Šta je novo?

Ventilatori [nije tema za preporuke za kupovinu]

Možeš na KP da naručiš Scythe Kaze Flex 140 PWM RGB verziju, recimo, solidan vent.
Imaš varijantu sa zaobljenim ramom koja koristi rupe za montiranje kao 120mm ventovi a imaš i sa klasičnim četvrtastim ramom koja koristi iste rupe kao 140mm.
Takođe, imaš verzije od 1200 i 1800 RPM.
Koliko sam video, na Iponu imaju zaobljene od 1800 RPM i četvrtaste od 1200...koštaju nekih 2000 i siću dinara.
Ima i Noiseblockera i Corsair ML ali su poprilično skuplji.

Slušaj...ako si zadovoljan tim Prismama koje imaš i lepo ti hlade stvari, miruj i ne osvrći se mnogo na ove naše rasprave. Na kraju krajeva, svodi se na to koliko ti dobro to šta imaš radi posao.
Ja imam krš od napajanja koji me lepo služi i prošao je kroz svašta...ne znači da sutra neće da crkne ali čisto da ilustrujem poentu, heh.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro.a kako bi se manifestovali npr kod mene neki natprosecni ventilatori?....tj sta bih ja sa njima dobio sto nemam vec sa ovim ventilatrima?
Za tvoje potrebe i situaciju verovatno premalo, ostani sa svojim ventilatorima, ne moze svaciji komp, stan/kuca uslovi da se porede sa tvojim, svako ima drukcije uslove, i drukcije potrebe, ... ja ne razumem kako mozes da uopste spomenus buku kao koncept, 20 ljudi 20 cudi/tolerancija na buku, tvoje licno iskustvo nikako ne moze da se primeni na ostale ljude na planeti, stavi sebe u cipele nekog drugog na trenutak.

Prvi i prvo ryzen 3600 je anemican-ocajan potrosac, nije ni cudo da ti je ok trenutno konfiguracija, ne treba mnogo za njega ukrotiti, GPU jeste veci potrosac, ali ocigledno ili imas dobre primerke/ili su ti podesene komponente da ne rade punom parom (bilo od same maticne, ili od tebe licno. Temperatura sobe isto niska, mada opet to uzimamo sve na rec, bez hwinfo64 ocitavanja i occt/igre opterecenja.

Eto,ako takvi postoje (osim FD Prismi) kupicu njih (iz principa) i bas cu da vidim kakvu ce razliku da naprave u odosu na ove prisme...:)

Zasto opet sve na licnoj osnovi, i forsiranje subjektivnog osecaja i poredjenja, za sve se licno uvredis 1500% preko mere, ignorises naucni proces kad god se spomene i ova recenica, tako si je formulisao da imas "izlaz" sebi da uvek dokazes/pokazes da si bio u pravu, Ako se postavis da su merila uvek nesto tebi subjektivno samo tebi licno, onda nikad nema diskusije/debate/ni drugog misljenja.
Aman nisu jeftini ventovi koje si uzeo, trenutno ti rade kako treba zasto bi menjao ?, prihvati da su osrednje ispod proseka realno (Kad se porede sa svim ventilatorima ikad napravljenim koji trenutno mogu da se nabave, ali da nema mnogo boljih opcija koje su "RGB"), i ako tebi zavrsavaju posao onda nema potrebe da menjas, tebi su fenomenalni niko ne moze da ti to porekne.

Elem sad generalno kao odgovor na pitanje, mozda pomogne drugim ljudima: Phanteks ima okvire ove koji prave DRGB/ARGB osvetljenje oko obicnih ventilatora.
1130422_phanteks_halos_digital_rgb_fan_frame_140mm_fekete.jpg
 
Poslednja izmena:
Ako uzimaš RGB ventilator za LC kuler, Scythe je ok ali uzmi 1800 RPM verziju, ona od 1200 pomera premalo vazduha...
Inače, debeo je 27mm umesto standardnih 25, čisto da napomenem zbog memorije...da ne udara (ne bi trebalo).
 
Bacih pogled, kod nas nema nista skoro, Scythe je cool izbor, sto @jurodivi spomenu, Corsair ML140 su ok, preko madjara.

Od onog sto nema kod nas Lian Li Uni (bolje performanse, fenomenalan izgled, i povezivanje bez kablova izmedju samih ventilatora) su bas cool, i EK ima jedan model, al opet sve je jako blizu tvojih Fractal (gore-dole) ili ima neke druge mane, i cisto sumnjam da se isplati menjati, (i generalno, a i za tvoju konfiguraciju)

Corsair ML140 ce imati poprilicno bolje performanse, za losiji izgled po meni, i vecu buku na vecim obrtajima.

Scythe ce imati solidno bolje performanse (140mm verzija), ali cenim u tvom kompu neces primetiti. dok 120mm verzija koju su linkovao nece imati nesto mnogo bolje performanse

Kao sto je vec spomenuto, nema fenomalnih ARGB/DRGB/RGB ventilatora, to je tek krenulo, i automatski se zrtvuju performanse za odredjeni stepen kad se ubacuje RGB
 
Poslednja izmena:
Jel ima ko iskustva sa Corsair ML140? Vibracije, buka?
 
Jel ima ko iskustva sa Corsair ML140? Vibracije, buka?
Ja imam sa 120mm, nema vibracija jer koriste Sunonov magnetic levitation sistem. Jedino bolje od njih su Noctue A12x25, ali ne postoje u 140mm varijanti.

Pa dobro.a kako bi se manifestovali npr kod mene neki natprosecni ventilatori?....tj sta bih ja sa njima dobio sto nemam vec sa ovim ventilatrima?

Npr da li bi bili jos tisi od skoro necujnih FD prismi?......ja ove cujem samo ako im se bas,bas priblizm tj stavim uvo pored njih,a kada sam na metar udaljen od kucista (kako obicno sedim) uopste ih ne cujem.....tj natprosecni ventilatori se ne cuju ni kada uvo naslonite na njih? 😄

Da li bi mi temperatura npr grafikce i procesora bila jos niza?.....imam ryzen 3600 i temp u idle mu je oko 33,34,35 u loadu prilikom igranja bude oko 45-50-55.......a gpu mi je 1080ti koja je u idle-u isto oko 33,34 u loadu isto oko 45-60,zavisi od igre........da li bi sa tim natprosecnim ventilatorima temperatura cpu-a i gpu-a u idle bila npr 20 stepeni?......u loadu 30? 🤣
Mogao bi da povecas broj obrtaja i da imaju bolje performanse cak i na tim obrtajima. Mada je meni veoma nerealno da ti 1080Ti ide od 45-60C, to je watercooling teritorija. Ili koristis vsync i capujes FPS na 60@1080p pa grafika nije nikad vise od ~60% opterecena ili ti je ambijentalna temperatura 15C.
U svakom slucaju meni su tvoje temperature nerealne za GPU, pa cak i za CPU. Osim ako ne igras igre od pre 20 god.

Uglavnom da imas ventilatore koji su bolji imao bi nize temperature komponenti pri istom "necujnom" radu. Svi ventilatori koji imaju LED po ramu, odmah znaj da su im performanse krs jer su lopatice rotora krace. Od RGB ventilatora gledaj samo one koji imaju LED u motor hub-u.
 
Ja imam sa 120mm, nema vibracija jer koriste Sunonov magnetic levitation sistem. Jedino bolje od njih su Noctue A12x25, ali ne postoje u 140mm varijanti.
Kako li bi se ponasao postavljen naopacke, tj na radijatoru koji je gore? Jel te mrzis da ga okrenes da vidis jel vibrira u tom polozaju?
 
Kako li bi se ponasao postavljen naopacke, tj na radijatoru koji je gore? Jel te mrzis da ga okrenes da vidis jel vibrira u tom polozaju?
Nije problem jer ga magneti drze stabilizovanog. Identican akusticni profil. Ta orijentacija je problem samo za sleeve lezaj.
 
Za tvoje potrebe i situaciju verovatno premalo, ostani sa svojim ventilatorima, ne moze svaciji komp, stan/kuca uslovi da se porede sa tvojim, svako ima drukcije uslove, i drukcije potrebe, ... ja ne razumem kako mozes da uopste spomenus buku kao koncept, 20 ljudi 20 cudi/tolerancija na buku, tvoje licno iskustvo nikako ne moze da se primeni na ostale ljude na planeti, stavi sebe u cipele nekog drugog na trenutak.

Prvi i prvo ryzen 3600 je anemican-ocajan potrosac, nije ni cudo da ti je ok trenutno konfiguracija, ne treba mnogo za njega ukrotiti, GPU jeste veci potrosac, ali ocigledno ili imas dobre primerke/ili su ti podesene komponente da ne rade punom parom (bilo od same maticne, ili od tebe licno. Temperatura sobe isto niska, mada opet to uzimamo sve na rec, bez hwinfo64 ocitavanja i occt/igre opterecenja.



Zasto opet sve na licnoj osnovi, i forsiranje subjektivnog osecaja i poredjenja, za sve se licno uvredis 1500% preko mere, ignorises naucni proces kad god se spomene i ova recenica, tako si je formulisao da imas "izlaz" sebi da uvek dokazes/pokazes da si bio u pravu, Ako se postavis da su merila uvek nesto tebi subjektivno samo tebi licno, onda nikad nema diskusije/debate/ni drugog misljenja.
Aman nisu jeftini ventovi koje si uzeo, trenutno ti rade kako treba zasto bi menjao ?, prihvati da su osrednje ispod proseka realno (Kad se porede sa svim ventilatorima ikad napravljenim koji trenutno mogu da se nabave, ali da nema mnogo boljih opcija koje su "RGB"), i ako tebi zavrsavaju posao onda nema potrebe da menjas, tebi su fenomenalni niko ne moze da ti to porekne.

Elem sad generalno kao odgovor na pitanje, mozda pomogne drugim ljudima: Phanteks ima okvire ove koji prave DRGB/ARGB osvetljenje oko obicnih ventilatora.
1130422_phanteks_halos_digital_rgb_fan_frame_140mm_fekete.jpg


Upravo ovo, sa razlogom postoji čitava grana nauke koja se zove psiho akustika. Ja se nakostrečim kada mi neko kaže da je ventilator tih (ili bučan). Ima toliko parametara u određivanju toga, od kojih su mnogi 100% subjektivni, da je davati mišljenje o ovome potpuno besmisleno, jedino što ima nekog smisla su stručno dobijene brojke, a i to ne mora za svakog isto da znači, laboratirijski izmerenih 30dB na dva različita ventilatora mogu nekome drugačije da zvuče.
Sem ovoga, nekome je normalno da mu u kući bude 19 °C, meni je npr sve ispod 25 hladno. Nekome je strašno ako promeni ventilator pa mu ode CPU temp za 5 stepeni gore, meni bi to bilo nebitno, ali ako probudim računar iz sleepa i to mogu da čujem, unezverim se.
 
@bur_EK - Hvala na info, znaci mi mnogo.
 
bq.jpg

Stigli danas. :cool:

30 eura komad. Mogu samo da kažem da je BeQuiet za Fractal Design izmislio ventilator. FD na 500RPM zvekće, BQ pored njega isto na 500RPM, mrtva tišina. Pošto nema nikakve audiabilne razlike između 0 i 500RPM, ostavio sam sva 4 na 500RPM. Airflow je odličan a CPU se hladi pasivno sa Noctua NH-D15 Chromax Black coolerom, i temperature su pale za 5C, što je logično jer sam Fractal Design krševe držao na 0 RPM zbog buke pri jako niskim obrtajima. U prostoriji je 25C. Ja sam prezadovoljan.
 

Prilozi

  • bqc.jpg
    bqc.jpg
    226 KB · Pregleda: 38
SW3 su jedni od najboljih ventilatora, nek te sluze dobro
Takodje Asus izbacuje magnetne ventilatore sa istim motorom kao Corsair uskoro - Strix XF120
 
Poslednja izmena:
SW3 su jedni od najboljih ventilatora, nek te sluze dobro
Takodje Asus izbacuje magnetne ventilatore sa istim motorom kao Corsair uskoro - Strix XF120
Mrtva trka između BeQuet i Noctua. Fractal Design koje neki ovde dižu u nebesa, nemaju šta da traže u ovoj priči. Ni cenovno, ni performansama, a o kvalitetu da ne govorim. Kućištem sam prezadovoljan, ali posle ovako lošeg iskustva sa ventilatorima, mnogo bi bilo bolje da je kućište stiglo prazno. Cena bi bila manja. Koliko sam video, neka nova Corsair kućišta stižu bez ventilatora, što je po meni pravi potez.
 
Mnogo sam ventilatora provrteo kroz ruke, ali definitivno postoji jedan koji ja mislim da nikada neće biti prevaziđen ni po performansama ni po tišini, a to je Scythe S-Flex. 4 komada još uvek rade isto kao prvog dana na računaru koji su moji roditelji nasledili za surf. Kompjuter je sastavljen davne 2007. godine, a te ventilatore sam molio kuma da donese iz Kanade. :ROFLMAO:
 
Mnogo sam ventilatora provrteo kroz ruke, ali definitivno postoji jedan koji ja mislim da nikada neće biti prevaziđen ni po performansama ni po tišini, a to je Scythe S-Flex. 4 komada još uvek rade isto kao prvog dana na računaru koji su moji roditelji nasledili za surf. Kompjuter je sastavljen davne 2007. godine, a te ventilatore sam molio kuma da donese iz Kanade. :ROFLMAO:
Imao sam doticne, jos u davno vreme Q6600 CPU-a i Thermalright coolera. Bas su bili odlicni i dugotrajni. Mada danas su itekako prevazidjeni od top-end ventilatora.
 
Moze info koje sajtove da gledam za detaljnije testove ventialtora?
 
Moze info koje sajtove da gledam za detaljnije testove ventialtora?
ThermalBench i od skora Techpowerup. (Lik koji je testirao za TB je presao u TPU). On bas covek ima znanja, studira na MIT-u i ima ludilo opremu za testiranje. Njemu verujem vise nego bilo kome. Sve ostalo mi je znacajno losije.
 
Mnogo sam ventilatora provrteo kroz ruke, ali definitivno postoji jedan koji ja mislim da nikada neće biti prevaziđen ni po performansama ni po tišini, a to je Scythe S-Flex. 4 komada još uvek rade isto kao prvog dana na računaru koji su moji roditelji nasledili za surf. Kompjuter je sastavljen davne 2007. godine, a te ventilatore sam molio kuma da donese iz Kanade. :ROFLMAO:

Da da. Sve od Scythe-a je vrhunski. Kao što rekoh gore, kod mene još uvek radi Scythe Kaze Jyu Slim. Na žalost, kad su bili najaktuelniji, i kada su dominirali sa fantasticnim ventilatorima i coolerima, i kada su mi bili najpotrebniji, kod nas nigde nisu mogli da se nađu. :cry:

Nego vidim da su jedno vreme bili odsutni sa novim proizvodima, i sada su se navodno vratili, ali izgleda da kvalitet, dizajn, i legendarna inovativnost Scythe-a više ne postoji. Ili ovi sponzorisani youtuberi lažu.
 
Scythe-ov najbolji proizvod je bio Gentle Typhoon ventilator. Koji, zapravo nije bio njihov vec Nidec Servo ;)
 
Mogao bi da povecas broj obrtaja i da imaju bolje performanse cak i na tim obrtajima. Mada je meni veoma nerealno da ti 1080Ti ide od 45-60C, to je watercooling teritorija. Ili koristis vsync i capujes FPS na 60@1080p pa grafika nije nikad vise od ~60% opterecena ili ti je ambijentalna temperatura 15C.
U svakom slucaju meni su tvoje temperature nerealne za GPU, pa cak i za CPU. Osim ako ne igras igre od pre 20 god.

Uglavnom da imas ventilatore koji su bolji imao bi nize temperature komponenti pri istom "necujnom" radu. Svi ventilatori koji imaju LED po ramu, odmah znaj da su im performanse krs jer su lopatice rotora krace. Od RGB ventilatora gledaj samo one koji imaju LED u motor hub-u.

