Šta je novo?

Skoro savršeno kućište....

Isina je da svi prave takva kućišta sa staklenim stranicama, ali to je, jednostavno, trend koji svi prate. Neki sa šarenišom, neki bez toga, ali ako ti treba kućište bez stakla ima i takvih. Nije da nema. LC i MSI ih imaju par komada.

Apple je firma koja se bavi dizajnom. Stiv Džobs je bio marketinški mogul kojeg svi prate - prodati osrednji proizvod za ogromne pare je marketinški sveti gral koji je Džobs pronašao. Smislio je "Retina" naziv za Samsung ekrane koje je imao Apple, davao je fensi imena krajnje poznatim proizvodima na koje su se glupanderi navlačili. Daleko od toga da mislim da su Apple proizvodi loši, samo su beskrajno precenjeni zahvaljujući kretenima bez mozga.
Koliko pre par dana žena mi donese stari Iphone 4 da se igra dete, fotka sa kamerom i slika QR kodove. Ništa više, ne treba mu SIM kartica i pozivi. Telefon sa androidom bi namestio za 5 minuta maksimum, sa ovim mi je trebalo preko 2 sata da ukapiram da servis za tu verziju IOS-a više ne radi, nego treba da update-uje sistem, ali ako ne ostavite informacije o platnoj kartici to ne može da se uradi. da ne pominjem kako ortaku nisam mogao da uradim bekap Ipada jer ne podržava mnoge prenosne diskove. Užas!
Taj njihov "Apple Sistem" je nešto što organski prezirem. To možda pali u Americi i na zapadu, ali ovde je samo stvar snobova bez mozga.

Zato mi je ono rende ružno za medalju. Najvećem moronu i idiotu ono da pokažeš rekao bi da je jezivo i gadno. Ali pomeneš li mu da je Apple rekao bi da je vrhunsko, najbolje i da nema ništa više što tehnologija može da pruži. A takve izbegavam naširoko...
Ja samo i pričam sa estetske strane. Ali i estetika je subjektivna stvar. I nisam Apple fanboy, čisto da se zna. Ali imam njihove proizvode i koristim ih na dnevnoj bazi. A isto tako mislim da je Apple M1 čip nenormalno dostignuće i osveženje na tržištu, što sve svetske recenzije a i domaće govore. Ali da ne idemo u offtopic, u suštini, jedino što sam želeo da kažem da je lično meni "subjektivno" 98% kućišta koja se nalaze na tržištu kič, ali to ne znači da su loša za druge, i da preferiram minimalističko-industrijski dizajn koji ima Fractal Design.
 
@Arthur Morgan , @muki85

Phanteks P600S ima da se poruci u domacoj firmi, ispunjava sve sto spominjete, najkvalitetnija izrada za te para na svetu (uz Dark Base 700), nema stakla, 1 od 2 sa najboljim stock ventilatorima na svetu.Materijal za zvucnu izolaciju svuda, mogucnost skidanja ili tiltovanja prednjeg dela za bolji protok, jednostavno savrsenstvo.

U ovoj temi na prvoj i drugoj strani je clan @DBraveZ napisao vec da je nasao P600S kod nas i u drugoj temi na ovom forumu koja se zove : "Kuciste, zamena za matori Chieftec Aegis", isto spomenuo da ima skoro iste zahteve kao vas dvojica, da je nasao kod nas P600S, i preporucio drugom clanu @Recoba20 , gde i drugi clan je isto pretpostavljam narucio P600S.

Tako da obratite malo detaljnije i na Trziste > Sta da Kupim/Gde da Kupim, Domace trziste, da vam ne promaknu ovakve stvari :)
Poslacu vam privatnu poruku gde, ali sve pohvale za @DBraveZ, da nije on saznao/primetio, ko zna xD
 
Poslednja izmena:
i da preferiram minimalističko-industrijski dizajn koji ima Fractal Design.
I onda uzmeš Be Quiet kućište. :) Šalim se, naravno. Pure base 500 je odlično kućište,ali je DX verzija FUNKCIONALNO bolja zbog mesh prednje strane i protoka vazduha. Fractal Design ima sjajna kućišta, meni se Meshify 2 na izgled strašno sviđa, ali testovi koje sam video nisu baš obećavajući. Takože mi je žao i što Lian Li nema kod nas da se kupi, jer i oni imaju nekoliko fantastičnih kućišta.
 
I onda uzmeš Be Quiet kućište. :) Šalim se, naravno. Pure base 500 je odlično kućište,ali je DX verzija FUNKCIONALNO bolja zbog mash prednje strane i protoka vazduha. Fractal Design ima sjajna kućišta, meni se Meshify 2 na izgled strašno sviđa, ali testovi koje sam video nisu baš obećavajući. Takože mi je žao i što Lian Li nema kod nas da se kupi, jer i oni imaju nekoliko fantastičnih kućišta.
Zbog konkretno 2 razloga sam odustao:

1. Posto mi se ekstremno zurilo sa racunarom i nisam mogao vise da cekam i odlazem zbog nekih novih uvoza. U Srbiji su ostale samo varijante sa providnim stranicama za Define 7 bilo u regularnoj ili kompakt varijanti.

2. Pokapirao sam ipak da mi vise odgovara kompaktnije kuciste jer mi ceo bekap staje da 1 HDD od 12Tb, te bi mi visak prostora u Define 7 bukvalno bio bacen.
 
@Arthur Morgan , @muki85

Phanteks P600S ima da se poruci u domacoj firmi, ispunjava sve sto spominjete, najkvalitetnija izrada za te para na svetu (uz Dark Base 700), nema stakla, 1 od 2 sa najboljim stock ventilatorima na svetu.Materijal za zvucnu izolaciju svuda, mogucnost skidanja ili tiltovanja prednjeg dela za bolji protok, jednostavno savrsenstvo.

U ovoj temi na prvoj i drugoj strani je clan @DBraveZ napisao vec da je nasao P600S kod nas i u drugoj temi na ovom forumu koja se zove : "Kuciste, zamena za matori Chieftec Aegis", isto spomenuo da ima skoro iste zahteve kao vas dvojica, da je nasao kod nas P600S, i preporucio drugom clanu @Recoba20 , gde i drugi clan je isto pretpostavljam narucio P600S.

Tako da obratite malo detaljnije i na Trziste > Sta da Kupim/Gde da Kupim, Domace trziste, da vam ne promaknu ovakve stvari :)
Poslacu vam privatnu poruku gde, ali sve pohvale za @DBraveZ, da nije on saznao/primetio, ko zna xD

Samo jos da mi stigne, trebalo je juce, pa danas, nadam se da ce to biti do kraja ove nedelje.
Jeste domaca radnja u pitanju, ali dok ne vidim kuciste pored TV-a i dalje sam skeptican.
Onda moj Fractal R5 ide kolegi sa foruma, i svi srecni i zadovoljni.
 
Define 7 dolazi sa vijcima lošeg kvaliteta pa pripazite kad ih odvrćete da se glava ne ošteti kao u mom slučaju.
 
Define 7 dolazi sa vijcima lošeg kvaliteta pa pripazite kad ih odvrćete da se glava ne ošteti kao u mom slučaju.


Da se ispravim. Biće da je i do mene jer sam korsitio krstasti odvijač sa PZ glavom, a ne sa PH.
 
kad upalim pc pa da bacim koju sliku :D
Apropo diskusije,Lian Li Lancool II Mesh RGB,500DX,
Tu je i Fractal Meshify 2 compact...
posedujem sva ova kucista, onako u srcu mi je 500dx, buckasto, kvalitetno, lep dizajn.
Fractal Meshify 2 compact,interesantna resenja ali magnet za prasinu...

Posedujem i Asus Rog Thor 850w,pa jedino u Lian Li dodje do izrazaja kroz resetkice.

Lian li lancool mesh II RGB belo, porucio posto sam bio u prilici, kada je stiglo dizem kutiju i bukvalno sam zinuo. Utisak mi je kao da je duplo teze od konkurentskih kucista.500dx nema ni celih 7kg, a lian li ima preko 10kg.
Pored tezine tu je i izuzetan kvalitet izrade,sve je od metala, bukvalno pipas i trazis plastiku, utisak je brutalan.
Duplo staklo, lepa resenja pozadi da se prikriju kablovi.
Meni jedino nije na oko tako lepo bilo u odnosu na 500dx i Meshify 2 Compact. Ali kako vreme ide sve mi je lepse.

Sad ono za cim ja tragam, atx format,da stane krstena grafa znaci bar 35cm prostora za grafu, da stane Noctua Chromax d15 , ili 240mm gore, i to je to.

Na kraju eto,ne znam ni sam sta da ostavim sebi, bukvalno, od svega,najveca razlika je DIZAJN. kad izgustiras jedno kuciste, onda ono drugo sto stoji u kutiji kao da zove da ga opet montiras iz ciste sentimentalnosti ...

Fractal Meshify 2 compact, mnogo interesantno, nudi dosta vise od Meshify C, 2x140 +120, ali cena je i najveca u toj klasi kucista ,iliti od ova 3 koje sam pomenuo.

Bequiet 500dx,3 x140,mozda malo bolji flow, vece u sirinu , malo i u dubinu, resenja su interesantna unutra, ima jako lep dizajn, mozda za nijansu teza montaza u odnosu na Fractala, ali sveukupno jako kvalitetno i dobro kuciste. I ono najvaznije,jeftinije.

Ali najjeftinije od ova 3, Lian Li Lancool II Mesh RGB, 4x120mm, izrada,kvalitet, mislim da je sve na mestu i da ovaj kvalitet necete naci ni na duplo skupljim kucistima.
Neko je u prethodnim postovima kritikovao kvalitet i pisao moram to reci, gluposti... Bez uvrede. Kupi brate nesto, pa kritikuj.
Iskrena kritika, kuciste na vrhu ima rupu za USB C, e to je priznajem,glupo resenje. i jedina mana! ostalo kapa dole Lian liju
 
Bequiet 500dx,3 x140,mozda malo bolji flow, vece u sirinu , malo i u dubinu, resenja su interesantna unutra, ima jako lep dizajn, mozda za nijansu teza montaza u odnosu na Fractala, ali sveukupno jako kvalitetno i dobro kuciste. I ono najvaznije,jeftinije.

Ja sam se razmišljao da uzmem 500dx, ali ga nisam video uživo i nisam imao predstavu o veličini. A to sam "odokativno izračunao" tako što ne može 3x140 napred, koliko sam video na internetu. Slika dole je sa 3x120.

Lično, volim prostrana kućišta koja imaju dobar AirFlow, u koja mogu da stanu 3x140 napred i ovaj Lancool mi je delovao savršeno. Sve dok nisam video belo Silent Base 802.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    150.7 KB · Pregleda: 153
@Milunka Epitom kvaliteta kod kucista su 3 firme : Phanteks, Lian Li i Be Quiet!. Kod Phanteks-a i Be Quiet-a treba otici do ~150 eur i P600S i Dark Base 700 za najbolji kvalitet (I najverovatnije Silent Base 802 za ~125eur, mada kroz maglu se secam da je malo slabije od Dark Base 700), tako da je extra znati da je Lian Li Lancool II Mesh slicnog/boljeg kvaliteta, za ~100eur rang.
 
Dark Base 700 za najbolji kvalitet (I najverovatnije Silent Base 802 za ~125eur...
Silent Base 802 teško se nalazi ispod 150€ koliko je u Nemačkoj.
Inače SB 802 je samo malo modifikovano Dark Base 700 (koje se pojavilo sada kompjuterski davne 2017. godine). Unutra je gotovo identično, isti pomerajući gornji ram za lakšu instalaciju ventilatora ili AIO, na dnu ista plastika koja može da se ukloni, jedino što kod 802 može da se provuče USB 3 konektor kroz prorez do matične. Jedine razlike su u spoljašnjem dizajnu, ventilatorskom habu i ležištu za hard diskove koje je mnogo bolje rešeno u 802.
A i jedna od bitnih razlika je to što je gornji, pomerajući, ram kod SB802 nešto viši u odnosu na DB700, pa ventilatori od AIO ne dolaze u "sukob" sa RAM memorijom, što se vidi na slikama (ovo belo je moj 802 :) )
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    344.6 KB · Pregleda: 109
  • 3.jpg
    3.jpg
    147.9 KB · Pregleda: 96
Lancool II je bolji izbor samo zato što je jeftinije. I, verovatno, nešto manje i lakše.

SB 802 verovatno nema metala kao DB 700, ali način otvaranja stranica je nešto najbolje što postoji u industriji kućišta. Da ne pominjem to što može da se kombinuje izgled kućišta na četiri načina.

Meni kod ovog Lancool II kućišta uopšte nije jasno staklo sa druge "zatvorene" strane. Oduševljavaju me one navlake za skrivanje kablova koje su kao stvorene za nas sa OKP-om (koje, opet, ne mogu da sakriju baš sve kablove, pa može da deluje ružno), ali je staklo potpuno besmisleno. Druga stvar koja mi se ne sviđa je nepostojanje "finog" filtera sa prednje strane. Prosto se zapanjim koliko se za nedelju dana nahvata prašine koja prođe prvu "mrežu" na 802. Treća i ubedljivo najidiotskija stvar koju sam igde video je rupa za USB-c na prednjem panelu. Onoga ko je mislio da je to dobra ideja treba na giljotinu za dobrobit inženjerije.

Da li SB 802 vredi za gotovo 50% veću cenu od Lancool II (bar po Gezhails.de) ??? Ne. 802 je za nijansu bolje, ima neka bolja rešenja, ali to je, ipak, stvar ličnog ukusa. I džepa.

Video sam i beli Lancool II mesh i, verovatno, isti onaj kre.ten koji je mislio da je rupa za USB-C dobra ideja odlučio da unutrašnjost belog kućišta bude crna, što je idiotizam svoje vrste.
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    13.7 KB · Pregleda: 82
Druga stvar koja mi se ne sviđa je nepostojanje "finog" filtera sa prednje strane. Prosto se zapanjim koliko se za nedelju dana nahvata prašine koja prođe prvu "mrežu" na 802
Ne mozes bas da poredis mesh-eve drugih kucista, promeri rupa su kod svih razliciti. + prasina ce se vrlo brzo skupiti i zaglaviti na sta je najblize ventilatorim. Be Quiet je to dobro odradio i napravio razmak, ali ogroman broj svih kucista sa filter-om + mesh-om su uzasna jer su previse blizu jedan drugom i ne poklapaju se rupe (kao sto je GamersNexus pokazao).

Koliko sam pohvatao, Phanteks serija sa meshfilterom napred je najbolja zlatna sredina izmedju koliko filtrira i koliko dopusta protoka vazduha.

A za to sto ne Lancool II mesh ne dolazi USB-C 3.1 u start-u je jedini razlog sto je jeftinije :). Po meni najpametnija odluka iz fabrike, jer su pokrili vise delova trzista. Be Quiet!sa 802 fura premium i nije mu bitno da pokrije ~100eur, za to imaju 500DX, a Lian Li je gledao da samo da napravi sto jeftinije kuciste koje ce Steva iz GamersNexus-a da dobro oceni.
 
Poslednja izmena:
Htedoh da dodam, 802 je odlicno kucista, kvalitet izrade, mehanicki kako je odradjeno, sve. Steta samo sto nema SIlent Wings 3 ventilatora, ali bi cena previse skocila, a namestili su radi ok. Moraju takodje da ostave lufta za segment iznad za Dark Base Mesh seriju sa SIlent Wings 3 koja ce da bude bolja po stock performansama od 802.

a za 802 i kad krene da se muci sa OC 3080Ti/3090 i 11900K, je nebitno jer ko god uzima to ce lagano da izmenja ventilatore/hladjenje. i/ili ce da skine filter i da cisti redovnije kuciste (Ko god uzima najskuplje najvece potrosace a gleda GamersNexus i koliko je Meshify 2 bez filtera dobar sa protokom).

802 i Lancool II gadjaju malo razlicitu cenu, i u osnovi razlicitu publiku, al naravno pecaju i ljude koji nisu bili prioritet pri dizajnu :)
 
Poslednja izmena:
A za to sto ne Lancool II mesh ne dolazi USB-C 3.1 u start-u je jedini razlog sto je jeftinije :). Po meni najpametnija odluka iz fabrike, jer su pokrili vise delova trzista. Be Quiet!sa 802 fura premium i nije mu bitno da pokrije ~100eur, za to imaju 500DX, a Lian Li je gledao da samo da napravi sto jeftinije kuciste koje ce Steva iz GamersNexus-a da dobro oceni.
Ako su već hteli da izbegnu USB-C onda nisu trebali ni da naprave onu rupu, to je idiotizam o kojem sam pisao.
802 nije baš premium kućište, ima svoje mane (opisao sam ih u testovima korisnika), ali ništa strašno, kvalitet izrade sve nadomešćuje. I neverovatno je jednostavno za čišćenje.
Steva iz GN-a je čovek koji ubedljivo najviše "zna materiju" od svih Tjubera, ali čovek tako priča i razvlači, nema klip ispod pola sata i retko kad izdržim da ga odgledam do kraja a da ne zaspim. :)
 
Ako su već hteli da izbegnu USB-C onda nisu trebali ni da naprave onu rupu, to je idiotizam o kojem sam pisao.
14 eur kosta da se dokupi kabl

ali čovek tako priča i razvlači, nema klip ispod pola sata i retko kad izdržim da ga odgledam do kraja a da ne zaspim. :)
Svi su mu na istu foru, i ima time-stamps, nije idealno ali posle 2-3 je lako isprekociti za same brojke, u poredjenju sa Bullzoid-om je TikTok-er xD
 
Ii evo ga kod nas, po meni savrseno 😁
 

Prilozi

  • 03C2F5FD-365B-4FC2-9F32-02452B7798AD.jpeg
    03C2F5FD-365B-4FC2-9F32-02452B7798AD.jpeg
    239.8 KB · Pregleda: 108
  • 18CFE2A2-153A-4D64-A559-CCE1524FADFE.jpeg
    18CFE2A2-153A-4D64-A559-CCE1524FADFE.jpeg
    113.7 KB · Pregleda: 106
  • 852D6C3D-4996-44AD-8C83-806619CF8080.jpeg
    852D6C3D-4996-44AD-8C83-806619CF8080.jpeg
    218.7 KB · Pregleda: 103
  • F6DC9430-213C-4E5F-AA60-BDCB3CDE23C0.jpeg
    F6DC9430-213C-4E5F-AA60-BDCB3CDE23C0.jpeg
    213.2 KB · Pregleda: 115
Baš je lepo. Šteta što i unutrašnjost nije bela, bilo bi još lepše. Koliko žalim što 802 nema ove plastične poklopce na zadnjoj strani za skrivanje kablova., moj OKP bi bio delimično miran. :)
 
Moguce da bi bilo lepse, mada sve su komponente crne pa mi ni ne smeta. Mozda su hteli da naprave foru poput nzxt, mislim da oni tako kombinuju boje. Kapiram da mi ne trebaju ventilatori ispod graficke niti na krovu, stvarno je odlican airflow, a nazad sam stavila Arctic F12, mada i on stalno duva hladno napolje. A da, odusevljena sam skrivanjem kablova i prostorom za raspored. :)
 
A da, odusevljena sam skrivanjem kablova i prostorom za raspored. :)
Meni je kod ovog kućišta to jedina mana. Čemu prozor sa druge strane??? Da se vide hard diskovi?? Ali, kad je već tu,. da sam na tvom mestu, ja bih pozadi, iza stakla, ubacio nešto od OVOGA... Ne ovu ROG gadost, nego neki jednostavan logo. Meni bi se ovo sa oznakom RL-3407 lepo uklopilo. :) :) :)
 
Meni je kod ovog kućišta to jedina mana. Čemu prozor sa druge strane??? Da se vide hard diskovi?? Ali, kad je već tu,. da sam na tvom mestu, ja bih pozadi, iza stakla, ubacio nešto od OVOGA... Ne ovu ROG gadost, nego neki jednostavan logo. Meni bi se ovo sa oznakom RL-3407 lepo uklopilo. :) :) :)
Mana skrivanje kablova? Hm prozor, da bi bilo simetricno. :D Meni se svidja. Tako ima i CM H500M. :) Ne bih ja tu nista dirala, da ne pravim cirkus karneval od kucista.
 
Gde sam pomenuo da je mana skrivanje kablova?? Naprotiv, voleo bih da je i u mom kućištu tako. Ali prozor zbog simetrije?? O tome nisam razmišljao tako, pošto u većini slučajeva je kućište postavljeno negde sa strane ili u ćošak ili da se vidi samo jedna strana, pa tu simetrija teško da je potrebna. Ali, opet, ako je kućušte negde "na sred" stola ili čega, onda ima smisla. Ali u većini slučajeva i dalje sam mišljenja da je to suvišno.

A što se tiče onoga "šta bi uradio da sam na tvom mestu" to je više zezanje nego ozbiljno. Kada sam kupovao komp igrom slučaja sam naleteo na neki popust na KP za bele RAM Corsair Vengeance pro RGB module tako da me je 32 GB ispalo malo više nego da sam kupio 16 GB bilo kojeg što nije Kingston ovde. U početku sam isključivao osvetljenje, ali onda je krenula jedna po jedna stvar sa neizbežnim RGB-om i na kraju sam podlegao tome da sve šljašti, ali samo u jednoj boji. Što se vidi i na fotkama. Na kraju sam uzeo i RGB držač za grafičku koji, naravno, sija samo belo. :) :)

Sada je moj opsesivno kompulzivni poremećaj otišao toliko daleko da sam naručio sa AliExpresa bele SATA kablove i, što je još gore, bele ekstenzije za kablove kontrolnog panela ...
 

Prilozi

  • 02.jpg
    02.jpg
    172.7 KB · Pregleda: 72
  • 01.jpg
    01.jpg
    199.4 KB · Pregleda: 87
Poslednja izmena:
Nakon skoro šest mjeseci posjedovanja FD Define 7 Black kajem se jedino što nisam kupio FD Define 7 XL Black.
 
Taj deo si citirao i rekao da je to jedina mana, sala mala. Sreca pa nemam okp, imam oko sebe ljude sa tim, ali to njihovo ide u nekom drugom smeru.

Šalim se. kakav crni OKP. Prilično sam nemaran i aljkav, štaviše ne znam šta mi nije razbacano po sobi kojekude, ali o kompu ipak vodim malo računa. Samo ne volim da vidim kablove na sve strane pozadi pa mi nedostaju takvi plastični "coveri" da zamaskiram ovakvu šumu kablova. Iako se ne vidi spolja.
00.jpg


Nakon skoro šest mjeseci posjedovanja FD Define 7 Black kajem se jedino što nisam kupio FD Define 7 XL Black.

Jednostavno, elegantno i nikako bez custom loop-a. Suviše je mali airflow za današnje vazdušno hlađene furune.
 
Ne bih rekao da je mali...u granicama Define serije, negde na sredini.
 
Ako mi zatreba još airflowa, koristiću mesh gornju stranicu (jedan od razloga zbog čega sam uzeo Define) ili ću SW3 zamijeniti sa Noctua Industrial ventovima u najgorem slučaju. Sa XL bi bio bolji i airflow i lakše čišćenje prašine sa CPU kulera, ali sad nema nazad. Možda uzmem 7 XL ili pak 8 XL kad budem stavljao novi računar kroz koju godinu.
 
Nazad
Vrh Dno