Šta je novo?

Monitori sa IPS panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Dell ima isti nanoIPS (LG display)

brightness im je isti, sto se tice HDR
Istina, to za Dellov panel nisam video na prvom sajtu na koji sam nabasao, nego tek posle na oficijelnom sajtu, ali mislim da Dell-ov nema HDR podršku, jer bi se u specifikacijama to posebno navelo. U svakom slučaju mislim da je LG bolji izbor upravo zato što kao firma oni proizvode panele.

Sećam se kako su sektaši Apple-a govorili da od RETINA displeja ne postoji bolje za mobilne telefone, ali kad se saznalo da to za njih proizvodi Samsung (i to običan Samsung Amoled ekran), a da Samsung bolje i kvalitetnije ipak čuva za svoje telefone, onda je bilo ismejavanja na sve strane, ali sve je uzaludno kad su "jabučari" u pitanju. Isto tako mislim da LG najbolje panele koristi (normalno) za svoje uređaje.
 
Imate li neki predlog za IPS 1440p (27” obavezno) za 70 hiljada din. Vidim za taj novac ima dosta monitora pa ako neko ima savet koji bio najbolji za taj novac, hvala :)
 
Pazario juce Thinkvision T24i-20 1920x1080, IPS:

za 19k i kusur preko.
Poprilicno zadovoljan, sam panel odlican - monitor ima pivot, tilt i standardno podesavanje gore i dole po visini.

Malo treba da se podigne brightness out of the box ali skroz korektna prica od ekrana.
 
Poprilicno zadovoljan, sam panel odlican - monitor ima pivot,
Izvini, pitao sam nekoliko ljudi i niko mi nije odgovorio, pa zaista molim da mi neko objasni prednost PIVOT funkcije. Niti je dobra za video rendering, niti za obradu fotki visoke rezolucije, za igre i surf ponajmanje, jedino što mi pada na pamet jeste da mobilni telefon prikažeš na takvom ekranu.

Što mi je potpuno sumanuto. Ako kupiš telefon od 7 inča valjda vidiš snimke na njemu. I snimci su savim dobri za bilo kakav ekran veći od tih prokletih 7 inča!! A da uzmeš ekran od 27 inča i rotiraš ga da bi video slike sa telefona meni je samo tužno.
Bitne su ti fotografije?? Za 500€ kupiš ekstra mali fotoaparat čije fotke izgledaju briljantno na 2560x1440 u nativnom "landscape" okruženju, nemaš potrebe da bilo šta obrćeš, a za 200€ imaš telefon za pozive, poruke i selfije po danu.

Dobro, mali rant, zato što pokušavam još uvek da shvatim.
 
Ili uzmeš možda 3 takva monitora pa ih staviš jedan do drugog... ima primena... nekome je bitna vertikalna rezolucija više... na kraju krajeva ne moraš pivot ni da koristiš.
 
Za programiranje je veoma pogodno kad imas pregled vise linija koda nego obicno.
 
Za programiranje je veoma pogodno kad imas pregled vise linija koda nego obicno.
@Arthur_Morgan sad htedoh reci, ne bavim se dizajnom/editingom i sl xD na zalost softverasima treba sto vise linija koda i preglednost - nije da se secem na pivot al je korisno imati sto vise adjustmenta. xD
 
Korisna je i mogućnost podešavanja monitora na odgovarajuću visinu. Mislim da imam mnogo više pivot nego height adjustable monitora. Ja lično imam jedan Dell sa pivotom i koristan je za PoweShell, čitanje knjiga i stripova i slično. A i zbog pivota mi je često lakše da ubodem sve potrebne kablove bez da pomeram bazu monitora.
 
Za programiranje je veoma pogodno kad imas pregled vise linija koda nego obicno.

Korisna je i mogućnost podešavanja monitora na odgovarajuću visinu. Mislim da imam mnogo više pivot nego height adjustable monitora. Ja lično imam jedan Dell sa pivotom i koristan je za PoweShell, čitanje knjiga i stripova i slično. A i zbog pivota mi je često lakše da ubodem sve potrebne kablove bez da pomeram bazu monitora.

Hvala na odgovorima. Iskreno, nikada nisam razmišljao o ovome, pa me je zanimalo čemu služi ta pivot funkcija.

Dobra je i za igranje flipera :D
Ah, na to sam sasvim zaboravio. :)
 
Stigla su mi danas dva komada AOC 27U2 monitora.
Prvi utisak je da je stvarno Full HD rezolucija mala za 27" monitor, bio sam ubedjen da mi nece smetati ali je stvarno primetna razlika. Mislim da je stvar navike i da bih se posle nekoliko dana privikao na ovaku situaciju.
Medjutim mnogo me je razocarao backlight bleed, ljudi ovo stvarno nije nesto preko cega moze da se predje.
IMG_20210311_172203.jpg
Poredjenja radi sklonio sam desni monitor koji je dosta losiji po ovom pitanju i upalio svoj Dell U2312 star 10 godina i evo rezultata
IMG_20210311_173507.jpg
Na slici izgleda mnogo losije nego sto u stvari jeste, ali se realno uzivo mnogo manje vidi ovaj bleed dole desno na Dell-u. Na AOC izgleda kao da je neko upalio sijalicu dole levo i desno, ovo gore nije toliko strasno.

Posto su monitori poruceni online sigurno ce da idu nazad jer sam jako razocaran ovakvom situacijom.
Evo slike koja poredi Full HD na 27" i 23", mnogo su vece ikonice, tabovi u Firefoxu kao i gornja linija celog browsera.
IMG_20210311_173624.jpg
 
Koji si to program koristio ?

Ja na svom monitoru (dole u potpisu) mislim da nemam ni jedan posto probijanja.
Ali mi je uniformnost (ako se tako kaze ) crne boje uzasna.
Menja se intenzitet tamnoce kako pomeram glavu ili ako odem skroz ukoso sa leva i sa desna.
 

Prilozi

  • 20210311_193759.jpg
    20210311_193759.jpg
    104.8 KB · Pregleda: 45
  • 20210311_193742.jpg
    20210311_193742.jpg
    99.7 KB · Pregleda: 32
  • 20210311_193806.jpg
    20210311_193806.jpg
    104.3 KB · Pregleda: 30
  • 20210311_193819.jpg
    20210311_193819.jpg
    98.7 KB · Pregleda: 27
  • 20210311_193814.jpg
    20210311_193814.jpg
    106 KB · Pregleda: 42
Eto jedna ista slika iz vise uglova.

Kao da je to odsjaj sa mog stola boje drveta svetlo braon.

Da je probijanje, valjda bi bilo isto pod kojim god uglom gledas ?
Ili je neka losa uniformnost crne ili je odsjaj, sta ga znam.
U igrama se ne primecuje nimalo.
 
Ne znam koji je monitor u pitanju, ali to je ips glow
 
Backlight Bleed vs. IPS Glow: What’s the Difference?

Primer za minimalan backlight bleed (IPS):
U2417HA-backlight-bleed.jpg

We observed a black background in a dark room and could see no obvious backlight bleed. There was a little bit towards the top edge of the screen, near the right, but nothing obtrusive. Note that individual units can vary in this respect. The image below was taken from a few metres back to eliminate ‘PLS glow’ and show only the remaining backlight bleed. ‘PLS glow’ can be seen from a normal viewing position towards the bottom corners of the screen in particular, as explored in the review. It also appears to bloom out if the screen is viewed from sharper viewing angles, as shown in a video later on.


Malo izraženiji blacklight bleed (IPS):
VX2475Smhl-4K-bleed.jpg


Observing a black screen in a dark room, using our test settings, revealed some backlight bleed. This was most pronounced as a sort of spotlighting towards the bottom left corner of the screen. The image below shows this bleed. It was taken a few metres back from the monitor to eliminate ‘PLS glow’, which can be seen towards the bottom corners of the screen in particular as a sort of silver haze from a normal viewing position.

Još izraženiji BLB problem (ne znam koji panel je u pitanju):
Backlight-640x427.jpg
 
Ne znam koji je monitor u pitanju, ali to je ips glow
Pa pise mi u potpisu.

Mislim da je IPS glow bolje imati nego backlight bleed.
Jer bi se BLB primecivao svuda gde je tamna pozadina, a ovo se ne primecuje nimalo u igrama.
Sad filmove ne gledam preko monitora, TV logicno sluzi za to.

I sad nesto na brzaka citam, pisu da je dosta izrazen kad je brightness odvrnut dosta.
A kod mene je odvrnuto bas bas :)
Brightness 100, Contrast 77 - Photo mode izabran.

Smanjio sam sad na 95 % :)
 
Poslednja izmena:
Na prve dve slike ništa ne svetli okolo (a i ne vidi se), a na trećoj sve oko monitora šljašti samo tako.
 
Da, ips glow je urodjena mana ips panela, a blb je defekt. Moze se imati ips glow u manjoj i vecoj meri ali je uvek tu.
BLB s obzirom da je defekt gde panel nije lepo postavljen i dozvoljava led svetlost da probija je veci problem i vise kvari uzitak. Najbolje bi bilo kad bi ips glow bio sto manji a blb-a da nema uopste :)
Ono sto je postavio @matke je kriminal a @Radiohead to je neki standardni ips glow i verujem da je dosta bolje uzivo pogotovu kad gledas pod pravim uglom ne tako iskosa.
 
Nije nikakav program, nego sajt koji je neko ovde vec postavio monteon.ru, u principu je ovo samo crna boja u full screen.
Na monitorima je brightness smanjen na 50%, bilo na 90% out of the box, zamalo nisam oslepeo.

Sta bi bila preporuka za zamenu?
Monitori stoje u prostoriji koja nema direktnog suncevog svetla i dosadasnji Dell monitori su radili odlicno.
Da li opet ici na Dell ili LG IPS ili mozda razmotriti neku drugu tehnologiju displeja?
Nisam strastveni igrac, mada volim da se poigram kada imam vremena, na vece osvezavanje sam isao prvenstveno jer mislim da ce za oci biti ugodniji rad od kuce.
Mozda je ipak pametnije ici na 27" 1440p i nize osvezavanje mada ovde ima i subjektivnog osecaja od coveka do coveka...
 
Da, ips glow je urodjena mana ips panela, a blb je defekt. Moze se imati ips glow u manjoj i vecoj meri ali je uvek tu.
BLB s obzirom da je defekt gde panel nije lepo postavljen i dozvoljava led svetlost da probija je veci problem i vise kvari uzitak. Najbolje bi bilo kad bi ips glow bio sto manji a blb-a da nema uopste :)
Ono sto je postavio @matke je kriminal a @Radiohead to je neki standardni ips glow i verujem da je dosta bolje uzivo pogotovu kad gledas pod pravim uglom ne tako iskosa.
Taj glow se vidi samo pod takvim cudnim uglovima i samo kad je skroz crna pozadina (usao u Paint i prosuo kantu crne bojee :) ).
Da to nisam uradio, ne bih to ni primetio.
Mada monitor ima da kazem odjaj, vidim sebe ponekad, bas kad sam slikao.
Al svakako cemz gledanje u monitor kad je skroz crna slika :D
 
Pa ona bi svakako zavrsila posao, ali mislim da ti ne treba 4K monitor, jedino ako bas zelis da ides na 32 inca.
 
razmisljao sam o 32 ali to su uglavnom VA paneli i ne odgovara mi, mnogo mi je tu ghostovanja, probao sam tako da sam se odlucio za 27micu ips. Obzirom da prelazim sa Gaming TN-a 24" verujem da cu na brzini izgubiti vrlo malo a mnogo dobiti na kvalitetu prikaza, bar mislim da je tako gledajuci razne revjuove 😅
 
Meni je stigao danas IPS monitor LG 27GN850-B, zamenio sam TN Benq 2420T 3D 24” monitor i zadovoljan sam. Razlika je vise nego primetna
 
Meni je stigao danas IPS monitor LG 27GN850-B, zamenio sam TN Benq 2420T 3D 24” monitor i zadovoljan sam. Razlika je vise nego primetna
Prosto da zapevaš "What a wonderful world" ! :)
 


It's a wonderful monitor, if you can find it :D
 
Meni je stigao danas IPS monitor LG 27GN850-B, zamenio sam TN Benq 2420T 3D 24” monitor i zadovoljan sam. Razlika je vise nego primetna
imam isti taj benq 2420 i taj LG mi je isto u opciji jer koliko vidim MSI Optix ima samo na KP i skuplji je 100eur od Lg-a, ne verujem da je i toliko bolji. Kako si zadovoljan bojama, kontrastom i brzinom u odnosu na Benq?
 
Nazad
Vrh Dno