih novih kontigenata. Svi oni posluju sa profitom samo sto izgleda je tu prioritet kupovina na veliko i siguran profit a ne stajanje na policama za gamere da izaberu
 
Cene se povecavaju kada dostupnost opadne, dostupnost opada kada je proizvodnja premala, distribucija prespora/preskupa, kupovina prevelika. Oni spinuju i odlucuju sa prvim, drugo svako zeli da odrzava efikasnim i stabilnim, i sad je u problemu trenutno zbog korone, a trece je u nepremostivom raskoraku zbog korone. znaci od 3 faktora, 2 su zbog korone, i 1 za manipulaciju od samih firmi. Niceg nije nestasica zato sto je stvarna nestasica, nego je nestasica jer nece prethodna karika u lancu da poveca proizvodnju previse.
 
Druze ako u srbiji Tempo i Lidl nemaju problema sa snabdevanjem SVEGA onda stvarno ne znam koji je to problem logistike za kartice koje nisu nit hrana nit kvarljiva roba. Sve je 100% spin.

Kao sto kaze DukeLander, bilo je ovakvih spinova i pre korone, za sve i svasta. Sad se samo lakse "progura" prica jer eto i ti verujes da su lanci snabevanja stali a cinjenica je da nisu.

Jeste videli sto je MSI EOL-ovao Trio X da bi sada izbacio Trio Z za 400e vise a kartica identicna? Jel i tu problem korona? Problem je zakon jer su prodali Trio X u preorderu pre nego sto su ga napravili a sad kako cena ide jos gore ne mogu da otkazu te narudzbine sem ako je proizvod EOL i gle cuda, ode proizvod EOL. :D
 
Kasne za @zajebani jedno tri-četiri meseca... :ROFLMAO:
Glavni problem je kako pouzdano utrvditi da član "neće skalpirati i rudariti", i šta ako neko od članova taj dogovor prekrši i time baci "mrlju" na čitavu akciju.
Kao što je poznato posle akcije ovog tipa na bench, jedanom članu je u prepisci izletelo priznanje da je sa karticom rudaro/rudari, a nahvatan je i da je oglasio karticu koju je kupio po mpr ceni na prodaju po "skalp" ceni (a možda nije ni jedini).
Drugaciji princip, ne idu direktno od retailera - vec grupa se upisuje na spisak i ko zeli da kupi koju karticu i po kojoj ceni (uglavnom se puca na msrp)
Clanovi kupuju za druge clanove i salju im (uz amortizaciju), jer nisu svi u stanju da cuce 24/7 i prate dropove preko skripta... Pa cak i tada male su sanse da ce jedan clan na svoju ruku (kao sto je mene us*alo) da upeca neku grafiku koja se pojavi na nekom store-u - jer zahteva instant reagovanje uz minimalne sanse ako botovi nisu odreagovali.

A sto se tice nabavke recimo nV FE kartica - samo preko par distributera ide za celu EU i podeljeni su na regione/zemlje, tako i da pokusas iz druge narudzbina ce biti ponistena.

unknown.png
Post automatically merged:

Druze ako u srbiji Tempo i Lidl nemaju problema sa snabdevanjem SVEGA onda stvarno ne znam koji je to problem logistike za kartice koje nisu nit hrana nit kvarljiva roba. Sve je 100% spin.

Kao sto kaze DukeLander, bilo je ovakvih spinova i pre korone, za sve i svasta. Sad se samo lakse "progura" prica jer eto i ti verujes da su lanci snabevanja stali a cinjenica je da nisu.

Jeste videli sto je MSI EOL-ovao Trio X da bi sada izbacio Trio Z za 400e vise a kartica identicna? Jel i tu problem korona? Problem je zakon jer su prodali Trio X u preorderu pre nego sto su ga napravili a sad kako cena ide jos gore ne mogu da otkazu te narudzbine sem ako je proizvod EOL i gle cuda, ode proizvod EOL. :D

Bilo je zimus price da su veci retaileri u EU i UK ponistili pre-ordere kartica (ljudi su cekali po mesec i jace) od launcha, dan-dva pre nego sto bi iste izbacili po vecoj ceni... Uz izgovore da nece moci da isporuce/ispostuju porudzbine.
Tako da toliko o tome i bilo kakve price o nestastici iz raznoraznih okolnosti.
 
Poslednja izmena:
Bilo je zimus price da su veci retaileri u EU i UK ponistili pre-ordere kartica (ljudi su cekali po mesec i jace) od launcha, dan-dva pre nego sto bi iste izbacili po vecoj ceni... Uz izgovore da nece moci da isporuce/ispostuju porudzbine.
Tako da toliko o tome i bilo kakve price o nestastici iz raznoraznih okolnosti.
Daleko je ovo od "price", realna stvar. Eno ljudi u komentarima cekali preorder od novembra i sad su ih samo ukinuli i hvala dovidjenja. Neki javljaju i da ce umesto X na kraju dobiti Z prema redu cekanja ali zvanican stav MSI je da je X otkazan i to je to, dakle ovi sto dobiju Z ce ga verovatno dobiti na ustrub retailera koji "cuva obraz" ili je zakonski primoran na odredjenim podnebljima.

 
Za identicnu pricu, Mediamarkt/Saturn je u Nemackoj fasovao tuzbu zbog pre-ordera PS5-ica koje su otkazali/nisu ispostovali kupcima.
Mada se vade na klauzulu da ugovor o kupovini stupa na snagu tek kada posalju potvrdan mail za istu (ne znam da li je bilo ukljuceno i placanje pre toga, Duke mozda zna)

Znam da se recimo Amazon vadi na klauzulu ugovora o poslovanju da kupovni ugovor (koji moraju da ispostuju) stupa na snagu tek kada posalju naruceni artkal, odnosno tek tada naplacuju/odbijaju predvidjenu svotu novca sa sredstva za placanje i generiraju racun koji salju kupcu. A sve do trenutka slanja mogu da ti poniste narudzbinu

Ono sto i mene sada brine da me Digital River (AMD-ov distributer za EU, koga je nV otkacila zbog svinjarija) ne prevesla za narucenu graficku.
 
Preorderi u Nemackoj, makar one sto sam pratio se rade sa placanjem unapred. Tako je npr sin uzeo Cyberpunk 2077 collectors edition.
Amazon tek po slanju artikla tj potvrdom o slanju zakljucuje ugovor, cesto pare skinu i po nedelju dana kasnije.
 
Za identicnu pricu, Mediamarkt/Saturn je u Nemackoj fasovao tuzbu zbog pre-ordera PS5-ica koje su otkazali/nisu ispostovali kupcima.
Mada se vade na klauzulu da ugovor o kupovini stupa na snagu tek kada posalju potvrdan mail za istu (ne znam da li je bilo ukljuceno i placanje pre toga, Duke mozda zna)

Znam da se recimo Amazon vadi na klauzulu ugovora o poslovanju da kupovni ugovor (koji moraju da ispostuju) stupa na snagu tek kada posalju naruceni artkal, odnosno tek tada naplacuju/odbijaju predvidjenu svotu novca sa sredstva za placanje i generiraju racun koji salju kupcu. A sve do trenutka slanja mogu da ti poniste narudzbinu

Ono sto i mene sada brine da me Digital River (AMD-ov distributer za EU, koga je nV otkacila zbog svinjarija) ne prevesla za narucenu graficku.
Brt, ja koliko sam skontao ti si poručio robu i izvršio uplatu, a oni uredno primili pare, pa je u tom momentu i nastala njihova obaveza da ti robu isporuče, nema više nazad. Dakle tvoje obaveze su da platiš i primiš robu, plaćanje je obavljeno, oni su sad dužni da isporuče kupljenu robu na ugovoren način i u ugovorenom roku, a ti da primiš robu.

EDIT: Tačnije ima, ali uz plaćanje ugovorne kazne za odustanak i povrat cele isplaćene sume. Kontam da je u Österreich to jako lepo i precizno regulisano na štetu strane koja odustane od ispunjenja ugovora...
 
Poslednja izmena:
Stigao je drugi mail na koji mogu da gledam kao potvrdu o narudzbini (barem tako stoji u mailu), ali mislim da mogu da se izvuku jer nisu odbili pare sa PPala vec su samo rezervisali, odbice se kao i po obicaju kad stigne potvrda da je roba poslata...
Za sada mi PPal jos nije odbio novac sa bankovnog racuna, danas-sutra cu definitivno znati.
 
^misliš nisu ti još skinuli pare sa PP računa?
 
...logisticko-distrubitivnih ogranicenja...