2-jpg.297806


Evo me npr dok sam igrao NFS Heat (kacio sam ovu fotku u temi o procesorima)

CPU je tu bio na oko 54 stepena,najcesce ne prelazi 50 stepeni...hladi se sa obicnim LC 120 RGB kulerom (i njegovim fabrickim ventilatorom,koji nameravam da zamenm nekim tisim).....na CPU-u sam klokovao sva jezga na 4.2 Ghz i stoji na naponu od 1.280V

GPU je tu imala oko 47 stepeni,i bila je na oko 95% GPU load....koristim fast vsync,i u ovoj igri sam ogranicio FPS na 74 (posto imam 31,5" 1440p 75mhz monitor)...odvrnem taj FPS i neograniceno (da vidim dokle ide) i vrlo su slicne temperature,mozda samo koji stepen vise........mislio sam da ce da "ispadne" iz vsync-a ako predje 75fps posto imam freesync monitor,medjutim koliko god da mu je FPS,igre tecno "klize".....ne znam kako,ali hvala Bogu :)

Sobna temperatura mi je oko 22-23 stepena...

Nista,onda da nadjem neke bolje ventilatore,pa da mi GPU i CPU u loadu ne prelaze 40 stepeni :)
 
2-jpg.297806


Evo me npr dok sam igrao NFS Heat (kacio sam ovu fotku u temi o procesorima)

CPU je tu bio na oko 54 stepena,najcesce ne prelazi 50 stepeni...hladi se sa obicnim LC 120 RGB kulerom (i njegovim fabrickim ventilatorom,koji nameravam da zamenm nekim tisim).....na CPU-u sam klokovao sva jezga na 4.2 Ghz i stoji na naponu od 1.280V

GPU je tu imala oko 47 stepeni,i bila je na oko 95% GPU load....koristim fast vsync,i u ovoj igri sam ogranicio FPS na 74 (posto imam 31,5" 1440p 75mhz monitor)...odvrnem taj FPS i neograniceno (da vidim dokle ide) i vrlo su slicne temperature,mozda samo koji stepen vise........mislio sam da ce da "ispadne" iz vsync-a ako predje 75fps posto imam freesync monitor,medjutim koliko god da mu je FPS,igre tecno "klize".....ne znam kako,ali hvala Bogu :)

Sobna temperatura mi je oko 22-23 stepena...

Nista,onda da nadjem neke bolje ventilatore,pa da mi GPU i CPU u loadu ne prelaze 40 stepeni :)
GPU radi na 0.75V i trosi 120W. Debelo je undervoltovan, eto tako postize te temperature. Taj GPU moze da vuce preko 250W lagano. Znaci radi na manje od pola snage.
 
Gde sad možeš da vidiš nečiju konfiguraciju, otkad je promenjen forum?
 
Da je samo taj jedan...novi forum je shit po pitanju funkcionalnosti...
 
GPU radi na 0.75V i trosi 120W. Debelo je undervoltovan, eto tako postize te temperature. Taj GPU moze da vuce preko 250W lagano. Znaci radi na manje od pola snage.

Pa mislio sam da se (skoro) podrazumeva da je manje ili vise undervoltovan GPU,sto ne bi bio kada skoro iste (mozda cak i bolje ) performanse postize kao stock,samo sa manjim temperaturama i naponima...

Kao sto sam mislio da se podrazumeva overcklock CPU gde se ipak dobijaju nesto bolje performanse...

Btw,onda je pitanje vezano za ovu temu,kako ventilatori uticu na undervoltovan GPU i overklokovan CPU? :)
 
Poslednja izmena:
Stock bi boostovao oko 1950MHz, tebi radi na 1600. Daleko od toga da radi isto. Ali nije validno kad kazes e meni GPU ladovina, a ono radi na 0.75V. To je debeli undervolt.
Kad bi sve undervoltovao za po 30% ko GPU mogao bi da stavis koje hoces ventove i radili bi posao.
 
Nazad
Vrh Dno