Šta je novo?

Pomoć pri izboru zvučne kartice

milooskv

Poštovan
Učlanjen(a)
24.10.2014
Poruke
9
Poena
51
Kao što sam naslov kaže, potrebna mi je pomoć pri odabiru zvučne kartice.
Trenutno koristim integrisanu zvučnu, čijim zvukom nisam baš zadovoljan, i hteo bih da pazarim neku polovnu zvučnu karticu, koja bi mi služila isključivo za slušanje muzike. Od slušne opreme koristim prvenstveno slušalice AKG hsd171 (verzija K171 sa mikrofonom) i muzički stub Panasonic SA-AK300. Što se drajvera tiče, potrebna mi je zvučna koja će raditi na Windows 8.1 x64.

Gledajući ponudu iz oglasa, a shodno budžetu koji sam namenio za kupovinu (do 20€), izbor sam suzio na sledeće modele:

1. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS (SB0350)
2. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS Gold (SB0350)
3. Creative Sound Blaster Audigy 4 (SB0610)
4. Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer (SB0730)
5. Creative Sound Blaster Xtreme fidelity (SB0790)
6. Creative Soundblaster Live! 24-Bit USB 5.1 External (SB0490)
7. ASUS Xonar DG

Prema specifikacijama mogu da zaključim koji je najoptimalniji izbor, ali me zanima kako su se ove kartice pokazale u praksi. Najviše bi mi značilo iskustvo nekoga ko je probao dva ili više od gore navedenih modela, pa da može da mi kaže koje su prednosti, a koje mane tih kartica. Ukoliko neko ima neki drugi predlog za kupovinu, a da je u ovom cenovnom rangu, može slobodno da ga iznese.
Napomenuo bih da mi je najbitnija stavka pri odabiru kvalitet zvuka na izlazu, eventualno snaga izlaza, pošto dosta koristim slušalice.

Pozdrav!
 
Ja imam xonar dx i izabrao sam je baš zbog kvaliteta konvertera koji je ugradjen u odnosu na konkurenciju. Tada je bila dilema, asus xonar DX, fiio e10 i nuforce udac.
Creative sam isto razmatrao ali sam odustao zbog slabije podrške sa drajverima, o čemu se dosta pisalo dok je asus pratila priča da daju update drajvera sa izlaskom novog OS-a
Iz tog razloga sam uzeo Asus i zadovoljan sam sa onim što pruža za novac koji sam platio.
Problema sa drajverima nisam imao.

E sad što se tiče slušalica, izlaz zaista nije za niskomske slušalice iako je dovoljno jak barem za 80% numera.
Postoji neka caka, ja nisam ništa čačkao, mislim da je član dule13 izlaz izvukao na front panel na 3,5mm koji ima pojačalo za slušalice. Taj izlaz nisam probao ali je rečeno da je glasnije.
On ju je čak i modovao , ima tema o tome.

Inače karta je kvaliteno izradjena, s tim što ja preporučujem da ipak doda novca i uzme Asus xonar STX koja je kvalitetnije izradjena, komponente su vrhunske .
 
Yep, Creative slaba podrška sa drajverima su kartice preko deset godina stare dobile Windows 10 drajver.
To je stara priča, i kad im drajveri nisu radili. I tako se nešto usadi, i iznova ponavlja, iako već dugo nije relevantno.
 
Poslednja izmena:
Yep, Creative slaba podrška sa drajverima su kartice preko deset godina stare dobile Windows 10 drajver.
To je stara priča, i kad im drajveri nisu radili. I tako se nešto usadi, i iznova ponavlja, iako već dugo nije relevantno.

Znači nemaju problema ?
Koju karticu ti imaš?

Ako je to tačno što im je cijena znatno slabija od asus-a.
Na oglasima samo creative a npr. asus xonar dx ne možeš da nadješ.

Da li je to neki problem iz prošlosti pa ih prati glasi i danas ili nešto treće ?
 
^sad Creative izbacuje drajvere kao lud, ja prezadovoljan sa svakom zvucnom koju imam, a to sto nemas na oglasima xonare u ovom broju je zbog toga sto asus karti nemas prodatih 5% cifre koju je Creative prodao, pa samim tim neceg sto je vise prodato u toku jedne recimo decenije normalno je da ces to da vidjas vise po oglasima nego nesto sto se nije za 20ti deo prodalo, a otuda i cene takve.
 
SBZ ima softverski problem i to prilicno gadan. Naime, kombinacija SSD-a i SBZ ubodene u pci-e 16x, 8x ili 4x (sa 1x radi normalno) dovodi do toga da se karta pri bootovanju ne inicijalizuje kako treba. Zbog toga trazi da se iz padajuceg menija softvera izabere nov audio uredjaj i nasumicno dodeljuje broj ispred naziva zvucne - 2-Sound Blaster Z, 3-Sound Blaster Z, 4-Sound Blaster Z... Evo i teme o tome http://forums.creative.com/showthread.php?t=700484

Evo upravo mog slucaja od malo pre Capture.PNGCapture1.PNGCapture2.PNG



E sad, ko ima pcie 1x slot dovoljno udaljen od kulera graficke, taj brige nema. Ovaj moj slepacki Asus je nabio sve kod grafike tako da mogu da biram igranku sa Creative-om ili sa kuvanjem naponske na grafici.
 
Ljudi posto se ne razumem u zvucne uopste treba mi pomoc,naime pre neki dan gde sam uzimao slusalice Shure 550dj u toj radnji mi je lik ponudio neku TERATEC 128i zvucnu karticu za samo 1300 din! Kaze to je kartica iz 2004 god i nema je nigde vise u prodaji,i da je ovo najbolja kartica do 100 Evra!? E sad ako neko moze da mi kaze jel stvarno dobra ta kartica i da li da je uzimam,mislim ako je 1300 din sto ne probati
 
Moram da kupim neku zvucnu kartu... sto jeftiniju, ali mi je bitno da ima jednu opciju obaveznu... a to je "speaker fill"... Ako nema to, onda da ima neko drugo resenje, koje ce da upmixuje stereo zvuk na sve zvucnike mog 5.1 sistema.
Sada koristim integrisanu i zvucnike iz potpisa. Kada slusam youtube (ili bilo koji online html5 plejer,a od skoro i flash) imam zvuk samo na prednja 2 zvucnika... Pa moram da se zezam oko milion gluposti da bi to zvucalo malo bolje. Skidao sam modovane drajvere koji imaju Dolby Pro Logic II, to mi donekle vrsi posao.... on simulira 5.1 zvuk,tako da mi sada radi i centralni zvucnik, ali zadnja dva jedva da rade, tj pustaju samo po neki kanal (poneki instrument iz pesme,recimo) i to jako tiho...

Ranije sam youtube prebacivao na flash player, i zvuk je bio normalan na svim zvucnicima... Ali to je dok je mogao da se koristi drugi flash unutar chroma, a sada moze samo onaj njihov pepper na kome je ista pesma kao sa html5....

Znaci, treba mi zvucna koja provereno moze da pusti stereo zvuk na SVIM zvucnicima lepo... Predlog?
 
Ehh kad se setim, posto imam plocu Dfi BI t2rs, i ona na sebi nznm tacno ima koju Realtek integrisanu. I tako ja jednog dana dok sam slusao muziku, zabodem sluske i istog trenutka zvuk nestane. Testirao na sve miguce nacine, i izgleda da sam bio sprzio zvucnu. I otada opet koristim matoru SB live...
 
Tesko je na to dati odgovor, niko nije probao oba. Jurodivi ima SMSL, nekoliko nas sa foruma E10k ali niko ih nije direktno uporedio.

Na papiru imaju DAC slicnih karakteristika, pojacalo je jace na fiiu (SMSL 130mW/Fiio 200mW @ 32 Ω) koji uz to ima i par prekidaca/funkcija vise.

Za SMSL kazu da po default-u ima dosta jak bass i ''warm'' zvuk dok fiio ima bass boost prekidac, bez te opcije je relativno flat u bass podrucju, sa istom ima boost 3-3.5dB i prilicno dobar bass.
SMSL mozda ima bolji soundstage, nagadjam sad.

SMSL ima zasebno napajanje, FiiO se napaja preko usb-a.

Sve u svemu rekao bih da su ''tu negde'' tj egal.
 
Ma za 5.1 treba bioskopska sala sa "pravim" ozucenjem...i fimovi se na to pustaju i igrice.

Ako volite 5.1:

Za filmove idite u bioskop,a za igre idite na evente...mislim da tamo pustaju na 5.1 "mocnim" zvucnicima.

Ako hocete muziku onda idite na visokobudzetne koncerte.

A za kucno pustanje treba vam resiver i neki ozbiljniji zvucnici.

A za komp za muziku na stereo zvucnicima moze STX II da prodje.Mada ja nebih to uzimao...uzeo bih Lampuceru.

I naravno sto bolji zvucnici.
 
Poslednja izmena:
Ma za 5.1 treba bioskopska sala sa "pravim" ozucenjem...i fimovi se na to pustaju i igrice.

Ako volite 5.1:

Za filmove idite u bioskop,a za igre idite na evente...mislim da tamo pustaju na 5.1 "mocnim" zvucnicima.

Ako hocete muziku onda idite na visokobudzetne koncerte.

A za kucno pustanje treba vam resiver i neki ozbiljniji zvucnici.

A za komp za muziku na stereo zvucnicima moze STX II da prodje.Mada ja nebih to uzimao...uzeo bih Lampuceru.

I naravno sto bolji zvucnici.

pa dal si dosao i ovde da prosipas pamet, prekjuce si cuo za zvucnu karticu....
 
Smir'se KMJR razbices komp.
 
Moram da kupim neku zvucnu kartu... sto jeftiniju, ali mi je bitno da ima jednu opciju obaveznu... a to je "speaker fill"... Ako nema to, onda da ima neko drugo resenje, koje ce da upmixuje stereo zvuk na sve zvucnike mog 5.1 sistema.
Sada koristim integrisanu i zvucnike iz potpisa. Kada slusam youtube (ili bilo koji online html5 plejer,a od skoro i flash) imam zvuk samo na prednja 2 zvucnika... Pa moram da se zezam oko milion gluposti da bi to zvucalo malo bolje. Skidao sam modovane drajvere koji imaju Dolby Pro Logic II, to mi donekle vrsi posao.... on simulira 5.1 zvuk,tako da mi sada radi i centralni zvucnik, ali zadnja dva jedva da rade, tj pustaju samo po neki kanal (poneki instrument iz pesme,recimo) i to jako tiho...

Ranije sam youtube prebacivao na flash player, i zvuk je bio normalan na svim zvucnicima... Ali to je dok je mogao da se koristi drugi flash unutar chroma, a sada moze samo onaj njihov pepper na kome je ista pesma kao sa html5....

Znaci, treba mi zvucna koja provereno moze da pusti stereo zvuk na SVIM zvucnicima lepo... Predlog?

Zar bas niko da ne zna ovo? Moze neko sa 5.1 zvucnicima da proba da li ima speaker fill i kako radi,pa da mi kaze koju zvucnu ima, ako nista drugo...
 
Recimo Audigy 4 od starijih, SB Z od novijih.
 
Hvala vam!! Vidim Creative ima raznih od 500 do 1500din po oglasima... Koja od njih bi radila na Win 10? I da li su bolje od moje integrisane Realtek ALC1150?
Naleteo sam na Xonar DS (pci) za 2000, vredi li dati toliko,tj da li je bolja od ovih Creative jeftinih? Nekako bih da prodjem sto jeftinije, jer ne kupujem karticu zbog ne znam kog kvalitetnijeg zvuka,nego me muka naterala jer mi dva zvucnika skoro pa ne rade :D
 
Većina treba da radi, jer Creative je izbacio drajvere za Windows 10. A i ta Realtek bi trebala da radi šta hoćeš, ali izgleda neće.
Kvalitet zavisi od toga kako ti je izvedena ta zvučna i da li ima smetnje od ostatka sistema.
Ali kao je bolja dodatna.
 
Poslednja izmena:
Većina treba da ih radi, jer Creative je izbacio drajvere za Windows 10. A i ta Realtek bi trebala da radi šta hoćeš, ali izgleda neće.
Kvalitet zavisi od toga kako ti je izvedena ta zvučna i da li ima smetnje od ostatka sistema.
Ali kao je bolja dodatna.

Na drajverima sa Realtek sajta nema skoro nista od podesavanja... Standardno samo,okruzenje, broj zvucnika itd... Ovi modovani imaju jos taj Dolby pro logic II i DTS connect (koji mi ne radi kako treba)...
Vidim da se mnogo njih na netu zali da je nestala speaker fill opcija na Realteku odavno... Tipa jos od Win viste.... A kada je nekako nameste/omoguce... ne radi! :D
 
Hvala vam!! Vidim Creative ima raznih od 500 do 1500din po oglasima... Koja od njih bi radila na Win 10? I da li su bolje od moje integrisane Realtek ALC1150?
Naleteo sam na Xonar DS (pci) za 2000, vredi li dati toliko,tj da li je bolja od ovih Creative jeftinih? Nekako bih da prodjem sto jeftinije, jer ne kupujem karticu zbog ne znam kog kvalitetnijeg zvuka,nego me muka naterala jer mi dva zvucnika skoro pa ne rade :D

napisi modele koje si nasao vecina tih jeftinih nema ni drajver za windows 7 oficijelni a ne za 10.
 
I meni treba neka jeftina i upotrebljiva zvucna a da ima drajvere za win7+. Ovo sam nasao na oglasima trenutno, pa kazite sta valja:

-Creative Sound Blaster Audigy LS
-Creative Audigy 2 SB0240
-Creative Sound Blaster Audigy EAX HD
-Creative Labs SB0100 Sound Blaster Live
-Creative Sound Blaster Audigy SB0570
 
Poslednja izmena:
Od tih, Audigy 2.
Pogledaj Audigy 2ZS i X-Fi Xtreme Music
 
Nazad
Vrh Dno