Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ima li neko iskustva sa Transcend 110s/220s? Prvi bi trebao biti m.2 DRAMless, drugi ima DRAM i drasticno veci TBW. Garancija 5 god.
Ploca mi ima samo PCIe 2.0 x4 tako da ne verujem da cu videti brzine vece od 800MBs sekvencijalno, ali bih pre uzeo zbog kapaciteta, NVMe interfejsa i prestankom potrebe za kablovima...
 
Kao disk da, kao mesto gde bi kupio disk ne (jer postoji šansa da vrdaju za reklamaciju).
 
Uzeo sam pre neki dan 120GB varijantu za brata, SSD kao i svaki drugi, najjeftinija dostupna stvar za nezahtevnog korisnika
 
Mislim da nije korektna sprdnja,ako mozes pomognes,ako ne ne moras ni odmagati. Znas i sam da sam nabavio evo970 po povoljnijoj ceni,i sad sam dobio ponudu da ga prodam i za nekih dodatnih 30 eura bih mogao kupiti 980Pro iste velicine.I samo iz tog razloga pitam da li ima razlike u radu i da li ima racuna da se petljam oko te transakcije. I nece biti "sledece nedelje" :D
Za 30e je to odlican dil. Pa makar uzeo da prodas 980 Pro i da kupis opet 970 Evo napravices profit.
 
Za 30e je to odlican dil. Pa makar uzeo da prodas 980 Pro i da kupis opet 970 Evo napravices profit.
Ma kupovina je preko,porucivanje,cimanje,cekanje.... samo me zanimalo da li se primeti razlika u performansama,ali izgleda da i nije toliko velika razlika u praksi kolika je u teoretskim uslovima
 
Ono sto je korisnik mdm pogresno shvatio jeste da gornji PCI-E slot uvek ima x16 propusnu moc, bez obzira na to sta je ubodeno u ostale slotove
Netačno, lepo sam sve napisao tada u postu; da čim zauzme 2 slot prvi slot za GPU (x16) će preči u x4 (kao i drugi što će biti x4), a ostača dva su mu x1 svakako; i da ima šanse da neće imati boot sa njega...
Tim svakako nisam ništa "pogresno predstavio, a i malo pogresno protumacio" ;)
 
Netačno, lepo sam sve napisao tada u postu; da čim zauzme 2 slot prvi slot za GPU (x16) će preči u x4 (kao i drugi što će biti x4), a ostača dva su mu x1 svakako; i da ima šanse da neće imati boot sa njega...
Tim svakako nisam ništa "pogresno predstavio, a i malo pogresno protumacio" ;)
Ali to se nece dogoditi. Iskren da budem, do sad nisam cuo za maticnu plocu koja ovako nesto radi sa svojim prvim slotom. Evo screenshota iz manual-a koji ilustruje razlicite kombinacije za PCI-E slotove.



Vidis da samo kaze da ce se propusna moc donjeg PCI-E x16 slota smanjiti sa x4 na x2 ukoliko je donji PCI-E x1 slot popunjen. Takodje, iz drugog manuala, evo ga chipset dijagram.



Na osnovu dijagrama se tacno vidi da procesor direktno posvecuje 16 svojih integrisanih PCI-E linija direktno grafickoj kartici, i da na to ne utice veza sa ostalim uredjajima koja se ostvaruje preko DMI 3.0 konekcije. Ostali PCI-E linije dolaze iz chipseta i zato varira propusna moc donjeg PCI-E x16 slota u zavisnosti od toga koliko je chipset preopterecen PCI-E vezama.
 
Ali to se nece dogoditi. Iskren da budem, do sad nisam cuo za maticnu plocu koja ovako nesto radi sa svojim prvim slotom. Evo screenshota iz manual-a koji ilustruje razlicite kombinacije za PCI-E slotove.
Vidis da samo kaze da ce se propusna moc donjeg PCI-E x16 slota smanjiti sa x4 na x2 ukoliko je donji PCI-E x1 slot popunjen. Takodje, iz drugog manuala, evo ga chipset dijagram.
Na osnovu dijagrama se tacno vidi da procesor direktno posvecuje 16 svojih integrisanih PCI-E linija direktno grafickoj kartici, i da na to ne utice veza sa ostalim uredjajima koja se ostvaruje preko DMI 3.0 konekcije. Ostali PCI-E linije dolaze iz chipseta i zato varira propusna moc donjeg PCI-E x16 slota u zavisnosti od toga koliko je chipset preopterecen PCI-E vezama.
Ništa ja nisam izmislio (a i viđao sam takve sakate jeftine ploče), pogledaj ovde (otvori Detail tab) i videćeš da nije baš sasvim jasan proizvođač (i malko je drugačije no u tvojoj slici) jer pominje samo E4. Moje tumačenje je da i prvi E1 može da ide u x4, zato što nigde ne piše ni da ide u x8 što bi bilo normalno...
Ali važnije je da i dalje ostaje moguć problem boot-a !
 
Ništa ja nisam izmislio (a i viđao sam takve sakate jeftine ploče), pogledaj ovde i videćeš da nije baš sasvim jasan proizvođač (i malko je drugačije no u tvojoj slici) jer pominje samo E4. Moje tumačenje je da i prvi E1 može da ide u x4, zato što nigde ne piše ni da ide u x8 što bi bilo normalno...
Ali važnije je da i dalje ostaje moguć problem boot-a !
Ne radi mi tvoj link. Inace da ne bude zabune, ja sam bio pod utiskom da korisnik ima MSI B150M Mortar maticnu plocu.
 
Editovao sam ga.
Mislim da si samo pogresno protumacio. Ako pogledas prvu sliku iz manuala koju sam postavio, videces istu recenicu kao i u details tabu specifikacija, kao i jasno obelezeno kako se koji slot zove, i sta se desava kad ubacis drugu graficku, a to je da prvi slot ostaje x16, a drugi da je samo x4 kao sto je i normalno za jeftinije ploce. x16/x4 kombinacija se javlja na jeftinijim plocama jer drugi slot je povezan samo na chipset, bez dodatnog cipa za uvecanje broja PCI-E linija.

Sto se tice butovanja, ne mislim da ce ploca imati problema jer poseduje SATAe port, koji je jedno vreme bio predlagan kao alternativa M.2 slotu, ali sa samo x2 propusnom moci.
 
Vredi, nema svoj dram vec koristi sistemski RAM.

Ja sam mislio da burst ima dram kad ga toliko svi preporučuju ovde dugo unazad...

Imam oba ali onda znači da ne menjam ipak svoj stari Kingston UV400, pošto me čeka reinstalacija windowsa. Burst ću ostaviti za sekundarni PC.
 
Ima li sta da je isto ili bolje od Kingstona A2000 1TB po povoljnijoj ceni? Bezobrazno je poskupeo.
 
Transcend 220s 1TB za 15000, grabi dok još ima...
Bolje od A2000 za manje pare nema (kod nas). Jedino što bih uzeo u obzir da je jeftinije je Adata Swordfish (DRAMless, plus Adata voli da muva), Transcend 110s (DRAMless, prosečan) i Crucial P1 (jeftiniji i verovatno malo bolji od prethodna 2 ali ima QLC NAND koji ja lično ne gotivim)...
Ili za 16000 Adata SX8200 Pro/Gammix S11 Pro i da moliš Boga da je stara verzija...
 
Poslednja izmena:
Da li ima vidljive razlike u radu izmedju Samsunga 970 Evo i 980PRO? Uzeo sam 970Evo za x570 plocu,a sad nesto razmisljam da li bih osetio razliku kada bih ipak presao na 980Pro? Po specifikacijama PRO bi (zbog 4.0) trebao biti duplo brzi,ali me ipak zanima kakav je odnos u realnom vremenu
Osetićeš minimalnu razliku samo ako barataš sa velikim fajlovima - video rendering, Autocad projekti ili obrada fotografija visoke rezolucije. U uobičajenom radu razlika između "običnog" SATA III SSD-a i 980Pro je čisto sintetička.
 
Gigabyte GP-GSM2NE3100TNTD je odlican isto, ali nije neka razlika u ceni, koliko vidim
 
Transcend 220s 1TB za 15000, grabi dok još ima...
Bolje od A2000 za manje pare nema (kod nas). Jedino što bih uzeo u obzir da je jeftinije je Adata Swordfish (DRAMless, plus Adata voli da muva), Transcend 110s (DRAMless, prosečan) i Crucial P1 (jeftiniji i verovatno malo bolji od prethodna 2 ali ima QLC NAND koji ja lično ne gotivim)...
Ili za 16000 Adata SX8200 Pro/Gammix S11 Pro i da moliš Boga da je stara verzija...
Pa taj je manje vise isti A2000, a i kostaju isto..
 
Urgh...brzine lepo pišu na sajtovima, zašto li vas toliko mrzi da pogledate...
Bolji kontroler.
 
Hah, ne zameri juro :D Gledao sam nesto na brzinu za 220S pa pomislih da je tu negde ko A2000.
Elem, narucih ja na kraju nesto trece - WD Black SN750 1TB za oko 15500 da isporukom. Hvala ti svakako!
 
MTE 220s=SX8200 Pro/Gammix S11 Pro=WD Black SN750
Sve isti drajv tj. kontroler unutra, razlika generalno samo u FW (trebalo bi ali ADATA ume da vara, ko zna i za ostale...).
 
Ja sam Adatu otpisao jer su prevaranti, 2 puta (koliko mi znamo) su promenili stvari ispod haube za SX8200 Pro -
 
Pisao sam u temi ranije vezano za ADATA Gammix S11 Pro, dobio sam "downgrade-ovan" kontroler SM2262G. Neka ostane dokumentovano u temi, ovaj put sa slikom, mozda nekom koristi u buducnosti.
Zanima me ako neko moze da proveri sa slike koja je kombinacija ostalih komponenti u pitanju, NAND/DRAM?
IMG_20210218_154713.jpg
 
MTE 220s=SX8200 Pro/Gammix S11 Pro=WD Black SN750
Sve isti drajv tj. kontroler unutra, razlika generalno samo u FW (trebalo bi ali ADATA ume da vara, ko zna i za ostale...).
WD SN750 nije isti, bolji je, u klasi sa 970 Evo Plus...
Gde si ga našao tako jeftino?
 
Dok ne sklopim novu masinu, ubacio sam kod sebe, kao dodatni hard, cisto da probam kako radi:)
The WD Blue SN550 NVMe, win 8.1 je u pitanju

I35BCbH.png
 
Moze li pomoc, zanima me za sta bi ste se vi oludili u ovom izboru :


WESTERN DIGITAL WD Green SSD 2TB 2.5inch SATA3 7mm 3D NAND
180e

KINGSTON A400 SATA SSD 1920GB
185e

SAMSUNG SSD 870 QVO 2TB SATA 2.5inch
188e

CRUCIAL BX500 SATA SSD 2000GB
192e

WESTERN DIGITAL WD Blue 3D NAND 2000GB 2.5" SATA-600
209e

SAMSUNG 870 EVO 2TB SATA III 2.5inch SSD 560MB/s read 530MB/s write
210e

SANDISK Plus 2TB R/W 545/450 MB/s SDSSDA-2T00-G26
217e

CRUCIAL Mx500 2TB SATA SSD Serial ATA-600
219e



posle ovoga idu skuplji modeli koji su mi van budzeta :

KINGSTON 2048G KC600 SATA3 2.5IN SSD ONLY DRIVE INT
284e

SAMSUNG SSD 2.5" 2TB 860 EVO SATA 3
289e



Znaci uzimam neki SSD od 2TB ali 2,5"
Necu M.2 jer mi je vec zauzet slot i ovaj 2,5 ce biti samo za storage pa mi je zgodno da mogu i da ga prenesem kad zatreba

Ovo su cene po kojima mogu da nabavim pa pomozite, sta preporucujete ?
Ajde da kazemo da pored skladistenja filmova i ostalog, mozda i neka igra bude instalirana..

Trebaju mi saveti do ponedeljka, kada treba da porucim disk
hvala unapred
 
Nazad
Vrh Dno