Šta je novo?

Microsoft ukida Flash

priest77

Slavan
Učlanjen(a)
12.10.2004
Poruke
4,467
Poena
450
Poslednja izmena:
fles jeodavno trebao da umre..
vece smece od flesa ne postoji...
 
Daj Boze da mu dodje kraj... samo treba prezaliti one milione snimaka upropascenih njihovom kompresijom.
 
Ljudi, zašto tako govorite ? Dajte mi neke argumente zbog čega mislite da je Flash toliko loš, ja to prvi put čujem. Ne zaboravite da se Flash konstantno razvija i mnogo toga će biti ispravljeno i čak če dobiti neke nove mogućnosti kada se pojavi Flash 11 final za koju nedelju. Nemojte da ste nepravedni.
 
Ja mislim, ali nisam 100% siguran da sam pre nekog vremena instalirao nesto od Adobe-a sto je omogucavalo konverziju Flash-a u HTML 5. Inace da je tako los standard kao sto svi pricaju ne bi i dalje bio toliko dominantan na trzistu.
 
Kosta10, flash je jednostavno prespor. Masa web baziranih flash igrica, kao sto je farmville, kada se malo duze igraju, usled povecanog broja gluposti za obradu, pocnu da seku i na quad core procesorima. Sta onda da rade sa mobilnim proceosrima? A videi sasvim fino rade u HTML5 formatu. Jedina prednost Flasha u ovom trenutku je njegova rasprostranjenost i cinjenica da se odavno nametnuo kao standard. A zahvaljujuci ARM baziranim uredjajima, koji nemaju dovoljno snage da se izbore sa Flashom, sva je sansa da ce i uspeti da se nesto promeni. Naravno, uvek ce ga biti korisno imati u rezervi za one stvari koje nece biti konvertovane.
 
Da li neko ima vesti na temu "Flash in Javascript"? Ovde ima nesto ali je dosta bajato. Takodje koliko je izgledno da Adobe napise od nule novi Flash runtime?
 
Da li neko ima vesti na temu "Flash in Javascript"? Ovde ima nesto ali je dosta bajato. Takodje koliko je izgledno da Adobe napise od nule novi Flash runtime?

Ukoliko zele da zadrze deo trzista koji drze u ovom trenutku, morace vrlo brzo da pisu maltene novi runtime. Previse sustinskih stvari im je promaklo da isprave na vreme, tako da, videcemo. Mozda ce neki flash 12 i biti upotrebljiv.
 
radi samo u desktop varijanti:
"plug-ins like Flash will remain supported in the "desktop" version of IE10"
 
youtube verzija za mobilne uredjaje koliko ja znam odavno ne koristi flash
 
Koji fanbojski članak od tog AppleBoy-a. Da li je uopšte lik znao o čemu piše?

Flash sadržaj i dalje neće moći da se reprodukuje na iOS-u, Adobe je samo predstavio media server koji će flash video strimovati kroz QuickTime. Slični video serveri već postoje. Windows 8 i dalje ima Flash podršku.

Izbacivanje Flash-a sa mobilnih uređaja je imalo puno smisla kada su oni još bili prilično slabašni hardverski, sadašnje dvoglave aždaje nemaju takvih problema. Ljudi moraju da ukapiraju da vektorska grafika ne može da ne jede resurse, bilo kakva zamena za Flash bi patila od istih problema.
 
Poslednja izmena:
IE 10 Metro app nece imati uopste pluginove, ne samo flash ;p
 
@morbius

Niko ni ne tvrdi da ce na iOS biti flash-a, ne znam odakle tebi to?
Lepo je objasnjeno tamo da to zapravo nije flash i nema te mane koje flash ima, i kako to radi...
Bez obzira na bilo kakve kalkulacije, ako je sada i microsoft odlucio da polako zavrsi sa time, to znaci da flash nema nikakvu buducnost.
 
Poslednja izmena:
Kako stanje stoji - Flash i nema nekog konkurenta... :) HTML 5 jos nije ni zaziveo i ima ga u vrlo malim kolicinama u odnosu na flash.... Tako da te price da je mrtav i to ne piju vodu...
 
@morbius

Niko ni ne tvrdi da ce na iOS biti flash-a, ne znam odakle tebi to?
Lepo je objasnjeno tamo da to zapravo nije flash i nema te mane koje flash ima, i kako to radi...
Bez obzira na bilo kakve kalkulacije, ako je sada i microsoft odlucio da polako zavrsi sa time, to znaci da flash nema nikakvu buducnost.
nema te mane...samo se flash prebacuje u apple compatible stuff...garant ne koristi ni minimum resursa xD
 
Hoce li moci da prebaci sve flash sadrzaje ili ne? Ne deluje mi da ce moci da pokrene flash igrice i flash bazirane sajtove preko toga. Samo videe.
 
