Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Manite se sponzorisanih youtube review-ova
Malo si dosadan sa tim. Svako čiji je video ili stream, bilo na YouTubeu ili Twitchu ili drugoj platformi, sponzorisan od nekoga je zakonski dužan da to naglasi, u naslovu ili disclaimeru. Ako to ne uradi, podleže gadnim penalima i može da ostane bez kanala. Dakle, ako gledaš review i nije specifično naglašeno da je review sponzorisan, onda i nije. A ako jeste, tvoje je koliko ćeš poverenja imati u revievera i njegov zaključak. Tako da možeš da o'ladiš sa tim "ako video/članak kaže nešto sa čime se ne slažem, mora da je sponzorisan"...
 
ThermalTake CL-F079-PL12SW-A
 
Videh da je ekipa iz Thermaltake-a iskopirala Nidec tj Noctua dizajn u potpunosti. I to odlične performanse za dobre novce :)
 
pitanje je kakve su lagere upotrebili i kako ce se ponasati na duze staze...
da je ~20e pa i ok, ovako cena je ista kao i kod Noctue a12x25 a garancija samo 2 godine...
 
pitanje je kakve su lagere upotrebili i kako ce se ponasati na duze staze...
da je ~20e pa i ok, ovako cena je ista kao i kod Noctue a12x25 a garancija samo 2 godine...
Ja negde čitao da će biti jeftiniji. Definitivno bih zaobišao TT...
 
Po ovome je svejedno maltene šta ćeš uzeti, BQ ili Noctua

Nije svejedno. Nisam siguran kakve su ove nove, ali meni stare pet Noctu e, traju skoro deset godina. Provetravanje je odlično tako da mi se i ne pale ventilatori na grafici. Sa druge strane AC za 27€ pet komda je odlična kupovina. Imam i jedne i druge.
 
Nije svejedno. Nisam siguran kakve su ove nove, ali meni stare pet Noctu e, traju skoro deset godina. Provetravanje je odlično tako da mi se i ne pale ventilatori na grafici. Sa druge strane AC za 27€ pet komda je odlična kupovina. Imam i jedne i druge.
Ja naručio 4 komada NF-A14 Chromax, pa ću javiti utiske kako sam zadovoljan odnosom tišina/performanse...
 

Btw i Scythe izbacio svoju "poboljsanu" verziju Gentle Typhoon-a/ nf-a12x25 -> Wondersnail 120mm u 3 izvedbe. Cena je ~1550 jena odnosno oko 12e po komadu za 2400rpm model (Amazon Japan)
Za sad je limitirana prodaja samo na Japan, trebalo bi da dodje i u EU nadam se u drugoj polovini godine...

U svakom slucaju vrlo interesantna situacija moze biti krajem godine po pitanju novih modela, jer ce dosta toga da iskoci...
 
Ko kupuje skuplje ventove od arctic value pack preporuka samo maglev. P12 PWM oce da drljaju, P14 PWM jos nisam probao, stoje mi u kutiji.
 
Ko kupuje skuplje ventove od arctic value pack preporuka samo maglev. P12 PWM oce da drljaju, P14 PWM jos nisam probao, stoje mi u kutiji.
Maglev lezaj jeste super, ali je i dalje A12x25 bolji. Koristim oba.

Inace nije dovoljno da samo iskopiraju lopatice od Neznog tajfuna, mora i motor biti dobar.
 
^
U ovom trenutku je pitanje sta se kopira i da li ih Nidec proizvodi ili im je prodao licencu za dizajn...

sto se tice 140mm Caseking je radio test pre 2 godine, SW3 lagano najgora opcija kao case fan (cak ga situaciono na 500rpm-a od PW2 dobija), mada su rezultati relativno blizu.
Takodje na njihovom forumu naleteh da su Highspeed verzije sw3 pwm losije zbog pistanja koje se cesto javlja (usled dizajna motora)

Evo ga njihov test i za 120mm, interesantno je da se i tu Arctic dosta dobro drzi.
Izgleda da imaju odlican dizajn, steta sto ne koriste bolje materijale.
 
Poslednja izmena:
Ma jok, to je divlje sve. Niko nije licencirao nista od Nideca nego kopiraju po zelji. Jedino sto se MagLev lezaj licencira od Sunona - (Corsairs ML i uskoro ASUS-ovi Strix ventovi).
 
