Šta je novo?

Asus a320m-k problem sa divljanjem frekvencije procesora

poparakrava

Poštovan
Učlanjen(a)
22.06.2017
Poruke
310
Poena
70
Pozdrav nedavno mi je prijatelj narucio novi racunar sa
Ryzen 5 3400g
G.skill aegis 16 gb 3000 mhz cl16
Asus a320m-k
Ms hunter
Goodram 240gb ssd
Problem je u tome sto procesor nece da radi na 3.7 gigaherca nikako.Global c state i pss su iskljuceni u biosu ali badava.Razni power planovi nista ne pomazu.Procesor radi u idle na 3 ghz i to je to dok pri stressu boosta normalno na 4.2 ghz.Posljedica toga je da u igrama koje ne opterete cpu dovoljno gubi fps tj. dobija manje nego sto bi trebalo.Ako neko ima ideju neka predlozi.
 
Koja je verzija BIOS-a na ploči ?
 
Apdejtuj bios za matičnu i ne diraj ništa. Taj čipset nije namenjen za overklok i slične akrobacije.
Instaliraj čipset drajver sa amd sajta i aktiviraj ryzen power profil u windows kontrol panelu/power options.


Takođe, ne očekuj čuda od integrisane vega grafike.
Ona je otpr po snazi negde uz gt1030. A to je rock bottom, što bi rekli britanski mornari.
 
Poslednja izmena:
Znam da nije. Vec sam instalirao chipset drajver i izabrao ryzen profil.
 
Ta ploča je teško smeće. Do sada je izašlo 30 novih verzija BIOS-a. Samo posle verzije 5408 je izašlo još 3 nove verzije. Tako da, idi ovde skini verziju 5603, uflešuj, pa se javi sa rezultatima.

Tako je izgleda sa sve jednom a320m maticnom bez obzira na bios verziju.Pregledao sam vise foruma i situacija je takva da su ljudi uzeli b350/b450 fiksirali mnozilac i rijesili problem.Covjek je godinama koristio intel pa mu je nevjr. Da osnovni klok ne moze da drzi procesor na auto podesavanjima.
 
Apdejt.
Bios.
Zdrrraaavo!
 
Kod mene sa tom plocom dugo vremena nije uopste hteo da radi 2200G (nisi mogao AMD drajver da instaliras). Od trenutka kada su sredili revizijom BIOS-a, radi bez ikakvih problema (trenutno u drugom racunaru, sa Athlon 3000G).

E sada... iz tvog opisa nisam siguran da uopste imate problem :) Tih 3.7Ghz bi trebalo da imas u load-u kada su svi threadovi zauzeti, a 4.2 GHz je max turbo kada je u pitanju single-thread opterecenje. Mislim, isto je i kod Intela, dok sam imao i5-6400 vecinu vremena je radio na 800MHz, a podigne na 2.7/3.2GHz kada ga opteretis, zavisno od onoga sta radis. Opet, ni te frekvencije neces videti ako se procesor pregreva, pa dodatno obara klok da ostane u okvirima zacrtane potrosnje.

Koje uopste stres testove pustas? Sta ti kaze CPUZ?
 
Kod mene sa tom plocom dugo vremena nije uopste hteo da radi 2200G (nisi mogao AMD drajver da instaliras). Od trenutka kada su sredili revizijom BIOS-a, radi bez ikakvih problema (trenutno u drugom racunaru, sa Athlon 3000G).

E sada... iz tvog opisa nisam siguran da uopste imate problem :) Tih 3.7Ghz bi trebalo da imas u load-u kada su svi threadovi zauzeti, a 4.2 GHz je max turbo kada je u pitanju single-thread opterecenje. Mislim, isto je i kod Intela, dok sam imao i5-6400 vecinu vremena je radio na 800MHz, a podigne na 2.7/3.2GHz kada ga opteretis, zavisno od onoga sta radis. Opet, ni te frekvencije neces videti ako se procesor pregreva, pa dodatno obara klok da ostane u okvirima zacrtane potrosnje.

Koje uopste stres testove pustas? Sta ti kaze CPUZ?

Problem je u tome sto sam mu i ja i lepi Kokan rekli da updatuje BIOS, a on to još uvek nije uradio. Kao što sam rekao gore, izašlo je još 3 nove verzije BIOS-a posle te koju on koristi. A čovek i dalje eksperimentiše sa drajverima.
 
Naravno, ali kazem, nisam siguran da problem uopste postoji :) 3GHz idle je OK, 4.2GHz boost je OK (za single thread opterecenje), a 3.7 bi trebalo da se dobije kada pusti cinebench, prime ili nesto slicno sto ce 100% da opterete sve resurse.
 
Naravno, ali kazem, nisam siguran da problem uopste postoji :) 3GHz idle je OK, 4.2GHz boost je OK (za single thread opterecenje), a 3.7 bi trebalo da se dobije kada pusti cinebench, prime ili nesto slicno sto ce 100% da opterete sve resurse.

Morao sam još jednom da pročitam originalni post, i čini mi se da si u pravu. Problem izgleda da ne postoji. Svaka igra koristi više jezgara na različite načine, i verovatno ga to zbunjuje.
 
Morao sam još jednom da pročitam originalni post, i čini mi se da si u pravu. Problem izgleda da ne postoji. Svaka igra koristi više jezgara na različite načine, i verovatno ga to zbunjuje.

Drago mi je da si shvatio o cemu se radi.Nema nikakve veze bios sa tim plus se ja ne igram nikakvim drajverima xD.Amd nije naglasio da iskljucivanjem power saving opcija ne dobijam osnovni klok od 3.7 ghz nego samo fiksnim mnoziocem tj overklokom.Smecarska kompanija sta da se radi.
 
Drago mi je da si shvatio o cemu se radi.Nema nikakve veze bios sa tim plus se ja ne igram nikakvim drajverima xD.Amd nije naglasio da iskljucivanjem power saving opcija ne dobijam osnovni klok od 3.7 ghz nego samo fiksnim mnoziocem tj overklokom.Smecarska kompanija sta da se radi.

Nije ni intel bolji, ustvari jos gori je po pitanju boosta, gomila nekih zackoljica IF sitnim slovima ispisano, pa ti nadji stvarnu brzinu procesora.
 
Amd nije naglasio da iskljucivanjem power saving opcija ne dobijam osnovni klok od 3.7 ghz nego samo fiksnim mnoziocem tj overklokom.

Pa ocigledno ne shvatas kako funkcionisu moderni procesori. Kada pustis Cinebench multicore ili Prime, da li tada imas 3.7GHz? To je frekvencija koju AMD garantuje, pod uslovom da nema pregrevanja.

Smecarska kompanija sta da se radi.

Intelovi moderni procesori rade na veoma slican nacin. Mora da su i oni onda smecarska kompanija.
 
Imam tu plocu sa R3 1200AF,radio bez problema sa starim biosom,mada sam ubacio i zadnji,takodje nema problema.
 
Pa ocigledno ne shvatas kako funkcionisu moderni procesori. Kada pustis Cinebench multicore ili Prime, da li tada imas 3.7GHz? To je frekvencija koju AMD garantuje, pod uslovom da nema pregrevanja.



Intelovi moderni procesori rade na veoma slican nacin. Mora da su i oni onda smecarska kompanija.

Itekako da su
 
I sta je bilo na kraju, da li je problem postojao ili ne :) Na koliko radi procesor kada je optereceno 100% resursa?
 
Pozdrav nedavno mi je prijatelj narucio novi racunar sa
Ryzen 5 3400g
G.skill aegis 16 gb 3000 mhz cl16
Asus a320m-k
Ms hunter
Goodram 240gb ssd
Problem je u tome sto procesor nece da radi na 3.7 gigaherca nikako.Global c state i pss su iskljuceni u biosu ali badava.Razni power planovi nista ne pomazu.Procesor radi u idle na 3 ghz i to je to dok pri stressu boosta normalno na 4.2 ghz.Posljedica toga je da u igrama koje ne opterete cpu dovoljno gubi fps tj. dobija manje nego sto bi trebalo.Ako neko ima ideju neka predlozi.

Kako si to merio da neće da radi 3.7, inače zašto bi radio 3.7, kad može 4.2, što si napisao da radi bez problema. U idlu treba da radi sporije od 3, samim tim manje se greje i kuler pravi menje buke. Ovako jedini problem koji vidim je što si čačkao po biosu(c-state...) Učitaj "default" vrednosti u biosu, i uradi "clear Cmos" ako si uradio ažuriranje biosa.

Ako pada fps i igrama koje ne optrerete cpu, kako si napisao, problem sigurno nije procesor, već grafička ili memorija. Koja grafička? Kako si merio?
 
Ne radi?
 
Nazad
Vrh Dno