Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne, ne, ovo je dobro sto ne zatvara skroz, POPRAVIO je. :D
 
Resen problem izgleda da je neko cacnuo krilce sad je sve ok
Kad se krilca pomere rucno onda se gubi korak pomeranja i da bi se sve vratilo u normalu treba da se iskljuci i ponovo ukljuci uredjaj da bi se krilca "resetovala".

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Pozdrav svima, imam jedno pitanje .... posedujem klimu Sharp AX-A09BE, to je 9tka iz 2000 godine i u potpunosti je ispravna. Zanima me da li nove klime imaju veći stepen iskorišćenje i da li je bolje kupiti novu klimu ili su i ove stare sasvim ok.

Vidim da uputstvu stoji :
Heat pump, Heating capaciti 3,1kW
Reated input Heat : 810-840 W

Da li to znači da klima prilikom grejanja troši 810-840W, a predaje 3,1kW ?
To mi se čini da je ok i da je ostavim da radi dokle može.
Molim vas za vaše mišnjenje.
 
Pozdrav svima!
Da li neko ima uputstvo za Gree Amber? Glupo je da se ne dobija u kutiji sa njom
 
Dajte u inbox proverenog ovl. servisera za ugradnju klime (Gree Amber).

Da hoće da vakumira, da pazi na dužinu instalacije, da ne napravi svinjac u kući i sl.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Energynet je uvoznik, pitaj njih sigurno znaju ko kako radi

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
U razgovoru preporucili mi servisera iz Batajnice. Odgovaraju i na mail vrlo brzo pa mozes ih i tu kontaktirati.
Nevezano za pitanje, neverovatno mi je da je recimo Lomo kod njih za 6-7000 skuplji od pojedinih radnji. Skoro ko jedna montaza.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Uvek je kod uvoznika skuplje. Oni rade na veliko

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Pozdrav svima, zelim kupim klima uregaj za dve prostorije (prosecna izolacija) po 18kvm ili ukupno ajde da recimo 40kvm, sobe su povezani sa svodom otovra 1.50m a tavan je visok 2.40m.

Prvenstveno je moji izbor bio ovakav pa trazim pomoc sta da izaberem:

Fujitsu ASYG12 LMCE

Fujitsu ASYG12 LLCE

Fujitsu ASYG14 LMC

Fujitsu ASYG12 LUC

Fujitsu ASYG14LUC

Mitsubishi MSZ/MUZ-SF35VE

Mitsubishi MSZ/MUZ-HJ50VA

Gree Amber GWH12YD-S6DBA2A

*Daikin FTXF50A (naj skupa u grupi)

Hvala za vasu pomoc i prihvatam druge sugestije u ovaj cenovni rang i jacina...
 
Poslednja izmena:
Obzirom da se u samoj temi prilicno cesto pominju rezultati merenja, i pracenje potrosnje invertera, imam pitanje...

Planiram kupovinu meraca potrosnje struje, bas za ovu namenu, pa bi mi trebala pomoc pri izboru koji od silnih modela koji se kod nas mogu naci (nebitno da li na K/P ili po radnjama) se moze smatrati dovoljno pouzdanim i preciznim za ovu namenu, i postoji li nesto na sta kod ovih uredjaja treba posebno obratiti paznju?

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče mernih uređaja, ma koje vrste, da bi znali tačnost mernog uređaja, periodično mora da se izvrši etaloniranje. To obično radi direkcija za mere i dragocene metale, ali postoje i druge ustanove i preduzeća koja se time bave, pa čak i u interno. Kupovinom ovog uređaja mi ne znamo tačnost samog uređaja, tj. da li on radi onako kao što piše u specifikacijama ili ne, tj. ne znamo njegovu grešku merenja. Polazim od pretpostavke da je greška merenja približna onome što proizvođač navodi, s obzirom da mi merenjem ne moramo dobiti rezultat pri kome je sigma veoma mala, već i relativno veliko odstupanje (npr. od 5 %).
Ako ima hologramsku nalepnicu na sebi direkcije za mere i dragocene metale onda je on ispitan i potvrđena je njegova tačnost u okviru onoga što proizvođač navodi. Ako nema nalepnicu, onda se nadaš da je sve što navodi proizvođač tačno :D
 
