Šta je novo?

Distro za netbook?

_Mita

Cenjen
Učlanjen(a)
23.03.2014
Poruke
188
Poena
169
Pozdrav ljudi,

Imam neki stari netbook, Acer Aspire One sa Intel Atom procesorom, 1 GB RAM-a, 160 GB HDD.
Imao je instaliran XP Home Edition, ali pošto je relativno star i pošto je to jelte Windows postao je prilično spor, pa mi je palo na pamet da instaliram Ubuntu na njega. Međutim stavio sam poslednju stable verziju i ukapirao da ništa nisam postigao jer je čak i ona za njega prezahtevna - presporo radi.
Dajte neki predlog za neku malo više lightweight distribuciju? Video sam da postoji neki Lubuntu, ili predlog čak da skinem neku stariju Ubuntu verziju.
 
Više sam mislio ako je neko koristio neki, pa ima na osnovu toga predlog ili bar razlog što ne instalirati :smash: Čas ću ja da prelistam šta sve ima :D
Ja najviše naginjem baš kao ovom Lubuntu, jer bukvalno znači Lightweight Ubuntu, što meni i treba.
 
Drugaru sam stavio pre nekoliko meseci Mint na matori laptop, radi kao munja. Probaj njega.
 
Pročitao sam baš za Mint da je malo brži od Ubuntu-a i da u suštini bolje radi, ali sumnjam da će to biti dovoljno bolje.
Koliko je star taj laptop? Ovo je netbook star bar 6-7 godina :S:
 
Pročitao sam baš za Mint da je malo brži od Ubuntu-a i da u suštini bolje radi, ali sumnjam da će to biti dovoljno bolje.
Koliko je star taj laptop? Ovo je netbook star bar 6-7 godina :S:

laptop ima 10 godina, mislim da ima athlon x2,jedan od prvih, sa 1gb rama.
jeste jaci od atoma, ali je radio bas lose sa bilo kojim win-om.

ne verujem da je MALO brizi od ubuntua.... cini mi se da je MNOGO laksi.
 
Ja sam baš pročitao da je malo brži, nisam se udubljivao dalje.

Koji si edition stavio? Vidim da i od toga zavisi "težina".
 
Tog atoma će Mint da udavi verovatno.

Ja sam na svom netbooku držao Ubuntu, ali poslednja verzija sa Unityem koja je upotrebljiva na njima je 12ica.
Mada mislim da ti je, bar meni je bio, najbolji izbor Xubuntu ili Lubuntu. Stim da je meni Xubuntu mnogo lepši pa sam njega koristio.

Da sam na tvom mestu probao bih poslednju verziju Xubuntua, ukoliko ne radi kako treba probaj prethodnu LTS verziju. Za 12.04 LTS znam da sigurno super radi.
Imao sam AOD D270 i šljakalo je sve super.
 
^^
Zahtevnost linux distribucije zavisi od desktop okruzenja koje koristi. Ako stavis mint KDE ili GNOME, ima da se vuce na tom atomu. Možeš da probaš mint xfce ili mozda mate, ili bilo koji disto sa xfce okruzenjem.

Meni licno se mint najvise dopada kako radi, a ni xubuntu nije los.
 
Minino Linux,nenormalno "lak" a ima sve sto treba...
 
^^
Zahtevnost linux distribucije zavisi od desktop okruzenja koje koristi. Ako stavis mint KDE ili GNOME, ima da se vuce na tom atomu. Možeš da probaš mint xfce ili mozda mate, ili bilo koji disto sa xfce okruzenjem.

Meni licno se mint najvise dopada kako radi, a ni xubuntu nije los.

Naravno da znam da zahtevnost neke distribucije zavisi od DE koje se koristi.
Samo kažem šta je meni super radilo iz iskustva, te distribucije sam probao. Generalno što se tiče Mint Mate verzije i nisam oduševljen koliko je "laka" jer je imam instaliranu na nekom Asus Eee boxu sa atomom i radi primetno sporije od Xubuntua koji je bio na njemu pre toga. Takođe sam ga instalirao skoro na neki matori laptop sa C2D cpuom i ni na njemu nije baš hitar.
Mint xfce do sada nisam probao pa ne znam kakva je sa njim situacija.
 
4S2gerf.png


Plus naci koji distro lightweight koji je kompatibilan sa nekim od ovih DE-a laksih da ti odgovara i eto.

Mislim da je i pored ovoga svega najbolja kombinacija Lubuntu LXDE :)
 
Prilicno netacni podaci, LXDE je malo tezi, Gnome 2 je kao XFCE, Gnome 3 je uglavnom tezi od Unity-ja, itd.
Sto se distribucije tice, recimo Zorin 11 Lite za pocetnike, Xubuntu (ili Mint XFCE) za malo naprednije a Debian XFCE ili Mate za hardcore (ako XFCE/Mate nije previse za taj hardware). Mada je XP i pored svega verovatno najbolji izbor.
 
Staviću mu Xubuntu ili Lubuntu, smisliću se već između ova dva. Javljam utiske za neke 2 nedelje, kada opet budim bio u posedu netbook-a. Pa ako ne bude valjalo probamo dalje :)

Hvala svima na sugestijama :wave:
 
Делује ми да немаш неко искуство са линухом па ће ово да буда занимљива прича. ;) Ја не волим те лаке варијанте јер ионако линух понегде није лепо решио разне детаље и за решење мора да се добро познаје рад са њим а ове на неки начин скраћене дистрибуције су тек ... кратке. Можда би требало на бољем компу да мало испробаш па изабереш ону дистрибуцију која ти се свиђа, не да овако напамет бираш јер ми се чини да ћеш још брже да одустанеш.

Ја иначе не волим овакве, навикао сам на КДЕ луксуз па и ако бих тражио решење за неку слабију макину, то би у најгорем случају био неки линух са Trinity DE. У последње време се играм на неком лаптопчету са Q4OS и делује ми симпатично и лагано.
 
Ubuntu sam jedino koristio, ne nešto preterano, ali snalazim se za ono što mi je potrebno. Svakako, nisam još spreman da se odreknem Windowsa kao primarnog OS, pa se ovo svodi na čačkanje unutar VM.
Što se ovog netbook-a tiče, mislim da ga niko nije koristio godinama, stoji bezveze, a i kada bi se našla prilika za korišćenje mislim da bi svako odustao jer je veoma spor. Tako da mi je cilj bio samo da ga osposobim, a pošto sam Ubuntu koristio onda mi Lubuntu i Xubuntu dođu kao najbezbolnije opcije :D
U svakom slučaju, ima prostora za eksperimentisanje, ništa me ne košta da probam, a možda ću i na VM prvo da stavim da vidiš na šta liči i kako se ponaša sa 512/1024 MB RAM-a.
Hvala na predlozima, biće pribeleženi :)
 
Prilicno netacni podaci, LXDE je malo tezi, Gnome 2 je kao XFCE, Gnome 3 je uglavnom tezi od Unity-ja, itd.
Sto se distribucije tice, recimo Zorin 11 Lite za pocetnike, Xubuntu (ili Mint XFCE) za malo naprednije a Debian XFCE ili Mate za hardcore (ako XFCE/Mate nije previse za taj hardware). Mada je XP i pored svega verovatno najbolji izbor.

Tvoje nije baš tačno. Sumnjam ja da je Gnome 3 teži od Unity-a. Gnome 2 opet je lakši XFCE, da se primijetiti, ali je već druga priča za razliku od trojke. Što se tiče težine LXDE-a možda je malko teži od ovog ovde podatka, ali sigurno nema konkurencije što se tiče zahtjevnosti u poređenju sa drugima koji su uzeti u obzir.
 
Poslednja izmena:
Ajd nemojte da ukenjate jos jednu linux temu sa DE prepucavanjima,molim vas... uvek ista prica jbt...

Slabije/matore konfe su specificne zivuljke... nema univerzalnog resenja za njih (osim ako nije Openbox varijanta) pa da leti na svakoj isti distro...

Npr ima dual core celeron na 2,6MHz i 4GB DDR3 rama i Lubuntu se vuce kao lesh... dok isti leti na nekom prastarom single core Celeronu od 1,8 i 1GB DDR rama... ali Lubuntu ima svoje mane...
Xubuntu (po meni) jos losiji...
Sparky fercera na sta god da ga stavis i najstabilnije mi se pokazao iako je testing Debian...
LXDE klasicno dobar,ali ume fest da zabaguje i onda zesci problem (kao...)
Sad imam na dualu Sparky,na prastarom Celeronu Minino Artrabos... nikakvih problema ni na jednom...

Mito,u sustini ti ne treba preporuka... hvala Bogu 99% linuxa radi kao live... skidaj,pravi live,instaliraj,igraj se ,istrazuj... tako ces stvarno upoznati sve aspekte linuxa,skontaces sta ti lezi,zadrzis se na tome i usavrsavas se... ili ces bataliti i ostati na Win-u... trece nema.. :)
 
Po meni, za te starije mašine najbolje rešenje je ipak WinXP. Odavno Linux više nije preporuka za slabije mašine, pre svega zbog očajne podrške drajvera za grafičke karte pa je gotovo svaka reprodukcija videa nemoguć zadatak.
 
Izvini,mislim da debelo gresis..."najdalje" sam isao sa laptopom iz 2005 i to HP Tablet PC TC 4200 sa touch screen ekranom,i dan danas sljaka perfekt i nedavno poklonjen prijateljevom klincu da se zeza dete...
Cak i sve touch funkcije su podrzane bez preteranog podesavanja,zadnji Sparky XFCE cepa na njemu bez problema...
Jedini problem koji sam imao sa linux distroima bez obzira na familiju je podrska za wireless drivere... uglavnom su mi pravili problem neki intelovi i atheros chipseti... resavano "uvozom" drivera iz Win-a...
Sa grafikom nikad... mozda AMD graficke imaju problem zbog ocajne podrske ali to je opste poznata stvar...
 
Mito,u sustini ti ne treba preporuka... hvala Bogu 99% linuxa radi kao live... skidaj,pravi live,instaliraj,igraj se ,istrazuj... tako ces stvarno upoznati sve aspekte linuxa,skontaces sta ti lezi,zadrzis se na tome i usavrsavas se... ili ces bataliti i ostati na Win-u... trece nema.. :)

Ma nema potrebe za live boot-om, praksa mi je sad da sve guram u VM. LTS Ubuntu radi odlično, tako da cenim da mogu da vidim bar približno realne performanse. Baš sam danas stavio Lubuntu, dao mu 1 GB RAM-a i radi kao sat :) Još da se isproba na netbook-u, ali to će morati da sačeka malo.

Po meni, za te starije mašine najbolje rešenje je ipak WinXP. Odavno Linux više nije preporuka za slabije mašine, pre svega zbog očajne podrške drajvera za grafičke karte pa je gotovo svaka reprodukcija videa nemoguć zadatak.
Da je najbolji ne bi netbook radio kao da mora da tera Crysis u pozadini :S:
 
Moja preporuka je Ubuntu MATE.
Stavio sam ovaj distro na nekoliko matorih mašina na kojima je bio XP i dobro se pokazao.
 
Ma radi on na oko dobro, ali čim pokušaš da reprodukuješ video dođe do problema jer nema drajvera za grafiku pa preuzima procesor, a Atom će teško uspeti nešto tu da uradi. AMD grafika je priča za sebe, ali ni starije nVidia i Intel karte nisu podržane na novijim kernelima. To je problem, sam sistem će fino da radi ovako.

Ako trenutni XP radi loše, možda bi trebalo samo njega reinstalirati ili posrediti. XP bi tu trebao lepo da radi.
 
Poslednja izmena:
Tako napisi da te razumemo :)
I u pravu si za nove kernele.. ali zato ima mali milion distroa predvidjenih za stare masine za starijim kernelima...
Zato sam rekao Miti da se igra,tako ce sve polako provaliti i skontati
 
Проблем код њега је што проба у VM а не на нетбуку а то нема везе једно са другим.
 
Zdravo!

Iz mog iskustva, najbolje "optimizovan" distro za slabe masine je Linux Lite ( https://www.linuxliteos.com/ ). XFCE okruzenje je u pitanju. Sve ostale kombinacije poslednjih osam godina su imale neke probleme. Linux Lite mi leti na prastarom desktopu sa AMD Athlon-om, kupljenom pre sigurno 10 godina. Uz sve to, bas je fino pripremljen za novog korisnika, te lako moze sve da instalira iz aplikacije Lite Software itd..

Pozdrav
 
Malo skrecem sa teme.

Ja sam drugaru koji ima HP netbook (Atom sa 2gb rama) instalirao na SD karticu(od 2GB)(kod njega je moguc boot sa kartice) Openelec koji radi sasvim korektno, a moguce je povezati i na TV. Nema vise problema ako zena hoce da gleda nesto kad je liga sampiona, jeste mali ekran ali se gleda iz blizine.

Ovo sam napisao zato sto taj HP netbook nije koriscen zato sto je bio uzasno spor (na HDDu je i dalje W7 starter).
 
Nazad
Vrh Dno