Šta je novo?

Poreska uprava proverava servere

Ako pocnete da tutnjate o citanju EULA, provere da nema virusa i sta ne vec, nemojte da vas cude "vanredne kontrole" poslovnih knjiga svaki cas onda.
 
A u EULA stoji:
Not for Government Use:

Because of the nature of this Metering Application, this freeware version is not in any way meant to be used for Government purposes or to serve as a tool for official report generation which can later be used by official institutions.
 
Колико видим, под "инсталацијом" се подразумева само покретање апликације која излиста све програме који су инсталирани, ради и под wine емулацијом па излиста и програме којих тамо има.
A kako će znati da imam pod Linuksom instaliranu Vindous emulaciju (WINE) ili čak virtualnu mašinu? :trust:

Ако неко користи линух и није инсталирао windows емулацију, код њега нема ни потребе да се траже нелегални програми.
Misliš, za Linuks ne postoji komercijalni softver? :) Ili nije interesantan čim nije Majkrosoft ili Adob?

Да ли стварно мислите да се то ради тако што се пошаље пар неуких чиновника...
Ne mislimo. ZNAMO!

Прошло је време када се царинику објашњавало да је појачало калорифер а да је комп купљен у швабији плаћен 20 марака и да то служи да се деца играју. Не би ме чудило да они који дођу да то раде знају боље о свему овоме од већине систем админа по фирмама.
:D:D:D Baš je tebi lepo.

Колико се сећам, ово је почело пре десетак година али је кратко трајало. После неколико посета фирмама је одједном све престало и дуго нико није помињао ову причу. Не видим разлог да се неко буни против овога осим ако га баш директно не погађа. Они који стварно немају пиратерију на службеним рачунарима могу само да навуку беду на врат и сами себи направе проблеме.
Ne vidiš razlog zato što ne znaš šta se sve radi. Nemam ja ništa protiv kontrole poslovanja, ali imam protiv zloupotrebe (nakaradnih) kontrolnih mehanizama u cilju maltretiranja, zastrašivanja, ometanja rada, itd. Ovo je deo upravo tog banditizma, a ne "rutinska kontrola".

Što nisu išli da kontrolišu Srpsku banku, Razvojnu banku Vojvodine ili Privrednu banku, kada je trebalo? Simpo, JAT, Galenika... 'ajde molim te.

Ako pocnete da tutnjate o citanju EULA, provere da nema virusa i sta ne vec, nemojte da vas cude "vanredne kontrole" poslovnih knjiga svaki cas onda.
Ne može nas više ništa da začudi. Pa čak ni kada bi Šešelj oženio Natašu Kandić. :d

A u EULA stoji:
CARE! :D:D:D
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi, hvala na informacijama. Nama nije problem licenca, pošto ih sve imamo i uredno plaćamo (Sql, MS, Cpanel, MS office) i to mahom preko samog ISP-a u sklopu zakupa samog servera.

Brinulo me je to instaliranje njihovog softvera, pošto podaci koji su kod nas nisu "naši" podaci, već podaci za koje mi smo mi zakonom obavezni da prikupljamo od drugih ustanova i za koje smo mi nadležni. U tom smislu me je brinulo instaliranje ko zna čega od strane PU (koja ni u jednom momentu nije bila predviđena u našem scenariju, niti je u ugovoru o zakupu eksplicitno navedeno da će ISP omogućiti fizički pristup našem serveru trećim licima, makar to bila i država).


No, sve to nije problem. PU, nažalost, ima ovlašćenja da ovo uradi i mi ćemo im to i dozvoliti, kako se ne bi zamlaćivali sa njima, jedino što ćemo gledati da ništa ne instaliraju. Sve u svemu, ovo je usmereno na ISP-a a ne nas. Pismo od ISPa koje sam dobio je u stvari stvar njihove poslovne politike prema klijentima, a i oni su sprečili PU da izvrši kontrolu bez naše izričite saglasnosti. Drugim rečima, državni organ bahato i neuko upada u data centar, a privatna firma štiti interese građana od te iste države.

Veselje. Javljam kako je sve prošlo, pošto bi danas ili sutra trebalo da to završe.
 
Poslednja izmena:
A kako će znati da imam pod Linuksom instaliranu Vindous emulaciju (WINE) ili čak virtualnu mašinu? :trust:
Кликну на програм и ако се не отвори, нема емулације. ;) А као што је написано, може свако да тражи длаке у програму, онда следује друга прича. Као када би подџебавао пандура кад те заустави а онда он крене да вади адуте па ти после буде криво што ниси рекао ... разумем друже плави. ;)

Неће они много да се потришу ако си инсталирао Фотошоп или Корел под емулацијом јер то може да уради само неко коме је то занимација, за озбиљне послове се ретко то ради. Ја сам све то пробао и под winetom мрда а и то како кад.

Што се теме тиче, ја бих одрао све фирме које користе пиратерију. Ако сам ја могао да се отарасим те беде, могу и они који од тога праве паре.
 
Realno ako na nekom serveru nađu photoshop onda treba čestitati vlasniku na besmislenom trošenju resursa prvi, pa tek onda razrezati kaznu. :)
 
... Drugim rečima, državni organ bahato i neuko upada u data centar, a privatna firma štiti interese građana od te iste države.
Kod tebe je jedino pogrešna pretpostavka da je Država tvoj prijatelj, tj da je na tvojoj strani. :)
 
Кликну на програм и ако се не отвори, нема емулације. ;)
Kakvi stručnjaci! :d

А као што је написано, може свако да тражи длаке у програму, онда следује друга прича.
Nema ovde dlaka. U licenci programa lepo piše šta piše, a podaci prikupljeni na taj način ne bi smeli da se koriste kao dokaz na sudu. Da ne pričam što PU sama bespravno koristi taj softver! Bore se protiv bespravnog korišćenja softvera, bespravnim korišćenjem softvera. :S: Kakvi stručnjaci!

Као када би подџебавао пандура кад те заустави а онда он крене да вади адуте па ти после буде криво што ниси рекао ... разумем друже плави. ;)
On od "aduta" može da ima jedino pendrek i pištolj. Da vidim šta će da "izvadi" nekom advokatu, sudiji ili bezbednjaku kada ga zaustavi i počne da vaćari za pare ili maltretira.

Неће они много да се потришу ако си инсталирао Фотошоп или Корел под емулацијом јер то може да уради само неко коме је то занимација, за озбиљне послове се ретко то ради. Ја сам све то пробао и под winetom мрда а и то како кад.
A ako imam čitave farme servera i naprednih servisa pod virtualnim mašinama?! Ako na Linuksu imam nelegalnu kopiju Maje ili Autokeda?

Што се теме тиче, ја бих одрао све фирме које користе пиратерију. Ако сам ја могао да се отарасим те беде, могу и они који од тога праве паре.
I ja bih, al' ne dam da mi u to ime upadaju u službene i privatne prostorije, vršljaju po podacima i rade šta hoće. Zna se kako se to u civilizovanim svetu i kontroliše i uteruje. Sigurno ne ovakvim seljačkim metodama i sa SDA.exe.
 
Ha ha, datacenter moze da hostuje preko 100 000 virtualnih servera. Provera tih servera na nacin koji je ovde opisan moze da traje 100 godina.
 
^ Zapravo... ako mu treba ~ 3 minuta po serveru (uđe, izađe i gotovo), za sat vremena bi mogao da prekontroliše 20 servera. Ako baš zapne, oko 100 na dan. Pa x25 radnih dana u mesecu, pa x12 meseci. Godišnje je to čak 30.000 servera. Do duše, treba pisati o svemu tome izveštaje i srediti papirologiju, pa je možda 25k realnije. :) 100.000 bi vredan inspektor odradio za svega 4 godine. I onda bi mogao da zasluženo ode u prevremenu penziju. :d
 
Apropo priche. Secam se kada su napunili svoje servere sutom 2008 -e. Renovirali server salu i napadao sut sa plafona i malter u servere centralnog poreskog registra.
Pa vi sada dajte njima da pristupe serverima. Nama trojici je trebalo pet dana sa maskama da pocistimo svaku komponentu, svaki ventilator. Ja im ne bih dao magarca da prikace za banderu.
 
^ Nemoj tako, to su sve vrsni stručnjaci - mnogo bolji od većine admina po privatnim firmama. :d
 
Linuks? Šta je to linuks?
 
Pa pošto im i ta win aplikacija samo izlista instaliran softwer (manje više kao i sistemska win aplikacija za menadžment programa), onda linux mogu da provere tako što sami pogledaju. Zaista ne vidim neki razlog za posebnom aplikacijom, ako je to ova što im je na sajtu.

Sutra bi trebalo da provere sve, pa ću vas obavestiti kako je procedura prošla.
 
kako moze da pogleda sam ako nema root password? a ne sme da restuje masinu? (dedicated)
 
Pa valjda će mu ISP dozvoliti da pristupe serveru sa njihovog klijenta. :trust: Za one na virtuelnim mašinama ne znam, kao ni da li je i ovo moguće. Linuks nesam školovala.

Od nas je ISP tražio dozvolu da PU može da pristupi serveru, pretpostavljam da je to traženo i od drugih.
 
Pa pošto im i ta win aplikacija samo izlista instaliran softwer (manje više kao i sistemska win aplikacija za menadžment programa), onda linux mogu da provere tako što sami pogledaju.
Problem je u tome što Linuks nema redžistri bazu. :) Kod distribucija koje koriste RPM mogu da izlistaju spisak softvera instaliranog preko RPM sistema. Isto važi i za deb distribucije. Ni jedna ni druga metoda međutim ne obuhvata softver instaliran preko skripte ili ručno.

Fora je u tome što ih to ni ne zanima. Samo ližu bu*u Majkrosoftu.
 
A u EULA stoji:

Not for Government Use:

Because of the nature of this Metering Application, this freeware version is not in any way meant to be used for Government purposes or to serve as a tool for official report generation which can later be used by official institutions.

Mene samo zanima sledeće - da li se na osnovu kršenja EULA od strane PU može odbiti plaćanje kazne i na sudu priložiti da su dokazni materijal protiv tebe prikupili na nedozvoljen način?

Prosto mi je neverovatno da takav propust niko nije iskoristio već da uredno ljude kažnjavaju za pirateriju koristeći svoj program protivno licenci?!?

EDIT. Mada, moram priznati da je u EULA stavljeno samo 'not meant to be used', a ne striktno zabranjeno da se koristi, možda je to dovoljno labilna definicija po kojoj mogu da se provuku? Ili imaju neku non-free version koju su platili i koriste je u skladu sa preporukom proizvođača?
 
Poslednja izmena:
Posto je verzija lokalizovana, najverovatnije je da je sve uredno placeno (a i zasto ne bi bilo, ne placaju iz svog dzepa, vec iz naseg), ali su Makedonci odradili copy-paste EULA iz free verzije.
 
Mene samo zanima sledeće - da li se na osnovu kršenja EULA od strane PU može odbiti plaćanje kazne i na sudu priložiti da su dokazni materijal protiv tebe prikupili na nedozvoljen način?
Teoretski da - u praksi... sa našim sudovima... nema šanse.

Što se tiče toga koju verziju imaju, mislim da u plaćenoj verziji ne bi stajala EULA od free, ali je sve moguće. Našeg sudiju će samo da zanima da li je ispoštovana procedura o inspekcijskom nadzoru, prema domaćim zakonima i propisima, i ne verujem da bi imao mnogo sluha za to što ovi krše tamo nečiju licencu, tj video bi to kao potpuno nevezanu stvar. Da li je to zaista tako, prema domaćem pravu, i da li je uopšte pravedno, nikoga zapravo ni ne zanima. :S:
 
MediaDotCom
September 4, 2012
MediaDotCom as Microsoft Partner was selected for development of Software metering application, tool that will be used by government institutions and agencies which protects intellectual property.

This tool should be potable, easy to use with user friendly graphical interface. The tool should be able to create reports for installed software products in several formats: Adobe Portable Document (pdf), Microsoft Excel Spreadsheet (xls) and Text file (txt).

Sa MDC FB stranice. Samo je EULA pogresan, a softver im je verovatno platio M$ - sta je nekoliko hiljada $$ u odnosu na profit koji ce im doneti kontrola.
 
A kako da obrisem iz kompa logove starih obrisaih programa? Evo sad pokusavam, nekih nema a neki su bas uporni
 
Onda je fora u tome što su na sajt okačili slobodnu verziju, koja i može da se slobodno distribuira, a sami koriste tu neku plaćenu. Najjače je što su našim parama platili softver kojim proveravaju da li smo dali pare Majkrosoftu, :S: Uz to, sve državne institucije rade sa MS proizvodima koji koriste proprietari fajl formate i time teraju stanovništvo da koristi/kupuje MS proizvode. :wall:

Sumirajući utiske o nedavno objavljenim odnosima između NSA i Majkrosofta, Epla i Gugla, postavlja se zdravorazumsko pitanje - ko je zapravo lud, Ričard Stalman ili mi.
 
Moguće je da PU ima drugu verziju aplikacije, a da su ovu free verziju stavili na sajt da bi korisnici mogli da se provere pre njihove provere, tako da je i EULA u njihovoj verziji drugačija.
Ono što meni smeta je nedostatak garancije da pokretanje aplikacije sa usb sticka poreskog inspektora neće načiniti štetu. Nije samo md5 potpis dovoljan. Šta ako je u prethodnoj kontroli u fotokopirnici, usb stick inficiran nekim virusom, pa ga onda ubode u server u drugoj firmi?
Potpuno je pogrešno da se PU bavi ovim poslom. To treba da rade advokatske kancelarije, koje češljaju APR i traže po šifri delatnosti koje firme bi za neke poslove kojima se bave mogli očekivati da koriste odgovarajuće programe. Onda se kontaktira proizvođač i proveri da li je ta i ta firma registrovani korisnik i koliko licenci imaju.

Realno, 90% office poslova može da se završi u linuxu i libre office... Problem je što su ljudi lenji i radije bi da koriste piratski MS office, nego da malo uključe mozak i nauče novi sw.
 
A kako da obrisem iz kompa logove starih obrisaih programa? Evo sad pokusavam, nekih nema a neki su bas uporni
Postoje raznorazni redžistri klineri, al' to je najbolje prepustiti stručnoj osobi.

Nekada su postojali programi, poput Norton CleanSweep, koji su monitorovali sve izmene koje na sistemu izvrši instalaciona aplikacija nekog programa, pa ste posle mogli da temelno obrišete aplikaciju, vraćajući sistem 100% na pređašnje stanje, ne oslanjajući se na uninstall same aplikacije koji obično ostavi te "repove". Kako sam već celu deceniju SAMO pod Linuksom, ne bih znao kakva je sada situacija. :)
 
Vrh Dno