Što se tiče mernih uređaja, ma koje vrste, da bi znali tačnost mernog uređaja, periodično mora da se izvrši etaloniranje. To obično radi direkcija za mere i dragocene metale, ali postoje i druge ustanove i preduzeća koja se time bave, pa čak i u interno. Kupovinom ovog uređaja mi ne znamo tačnost samog uređaja, tj. da li on radi onako kao što piše u specifikacijama ili ne, tj. ne znamo njegovu grešku merenja. Polazim od pretpostavke da je greška merenja približna onome što proizvođač navodi, s obzirom da mi merenjem ne moramo dobiti rezultat pri kome je sigma veoma mala, već i relativno veliko odstupanje (npr. od 5 %).
Ako ima hologramsku nalepnicu na sebi direkcije za mere i dragocene metale onda je on ispitan i potvrđena je njegova tačnost u okviru onoga što proizvođač navodi. Ako nema nalepnicu, onda se nadaš da je sve što navodi proizvođač tačno :D
Evo jedan test. Stavis sjalicu od 100 w i prikljucis na mjerac, i vidis koliko pokazuje. Moj mjerac zemen preko ali expres pokazuje 98.5 w kad sam stavio sjalicu od 100 w. Sta znaci pokazuje tocnost od +/- 1%

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
... preciznije pokazuje tacnost od -1,5%, da budemo što tačniji... :d
 
Obzirom da se u samoj temi prilicno cesto pominju rezultati merenja, i pracenje potrosnje invertera, imam pitanje...

Planiram kupovinu meraca potrosnje struje, bas za ovu namenu, pa bi mi trebala pomoc pri izboru koji od silnih modela koji se kod nas mogu naci (nebitno da li na K/P ili po radnjama) se moze smatrati dovoljno pouzdanim i preciznim za ovu namenu, i postoji li nesto na sta kod ovih uredjaja treba posebno obratiti paznju?

Hvala.

Što se tiče pokazivanja trenutne potrošnje vrlo verovatno da rade kako treba, čak i za tu pomenutu sijalicu pre verujem da je tih 98.5W tačno, odnosno da njena potrošnja nije 100W. Ali kako se meri ukupna potrošnja na nivou sata, to može da ne odgovara stvarnosti. Standardna brojila konstantno mere potrošnju, bilo stara preko okretanja onog prstena, ili nova preko brojača impulsa. Ali ove pametne utičnice rade semplovanje na svakih x minuta (sekundi), i smatraju da je između semplova potrošnja bila konstantna. Što je period između dva očitavanja kraći, merenje je tačnije, ali odstupanja mogu biti značajna. Verujem da svi rade semplovanje na ispod 1min, pa je i greška reda do 1%.
 
Evo jedan test. Stavis sjalicu od 100 w i prikljucis na mjerac, i vidis koliko pokazuje. Moj mjerac zemen preko ali expres pokazuje 98.5 w kad sam stavio sjalicu od 100 w. Sta znaci pokazuje tocnost od +/- 1%

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

Ne baš. Na sijalici piše da je 100 W, ali to ne znači da ona ima snagu tačno 100 W. To može biti i 96 W, ali i 110 W. Čak i da ima tačno 100 W, testiranje mernog uređaja se mora izvršiti kro deklarisani opseg merenja, a ne samo za jednu vrednost.
 
Ne baš. Na sijalici piše da je 100 W, ali to ne znači da ona ima snagu tačno 100 W. To može biti i 96 W, ali i 110 W. Čak i da ima tačno 100 W, testiranje mernog uređaja se mora izvršiti kro deklarisani opseg merenja, a ne samo za jednu vrednost.
Pa dobro, ali nama ne treba 100% tocna potrosnja, nismo mi elektrodistribuciju pa da naplacujemo potrosnju elek.energije. Ovde je dovoljno da imamo priblizan uvid u to koliko trosi klima uregjaj. A koliko tocno smo potrosili videcemo na kraju svakog meseca kad stigne nam smetka

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Upravo tako. To sam i napisao u prvom postu na ovu temu. Na kraju, nije ni bitno koliko trosi :D, bitno je da greje i da se na zimu ne smrznemo.
 
Hvala na odgovorima, ali hmmmmm... verovatno sam bio malo nejasniji pri pisanju (i pitanju), ali nisam mislio na neku komplikovanu, bazdarenu, povremeno etaloniranu spravu, kojekakve petljancije sa direkcijama, itd... :(

Vise sam mislio na uredjaje poput onih koji koriste kolege iz ove teme, koji mere trenutnu, i ev. prosecnu dnevnu potrosnju klima uredjaja. Vidim da "svaki cas" neko napise koliko mu klima trosi u modulaciji, na sat, prosecno, itd... pa bi mi za neki kvalitetniji uredjaj tog tipa trebala preporuka.
 
