Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ja sam jedno vreme branio Touchbar (zna @sysninja) i bio uveren da je to odlična stvar.... dok jedno 20x nisam polomio prst o nepostojeći ESC taster i shvatio da je to samo dobra fora, ali da nema neku upotrebnu vrednost, bar ne u mom slučaju korišćenja.

Mislim da bi Touchbar može da bude bolji ali Apple ništa nije uradio po pitanju njegovog daljeg razvoja otkako je inicijalno pušten u promet. Većina ipak želi fizičke funkcionalne tastere, a prostora za obe stvari prosto nema.
Ok, za fizicki ESC taster se slazem, ali generalno TB ima mnogo vecu upotrebnu vrednost nego sto je to Apple predstavio, skroz netipicno za njih. Ima mozda par tutorijala koji su zagrebali ispod povrsine samih mogucnosti i kastomizacije, u kojima se zapravo vidi koliko moze da olaksa koriscenje za neke stvari. Mislim da je mozda 10% korisnika zapravo naucilo da koristi TB, otud i ta silna averzija. Ima i do nacina koriscenja, sto kazes, meni je bas dobra stvar za foto i video editing pre svega, pregled otvorenih tabova, do FaceTime komandi, kontrole zvuka, osvetljenja...
A i lepo mi izgleda estetski na kraju krajeva, sto mi je dosta bitno pored prakticnosti. 😄 U svakom slucaju, rado bih doplatio za tu opciju, kao i do sada.
 
zar ti nije lakse da gledas sve to na ekranu umesto u tu malu traku?
ima alata za kastomizaciju, BTT recimo ali meni nije nikako prakticno niti pregledno da piljim u ovu malu traku. a i ne svidja mi se estetski, vise mi je pozerski nego profesionalno i funkcionalno.
 
M1 laptop, 8/256.

=== START OF SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED
SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning: 0x00
Temperature: 46 Celsius
Available Spare: 100%
Available Spare Threshold: 99%
Percentage Used: 1%
Data Units Read: 32,176,086 [16.4 TB]
Data Units Written: 38,200,850 [19.5 TB]

Host Read Commands: 170,556,400
Host Write Commands: 113,989,650
Controller Busy Time: 0
Power Cycles: 170
Power On Hours: 119
Unsafe Shutdowns: 3
Media and Data Integrity Errors: 0
Error Information Log Entries: 0

ovo mi je nesto sumnjivo.... mozda sam kopirao oko 2tb podataka, ne znam zasto ovolika aktivnost. Doduse, outlook mi je oborio masinu par puta, ko zna sta je radio u pozadini...
 
na dva mesta potvrđeno rade M1 Airovi koji imadu stotine TB upisa za jedva dva meseca rada; brojke nisu kongruentne nisačim što se dešava na samoj mašini (pretežno native vs pretežno rozeta, parallels desktop vs jok, itd.) a definitivno nije u pitanju kopiranje gigabajtova tamo-vamo po ceo dan.
preliminarno se smatra da je u pitanju Big Sur/M1 issue i da je vezan za non-stop swapovanje koje nije primereno use case-u, budući da BS na Intelu sa sličnim use case nije ni na 5% ovih upisa uprkos godinu+ svakodnevnog rada. navodno M1 sa zbudženim Ubuntu also ima normalne brojke.
 
Da li ste videli screenshot koji sam okačio?
Kako to da je u mom slučaju potpuno drugačije, a isto je u pitanju M1 i BigSur?
 
ne da mi da editujem poruku, u pitanju su desetine, ne stotine TB, pogrešno sam brojao blokove. i dalje, strahotne brojke.
@RingeRaja namerno sam napisao da tražim iskustva sa mašinama koje rade dulje od mesec dana. ako je tačna teza da je swap krivac, trebalo bi da ti raste broj upisa nesrazmerno.
 
ovo mi je nesto sumnjivo.... mozda sam kopirao oko 2tb podataka, ne znam zasto ovolika aktivnost. Doduse, outlook mi je oborio masinu par puta, ko zna sta je radio u pozadini...
jel možeš da pogledaš u activity monitor/disk pa sort po bytes written pa vidiš ko se raspisao ponajviše?
 
I ja sam video par nekih klipova da sumnjaju u "longetivity" SSD-ova, zbog ogromnog broja upisa zbog manjka RAM-a. Da li će biti istina ili ne, vreme će najbolje reći.
 
I ja sam video par nekih klipova da sumnjaju u "longetivity" SSD-ova, zbog ogromnog broja upisa zbog manjka RAM-a. Da li će biti istina ili ne, vreme će najbolje reći.
Sreća pa postoji garancija.
 
Svakako, ako uoče problem će objaviti program zamene.
 
jel možeš da pogledaš u activity monitor/disk pa sort po bytes written pa vidiš ko se raspisao ponajviše?
Na zalost sam juce resetovao laptop, neki problem sa git-om :( Od juce do danas za aktivne aplikacije nista neobicno, svega par stotina MB...

1613553588203.png
 
Sreća pa postoji garancija.

Nisam ništa rekao u negativnom smislu, čak mislim da su M1 čipovi revolucija. Takođe, čekam snažniju verziju krajem godine da sebi pazarim nešto. Ali ako uzmem za primer jedan Houdini, koji za simulacije može napuniti 64Gb rama bez ikakvih problema, a takođei i AE ako ima ozbiljan broj Layera, ovde se stvarno malo postavlja pitanje... Ali isto tako mislim da ozbiljnije mašine neće imati "samo" 16Gb rama. A inače, što se garancije tiče, mrtav SSD je mrtav SSD, nemaš garanciju na fajlove koji nisu bekapovani :LOL:
 
Uvek može da se kupi namenski hub i da se odatle diže macOS, ako primarni M.2 crkne. Za “ ne daj Bože” je ok, da radi “zauvek” je bezveze.
Npr. nešto ovako:
 
Oko upisa na SSD, niste jedini sa povećanim:




Uvek može da se kupi namenski hub i da se odatle diže macOS, ako primarni M.2 crkne. Za “ ne daj Bože” je ok, da radi “zauvek” je bezveze.
Npr. nešto ovako:

 
Pa ovi su mala deca za ono sta je moj SSD progurao :D

Elem, kupis laptop 1500eur a neces da platis neki cloud za bekap :) u najgorem slucaju uzmes iCloud, a OneDrive je dzabe sa ovim familiy nalozima... ne znam kako google stoji cenovno, ne koristim ga, ali nema izgovora da bilo ko u danasnje vreme kaze izgubio sam fajl...
 
Nisam ništa rekao u negativnom smislu, čak mislim da su M1 čipovi revolucija. Takođe, čekam snažniju verziju krajem godine da sebi pazarim nešto. Ali ako uzmem za primer jedan Houdini, koji za simulacije može napuniti 64Gb rama bez ikakvih problema, a takođei i AE ako ima ozbiljan broj Layera, ovde se stvarno malo postavlja pitanje... Ali isto tako mislim da ozbiljnije mašine neće imati "samo" 16Gb rama. A inače, što se garancije tiče, mrtav SSD je mrtav SSD, nemaš garanciju na fajlove koji nisu bekapovani :LOL:
Ma nisam ja ništa loše mislio, već prosto - jeste zeznuto ali bar ima garancija, a i znajući Apple ako se ispostavi da je u pitanju ozbiljniji problem sigurno će biti program zamene.

A što se bekapa tiče - nadam se da ga imaš :)
 
Ako problem nastane, zar nije najlakše da promene swappiness podešavanja, ili još bolje, dozvole korisniku da to menja po potrebi ;)

A što se bekapa tiče, da pomenem i u ovoj temi. Minimum 3-2-1 scenario, bez obzira na hardver i softver. Možda da stavim to u potpis, ali ljudi se uglavnom jave kad ostanu bez svega

edit:
Kad je izašao M1 i videlo se da je ograničenje za RAM 16GB, prošlo mi je kroz glavu kako bi to bilo dovoljno i za WS poslove, ako bi (Pro) računari imali standardne DDRx module (bilo u slotovima bilo lemljeni) koji bi služili kao swap. Komunikacija M1 CPU/GPU sa memorijom je značajno brža nego kod ostalih računara. A za slučaj da se DDRx koji je dalje od njega koristi kao swap, to bi opet bilo 10x brže nego što je sada slučaj sa SSD diskovima (pa i NVMe). Uz značajno manju latenciju. Onda bi imali jedan čip koji bi išao bukvalno u sve računare, samo bi Pro modeli imali drugačiju ploču i dodatnu magistralu za DDRx. Ali ne znam koliko je sve to realno, a koliko je glupo razmišljanje :D
 
Poslednja izmena:
Ja sam uradio screenshot upisa danas oko 17h, ostavio sam mini uključen i ne diram ga 24h, da vidim koliki će da bude porast upisa kad ne radim na njemu.
Post automatically merged:

Kao što sam i obećao....
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-02-18 at 16.55.36.png
    Screenshot 2021-02-18 at 16.55.36.png
    245.4 KB · Pregleda: 65
  • Screenshot 2021-02-17 at 17.09.52.png
    Screenshot 2021-02-17 at 17.09.52.png
    168.6 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
ne kapiram šta treba da demonstrira "uključen i ne diram" akcija. razumeš kako radi swap, umesto da drži stvari u memoriji, on ih piše po disku i sklanja iz memorije. ako ne držiš ništa u memoriji, neće ništa ni da piše po disku.
poenta je u tome da normalna upotreba računara rezultuje nenormalnim brojem upisa na disk jer swapuje u situacijama koje nisu OOM ni u najavi. 16TB za dva meseca je stravična brojka, to je upis sadržaja celog 240 GB SSDa svakog dana.
 
Vidi, znam kako funkcioniše swap, moja greška što nisam napisao kako sam ga ostavio.
Dakle, sistem je ostavljen sa popaljenih 10 tabova u Safariju i podignute 3 aplikacije koje nisam ugasio.
 
Mislim da se od komarca pravi magarac, sad sam uzeo na mom 2 godine starom Intel MBP koji i dalje radi kako treba:

Data Units Read: 183,798,968 [94.1 TB]
Data Units Written: 158,058,701 [80.9 TB]
Host Read Commands: 3,272,831,475
Host Write Commands: 1,964,856,534
 
Ako problem nastane, zar nije najlakše da promene swappiness podešavanja, ili još bolje, dozvole korisniku da to menja po potrebi ;)

A što se bekapa tiče, da pomenem i u ovoj temi. Minimum 3-2-1 scenario, bez obzira na hardver i softver. Možda da stavim to u potpis, ali ljudi se uglavnom jave kad ostanu bez svega
Ja nemam problem sa tim, meni je sve na Gitu :)
 
Ja uzeh Applecare, $89 za ukupno 3 godine garancije.
 
To je godisnje Ili ukupno? Izađe duplo jeftinije nego za iphone ako je ukupno sto nije do sad nikad bilo.
 
U pitanju je Applecare za mac mini.
Regularna cena je nešto viša, mislim da je $119, ovo je uzeto preko online reseller-a iz USA.
 

Aktivacija je telefonom i ne može iz Srbije.
Post automatically merged:

Ovo naprosto nije tačno, upravo sam probe radi skinuo Big Sur i instalirao ga na USB 3.1 SSD.
Podigao se sistem najnormalnije (doduše, mnogo sporije, ali to je bilo i očekivano). mogu da se instaliraju aplikacije, sve radi.
Takođe, prebacivanje iz boot-a u boot radi kako treba, kroz System Preferences.
 
Poslednja izmena:
interesantan sajt na koji sam nabasao danas: https://isapplesiliconready.com

mozete potraziti aplikacije i videti status, da li je spremna za M1 ili ide preko Rozete... ima jos neskih stvarcica, simpaticno ali veroatno gubi vrednost svakim danom kako se sve vise aplikacija portuje na ARM...
 
Nazad
Vrh Dno