Ovaj novi Scythe Snail ima teksturu,boje, koje malkice lici da su od tecnih polimerskih kristala, al se nigde ne spominje na stranici, kontam da bi reklamirali samo tako da koriste, tako da je to jos jedna stvar sto fali u odnosu na A12x25.

Takodje peraja/lopatice su inverzno orijentisana sa leva na desno u odnosu na A12x25 i toughfan 12
 
Poslednja izmena:
Da li ima ikakve razlike izmedju ove dve noctue za cpu ventilator?



Da li onaj crni vredi hiljadarku din vise?....koliko vidim po specifikacijama,radi na nesto manje obrtaja od redux-a,i shodno tome ima slabije performanse.....al' je lepsi i ima one gumene "stitnike" u raznim bojama,pa ce lepse izgledati u kucistu :)
 
Da li ima ikakve razlike izmedju ove dve noctue za cpu ventilator?



Da li onaj crni vredi hiljadarku din vise?....koliko vidim po specifikacijama,radi na nesto manje obrtaja od redux-a,i shodno tome ima slabije performanse.....al' je lepsi i ima one gumene "stitnike" u raznim bojama,pa ce lepse izgledati u kucistu :)
Da, potpuno drugi ventilator. Inace ja ne podnosim zvuk motora na F12-icama.
 
Pa da li je taj crni F12 bucniji od P12?
 
A sto te noctue 12ice nisu dobar izbor za CPU ventilator?.....zar noctua nije "boss" u ventilatorima?

Sta je jos preporuka za neki dobar 12 ventilator za cpu?....kada vec ne postoji (?!) neki dobar RGB,onda bar da je crn
 
Ćao ljudi, trebao bih da pazarim 14ice za kućište, trenutni izbor je jako loš u srbiji, pa sam ga sveo na ova dva:

https://www.arctic.de/en/BioniX-P140/ACFAN00159A - nema običnog P14 PWM PST kod nas
https://noctua.at/en/nf-p14s-redux-1500-pwm - mogu da uzmem i na 1.200

Molim za mišljenje šta pazariti...

Hvala!

Sta si na kraju uzeo posto i meni treba 1 komad.


Pitanje za sve :
Zna li neko koja je razlika kod Arctica izmedju P140 i F140 modela i koje je bolje za kuciste ?

Stize mi uskoro Phanteks P600s kuciste i ono ima 2 venta napred i 1 pozadi i razmisljam da ubacim jos jedan od 140.
Takodje to kuciste ima bocnu stranicu koja se otvara na klik i ideja je da bude otvorena dok se nesto igra, a zatvorena za sve drugo..
Kako ce to uticati na airflow i ima li smisla uopste ubacivati cetvrti ventilator.
Unutra je rtx 3080.
 
Od Artica i 14ica rekao bih da je bolji P140 nego F140....
 
A sto te noctue 12ice nisu dobar izbor za CPU ventilator?.....zar noctua nije "boss" u ventilatorima?

Sta je jos preporuka za neki dobar 12 ventilator za cpu?....kada vec ne postoji (?!) neki dobar RGB,onda bar da je crn
Noctua ima jako kvalitetne ventilatore, ali pre A12x25 nisu imali dominantan ventilator u smislu performanse/buka. NF-F12 je imao super performanse, ali je zvuk bio kancer.

Imas dobar RGB ventilator, EK-Vardar RGB. Nije noctua po kvalitetu, ali odlicne performanse. Corsair ML-Pro RGB su isto dobri RGB ventilatori, oba bih uzeo pre nego NF-F12 i bez RGB-a kao stavke.

Ipak, A12x25 je klasa za sebe.
 
^
Iz iskustva prijatelja kome je proslo dosta fanova kroz kuciste... Noctue koristi kao case fanove, Arctic za radijatore i BQ je koristio za CPU kuler NH-D15 (bq 12ice) zatim presao na nf-a12x25 pa na vodeno Arctic...

Koliko sam preturao po netu deluje da je Noctua je uvek dobar allround izbor (pritom prilicno tiha) ali naplacuje "premium" za svaki pedalj performansi -koje jesu ono sto tvrde na kutiji...
Dosta dugo su im modeli na trzistu uz mozda samo jednu reviziju - tako da ih je konkurencija sustigla/pretekla u nekim situacijama ali ne i izradi i zvucnom profilu.
Za ono sto nude (barem braon verzije) pakovanje+garancija+customer support - cena je na mestu. Iako je i dalje previse dati 100e samo za cese kulere, barem je to "one and done" investicija
Recimo Arctic P14 pakovao juce za u oglase i bas socijalno deluju u rukama (izrada i pakovanje) u odnosu na Noctue...

NB Eloop B14-PS, takodje vrlo hvaljen model koji sam takodje cesto video da se preporucuje. Pakovanje i izrada (kao i performanse) su navodno identicne kao kod Noctue, pritom dolaze sa 5 godina garancije.
Isto nisu jeftini i kao Noctua naplacuju "premium", uz to su bucniji od Noctue ako se koriste kao pull opcija previse blizu mesha...
Od tih "premium" opcija rekao bih da je BQ popriilcno precenjen (generalno kao brend), mada njima je uvek fokus na tisinu...
Scythe i Arctic nude najbolji bang for buck - ali su potrosna roba posle 2-3 godine...Doduse po ceni 1-2 Noctue, moze ceo set fanova da se zameni na svake 2-3 godine...

Ni Noctua nije toliko skupa ako moze da se nabavi preko partnera, ovi stariji modeli su mozda i EOL -> recimo NF-a14 pwm me je izasao 18.5e u AT (4x nf-a14 vanile +1 chromax kao izduvni za 98e ukupno), po meni bolja opcija i bolje pakovanje je nego chromax verzija ili pak od vecine konkurencije...
Mada je opet bezobrazno traziti 25e za chromax verziju samo zbog boje a da uz pakovanje daju samo gumene dampere i jedan produzni kabal...

Corsair ML i ML pro isti fan samo uz dodatak gumenih adaptera, nisu losi ali su dosta bucni ako se voze na visim obrtajima...
 
^
Iz iskustva prijatelja kome je proslo dosta fanova kroz kuciste... Noctue koristi kao case fanove, Arctic za radijatore i BQ je koristio za CPU kuler NH-D15 (bq 12ice) zatim presao na nf-a12x25 pa na vodeno Arctic...

Koliko sam preturao po netu deluje da je Noctua je uvek dobar allround izbor (pritom prilicno tiha) ali naplacuje "premium" za svaki pedalj performansi -koje jesu ono sto tvrde na kutiji...
Dosta dugo su im modeli na trzistu uz mozda samo jednu reviziju - tako da ih je konkurencija sustigla/pretekla u nekim situacijama ali ne i izradi i zvucnom profilu.
Za ono sto nude (barem braon verzije) pakovanje+garancija+customer support - cena je na mestu. Iako je i dalje previse dati 100e samo za cese kulere, barem je to "one and done" investicija
Recimo Arctic P14 pakovao juce za u oglase i bas socijalno deluju u rukama (izrada i pakovanje) u odnosu na Noctue...

NB Eloop B14-PS, takodje vrlo hvaljen model koji sam takodje cesto video da se preporucuje. Pakovanje i izrada (kao i performanse) su navodno identicne kao kod Noctue, pritom dolaze sa 5 godina garancije.
Isto nisu jeftini i kao Noctua naplacuju "premium", uz to su bucniji od Noctue ako se koriste kao pull opcija previse blizu mesha...
Od tih "premium" opcija rekao bih da je BQ popriilcno precenjen (generalno kao brend), mada njima je uvek fokus na tisinu...
Scythe i Arctic nude najbolji bang for buck - ali su potrosna roba posle 2-3 godine...Doduse po ceni 1-2 Noctue, moze ceo set fanova da se zameni na svake 2-3 godine...

Ni Noctua nije toliko skupa ako moze da se nabavi preko partnera, ovi stariji modeli su mozda i EOL -> recimo NF-a14 pwm me je izasao 18.5e u AT (4x nf-a14 vanile +1 chromax kao izduvni za 98e ukupno), po meni bolja opcija i bolje pakovanje je nego chromax verzija ili pak od vecine konkurencije...
Mada je opet bezobrazno traziti 25e za chromax verziju samo zbog boje a da uz pakovanje daju samo gumene dampere i jedan produzni kabal...

