Šta je novo?

Biznis mašina?

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
380
Interesuje me 15.6" notebook (ili nešto manji) sa mat ekranom rezolucije min 1366 x 768, a poželjno 1600 x 900.

Akcenat je na reliability & longevity, što bolji kvalitet izrade, što bolji displej, što duže trajanje baterije, što duža garancija, pa onda idu cpu, hdd, ram, pa tek na kraju reda GPU.

Od mašina u domaćoj ponudi za oko su mi zapali Tohisba Tecra S11, HP ProBook 6550b i ASUS B53J. Evo njihovog poređenja jedan do drugog!
Ili, opisi na notebookcheck-u:
Tohisba Tecra S11
HP ProBook 6550b
ASUS B53J

Po notebookcheck-u sva tri laptopa su fino izrađena i imaju odlične displeje, s tim da ASUS ima rezoluciju ekrana 1366 x 768, dok druga dva imaju 1600 x 900. Trajanje baterije je verovatno najduže kod ASUSa koji ima nešto kvalitetniju bateriju i jedan je od retkih modela na tržištu (ako ne i jedini) koji nudi 3 godine garancije i na bateriju. Što se tiče HW, sve im je tu negde približno, Tecra ima nešto sporiji disk, dok HP ima nešto bržu memoriju od ostala dva, ali i slabiji CPU. Garancija na Tecru i Asus je po tri godine, s tim da u slučaju Asusa tri godine važe i za bateriju, dok u slučaju HPa je to godinu dana ili max onih "zakonskih" 2 godine.

ASUS i HP su po izgledu slični, kombinacija plastike i aluminijuma, dok Tecra ima njen ultraplastični retro look.

XPS, EliteBook, Vaio, ThinkPad su naravno pravo rešenje, ali iole dobra konfiguracija upakovana u neku od tih mašina već ozbiljno probija budžet (više psihološki, nego finansijski, ali opet :)).

Eventualno možda Dell XPS 1647 ili od jeftinijih rešenja (koje već ispadaju iz biznis segmenta) HP Pavilion dv6-3030em.

Svaki savet & skretanje pažnje je dobro došlo!
 
Poslednja izmena:
HP ProBook 6550b je za moja shvatanja - biznis komp. Pogledaj na HP sajtu više o garanciji, izgleda jako primamljivo, ne znam kako je ostvariva kod nas.

Videh kod nas HP Compaq 6550b WD707EA ali košta 74.000,00 din

Procesor: Intel® Core™ i5-450M Processor (2.40 GHz, 3 MB L3 cache)
Memorija: 2 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM
Ekran: 39,6 cm (15.6") diagonal LED-backlit HD anti-glare 1366 x 768
Grafika: Intel® HD Graphics
HDD: 320 GB (7200 rpm)
Optika: DVD-ROM; DVD+/-RW
Komunikacija: 56K, LAN, WLAN 802.11a, WLAN 802.11b, WLAN 802.11b/g/n, Bluetooth
Portovi: 3 x USB 2.0, 1 x eSATA/USB 2.0 Combo, 1 x external VGA monitor, 1 x DisplayPort, 1 x 1394a,1 x serial 1 x stereo microphone in, 1 x stereo headphone/line-out 1 x AC power, 1 x RJ-11 (select models), 1 x RJ-45, 1x docking connector, 1 x secondary battery connector
OS: Microsoft Win 7 PRO32-bita
Kamera: 2MP webcam
Card Reader: da
Težina: 2.51 KG
Baterija: 6-cell (55 WHr) Lithium-Ion Battery
Boja: Crna
 
Pogledaj na HP sajtu više o garanciji, izgleda jako primamljivo, ne znam kako je ostvariva kod nas.

Nisam siguran na šta si tačno mislio...? HP daje garanciju godinu dana za taj ProBook:
"HP Services offers limited 1-year standard parts and labor warranty, pick-up or carry-in, and toll-free 7 x 24 hardware technical phone support (depending on model); 1-year limited warranty on primary battery. On-site service and warranty upgrades are also available." Link

Međutim, nisam siguran da li je ona dodatna druga godina garancije koja dolazi na osnovu novog zakona o zaštiti potrošača realno ostvariva... Mislim da je bolja solucija računar koji stiže sa 2+ godine garancije koju daje sam proizvođač.

Da li je neko imao prilike da gnjavi ovog ASUS-a ili pomenuti XPS?
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran na šta si tačno mislio...? HP daje garanciju godinu dana za taj ProBook:
"HP Services offers limited 1-year standard parts and labor warranty, pick-up or carry-in, and toll-free 7 x 24 hardware technical phone support (depending on model); 1-year limited warranty on primary battery. On-site service and warranty upgrades are also available." Link

Proveravao sam jedan takav, bio je sa trogodišnjom garancijom, ali vidim da je dokupljen CarePack za njega, garancija na koju sam mislio na žalost odnosi se samo na ElteBook, a to je za moje pojmove preskupo.
 
Hajde što je preskupo, nego mi nije jasno da recimo u računare od 1200-1500e stave 2GB RAMa, 320GB disk ili čak 250GB. Mislim da je razlika u kapacitetu diska sa 250-300 do 500-640GB par desetina evra. Može se sve to dokupiti, ali nije fazon upgradeovati nov računar. :)
 
HP ProBook + HP care pack na 3 godine ... šta fali tome?
HP je jedini koji nudi biznis klasu u normalnoj rezoluciji (1600x900) ... sve drugo 1366x768.
Imamo ih oko 20-ak u firmi iz raznih serija 6xxx ... pokrepalo je nekoliko baterija i adaptera (što nije pokriveno produženim jamstvom) ali do sad niti jedan nije slan na servis.
 
Poslednja izmena:
Ne fali ništa, razmatram opcije. HP + care pack košta koliko i Tecra S11 (otprilike, koja hiljada gore dole ne igra ulogu). Zašto pre ProBook nego Tecra? :)

Šta kažeš na Asusa? Nije opcija?
 
Nemam iskusva s Tošibom pa ne mogu reći.
Duboko sam razočaran onime što je Lenovo napravio od ThinkPad R serije (kvarljivo do bola, osobito loša iskustva s R61), nakon toga smo prešli na HP ProBook.
 
@Vukasin ElHik
Fina je jako ta ponuda za EliteBook onda, nisam znao za tu mogućnost. Samo, pitanje da li to važi i u Srbiji...?

@Ace Rimmer
Hvala ti za korisne informacije!

Meni je lično Asus veoma interesantan jer nudi 3 godine garancije i na bateriju koja je pri tom najjača od ove tri:
Toshiba Tecra S11 was fitted with a 55 Wh
The B53J is supplied with a Lithium Ion battery with a capacity of 63 Wh.
HP With the standard battery (55Wh)

Sreću kvari rezolucija 1366x768, dok ova ostala dva imaju poželjnih 1600x900.
 
@Vukasin ElHik
Fina je jako ta ponuda za EliteBook onda, nisam znao za tu mogućnost. Samo, pitanje da li to važi i u Srbiji...?
.....
Sreću kvari rezolucija 1366x768, dok ova ostala dva imaju poželjnih 1600x900.

Garancija im važi u Srbiji. Takođe je HP odobrio Care Pack-ove +1 god po jako finim uslovima zbog novog zakona, ne bi smeli da dignu cenu računara za više od 30€.
Inače kod HP-ova o kojima smo pričali rezolucija ekrana je 1366x768.
 
Ako misliš na HP ProBook 6550b, onda:
Display
15,6 inch 16:9, 1600x900 pixel, LED background lighting, glossy: no
Link1 Link2

Inače, gde konkretno može da se kupi Care Pack? Koju god temu da pogledam, ide priča levo desno, ali ništa konkretno. Vidim da ova prodavnica koju sam linkovao nema, nude samo Lenovo produženje garancije.
 
U istom dučanu u kojem nude i ProBook? Mislim, moraju imati. Može doći u 2 oblika, kao elektronsko jamstvo koje se prijavljuje preko prodavača/uvoznika putem njihovog formulara ili dobiješ baš knjižicu sa serijskim brojem jamstva pa sam prijavljuješ na HP sajtu.
 
Da isti dućan koji prodaje HP, i to dosta modela, ne nudi mogućnost produženja. Pogledao sam takođe u par jačih radnji (WinWin, Emmi) i takođe nema.

Zato pitam gde ima i koliko tačno para...
 
@driver
Gledao sam na SMUGu, za 1100-1200e Mac BookPro 15", ali sa i5 procesorom, ovi sa C2D su mi nekako već matori... :)

@HP garancija
Problem je što je kod nas od 1. januara minimalna garancija koju mogu da daju na sve laptopove 2 godine. Tako da produženja koja HP trenutno nudi, sa 1 na 2 godine i sa 1 na 3 godine su postala neadekvatna. Treba sačekati da uvedu produženje sa 2 na 3 godine, da se vidi koliko će koštati i da li će ga uopšte biti. Zvao sam par prodavnica i trgovci su zbunjeni, ne znaju da tačno kažu šta i kako. Jedino što sam saznao da na stare zalihe ne primenjuju novi zakon, odnosno samo ono što se uvozi posle 1. januara će imati i novu garanciju, a pošto je tek početak godine, lageri su šareni i sad je totalna konfuzija šta i kako može, a većina njih gleda da završi posao na štetu kupca. :)
 
Nazad
Vrh Dno