Ne znam da li neko shvata ali mozda ce ovo najzad naterati nase (i korejske :D) banke da izbace ne-IE e-banking :D (nema e-banking sa Windows tableta - smrc :p)
 
Kosta10, flash je jednostavno prespor. Masa web baziranih flash igrica, kao sto je farmville, kada se malo duze igraju, usled povecanog broja gluposti za obradu, pocnu da seku i na quad core procesorima. Sta onda da rade sa mobilnim proceosrima? A videi sasvim fino rade u HTML5 formatu. Jedina prednost Flasha u ovom trenutku je njegova rasprostranjenost i cinjenica da se odavno nametnuo kao standard. A zahvaljujuci ARM baziranim uredjajima, koji nemaju dovoljno snage da se izbore sa Flashom, sva je sansa da ce i uspeti da se nesto promeni. Naravno, uvek ce ga biti korisno imati u rezervi za one stvari koje nece biti konvertovane.

Ja ovo nisam video. Tj video sam neke zezalice koje rade sporije u HTML5 nego u flashu. Bila je ona animacija nekih lopti i sl koja izgleda nenormalno jednostavno, a radi na 2-3FPS na iPhoneu...
 
Od Flash-a jedinu korist ima Facebook i igrice na njemu. Video odavno vec moze da se gleda preko HTML5 (ja bez problema gledam video na iPhone-u). Oni scroller-i na sajtovima i razne animacije se odavno rade u jQuery-u i sl. framework-cima.
 
Flash je nužno zlo, u većini je on razlog bagovanja današnjih browsera.
 
Ja mislim, ali nisam 100% siguran da sam pre nekog vremena instalirao nesto od Adobe-a sto je omogucavalo konverziju Flash-a u HTML 5. Inace da je tako los standard kao sto svi pricaju ne bi i dalje bio toliko dominantan na trzistu.

Nažalost, dominacija na tržištu često uopšte ne zavisi od kvaliteta, nego od drugih faktora.
 
Ponovo se mešaju babe i žabe. Vi koji pominjete html5 u kontekstu flasha, shvatite da je stream videa tek stoti deo mogućnosti koje flash ima.
Ok, za stream će ga zameniti, što i nije loše/na netu nam treba što manje proprietary standarda. Međutim, ako ne bude flasha, potrebno je imati neku sličnu alternativu.
Samo nemojte da počnete sa onim apple je izbacio flash jer mnogo troši bateriju (na androidu radi sasvim prihvatljivo i posle windowsa x86, mislim da mi na androidu najbolje radi od svih sistema koje sam koristio).
 
Ljudi, zašto tako govorite ? Dajte mi neke argumente zbog čega mislite da je Flash toliko loš, ja to prvi put čujem. Ne zaboravite da se Flash konstantno razvija i mnogo toga će biti ispravljeno i čak če dobiti neke nove mogućnosti kada se pojavi Flash 11 final za koju nedelju. Nemojte da ste nepravedni.

Kosta, jel ti radiš u Adobe-u ili za Adobe? :d

Ja mislim, ali nisam 100% siguran da sam pre nekog vremena instalirao nesto od Adobe-a sto je omogucavalo konverziju Flash-a u HTML 5. Inace da je tako los standard kao sto svi pricaju ne bi i dalje bio toliko dominantan na trzistu.
Flash .swf fajl ne može da se prevede u HTML iz gomile očiglednih razloga, verovatno misliš na video (.flv).

Koji fanbojski članak od tog AppleBoy-a. Da li je uopšte lik znao o čemu piše?

Flash sadržaj i dalje neće moći da se reprodukuje na iOS-u, Adobe je samo predstavio media server koji će flash video strimovati kroz QuickTime. Slični video serveri već postoje. Windows 8 i dalje ima Flash podršku.

Izbacivanje Flash-a sa mobilnih uređaja je imalo puno smisla kada su oni još bili prilično slabašni hardverski, sadašnje dvoglave aždaje nemaju takvih problema. Ljudi moraju da ukapiraju da vektorska grafika ne može da ne jede resurse, bilo kakva zamena za Flash bi patila od istih problema.

Da je temu otvorio neko ko koristi PC, onda bi to bilo OK? Uzdrži se od etiketiranja svaki put.

Nisam za to da se Flash ukine odjednom, ali njegova primarna svrha nikada nije bila video kontejner i baratanje sa video formatima. Postoje optimizovani sajtovi koji su zasnovani na Flash-u, priznajem veoma mali broj u odnosu na ostatak weba.

Izbacivanje Flash-a i danas ima puno smisla ako uzmemo u obzir da baterija i na non-flash uređajima traje 1 dan.

btw.
Video se ne konvertuje u vektor.
 
Flash .swf fajl ne može da se prevede u HTML iz gomile očiglednih razloga, verovatno misliš na video (.flv).

Naravno da moze.

Inace za sve vas koji se lozite na HTML5 - da, HTML5 je super ali neki browseri ne kapiraju ni HTML4 kako treba... o HTML5 necu ni da pricam, parcijalna integracija po browserima, nezavrsen standard (generalno), CSS3 koji opet negde radi negde ne... Daleko je to od upotrebljivog.
 
Poslednja izmena:
Moglo bi da se opusteno surfuje i na classic amigama ako bi ukinuli flesh.
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno