Šta je novo?

Z790 AORUS ELITE AX (rev. 1.2) + i9 14900K + Arctic Liquid Freezer II 420 A-RGB Rev 3 povezivanje na plocu

testthenext

Slavan
Učlanjen(a)
02.05.2004
Poruke
874
Poena
330
Imam Z790 AORUS ELITE AKS (rev. 1.2) matičnu ploču i Intel i9 14900K CPU

Matična ploča:

Treba da povezem Liquid Freezer II 420 A-RGB na nju.

Na AIO postoje dva kabla, cetvoropinski za FAN i isto cetvoropinski za RGB.

Nisam sastavljao kompjuter vec x godina a tek sa AIO vodenim nikada.

Da ne bih napravio neku glupost, bio bih vise nego zahvalan za savet, gde tacno da ukljucim konektor za CPU a gde za RGB.

Zbunjuje me cinjenica da na ploci kod CPU socketa ima dva FAN konektora, jedan CPU_OPT a drugi CPU_FAN a sa suprtone strane - dole, ima SYS_FAN4_PUMP konektor.

Kapiram da je ovaj CPU_OPT vrv za one Noktua kulere koji imaju dva fana, jedan koji duva a drugi koji izbacuje.. ali mi nije jasno kako ploca zna da sam ja nakacio AIO, kako kontrolise broj obrtaja pumpe i naravno, kako kontrolise broj obrtaja ventilatora na hladnjaku, sve to kroz samo jedan kabl???? Procitao sam naravno oba uputstva i prilicno su stura, konfuzna i neodredjena, sto nije ni cudno jer niko ne moze da gleda u pasulj sta ce nekome pasti na pamet da poveze...

U prilogu ćete pronaći originalnu fotografiju moje matične ploče koju sam upravo snimio.

Hvala puno svima koji izdvoje vreme za konstruktivan komentar/savet.
 

Prilozi

  • aourus_elite_ax_connectors.jpg
    aourus_elite_ax_connectors.jpg
    384.9 KB · Pregleda: 24
aio fan u cpu fan 4 pin...nemas rgb header, vec sve led tako da ne znam jel bi radilo za rgb kad bi ubo u te led..ili da nadjes neki hub koji ce kontrolisati pvm + rgb za ventilatore i aio..
 
A-RGB ide u D_LED2 - proveri da li stvarno imas sva cetiri pina otvorena na konektoru ili su 3 u pitanju, evo slike u prilogu da vidis razliku i gde ide koji konektor.

Pumpu mozes u SYS_FAN4_PUMP slobodno (svi prikljuci dole su PWM kontrolisani), ventilatore od AIO ubodi u CPU headere (uzmi spliter ako ti treba). Glavna razlika PUMP headera i nekog drugog Fan headera je u snazi, PUMP headeri obicno podrzavaju 2A struje, ostali 1A.
 

Prilozi

  • oeskf3imqdlcltz60brwpb7v0ie2mgazbi1n8kl6taoqsupx2rbobjg0bqvi762t.png
    oeskf3imqdlcltz60brwpb7v0ie2mgazbi1n8kl6taoqsupx2rbobjg0bqvi762t.png
    159.4 KB · Pregleda: 22
treba da dobije sa tim aio i rgb artic controller...u njega nek ubode a- rgb..ima na yt video kako instalirati..
 
Hvala na komentarima. Nisam jos otpakovao Arctic, ali gledao sam unboxing i vidim da ima svega dva kabla koji idu iz CPU water blocka koja ide na CPU.
Moram prvo da raspremim prostor gde cu to sve instalirati, a taj prostor nije ciscen tipa 2 godine... to ce biti neki privremeni office dok ne srusim taj objekat.

Na YouTube ima gomila klipova ali ima i dosta verzija Arctica, a na mom ne pise koja je verzija... mada je vrv poslednja jer je uzet pre neki dan.
 
Imam Z790 AORUS ELITE AKS (rev. 1.2) matičnu ploču i Intel i9 14900K CPU

Matična ploča:

Treba da povezem Liquid Freezer II 420 A-RGB na nju.

Na AIO postoje dva kabla, cetvoropinski za FAN i isto cetvoropinski za RGB.

Nisam sastavljao kompjuter vec x godina a tek sa AIO vodenim nikada.

Da ne bih napravio neku glupost, bio bih vise nego zahvalan za savet, gde tacno da ukljucim konektor za CPU a gde za RGB.

Zbunjuje me cinjenica da na ploci kod CPU socketa ima dva FAN konektora, jedan CPU_OPT a drugi CPU_FAN a sa suprtone strane - dole, ima SYS_FAN4_PUMP konektor.

Kapiram da je ovaj CPU_OPT vrv za one Noktua kulere koji imaju dva fana, jedan koji duva a drugi koji izbacuje.. ali mi nije jasno kako ploca zna da sam ja nakacio AIO, kako kontrolise broj obrtaja pumpe i naravno, kako kontrolise broj obrtaja ventilatora na hladnjaku, sve to kroz samo jedan kabl???? Procitao sam naravno oba uputstva i prilicno su stura, konfuzna i neodredjena, sto nije ni cudno jer niko ne moze da gleda u pasulj sta ce nekome pasti na pamet da poveze...

U prilogu ćete pronaći originalnu fotografiju moje matične ploče koju sam upravo snimio.

Hvala puno svima koji izdvoje vreme za konstruktivan komentar/savet.
Gaming ploce imaju taj konektor CPU_OPT kako bi imao mogucnost kontrole broja obrtaja. Evo nesto vise:

Both CPU fan header and CPU OPT fan connecter are heatsink headers for connecting the fans of radiators on the motherboard. The difference is that the CPU fan header can detect fan problems and protect the system from overheating by preventing it from booting. While the CPU-OPT and only detect and warn about issues; it cannot take actions to deal with the problems.
 
Taj Arctic AIO je naj jednostavniji za priključivanje. Svi motori ventilatora i pumpa idu zajedno u jedan kabl koji se priključuje na CPU_FAN na ploči. Nema potrebe niti može da se reuliše brzina pumpe, uvek radi 100% gde god da se priključi. Kabl za pumpu i mali ventilator na njoj prolazi kroz jedno crevo do vrha radiatora i tu se spaja sa ventilatorima.
ARGB je samo na ventilatorima i njihovi kablovi zajedno idu na ARGB (D_LED2) priključak na ploči. Posle, brzine regulišeš iz BIOS-a a ARGB iz softwera koji dolazi uz ploču. Ništa komplikovanije nego vazdušni kuleri.
 
Zahvaljujem na komentaru... prosto je bizarno da jos nisam sastavio konfiguraciju od skoro 4+k ali eto... stalno mi se neka glupost ispreci... kad povezem, javljam kako sam na kraju uradio.
 
Nazad
Vrh Dno