Šta je novo?

Zvuk iz napajanja

Učlanjen(a)
19.01.2020
Poruke
7
Poena
41

U videu se ako dovoljno pojačate i dobro oslušnete može čuti čudan zvuk iz napajanja.
Krenuo je da se čuje pre nedelju 2 kada se računar koristi. Nekad je nasumično, nekad kad računar malo ozbiljnije radi tipa kad se igra neka igrica.
Nekad je malo tiši ali mnogo češče je jako iritantan do te mere da je bukv bol za uši biti tu dok se taj zvuk čuje.
Očistio sam napajnje od prašine i izolir trakom zalepio neku plastiku za koju sam sumljao da možda udara o delove kad se napajanje zagreje pa ventilator krene da se okrece brze (on se okrece proverio sam ako nekog to zanima), ali ništa nije pomoglo, kada gledam spolja ne vidim unutra ništa što bi moglo da lupa ili kako već pravi taj zvuk.
 
Lezaj ventilatora je verovatno otisao
 
Sve zavisi od ventilatora, neki su zaliveni pa ih nije moguce rastaviti/podmazati. Ako bi ga menjao moras paziti na nacin povezivanja, posto napajanja generalno nemaju standardnu PWM konekciju kao kod drugih ventilatora.
 
Koje napajanje imas ?
U vecini slucajeva kada se ovako ventilator cuje, nema puno pomoci, nazalost tako ih prave. A ovaj ce sve vise i vise da ti se cuje.
 
Hmm, dobro je to napajanje i nije bas jeftino makar danas. Ako ti nije problem da ti komp bude ugasen par dana, daj mu sansu, odnesi napajanje u neki servis ili jos bolje ako ti je mozda jos u garanciji onda ga odnesi tamo gde si ga kupio, imas pravo.
Ne verujem da ista mozes sam da uradis po tom pitanje, samo mozes da pokvaris.
 
@Небитан Лик @whis

Nije dobro to napajanje, Tier E je na Cultist Tier listi. U sirokom luku treba zaobilaziti sva Elite svih verzija, nova Elite NEX takodje, naspram FSP modela slicnih cena.

Cena je velika u domacim prodavnicama samo zato sto su zalihe male
Da li da onda rešavam ventilator ili da zamenim napajanje? Imam ryzen 5500 i rx 570, graficku imam koliko i napajanje znaci 3 4 god, a procesor jedno godinu. Za sad nije bilo nikakvih problema.
Ne bi da dajem pare na novo napajanje ako ovo radi, ali ako je baš štetno za ostatak računara onda ne bi da rizikujem.
 
@Небитан Лик @whis

Nije dobro to napajanje, Tier E je na Cultist Tier listi. U sirokom luku treba zaobilaziti sva Elite svih verzija, nova Elite NEX takodje, naspram FSP modela slicnih cena.

Zbog cega nije dobro? Ja po njegovim specifikacijama ne primecujem nesto lose, ispravite me ako gresim.
Podeli sa ljudima zasto nije dobro. Zanima i mene iskreno, jer ako postoji dobar razlog onda da i ja izbegavam Elite napajanja u buducnosti ili cak odgovorim nekog za ova Elite napajanja. Jos bolje podeli neki clanak ako imas.

Ja imam Seasonic Core GM-650.

Ne bi da dajem pare na novo napajanje ako ovo radi, ali ako je baš štetno za ostatak računara onda ne bi da rizikujem.
Bas zbog toga i pitam Dogzillu zasto nije dobro.
 
Ja po njegovim specifikacijama ne primecujem nesto lose, ispravite me ako gresim.
Specifikacije za napajanje su kompletno nedekvatne/ nesto nebitno i ne govore skoro nista korisno o nekom napajanju
Jos bolje podeli neki clanak ako imas.
Originalna Elite i V2 su imali jako krs kondenzatore sa kratkim zivotnim vekom, i ogroman broj kvarova, to ih je stavilo u Tier E (izbegaviti Tier). (review sa jonnyGURU sajt-a)


ne secam da li su bolji kondenzatori, ili pak ima jos problema u V3 i V4 verzijama, ali se secam da kad god su iskocila u diskusijama na forumima i discordi-ma nije bilo u dobrom svetlu xD To je sto se tice ozbiljnih problema.

Sa druge strane, su krs stari dizajn, koji je dobar samo za jako male potrosace i slabe graficke. Ljudi koji drze tier listu su uradili nesto od sledeceg:

1. prosli kroz review-ove i zakljucili na osnovu metodologije da ne ispunjavaju ni minimum za moderna napajanja.
2. uz prodjene review-ove, pricali sa ljudima koji su radili review-ove
3. pricali sa covekom, koji popravlja u Aziji kroz koje ruke prolazi vise napajanja nego verovatno bilo ko drugi na svetu, F14
4. pricali sa jonnyGURU-om ili nekim drugim iz industrije, kroz cije ruke isto proslo.
5. rucno ih ispitali.
itd, ..., svi review-ovi, svi razlozi stoje navedeni u excel fajl-u njihovom (pod C, pod Cooler Master-om ima 4-5 review-ova Elite verzija ispisano).
Kod:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1eL0893Ramlwk6E3s3uSvH1_juom7SMG5SCNzP2Uov8w/edit#gid=1646557192
Sve sto je u Tier E i tier F ima jako dobar razlog zasto je tamo, ako nemas poverenja, imas Discord njihov, slobodno ih pitaj/prozovi xD

Takodje Cooler Master-ov covek za odnose sa javnoscu, redovno indirektno spominje na Discord-u da su bila previse problematicna Elite V1/V2 bila i da su im napravila problem (pretpostavljam sa distributerima), i da su ona glavno zasluzno za toliko razbijacku i kvalitetnu MWE V2 seriju, jer su u Cooler Master-u zakljucili da im treba nesto da povrate poverenje.

ako to nije dovoljan dokaz, ne znam sta je 😅

Skraceno, napajanja su krs, ko ima, @Небитан Лик ne mora da se menjaju dokle god nema problema, imaju sve zastite, i zastite rade. Ima mnogo boljih opcija za slicne pare i u domacim firmamakod nas i preko Madjara, nema razloga da iko kupuje Elite napajanja osim za masine koje nece nista osim office raditi, masine sa ~50W grafickama ili bez grafickih.
FSP su tu oko cene, dosta njih i do 1000 din jeftinija, a mnogo bolja opcija, + a neretko ima dobrih snizenja za nesto bilo kod nas, bilo kod madjara, kao sto ima na snizenju trenutno u domacoj firmi Seasonic B12-BC-550 za 6730 din, sto je veoma dobro Tier B napajanja, malo losije od Core -GM sto imas @whis
Da li da onda rešavam ventilator ili da zamenim napajanje? Imam ryzen 5500 i rx 570, graficku imam koliko i napajanje znaci 3 4 god
Slobodno resavaj ventilator, to nisu nesto jake komponente, teraj ga da dok ne umre, imas srece da radi jos (Verovatno zato sto je Elite V3 verzija, sto je verovatno razloga zaso nije crklo jos xD)
 
Poslednja izmena:
Hvala na objasnjenju Dogzilla.
Ovaj moj Seasonic, na njega imam garanciju 7 godina. Da potraje toliko i jos godinu dana puna kapa. :)
 
Most likely ležaj ventilatora. U nekim slučajevima je rešivo. Otvori se napajanje (na mnogo mesta sam pročitao da se to nikako ne radi, ali posle par puta još uvek sam živ i zdrav 😎), odvrne se ventilator i odvoji od stranice gde stoji, ne može se izvaditi osim ako nećes da ga lemiš posle nazad (ako treba da se menja, mora da se lemi, nisu standardni 3/4 pin konektori), sa donje strane se skine nalepnica, čepić i naspe par kapi mašinskog ulja, okrene se ventilator i zatvara sve nazad. U slučaju da je "zaliven" ventilator, može pravac kante, vreme je za zamenu.
 
Probaj malo da prodrmas kabl ili da malko izvadis utikac. Ako to moze da se otvori i da se kane kaplja masinskog ulja..
 
Nazad
Vrh Dno