Ma kupi bilo šta (najčešće kupuju Presto). Imaš na aliju i one koji putem aplikacije na telefonu daju nešto veću statistiku. A sve to možeš pratiti i putem računa za el. energiju, poredeći potrošnju u odnosu na prošlu godinu. Nije u opšte toliko bitno koliko troši klima (a troši sigurno manje nego druga grejna tela), već opšti utisak, tj. da li si ili nisi zadovoljan radom iste. Ako si već kupio klimu, nećeš je sigurno menjati jer troši sto vati više nego neka druga.
 
Hvala na odgovorima, ali hmmmmm... verovatno sam bio malo nejasniji pri pisanju (i pitanju), ali nisam mislio na neku komplikovanu, bazdarenu, povremeno etaloniranu spravu, kojekakve petljancije sa direkcijama, itd... :(

Vise sam mislio na uredjaje poput onih koji koriste kolege iz ove teme, koji mere trenutnu, i ev. prosecnu dnevnu potrosnju klima uredjaja. Vidim da "svaki cas" neko napise koliko mu klima trosi u modulaciji, na sat, prosecno, itd... pa bi mi za neki kvalitetniji uredjaj tog tipa trebala preporuka.

Varijanta 1: Sonof pow R2 - ide na razvodnu tablu , ima dosta detaljne statistike snage i potrošnje,
Varijanta 2: BlitzWolf BW-SHP2 , smart utičnica , nešto manje detalja potrošnje ali dosta robusna i pouzdana ( ja je koristim pola godine).
 
Svi vi koji stavljate merne uređaje na šinu u tabli trebali bi da povedete računa o karakteristikama onoga što ugrađujete. Nisu džaba renomirani uređaji n puta skuplji. Ovo se posebno odnosi na one uređaje koji se direktno kače na ulaz u tablu. Kod onih koji se samo postave oko provodnika ovo nije bitno jer nema direktnog kontakta sa provodnicima. Pa ako nema CE (conformite europeenne) znak ili AAA znak savetujem da ne kupujete jer se može desiti nešto kao u onoj popularnoj pesmi iz '80ih "sve je postalo pepeo i dim..."
 
Ovlašćeni servis ugradio mojima Gree Viola, ali nisu radili vakumiranje.

Ja se ne razumem u ovu tematiku, pa me interesuje jel ovo predstavlja problem?

Jel treba/može naknadno da se radi ili..?

Šta činiti? Hvala.
 
Pa ništa...u najvećem broju slučajeva, to radi dobro...Uostalom, oni stoje iza garancije, zajedno sa trgovcem i uvoznikom...
 
Nije smak sveta ako se ne uradi ali su ispali dziberi. Tako se ne radi. Raditi vakumiranje naknadno je komplikovan posao. Ne razmisljaj sad o tome nego je koristi i uzivaj. Radice ti 15 godina i ovako.

Tapatalk from Poco loco
 
Svi vi koji stavljate merne uređaje na šinu u tabli trebali bi da povedete računa o karakteristikama onoga što ugrađujete. Nisu džaba renomirani uređaji n puta skuplji. Ovo se posebno odnosi na one uređaje koji se direktno kače na ulaz u tablu. Kod onih koji se samo postave oko provodnika ovo nije bitno jer nema direktnog kontakta sa provodnicima. Pa ako nema CE (conformite europeenne) znak ili AAA znak savetujem da ne kupujete jer se može desiti nešto kao u onoj popularnoj pesmi iz '80ih "sve je postalo pepeo i dim..."
Ja sam montirao ovaj, zauzima jedno osiguračko mesto, i sasvim je dovoljan za kontrolno merenje. Na slici trenutna potrošnja, lagana zimska modulacija, toliko omiljena na forumu. :d

Pogledajte prilog 277146
 
O tome i pričam. ABB je ozbiljna firma. Kod nas uglavnom svi trpaju low cost kineze koji niti poseduju sertifikate niti je neko radio proveru proizvoda. Prva i osnovna stvar kada kupim no name kineski proizvod, a koji sadrži punjač je da isti bacim odmah.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno