Šta je novo?

22" wide i gledanje HD filmova

cilset

Slavan
Učlanjen(a)
10.02.2005
Poruke
583
Poena
319
S obzirom da ovi monitori imaju rezoluciju 1680x1050 sto je manje od hd rezolucije, kako izleda gledanje hd filmova na njima.
Odnosno, zanima me sta korisnici misle koliko je to losije od monitora od 24" i uopste da li je ta razlika toliko uocljiva?
 
Meni to skaliranje ne smeta ni najmanje.
Mnogo više iritira razlika između 16:9 i 16:10 (tj. crne štrafte), ali njih ćeš imati i sa 24" monitorom.
 
Iskreno, zavisi odakle gledas, ako si na istoj daljini kao kad radis onda je lose... inace nema veze...
 
U odnosu na 19'' 5:4 gledanje filmova na 22'' 16:10 je raj. Što se ''HD rezolucije'' tiče bitno je reći šta se pod tim podrazumeva. Ja gledam samo 720p HD ripove čija je rezolucija 1280x720 i manje tako da ne manjka pixela uopšte, 1080p zahteva jaču mašinu i duže vremena za skidanje, al' i to može da se gleda bez problema. Što se štrafti tiče, ima ih i sa 16:9 bio to monitor ili TV jer se filmovi snimaju tj. montiraju u više aspekata, obično su još širi od 16:9. Po meni na razdaljini 1-1.5m, tj. ak' stoji na komp. stolu za kojim se sedi odlično rešenje. Za veće razdaljine već bi' jurio LCDTV i samim tim smatram kupovinu 24'' monitora, ak' je namena isključivo multimedija, čistim bacanjem para.
 
22" idealno za 720p
Ako zelis pak full hd odnsono 1080p tada vec treba da imas minimum 24"
 
Može i 17" al' sa full HD rezolucijom... ;)
 
Meni to skaliranje ne smeta ni najmanje.
Mnogo više iritira razlika između 16:9 i 16:10 (tj. crne štrafte), ali njih ćeš imati i sa 24" monitorom.

Cepidlačiš. Jedino kada izmisle monitor promenljivog aspekta onda te neće nervirati crne štrafte, jer nisu svi filmovi pravljeni u 16:9 formatu. Neki su 1.83:1, neki su 1.85:1, neki 2.35:1...
Ako mene pitaš te crne linije (gore i dole) dobro dođu da imaš gde da staviš titl, a da ti nije na slici. Ako je format filma blizu 16:10, onda pomerim film na gore da imam samo liniju dole i tamo stavim titl i uživam...
 
Meni je skroz ok...ni ne razmisljam o tome....:)
 
ja malo zoomiram ali ne mnogo, tako da i dalje ostanu crne strafte, ali veoma male. Zbog zooma dodje do odsecanja po nekoliko procenata sa svake strane, ali to je zanemarljivo i u tom delu slike se nikad nista ne desava. To je varijanta kad kad sam prinudjen da nesto gledam na kompjuteru. Na plazmi od 50" nema potrebe za tim:)
 
Kako je tehnologija uznapredovala, cudi me da nisu napravili neki softver za gledanje filmova u fullscreen-u, ma kog aspekta (rezolucije) oni bili, nesto kao u PowerDVD-u ThrueTheater Strecth.
 
A zašto bih uopšte želeo da mi se slika razvlači i deformiše?
Uostalom svaki kršteni plejer program može da ti razvuče sliku tako da zauzme ceo ekran.
 
Kako je tehnologija uznapredovala, cudi me da nisu napravili neki softver za gledanje filmova u fullscreen-u, ma kog aspekta (rezolucije) oni bili, nesto kao u PowerDVD-u ThrueTheater Strecth.

To sto ti zelis moze svaki player ali zasto bi iko zeleo vestacko izduzenu sliku ?
 
Za to sluzi overscan opcija. Ja bez overscan-a ne mogu da zamislim da odgledam film :)
 
Da, "moze" i 2" ali onda se gubi svaka poenta HD rezolucije.

Nije poenta samo u veličini već i u oštrini... na 17" sa 1920x1200 ne izgleda loše uopšte!!! ;)
Naravno pošto je laptop u pitanju tada se sve to gleda sa manje udaljenosti...

...a što se tiče strečovanja, sečenja delova slike i sl... to nikako!!!
Te crne štrafte koje se spominju... to meni bar ne smeta... a i ne vidim kome sem proizvođačima koji guraju priču o 1920x1080 rezoluciji kako bi uštedeli na panelima!!! Mislim da je visina strane jednako bitna bar kada je ostala upotreba računara u pitanju!!! :type:

:banana:
 
Poslednja izmena:
Pa rekoh moze i 2" ali da gledas sa mikroskopom ;)


za ovo drugo : ja stvarno ne rauzmem kako mozete da geldate izduzeni film (odvratno) a ne u originalnom formatu
 
Na Metropolisu (ja mislim) su ranije puštali filmove skroz razvučene umesto zumirane, a moguće i na još nekom domaćem kanalu. Bilo je užasno.
 
A zašto bih uopšte želeo da mi se slika razvlači i deformiše?
Uostalom svaki kršteni plejer program može da ti razvuče sliku tako da zauzme ceo ekran.

Ja sam mislio bez ikakve deformacije, znaci da ostane isti aspect ratio, a da slika bude u fullscreen-u, to bi bio pravi bum.
Zato me cudi da jos nisu uspeli da naprave softver za tako nesto, a tehnologija je stvarno uznapredovala.
 
Mozda zato sto je to teoretski nemoguce ;)
 
Ne mogu od babe da naprave devojku.

Ulete 24. :p
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio bez ikakve deformacije, znaci da ostane isti aspect ratio, a da slika bude u fullscreen-u, to bi bio pravi bum.
Objasni mi molim te kako si to zamislio? :D
Jedino što mi pada na pamet je da se napravi monitor koji se razvlači u širinu po potrebi :p
 
Objasni mi molim te kako si to zamislio? :D
Jedino što mi pada na pamet je da se napravi monitor koji se razvlači u širinu po potrebi :p

Ne znam ja, ali kako su klonirali ovcu meri, a ne mogu ovo da urade?!?! :D

Edit: Pardon Dolly ovcu. :)
 
Poslednja izmena:
Zapravo mislim da je pravo rešenje da konačno naprave ultra tanke i savitljive monitore koji se razmotaju kao zavesa, pa onda lepo naprave bundle film+monitor u odgovarajućem aspect ratio-u :D
 
...ili mali projetkor veličine 1 dinara koji bi ujedno i bio full pc...
Radio bi na bateriju, koja traje godinu dana a dopunjavala bi se kao (SEIKO 5 sat) drmusanjem.
Naravno upravljao bi glasom a emitovao bi hologramsku sliku savršenih boja na najjačem suncu... itd. :p

Valjda je ovde priča o realnim problemima a ne SF ili ŠBBKBB. :)
 
Poslednja izmena:
Na Metropolisu (ja mislim) su ranije puštali filmove skroz razvučene umesto zumirane, a moguće i na još nekom domaćem kanalu. Bilo je užasno.
Ima to i prednosti. Većina novijih televizora ima mogućnost odabira aspekta u kome će se prikazati video materijal, takav film (gde su likovi izduženi) bi' na LCD TVu lepo mogao da stretchujem na ceo ekran i dobio mi ekran bez štrafta sa manje više pogođenim aspektom. A šta da radim sa zoomiranim tj. već isečenim filmovima, da dam TVu da ih još iseče i gore i dole da bi' imao dobar fullscreen :p
 
Na jednom JVC wide lcd TV u sam video odlican fazon za strechovanje 4:3 materijala.

Naime / svidja mi se ova rec, zvuci ozbiljno /,
u centru je slika normalna, a po bokovima je razvucena, tako da se gotovo ne moze primetiti da nije sa 16:9 izvora.

zna li neko kako da podesim Katalist / nVidia Cp / tako da mi TV kartica / leadtek expert / prikazuje ovako 4:3 sliku na Wide LCD monitoru ?
 
Ma moze da se vidi uvek osim ako ne gledas samo taj TV pa naviknes
Mislim ako gledas samo to onda naviknes ali u svakom slucaju je bolje gledati sa crnim trakama nego deforimasnu sliku
 
Poslednja izmena:
U cemu je onda poenta kupovine wide-a ako ces da gledas nesto sa crnim linijama sa strane?
 
Prirodniji prikaz, manje je tog "crnog", više radnog prostora, nude više za manje para itd.. Baš sam imao prilike da testiram downloadovani 720p materijal na mom wide monitoru (Samsung 206BW) i na 940N. Nisam merio, ali odokativno, na 19" non wide monitoru je štrafta bila bar 5cm visoka, dok je na 20" wide-u jedva 1.5cm (sad izmerih).
 
Nazad
Vrh Dno