Ja sam ceo život u logistici, uključujući i tekuće vreme, pa koliko vam znači evo: ko god vam krene sa pričom "korona, problemi sa logistikom, distribucija, zastoji" - laže.
Korona jeste donela promene u logistici, utoliko što je promet svega porastao, kod nekih grana mnogostruko. Jeste, tu i tamo su neki troškovi par procenata veći ko poštuje sve mere, i tamo negde u martu i aprilu prošle godine je bilo nekih manjih realnih kašnjenja dok se nisu svi izorganizovali.
Svako ko sada pokušava da proda tu priču nešto mulja.
 
Ne skidaju se pare dok se ne pošalje roba. I Norvežani mute sa rokovima isporuke pa ja izbegavam naručivanje bilo čega što nije na stanju. Uglavnom pišu "očekivani rok isporuke" koji posle pomeraju po potrebi. Rezervacija stoji, a može se otkazati kad god. Grafičke kartice su posebna priča jer ne mogu ni da se rezervišu svugde i svi modeli. Polako se pojavljuju na stanju, ali po preterano bezobraznim cenama, naravno.
 
@Čika_Kure
Proverio pre 1h nisu još...
Kod AMD na sajtu,preko login infoa koji su poslali ništa se još nije menjalo još uvek stoji "order in process"
 
, ali mislim da mogu da se izvuku jer nisu odbili pare sa PPala vec su samo rezervisali, odbice se kao i po obicaju kad stigne potvrda da je roba poslata
Posto si u Austriji, gde je isto regulisano kao i u Nemackoj, povlacenje sredstava preko PP nema veze sa isporukom.
Kada odradis PP uplatu, prodavac trazi tvoju likvidnost preko PP koji ti je spojen sa racunom u banci, koji kaze on je ok i naplata ide po order priority, naravno sve automatski.
Npr kupio sam monitor preko Otto.de i igrao se na njemu vec nedelju dana kada je PP odradio prebacivanje sredstava sa banke na PP pa na Otto.
Cesto se desi da PP samo rezervise iznos u banci i prodju dani dok ne povuku.
 
Do sada je uvek bilo tako da povuce "rezervisan" novac sa PP-ala kada posalju robu, odnosno PPal sa racuna u banci par (1-2) radnih dana kasnije od transakcije na PPalu.
Kod digitalnih dobara do sada uglavnom u toku dana ili sutradan (ako sam vece pre toga nesto uzimao).

Svakako se vodilo da je prosla uplata na PPalu DR-u, ali kao sto rekoh do trenutka dok ne posalju mogu da promene status narudzbine, refundiraju PPalu koji u tom slucaju nece povuci sredstva. (desavalo se par puta kada sam narucivao kod Book Depository-ja)
 
Posto si u Austriji, gde je isto regulisano kao i u Nemackoj, povlacenje sredstava preko PP nema veze sa isporukom.
Kada odradis PP uplatu, prodavac trazi tvoju likvidnost preko PP koji ti je spojen sa racunom u banci, koji kaze on je ok i naplata ide po order priority, naravno sve automatski.
Npr kupio sam monitor preko Otto.de i igrao se na njemu vec nedelju dana kada je PP odradio prebacivanje sredstava sa banke na PP pa na Otto.
Cesto se desi da PP samo rezervise iznos u banci i prodju dani dok ne povuku.
Ako je ovako, onda još bolje po njega, ne mogu da ga zavrnu za isporuku, jer su pare formalno "legle" na njihov račun, čeka se samo faktička realizacija između PP i banke...
 
Kako smo krenuli sa cenama mnogi gejmeri nece moci da priuste gpu, i bez majninga u prici. Mozda bi mogao neki sud da se pozabavi sa Amd i Nvidijom? Radi stvaranja vestacke nestasice npr...
 
teško da ima dokaza za tako nešto
 
Mda, vrlo tesko se to dokazuje. Price fixing istrage traju po 15 godina i svaka peta tek izrodi nesto. Ogromna se kinta tu vrti, ima prostora da se podmazuje koliko volis.
 
Ako je ovako, onda još bolje po njega, ne mogu da ga zavrnu za isporuku, jer su pare formalno "legle" na njihov račun, čeka se samo faktička realizacija između PP i banke...
Nop, PP daje info prodavcu o kupcu, sto ne znaci da ce prodavac da povuce sredstva. Nema nista opipljivo dok ne dobije racun u bilo kom obliku, koji je u stvari kupoprodajni ugovor.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno