Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Uf odakle da krenem sa sustinskim istinama :),

Aj prvo da pomongem @Ulrich

Elem nema potrebe da se cimas sto maticna ne moze DRGB/ARGB da ti podrzi, kod Madjara ima da se kupi konvertor od Deepcool-a jeftino - Deepcool RGB Convertor 5-12v cak je na popustu 50% sad:
https://www.gamerstorm.com/product/ACCESSORY/2019-03/1291_10731.shtml

Na stranu da li je problem sto je neko laik ili pak pati od Dunning kruger efekt, ne znaci mnogo to sa linusforuma za NF obicnu Noctuu, to je bre krsina F model, nije cak ni P model koji je solidan. taj F model, je manje vise isto ko Fractali sto si imao, nemoj ko boga te molim da menjas slicno slicnim, ...

Jbt kad se setim pre 10+ godina kad sam bio neiskusniji i mladji, pa se zaleteo na taj F model, koje razocaranje na svim poljima majko mila, toliko mi pukao film bio, ...

Takodje da se ogradim odmah da napomenem, NF-F12 nema dodirnih tacaka sa NF-A14, nebo i zemlja, ...

E, sad @Yojinbo , @bur_EK

bur_EK je verodostojniji od tvog prijatelja, a takodje se slazem sa njim da A12x25 je nesto specijalno, i ne moze nista da mu pridje. Phanteks koje spominje izgledaju na papiru bolji po absolutnoj tisini na nizim obrtajima, ali tehnicki ako se porede po dB-ima, buci, opet je A12x25 bolji. Al eto Phanteks je tehnicki najblizi sledeci vent, bolji cak i od Silent Wings 3. Opet Be Quiet je toliko blizu, a i neki ljudi, nekima smeta Phanteks a ne Be Quiet zvuk motora i obrnuto, tako da se tu svede manje vise na licni ukus.

Osim za Noctua A12x25, to ne vazi licni ukus, nepobedivo ima najtisi motor, do sad niko nije uspeo da se pozali, kakav god sluh da ima.
 
Poslednja izmena:
Od tih "premium" opcija rekao bih da je BQ popriilcno precenjen (generalno kao brend), mada njima je uvek fokus na tisinu...
Ovo je kao da kažeš Audi A8 je loš jer nemam para da ga kupim. BeQuiet (samo ime kaže) su ventovi čiji je apsolutni prioritet tišina. Nisu za radijatore i nisu za CPU. Isporučuju solidan airflow ako se gleda odnos buka / performanse. I u tom segmentu nemaju konkurenciju. Na kvalitet izrade neću da trošim reči. Jedina konkurencija im je Noctua ali uz nešto veću buku. Imam 4 komada Be Quiet Silent Wings 3 PWM u kućištu, i naravno 2x Noctua NF-A15 HS-PWM Chromax Black u push pull konfiguraciji na CPU cooleru. Dakle pričam iz ličnog iskustva. Nisam ni Noctua ni BeQuiet fanboy. Pričam onako kako jeste, što se ne može reći za neke u ovoj temi. Pogotovo onaj lik što je pričao da su Fractal Design FD-FAN-DYN-X2-GP14-BK vrhunski ventilatori samo zato što ih on ima. Ja sam dobio 4 takva uz kućište, i jedva sam čekao da ih zamenim jer je buka motora koju proizvode na malim obrtajima nepodnošljiva.
 
Na stranu da li je problem sto je neko laik ili pak pati od Dunning kruger efekt, ne znaci mnogo to sa linusforuma za NF obicnu Nocuu, to je bre krsina F model, nije cak ni P model koji je solidan. taj F model, je manje vise isto ko Fractali sto si imao, nemoj ko boga te molim da menjas slicno slicnim, ...

Ma Fractali prisme 14ce mi ostaju na kucistu,sigurno da postoji i bolje ali meni one odlicno zavrsavaju posao.....prave promaju,tihi su i lepo svetle

Sad mi treba ventilator 12ica za CPU hladnjak.....imam LC CC 120 RGB,cak i on dobro hladi ryzen 3600,ali me nervira sto je bucan ventilator (tj ventilator na tom hladnjaku mi je nesto ubedljivo najbucnije u kucistu),pa bih hteo da ga zamenim nekim sto tisim (a samim tim,ako kupim neki od premijum brendova idu i jos bolje performase)
 
Ovo je kao da kažeš Audi A8 je loš jer nemam para da ga kupim. BeQuiet (samo ime kaže) su ventovi čiji je apsolutni prioritet tišina. Nisu za radijatore i nisu za CPU. Isporučuju solidan airflow ako se gleda odnos buka / performanse. I u tom segmentu nemaju konkurenciju. Na kvalitet izrade neću da trošim reči. Jedina konkurencija im je Noctua ali uz nešto veću buku. Imam 4 komada Be Quiet Silent Wings 3 PWM u kućištu, i naravno 2x Noctua NF-A15 HS-PWM Chromax Black u push pull konfiguraciji na CPU cooleru. Dakle pričam iz ličnog iskustva. Nisam ni Noctua ni BeQuiet fanboy. Pričam onako kako jeste, što se ne može reći za neke u ovoj temi. Pogotovo onaj lik što je pričao da su Fractal Design FD-FAN-DYN-X2-GP14-BK vrhunski ventilatori samo zato što ih on ima. Ja sam dobio 4 takva uz kućište, i jedva sam čekao da ih zamenim jer je buka motora koju proizvode na malim obrtajima nepodnošljiva.
Ovo kažem kao neko ko je razmišljao IZMEDJU Nf-a14 i sw3 140mm pwm verzije jer mogu obe da priuštim iako nije bilo smisla da platim kulere isto/više nego samo kućište...
Na svakom testu možeš da vidiš koliko sw3 isporučuje manje protoka u odnosu na Noctuu. Pritom imaju I dosta žalbe kod Nemaca na dva najveća foruma zbog pistanja, koji se seku na BQ brend jer "made in Germany" isto kao I Ameri na svoje domaće proizvode...
Pritom nude manje propratnih dodatka i duplo kraću garanciju po skoro istoj ceni...
 
Poslednja izmena:
Neke stvari tipa nalepnica, PWM ticking noise, i da su bucniji su tacne. Vardari su highest performing RGB ventilatori, ali ima dosta boljih obicnih ventilatora bez RGB-a.
Ali nisu bucniji od NF-F12-ica ni u kom slucaju.

Evo ti pa poslusaj kako se cuju NF-F12 i Vardari. Chart za zvuk je jedno, a drugo je kolko tebi sama frekvencija i tip zvuka prijaju ili ne.


Svakako Corsair koristi proprietery konektore, tako da i da nisu ARGB, a jesu, ne bi mogao da nakacis na plocu.
 
BeQuiet (samo ime kaže) su ventovi čiji je apsolutni prioritet tišina. Nisu za radijatore i nisu za CPU. Isporučuju solidan airflow ako se gleda odnos buka / performanse. I u tom segmentu nemaju konkurenciju. Na kvalitet izrade neću da trošim reči. Jedina konkurencija im je Noctua ali uz nešto veću buku. Imam 4 komada Be Quiet Silent Wings 3 PWM u kućištu, i naravno 2x Noctua NF-A15 HS-PWM Chromax Black u push pull konfiguraciji na CPU cooleru.
Phanteks PH-F140MP i 120MP su ozbiljna konkurencija Be Quiet-u i Noctui, solidan broj ljudi koji su koristili sve ventilatore u postojanju je presao sa SW3 na F140MP i bio vise zadovoljan (na overclock forumu) Nekolicina (manje ljudi) je uradila i obrnuto, tako da xD Takodje Phanteks je dracticno jeftiniji (pakovanje od 2 komada ide jeftino cesto u svetu), i ima bolji staticki pritisak/potisak od Be Quiet! Silent Wings 3 (VSG verodostojan review-er uporedio na techpowerup)

Sad mi treba ventilator 12ica za CPU hladnjak.....imam LC CC 120 RGB,cak i on dobro hladi ryzen 3600,ali me nervira sto je bucan ventilator (tj ventilator na tom hladnjaku mi je nesto ubedljivo najbucnije u kucistu),pa bih hteo da ga zamenim nekim
Idi na Corsair ili EK, bices zadovoljan sa bilo kojim, izaberi koji ti se vise svidja estetski, i uzmi ovaj Deepcool adapter i miran si (naravno proveri da li sve moze i preko adaptera, za svaki slucaj, ja nisam ulazio u detalje kompatibilnosti adaptera sa Corsair ventilatorima, EK bi trebalo da radi np)

Ako EK kod madjara ima i obicna RGB verzija, naravno uzmi to, to ti je najbolji izbor.

@Yojinbo

Kakvi su ventilatori na velikim obrtajima je nebitno, velike obrtaje ne treba niko da koristi. Ko smatra da mu trebaju veliki/visoki obrtaji, treba nesto drugo da promeni u kucistu, da mu ne trebaju vise :) Ili pak mu generalno ne trebaju, jer pokusava ukrotiti AMD na stock PBO, koji se ne moze ukrotiti (kroti se tako sto ga fix OC-uje na manju voltanazu)

Majko mila imam Deja Vu ozbiljan za iznad recenicu, em mislim da sam ja spomenuo nekoliko puta, em mislim nezavisno @bur_EK , em sam prilicno siguran jos nekoliko ljudi da je spomenulo u zadnjih nekoliko meseci, ...
 
Poslednja izmena:
Dakle pričam iz ličnog iskustva. Nisam ni Noctua ni BeQuiet fanboy. Pričam onako kako jeste, što se ne može reći za neke u ovoj temi. Pogotovo onaj lik što je pričao da su Fractal Design FD-FAN-DYN-X2-GP14-BK vrhunski ventilatori samo zato što ih on ima. Ja sam dobio 4 takva uz kućište, i jedva sam čekao da ih zamenim jer je buka motora koju proizvode na malim obrtajima nepodnošljiva.

Znaci kad ti napises da je nesto tako,samo zato sto ih ti imas,tj iz svog licnog iskustva,onda je to tako i tu nema nikakve dileme,a kada neko drugi nesto napise na osnovu njegovog licnog iskustva onda je to budalastina....

Ti smatras da si samo ti neki "sertifikovani imac" necega i kako ti napises-tako je,a sto mozda i neko drugi ima nesto drugo pa takodje pise iz licnog iskustva,to se mora zanemariti

Stvarno fascinantno rezonovanje,tako tipicno i karakteristicno za Srbiju 2021 godine....:)
 
Idi na Corsair ili EK, bices zadovoljan sa bilo kojim, izaberi koji ti se vise svidja estetski, i uzmi ovaj Deepcool adapter i miran si (naravno proveri da li sve moze i preko adaptera, za svaki slucaj, ja nisam ulazio u detalje kompatibilnosti adaptera sa Corsair ventilatorima, EK bi trebalo da radi np)

Ako EK kod madjara ima i obicna RGB verzija, naravno uzmi to, to ti je najbolji izbor.

To bi trebalo da je ovo


Obicna RGB verzija,ne trebaju adapteri.....cena oko 25 eura,nije bas sinonim za jeftinocu (tj toliko kostaju i one premijum marke kao Noctua i Corsair),ali dobro,ako je tako dobar kao sto tvrdite...
 
Phanteks PH-F140MP i 120MP su ozbiljna konkurencija Be Quiet-u i Noctui, solidan broj ljudi koji su koristili sve ventilatore u postojanju je presao sa SW3 na F140MP i bio vise zadovoljan (na overclock forumu) Nekolicina (manje ljudi) je uradila i obrnuto, tako da xD Takodje Phanteks je dracticno jeftiniji (pakovanje od 2 komada ide jeftino cesto u svetu), i ima bolji staticki pritisak/potisak od Be Quiet! Silent Wings 3 (VSG verodostojan review-er uporedio na techpowerup)

Slažem se ja sa tobom, ali ja pričam o onome što se može naći kod nas. Ja sam siguran da se mogu naći ventilatori koji su ozbiljna konkurencija, Nidec / Scythe / Phantex / a uskoro i Asus. Ali džaba sve to kad ih nema kod nas. Da se ja pitam, ja bi u moje kućište sve zamenio sa Scythe/Nidec.

Na svakom testu možeš da vidiš koliko sw3 isporučuje manje protoka u odnosu na Noctuu. Pritom imaju I dosta žalbe kod Nemaca na dva najveća foruma zbog pistanja, koji se seku na BQ brend jer "made in Germany" isto kao I Ameri na svoje domaće proizvode...
Pritom nude manje propratnih dodatka i duplo kraću garanciju po skoro istoj ceni...
Znam. Zato sam napisao da nisu za CPU i vodene hladnjake. Ne može nešto da bude tiho, a da istovremene isporučuje ludački airflow. Protiv fizike se ne može, bez obzira što Be Quiet reklamira SW3 kao ventilator bez kompromisa. To je samo marketing. A što se pištanja tiče, evo mogu odmah da ti kažem da nema nikakvog pištanja. Jer da ima, leteli bi van kućišta kao i oni Fractali. Kao što rekoh, kod Be Quiet plaćaš tišinu. Ko traži performasne, treba da zaobiđe Be Quiet. Pa čak i one high RPM verzije.
 
To bi trebalo da je ovo
Obicna RGB verzija,ne trebaju adapteri.....cena oko 25 eura,nije bas sinonim za jeftinocu (tj toliko kostaju i one premijum marke kao Noctua i Corsair),ali dobro,ako je tako dobar kao sto tvrdite...
Da, ali ne sme da se linkuje tako prodavnica van dela foruma koji je za to, ignorisu za sad mod-ovi jer si nov, al krenuce da ti brisu poruke

Slažem se ja sa tobom, ali ja pričam o onome što se može naći kod nas. Ja sam siguran da se mogu naći ventilatori koji su ozbiljna konkurencija, Nidec / Scythe / Phantex / a uskoro i Asus. Ali džaba sve to kad ih nema kod nas. Da se ja pitam, ja bi u moje kućište sve zamenio sa Scythe/Nidec.

Mogu da se nabave Phanteks, samo malo skuplje, moze preko Newegg, imaju (imali su do pre korone barem), deal sa nasom Carinom, drzavom. Odnosno cim kupis, cim platis na newegg odma ti izracunaju i platis carinu i porez na licu mesta, i onda samo odes da potpises papir kad ti stignu u Srbiju.

Takodje ima jedna engleska firma koja je do korone dostavljala kod nas, tihim ventilatorima se bave, i tihom opremom sa kompove generalno. Imaju sve Be Quiet verzije od 140mm, imaju jeftine Gelid 140mm verzije, i imaju sve Scythe 120mm verzije. Ja sam preko njih uzeo 2013 Scythe Gentle Typhoon 2 komada koja jos uvek koristim. Ako te zanima da proveris jel rade jos uvek, baci privatnu poruku.

To vazi samo za sajtove domacih firmi
Ozb, ja sam bio ubedjen da vazi i za madjare :)

Previše je to cimanja a i para. Lakše je kupiti Noctua ili Be Quiet.
Jesi siguran da je vise para ?, domaci Be Quiet su veoma skupi, a i nema high speed 140mm
 
Poslednja izmena:
Da, ali ne sme da se linkuje tako prodavnica van dela foruma koji je za to, ignorisu za sad mod-ovi jer si nov, al krenuce da ti brisu poruke
To vazi samo za sajtove domacih firmi
 
Previše je to cimanja a i para. Lakše je kupiti Noctua ili Be Quiet.
 
@alex303

SIlent Wings 3 140mm RPM verzija je kod Engleza 20 evra (bez postarine), a Phanteks 140mm je na newegg $17 (bez postarine), u domacoj prodavnici je Silent wings 3 120mm verzija 28 eur / $34

Postarina preko engleza za 2 Be Quiet ventilatora je 14 evra, sto dodje ukupno na 55 evra, dok su ista dva dok su bila u domacoj firmi bili 60 evra da ih pokupis u prodavnici. Ne znam za newegg koliko je, mrzi me da pravim nalog, ...

Ja samo iznosim neoborive istine/cinjenice, i to se ne oslikava na moje misljenje. Moje licno misljenje je da je super potez tih nekoliko Be Quiet! Silent Wings 3 modela sto je bilo u domacim firmama, i da je ovo recimo mala razlika, i da vredi uzeti u domacoj, podrzati domace, dokle god ima u domacem, ili mogu da ti nabave u nekoliko nedelja narednih, ... (Kao Phanteks stvari sto se pojavile kod nas)

Meni licno trenutno zapala za oko nova Cooler Master SickleFlow serija sto se pojavila kod nas (crni i beli ARGB/DRGB i crni RGB), beli bas lepo izgleda, e sad performanse, velika sansa da su neadekvatne, uf love-hate relationship sa Cooler Masterom imam, ... (P.S. na pretrazivacu sto ima crveniju boju, a ne onaj drugi bordo, beli SickleFlow ima gresku u imenu i pise StickleFlow, cisto da ne promakne ljudima kad ne bude izasao na pretrazi) Dok jelte na bordo kao i uvek, ne izlazi obicna RGB verzija jer diskriminisu 3-4 prodavnice xD (opet ne oslikava moje licno misljenje, sta je problem me se ne tice).
 
Poslednja izmena:
Nema veze. Ja sam prezadovoljan sa SW3. Aorus overklokovani RTX3070, i5 10600k na defaultu, i sve to u Fractal Design Define S2 Vision Blacked kućištu. Pri 23C ambijentalne temperature, CPU ne prelazi 65 a GPU ide do 72C i ceo sistem je ultra tih. 3xSW3 140 mm napred, 1xSW3140 nazad, i 1xScythe Kaze 120mm top i to sve pogoni ultra tihi Be Quiet Dark Power Pro 11 750W.
 
Verovatno cu da kupim onaj "nas" Vardar ventilator za cpu,,mada me jos uvek kopka Noctua NF-F12 PWM chromax......iako je ovde par ljudi (ne sumnjam da znaju o cemu pisu) napisalo da nisu nesto posebno,ali ipak mi deluju respektabilno ove plebiscitarne ocene korisnika na newegg-u i amazonu....


Msm,ako bukvalno svaki review nekoliko stotina korisnika pocinje sa "very quiet" ili tako nesto,valjda ima tu nesto :)
 
Poprilicno sam razocaran sa ovim mojim Kaze Flex 120 RGB ventilatorom sto je dosao sa kulerom, na nekih 700-800 RPM (gde provodi vecinu vremena) ima neprijatan zvuk brundanja elektromotora. Na vecim RPM je manje bucan, pa cu videti da podesim krivu hladjenja dok ne izadje Noctua NF-A12x25 chromax za koji mesec.
Povrh tog, zeznuo sam se sto nisam obratio paznju na tip RGBa, ne moze na moju maticnu. Bar da svetli i izgleda lepo kad je vec bucan. :ROFLMAO:
 
Već je pisano o tome da Scythe više nije ono što je nekada bio. Samo pogledaj review za Fuma cooler na GN-u. Ja imam Scythe Kaze PWM 120mm koji je kupljen 2016 godine i ne čuje se ni na 200 ni na 600 RPM. Sad vidim da se neki ovde žale i na jeftinije Noctua ventilatore. Isto problem buka motora. Ako hoćeš apsolutnu tišinu, moja preporuka je kao i uvek, BeQuiet. Pure Wings ako ti se ne daje mnogo para, ili Silent Wings ako ti malo veća cena ne predstavlja problem.
 
Stiv je prilično negativno zvučao dok je radio review, po mom mišljenju jer mu je tehnika testiranja cpu kulera iz overclockerskog mindseta. Glavni deo testa mu je da normalizuje sve kulere na 35dB i da onda gleda performanse, tj ∆T °C.
Meni npr kao korisniku na mašini za svakodnevnu upotrebu apsolutno ne znači ništa da li je proc na 55°C ili na 65°C, ali mi mnogo znači da li kuler pravi 27 dB ili 30 dB.
Pri tome ventilator na fumi ni ne može da dobaci 35dB, pa ga je vozio na 100% ceo test, a sound signature svakog ventilatora na 100% je uvek grozan, pošto se ne pogoršava linearno kako ide broj obrtaja.
U toku sumiranja rezultata je barem pet puta ponovio da eto, dobar je kuler, ali nema prostora za pojačanje performansi hlađenja, pa ako budete OCovali neku i9/r9 strvinu, neće moći da ga ohladi.
Dobro je Stive, obožavam da te gledam, ali batali, nećemo svi da OC 10+ coreova, neki samo hoćemo da ohladimo stock 10600 sa što manje buke i za što manje para. :)

@alex303 igrom slučaja mi je u jednoj mašini sada fuma na cpu a sw3 na kućištu (praktično novi i jedni i drugi), na 250-550 rpm se ne čuje ni scythe ni bq. Od 550 - 1000 rpm se čuju i jedni i drugi, ima razlika u signaturi zvuka, ali rekao bih da su nivoi tu negde (ovo sve naravno lični doživljaj, ništa nisam merio).
 
To je najlakse za uporedjivanje sa drugim ventilatorima/kulerima. Noise-normalized test zakon :)
 
@shpajz Tako je i kod mene sa mojim SW3. Stim da sam ja moje montirao sa onim gumenim držačima. Dakle nisu zašrafljeni za kućište. Ja kontam da je u tom cenovnom rangu do 30 eura sasvim sve jedno da li će se pazariti Be Quiet, Noctua, Scythe...ili bilo šta u toj klasi. I ako postoje neke razlike, one su minimalne. Obično je kod nekih malo veći airflow uz nešto veću buku, i obrnuto. Problem je što ljudi hoće RGB. A high end ventilatori kao što su BeQuiet i Noctua ne postoje u RGB varijantama. Celu stvar dodatno komplikuju različiti RGB headeri, konektori, i kontroleri. Još jedan problem je što se kod tebe i mene Scythe uopšte ne čuje na malim obrtajima, a kod @danilo989 pravi buku. Da li je njegov primerak faličan, da li je propao, ili su jednostavno novi Scythe ventilatori smeće ? Ovo je važno jer će neko solidno da se iscima da nabavi ove ventilatore, a na kraju će dobiti klepetanje na low RPM kao što sam ja imao na katastrofalnim Fractal Design ventilatorima.
 
Stiv je prilično negativno zvučao dok je radio review, po mom mišljenju jer mu je tehnika testiranja cpu kulera iz overclockerskog mindseta. Glavni deo testa mu je da normalizuje sve kulere na 35dB i da onda gleda performanse, tj ∆T °C.
Meni npr kao korisniku na mašini za svakodnevnu upotrebu apsolutno ne znači ništa da li je proc na 55°C ili na 65°C, ali mi mnogo znači da li kuler pravi 27 dB ili 30 dB.
Pri tome ventilator na fumi ni ne može da dobaci 35dB, pa ga je vozio na 100% ceo test, a sound signature svakog ventilatora na 100% je uvek grozan, pošto se ne pogoršava linearno kako ide broj obrtaja.
U toku sumiranja rezultata je barem pet puta ponovio da eto, dobar je kuler, ali nema prostora za pojačanje performansi hlađenja, pa ako budete OCovali neku i9/r9 strvinu, neće moći da ga ohladi.
Dobro je Stive, obožavam da te gledam, ali batali, nećemo svi da OC 10+ coreova, neki samo hoćemo da ohladimo stock 10600 sa što manje buke i za što manje para. :)

@alex303 igrom slučaja mi je u jednoj mašini sada fuma na cpu a sw3 na kućištu (praktično novi i jedni i drugi), na 250-550 rpm se ne čuje ni scythe ni bq. Od 550 - 1000 rpm se čuju i jedni i drugi, ima razlika u signaturi zvuka, ali rekao bih da su nivoi tu negde (ovo sve naravno lični doživljaj, ništa nisam merio).
Lol... Da cini mi se da je covek radio test iz OC mindseta, kod drugih recenzenta je odlicno prosao na testovima za mainstream i "budzet" opciju.
FUMA 2, ako je rec o tom CPU kuleru, je najbolja kupovina posle Noctue NH-D15, rekao bih cak rame uz rame sa Assassin 3 i BQ DRP4 a kosta 50% manje od njih... I da nije bas predvidjen za OC, niti 3900/5900x klasu CPU-a.Sigurno najbolji "mainstream" kuler za ulozeno-dobijeno, barem dok je bio 50-55e. Pritom ima offset dizajn pa ne mora da se razmislja o visini mem. modula...
Meni je bio prvi pik ali sam uzeo BQ DRP4 prevashodno zbog estetike, godinu dana duze garancije i jer je kostao samo 10e vise od Fume... (62e vs 52e)
Pritom ni DRP4 nije znatno losiji od DH15, mozda koji stepen ali je zato i nesto tisi, jedino sto je sistem kacenja "mecku da rodis", za razliku od Noctue i Scythe-a - posebno u malo tesnijem kucistu...
 
Poslednja izmena:
Ja imam Noctua NH-D15 Chromax Black i mogu odmah da ti kažem da je BeQuiet Dark Rock Pro 4 daleko kvalitetniji cooler što se tiče izrade. A da ne spominjem da lepše izgleda od ove moje gromade. Ja sam hteo njega da uzmem, ali na žalost, u to vreme kad sam kupovao, nigde ga nije bilo i niko nije mogao da ga nabavi. Čak i od preko. Tako da budi srećan i uživaj. Tih par stepeni manje koje postiže Noctua apsolutno ništa ne znači ako mašinu ne overklokuješ.
 
Be Quiet, Noctua, Scythe
Zaboravljas Phanteks opet, isto kao Scythe "Nema" ga u domacim prodavnicama, ali ga konstatno ima kod madjara, cak je cesce u stock od Scythe, a regularno jeftiniji od svega osim Arctic Cooling

Nisam siguran da je najlakše obzirom da zahteva dosta opreme i vrlo precizno kontrolisan setup za testove koji se generalno ne rade odjednom već kako koji kuler nailazi, ali pretpostavljam da Stiv ima svoje razloge (od kojih je jedan verovatno da pokaže svoj setap koji zaista jeste kul :) )
Ono što je problem kod ovoga je što je test vrlo uske namene, a ne koristimo svi kulere za istu stvar i na isti način. Kao što rekoh, mene apsolutno nije briga što na 35dB jedan kuler ima 3°C (ili 5°C. ili 10 °C) više ili manje, jer mi ne pada na pamet da držim nešto što pravi 35dB na stolu, što se mene tiče mogao bi da hladi i na -70°C, ako pravi 35dB za mene je to loš kuler.
@shpajz Ne samo da je noise-normalized najlakse, noise-normalized je i najprecizniji nacin, i bolji od svih ostalih, ... ne moze da se realisticno pored u realnom radu.

Poenta je posto dobijes najprecizniji test sa najdetaljnijom metodologijom, onda od svega sto je vrh, potrazis na forumima kakva su iskustva ljudi imali sa lepotom buke, i dodatno kupis nekoliko tih top ventilatora i istestiras za sebe. Ovo je neoboriv logicki proces, sve ostalo je inferiorno. Evo da skratim vreme ima vec nekoliko godina kako sam procesljao i procitao svaki komad teksta i poslusao svaki sekund zvuka na celom internetu za engleski jezik (i nesto ruski/korejski/japanski/grcki/srpski), i opet pre Steve-a i sve svede na ova tri: (Noctua A12x25, Phanteks PH-F120MP/140MP, Be Quiet! Silent Wings 3), Kuleri su kompleksnija prica, ali kad se ubaci u izbor najbolja kompatibilnost, opet moze da svede ceo izbor u postojanju na 3-4 top.

Bas je Steve-ov dokaz i lep/tacan/empirijski prikaz da Fuma 2 nije u stvari toliko bliska drugim top resenjima koliko izgleda na drugim mestima, nego da nije potpuno iskoriscena (nedovoljna potrosnja/TDP od strane procesora), i da kvalitet i preciznost metodologije nije na dovoljno velikom nivou kod tih drugih reviewer-a. Ljudi na overclock forumu su slicno zapazali i pricali ne samo godinama pre nego sto je Steve izbacio review, ne samo godinama ranije pre nego sto je Steve kupio svoj setup, nego godinama ranije pre nego sto je Steve uopste krenuo da se bavi CPU/CPU Kuler testovima, ... A da ne spominjemo odlican CoolingTechnique + na ThermalBench/VSG-a (indirektno poredjenje kvaliteta metodologije)
 
Poslednja izmena:
To je najlakse za uporedjivanje sa drugim ventilatorima/kulerima. Noise-normalized test zakon :)
Nisam siguran da je najlakše obzirom da zahteva dosta opreme i vrlo precizno kontrolisan setup za testove koji se generalno ne rade odjednom već kako koji kuler nailazi, ali pretpostavljam da Stiv ima svoje razloge (od kojih je jedan verovatno da pokaže svoj setap koji zaista jeste kul :) )
Ono što je problem kod ovoga je što je test vrlo uske namene, a ne koristimo svi kulere za istu stvar i na isti način. Kao što rekoh, mene apsolutno nije briga što na 35dB jedan kuler ima 3°C (ili 5°C. ili 10 °C) više ili manje, jer mi ne pada na pamet da držim nešto što pravi 35dB na stolu, što se mene tiče mogao bi da hladi i na -70°C, ako pravi 35dB za mene je to loš kuler.
Ovo takođe može biti loše i za drugu krajnost, šta sa onima kojima su bitne samo apsolutne performanse a ne zanima ih uopšte buka? Neko recimo hoće max air OC i bitan mu je svaki °C, ali je gluv pa ga ne zanima koliko dB to izaziva?
Sve ovo je bez ulaženja u prethodno pomenutu problematiku oko toga da 35dB na jednom kuleru mogu meni bolje da zvuče nego 35dB na drugom, a tebi obratno.
U svakom slučaju ja bih više cenio da je iskoristio taj svoj fini setap da izmeri cifre u realnom radu.

@Dogzilla 100% tačan rezultat merenja koji nema praktičnu primenu i dalje nije nešto posebno vredan, sem za precizne i tačne grafikone. Ja ne dovodim u sumnju Stivove rezultate, samo kažem da ja od njih nemam apsolutno nikakvu korist jer mi taj podatak niti treba niti me zanima kada kupujem kuler. Šta znači "nedovoljan TDP procesora"? neko kupuje kuler da ohladi 30w, neko da ohladi 300w. Upravo to i jeste problem sa ovim testom. U redu je da bude u bateriji testova, nije u redu da to bude centralna tema review-a.
 
Poslednja izmena:
Lol... Da cini mi se da je covek radio test iz OC mindseta, kod drugih recenzenta je odlicno prosao na testovima za mainstream i "budzet" opciju.
FUMA 2, ako je rec o tom CPU kuleru, je najbolja kupovina posle Noctue NH-D15, rekao bih cak rame uz rame sa Assassin 3 i BQ DRP4 a kosta 50% manje od njih... I da nije bas predvidjen za OC, niti 3900/5900x klasu CPU-a.Sigurno najbolji "mainstream" kuler za ulozeno-dobijeno, barem dok je bio 50-55e. Pritom ima offset dizajn pa ne mora da se razmislja o visini mem. modula...
Meni je bio prvi pik ali sam uzeo BQ DRP4 prevashodno zbog estetike, godinu dana duze garancije i jer je kostao samo 10e vise od Fume... (62e vs 52e)
Pritom ni DRP4 nije znatno losiji od DH15, mozda koji stepen ali je zato i nesto tisi, jedino sto je sistem kacenja "mecku da rodis", za razliku od Noctue i Scythe-a - posebno u malo tesnijem kucistu...
Ja imam fumu2 i D15 sada u mašinama i D15 mi jeste bolji, ali je to duplo skuplji kuler, fumu sam pre koju nedelju platio 55e, D15 nije bio za ispod 100e kada sam uzimao.
DRP4 jeste lep, ali mašine su mi zatvorene i nemaju prozore (sem onih na hard disku), tako da mi estetika nije vredela 20-30e više.
 
Zaboravljas Phanteks opet, isto kao Scythe "Nema" ga u domacim prodavnicama, ali ga konstatno ima kod madjara, cak je cesce u stock od Scythe, a regularno jeftiniji od svega osim Arctic Cooling
Znam da su Phanteks kućišta odlična, ali sam za ventilatore skeptičan. Ima li ih neko ovde na forumu? Ne zanimaju me review-ovi sa neta. Samo informacije iz prve ruke.
 
Generalno deluje da Scythe nudi ok-odlicne cene za odnos ulozeno-dobijeno, naravno na ustrb estetike i garancije...
Fuma je odlican kuler, ali ne verujem da ce iko ko uzima bilo sta jace od 5600x/3700x, znaci neko sklapa jacu masinu sa 3900x/5800x pa na gore uzeti Fumu u razmatranje...

@alex303
Ne razmisljam o drugom kuleru, bas kada sam gledao kulere i video D15, pomislio sam da bi bolje u tom slucaju bilo da dodam jos novca i odem na vodeno - doduse za to nije potrebe jesenas.
Mada niko nije ocekivao da ce Zen3 biti ovolike furune...

Btw vratio sam jedan chromax a14, danas mi stigao SW3 140mm pwm (bio je 18.5e na amazonu u petak), stavicu ga kao izduvni u 500dx... Sam fan deluje kvalitetno (interesantno deluje tekstura pod prstima), ali ram kulera i pakovanje deluje jeftinije od Noctue...
Danas bas otisli u oglase i stock PW2 iz kucista i arctic p14-ice, tako da su me 5 kulera (4x vanila nf-a14 + 1x bq sw3 140) kostala na kraju svega ~15e po komadu...

Ne znam da li je pametno da kacim 2+2 (front i up) na splitere ili da uzmem jedan pwm hub (ima arctic za 8e) pa pozadi sprovedem i sakrijem kablove?
 
Znam da su Phanteks kućišta odlična, ali sam za ventilatore skeptičan. Ima li ih neko ovde na forumu? Ne zanimaju me review-ovi sa neta. Samo informacije iz prve ruke.
Ako 50% moje saumoverenosti u njih dolazi od testova/review-ova, drugih 50% su licna iskustva ljudi sa stranih foruma, i mahom najvise ljudi koji su se ili profesionalno bavili necim u industriji ranije/sad, ili imaju ogromno znanje/obrazovanje/iskustvo iz fizickih i matematickih disciplina, i plus se zezaju i ceprkaju sa delovima i overclock-om ceo zivot. Sa samo review-ovima nemoguce je iskristalizovati sta je naj-TOP na trzistu. Zato sam pratio i citao i diskusije, a i diskutovao sa raznim ljudima na raznim forumima da shvatim misljenja/potrebe/greske/iskustva/logiku koje su imali sa razlicitim ventilatorima, kulerima, kucistima i u manjoj meri ssd-ovima.

NIsam siguran ali @bur_EK bi trebalo da ih koristi. Takodje ko god je kupio Phanteks Evolv X/P600S je dobio stock ventilatora koji su 80% slicni MP verziji (Sve isto kao fenomenalna MP verzija, samo motor od SP verzije unutra)

Ja sam se dvoumio da ih uzmem (kao sto sam se dvoumio i za Silent Wings 3 i A12x25 i Vardar i Corsair i slicno), ali ipak posto nisu vrhunac vrhunca svega (A12x25 jeste za 120mm, ali hocu 140mm), sto je izaslo/sto ce izaci u skorije vreme(najavaljeno/leak-ovano/spomenuto), odlucio sam da sacekam njihove naslednike:
30mm debele, 120mm/140mm po velicini static pressure optimized, klonove Noctua A12x25-ce sa slicnim [Sterrox] Liquid-Crystal-Polimer (Tecnim-Kristalnim-Polimer) materijalom izrade i slicnom ali malo losijim razmakom ivica propelera od ivice okvira ventilatora (20% ako se dobro secam, 2mm losije od Noctu-e valjda)
 
Poslednja izmena:
Od Noctue bi trebalo da izadje krajem godine 140mm a12x25 verzija, mada bilo je price i prosle godine, pa je pomereno na ovu...
A opet nije sigurno da ce zbog cele ove situacije izaci i ove, ako i iskoci sumnjam da ce biti ispod 35e komad, sto je ipak previse za jedan fan kad im classic kostaju duplo manje...

BQ nista ne videh da je najavio za ovu godinu po pitanju novih kulera... Scythe treba i za EU da izbaci na leto ove nove modele koji su izbacili skoro u Japanu...
 
Nazad
Vrh Dno