Corsair ML i ML pro isti fan samo uz dodatak gumenih adaptera, nisu losi ali su dosta bucni ako se voze na visim obrtajima...
Ne mogu da se slozim sa par stvari. Verovatno sam koristio 70% high-end 120mm ventilatora na trzistu.
Na zvucnom profilu do A12x25 nikad nisu bili blizu vrha. Barem u 120mm varijantama. Tu je dosta ventilatora superiorno, od NB-Eloop-ova, Cors ML-ova, Silent Wings 3, EK-Vardar itd.

NB Eloop B14 je dosta dosta bucan, mnogo vazduha gura jer je deblji vent, skaliran je u svim osama, pa i debljini. Ja sam iskreno batalio koriscenje njega i presao na Phanteks.
Eloop-ove je nemoguce koristiti u pull-u jer lopatice malo izlaze van okvira i kace povrsinu na koju su nakaceni. Osim ako ceo rotor ne upada u cutout na koji kacis.
 
Sta si na kraju uzeo posto i meni treba 1 komad.


Pitanje za sve :
Zna li neko koja je razlika kod Arctica izmedju P140 i F140 modela i koje je bolje za kuciste ?

Stize mi uskoro Phanteks P600s kuciste i ono ima 2 venta napred i 1 pozadi i razmisljam da ubacim jos jedan od 140.
Takodje to kuciste ima bocnu stranicu koja se otvara na klik i ideja je da bude otvorena dok se nesto igra, a zatvorena za sve drugo..
Kako ce to uticati na airflow i ima li smisla uopste ubacivati cetvrti ventilator.
Unutra je rtx 3080.
Uzeo NF-A14 Chromax 1500 PWM 4 komada. Prezadovoljan sam. Do 1.000 obrtaja su nečujni, barem u mom kućištu. Na jednom se pojavljuje neko jako cudno tiho zujanje, ali ne mogu da provalim još uvek da li je do strujanja vazduha ili do samog ventilatora. Svakako ću proveriti detaljno, ali sam generalno prezadovoljan.
 
Od ova dva





Corsair-ml120-pro-rgb mi deluje kao bolji izbor...a i tisi je sigurno,sto mi je bitno...samo nije mi jasno,da li je on ARGB ili obican RGB....(moja ploca MSI B450 Tomahawk Max nema podrsku za ARGB,vec samo RGB)

Ima ga u Hungariji za 10.290 forunti,oko 25-30 eura....

 
Cors taj je A-RGB. (D-RGB)
 
Uzeo NF-A14 Chromax 1500 PWM 4 komada. Prezadovoljan sam. Do 1.000 obrtaja su nečujni, barem u mom kućištu. Na jednom se pojavljuje neko jako cudno tiho zujanje, ali ne mogu da provalim još uvek da li je do strujanja vazduha ili do samog ventilatora. Svakako ću proveriti detaljno, ali sam generalno prezadovoljan.
Vozi ih par dana, pa pozajmi od nekoga LNA kabal za Noctue (mozda neko od kolega ima visak), ako je zvuk i dalje primetan reklamiraj Noctui.
Kod svaba na forumu u vise slucajeva se zalilo na cudno zujanje (odnosno drugaciji hum zvuk koji je vise frekvencije) kod "made in China" modela vs made in Taiwan - gde su nekim slucajevima nestali posle nekog vremena (par do nedelju dana ) i "razradjivanja lezista" a neki ne... Noctua bi skakako uvazila reklamaciju ako je primetno...
 
Cors taj je A-RGB. (D-RGB)

E jbga,vec sam mislio da kontaktiram prodavce sa KP-a i da ga porucim,ali ne vredi ako je ARGB,nece moci da svetli sa mojom plocom....:(

Mada na njihovom sajtu pise samo RGB,ali sumnjivo mi je jer znam da obican RGB bude samo u jednoj boji,dok ovaj svetli u vise boja odjednom...



Na ovom forumu


nahvalili Noctua Nf-F12,kao neko najbolje savrsenstvo u istoriji ventilatora.....sto se tice performansi i zvuka (sto je i najbitnije)....e sad sto nema RGB,bedak ali sta da se radi...verovatno cu njega kupiti
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno