Šta je novo?

Bazne stanice operatera, signali i pokrivenost 4G signalom, mape i aplikacije

Ovo jeste 5G antena verovatno za testiranje,u Aranđelovcu su i 4G pustili među prvim gradovima,tajming užas plus neke teze da je 5G pokretač virusa.
 
glupo je sto ne postoji aplikacija kojom mozes da biras baznu stanicu. ipak telefon sam bira signal na koji ce da se zakaci,verovatno po sistemu onaj sa najnizim brojem dBm. sto nikako ne znaci da je to najbolja opcija i najbrzi signal.
 
Da li kod Telenorovih 4G baznih stanica postoji neka logika kod eNB- ova, da mogu na osnovu Ratel-ove baze i na na osnovu eNB-a da se postavi tačna lokacija?
Recimo kod Vip-ovih 4G baznih stanica postoji logika između eNB – ova baznih stanica na određenoj lokaciji i podataka link frekvencija(FX/CP), na istoj lokaciji, u Ratel-ovoj bazi i na osnovu toga se lako može pomeriti tower na tačnoj lokaciji, sa prethodno približno određene lokacije na cellmapper-u.
Malo sam konfuzno napisao, ali evo primer:
eNB.png

Recimo, bazna stanica ima eNB 14151. U Ratel-ovoj bazi pored naziva lokacije ima i brojka koja je povezana sa eNB – om ( u ovom slučaju to je NI4151 (slika ispod), i ova brojka su poslednje 4 cifre eNB-a) i na taj nači može se sa velikom sigurnošću tvrditi da je lokacija ove bazne stanice recimo „Dom Privrede“. i tower postaviti na toj lokaciji
Ratel.png

Recimo kako bi se kod Telenorovih BS, tower-i koje je Cellmapper približno locirao, premestili na tačnoj lokaciji?
 
A koji ce nam 5G jos nisu naucna testiranja ni gotova o eventualnoj stetnosti 5G frekfencije na ljude pri tolikoj izlozenosti tih visokih GhZ-a, i za ove "niske" radio talase od 2.4 i 5 kazu da su stetni a kamoli ovi veci x izlozenost istima.
Ja razumem da svi volimo i brzinu i konformitet koji bi pruzila 5G mreza u koriscenju uredjaja raznoraznih, ALI po koju cenu? Zdravlja, sto se mene tice, NE.
 
Da li voliš sunčanje? Da li znaš za štetan uticaj ultra ljubičastih zraka (3.000.000 GHz - 3PHz)? Da li koristiš bilo kakvo grejno telo (radijator, kvarcnu peć) (300-30.000 GHz), da li znaš da po samoj prirodi elektro-magnetnih talasa svi ti talasi imaju mnogo veću energiju, a ultra ljubičasti su i jonizujući?

Da li znaš da se i danas - naročito za linkovanje baznih stanica između sebe (još iz doba GSM mreža) koriste frekvencije od 7 do 22GHz, koje imaju izračenu snagu veću od same 5G bazne stranice? Da li znaš da postoji već par godina postoji wifi na 24 i 60GHz?

Takođe, da li znaš da postoji 5G na 600MHz, na 3.5GHz?




5G svakako ima problema i po meni nije idealno rešenje uopšte. Frekvencije preko 10GHz uopšte ne prolaze ni kroz drvo, prolaze jedino kroz prozirno staklo (nikako zatamnjeno). Odnosno praktično je nemoguće napraviti dobru pokrivenost korišćenjem samo tog dela spektra. Ovaj deo spektra se koristi za linkovanje tačaka koje se uvek međusobno vide bez prepreka - pa se zato i koriste za povezivanje samih baznih stanica. 5G na 600MHz do 3.5GHz i nema neku mnogo veću propusnu moć od 4G, ipak mnogo bolje radi u situacijama kad postoji mnogo korisnika na malom prostoru zbog ODFMA i MU-MIMO, i pored toga ima mnogo manji odziv (1-2ms vs 12-40ms).
 
Poslednja izmena:
Nisam "fan" suncanja i ne volim suncanje. Znam za stetan uticaj UV zraka zato i imam zatamnjena stakla na autu. Ja imam u zgradi centralno grejanje a te radijatore i kvarcne peci ne koristim i nikad nisam.
U svakom slucaju ne bi bio takav hate 5G mreze bez razloga da nije nimalo bezazleno.
Vec smo sad bombardovani svim zivim talasima jos sad i ovi za 5G, pa ja sam primetio da me glava sve cesce i vise boli a ne samo mene vec 80% ljudi oko mene tj moje okruzenje, a sve se poklapa sa ubrzanim(tihim i tajanstvenim) postavljanjem 5G stanica.
Slucajnosti ili.
Vidi, druze ja ne tvrdim da je ubitacno, ali zasto zure a ne sacekaju da se odrade testiranja nego zure, cemu zurba?
 
Ajde prosvetli nas koje su to "5G" frekvencije? Ili su to najvećim delom iste one koje se koriste u 2, 3 i 4G, evo već više od 20 godina?
Pozdrav
 
Iste priča je bila kad su uvodjeni 4g i 3g pre njega.
Usao sam u 5 deceniju zivota i ne bih rekao da je tako isla prica, mislim nisam tad kad se uvodila 3G bio bas klinac da se ne bi setio te price.
Ajde prosvetli nas koje su to "5G" frekvencije? Ili su to najvećim delom iste one koje se koriste u 2, 3 i 4G, evo već više od 20 godina?
Pozdrav
Nemam sta ja tebe da prosvecujem, nadji svetlo negde pa se sam prosvetli, ja ne tvrdim nista drugi tvrde, ja samo pitam sto se zuri sa necim sto jos nije ispitano a postoje masa ljudi koji tvrde da je 5G stetan i da je zlo.
Meni licno ne treba meni i ova optika od 1Gbps dovoljna a mobilni mi na 4G ide preko 100 do oko 150Mbps a jos mi je i neogranicen u Srbiji tako da mi vise ni ne treba, sve moze da se sa ovim brzinama zavrsi jako brzo.
A da mi mikrotalasna, sporet i ostali uredjaji budu na netu, pa bas mi i ne treba i do sada su van neta pa ne vidim sto bi sad morali biti svi oni na netu, kao i kola, i sve ostalo.
Bolje da se to sve do kraja dokaze da je 101% bezbedno za prirodu i coveka pa ako jeste a to se dokazuje kroz godine istrazivanja, neka ga uvedu ako bas hoce, meni ne treba, ja sam zadovoljan i sa 4G i 4G+, radi to savrseno plus niska latencija, naravno na 5G ce biti niza ali i ovo sad je super.
Licno bih bio prvi da se uvede kad naucnici dokazu da je 100% bezbedno za prirodu i coveka.
 
Jel' tvoj stav o neophodnosti naučnog dokaza o 100% sigurnosti primenjuješ na sve aspekte svog života i okruženja ili samo na 5G?
Jesi li ikad popio neki lek u životu? Ako jesi, jel' imao dokaz da je 100% siguran? A hleb iz prodavnice/pekare...?
Pozdrav
 
Jel' tvoj stav o neophodnosti naučnog dokaza o 100% sigurnosti primenjuješ na sve aspekte svog života i okruženja ili samo na 5G?
Jesi li ikad popio neki lek u životu? Ako jesi, jel' imao dokaz da je 100% siguran? A hleb iz prodavnice/pekare...?
Pozdrav
Mislim da smo iscrpli sve "pametno" sto smo imali, vidim da teras na neku drugu stranu pricu, a to nam ovde ne treba.
Postoji i masa ljudi koji tvrde da je Zemlja ravna.
Takodje kao i za "kolegu" odgovor.
Pozdrav obojici.
 
Od nejonizujućeg zračenja preti opasnost samo ako se postaviš direktno ispred usmerenih kilovatnih antena, tada bi se skuvao u bukvalnom smislu te reči.
Ali i tada bi bila u pitanju toplotna obrada biološkoga materijala (mikrotalasna pećnica radi na gore opisan način). A ne i oštećenja na ćelijskom nivou i nivou dnk koja uzrokuje jonizujuća radijacija.

Sve navedeno je fizika za osnovnu i srednju školu. Ako stvarno želiš pametnu diskusiju i ako stvarno želiš činjenice protiv svojih strahova preporučujem ti je za početak.
 
Od nejonizujućeg zračenja preti opasnost samo ako se postaviš direktno ispred usmerenih kilovatnih antena, tada bi se skuvao u bukvalnom smislu te reči.
Ali i tada bi bila u pitanju toplotna obrada biološkoga materijala (mikrotalasna pećnica radi na gore opisan način). A ne i oštećenja na ćelijskom nivou i nivou dnk koja uzrokuje jonizujuća radijacija.

Sve navedeno je fizika za osnovnu i srednju školu. Ako stvarno želiš pametnu diskusiju i ako stvarno želiš činjenice protiv svojih strahova preporučujem ti je za početak.
Pozdrav.
 
Подржавам за употребу у индустрији, здравству, итд. А за кућну употребу, тренутно скидање филмова... да виси са сваке бандере - не. (Мислим на фреквенције преко 10 гигахерца.) И да ти „разговарају" сви уређаји у кући, а ти само седиш и уживаш, ма иди молим те ;)
E bravo konacno glas razuma.
Svaka cast.
Verovatno sutra kad to krene(nazalost) i kad ne daj boze neki budu imali negativne posledice od 5G mreze, verujem da isti nece opterecivati nas zdravstveni sistem... Ili mozda hoce.
Kako god, ti si @milanpavke to lepo rekao i apsolutno se slazem sa tobom mada ja ni ne bih to pustio ni u zdravstvo ni industriju dok se ne dokaze da nema negativnih posledica ne samo po covekov organizam, vec i prema prirodi.
Aman unistavamo je na svakom koraku, a treba generacije i generacije da zive i posle nas, ne budimo sebicni.
Sta ce meni da znaci da skinem film u 1 sec na 5G a sad taj isti skidam sa 1Gbps za 5 sec. U cemu je benefit ako znamo da je 5G potencijalno stetan sto pricaju mnogi naucnici.
Ako neko zeli mogu i postaviti linkove da cuje ljude iz struke ne mene koji nemam veze sa tom tematikom, ali kao normalan covek zelim bezbednost za svoju decu, porodicu, sebe, ljude, i prirodu.
Sta je problem da se saceka 5-10 god da se sve dokaze da je bezbedno i da se onda implementira?
Cemu zurba? Neko zeli vise oara, prodaju HW za 5G? Pa da pare pokrecu svet.
Ajde malo da svi gledamo nas a manje udovoljavamo eliti i bogatim milijarderima koji sve i kontrolisu.
Al sad odoh u sirinu bespotrebno.
Kako god Milane u pravu si.
Pozdrav svima.
 
Kvazi naučnici.
Rasprava o štetnosti 5G-a je ekvivalent raspravi o tome da je zemlja ravna ploča.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Nisu kvazi naucnici, mozda si ti doneo zakljucke i znanja na osnovu bas tih koje spominjes.
O drugoj tvojoj recenici nemam sta gluplje da dodam da bih pobio tako glupu tezu.
Pozdrav.
 
A koji ce nam 5G jos nisu naucna testiranja ni gotova o eventualnoj stetnosti 5G frekfencije na ljude pri tolikoj izlozenosti tih visokih GhZ-a, i za ove "niske" radio talase od 2.4 i 5 kazu da su stetni a kamoli ovi veci x izlozenost istima.
Ja razumem da svi volimo i brzinu i konformitet koji bi pruzila 5G mreza u koriscenju uredjaja raznoraznih, ALI po koju cenu? Zdravlja, sto se mene tice, NE.

E bas si vetrpir...
Prvo 5G je protokol a ne frekvencija. 5G moze da radi na svim FQ iznad 2GHz. Godinama unazad se u mobilnoj telefoniji koriste te FQ od 20 do 70GHz i sve se zna o njima. Pocni da citas naucne tekstove a ne fake news.
 
A ko je rekao da je 5G frekfencija?
5G ili ti 5 generacija mobilne telefonije posto vidim ne znas.
Dobar si.
 
5G je protokol... Tacnije nacin komunikacije izmedju vise uredjaja a moze da radi na svim frekvencijama iznad 2GHz. Jel sad jasnije? Radi i na 2 i na 50 i na 150 GHz.
Tako da frekvencije uopste nisu tema 5G.
Nize frekvencije koristice se za komunikaciju sa WIFI uredjajima krajnjih korisnika koji ce biti unutar objekata kao so je to i danas a jedina razlika je sto ce se visim frkvencijama linkovati uredjaji koji komuniciraju sa tim WIFI uredjajima krajnjih korisnika.

Znaci 5G nema veze sa frekvencijom. Kao sto je i 4G na razlicitim frekvencijama u razlicitim drzavama i kontinentima...
Kad kupis telefon u SAD, 4G ti verovatno nece raditi u Evropi zbog razlicitih frekvencija...
 
dusman13, ako me razumete...
 
Mozda malo odskace od teme jer je tema 4G bazne stanice a ovo ima veze sa 5G baznim stanicama, evo sta kaze doktor Tomas Koun o 5G i koliko je povezan isti sa covid 19.
https://youtu.be/l5SYfY27GdA

Ja ne tvrdim da je lose, ali ako mnostvo naucnika i doktora govore protiv 5G kao doktor Tomas ja a verujem ni vi bas niste strucniji od njih.
Naravno uvek postoje i oni koji su placeni naucnici i doktori koji ce za pare lagati citav sve da je nesto bezopasno a nije.
Al necu dalje posto nije ni tema a i vidim da se neki bas bore protiv zdravog razuma i onoga sto nezavisni naucnici i doktori kazu, pa necu vise pisati o 5G.
Ne bi bilo lose da se otvori i jedna tema bas o 5G posto se uveliko postavljaju BS po Srbiji a 99% vas ni ne zna to a slike istih zaista postoje.
Pozdrav drugari.
 
Ko je ovaj lik uopšte?
 
Doktor pise ti druze. Tomas Koun
 
Требало би отворити посебну тему о 5Г, где би се говорило о предностима и манама.
 
Nazad
Vrh Dno