Šta je novo?

yu.oglasi usenet arhiva iz 90-ih

vladabuba

Cenjen
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruke
328
Poena
180
Na google groups ima yu.oglasi usenet grupa, pretrage nakon 2000. daju dobre rezultate:

https://groups.google.com/g/yu.oglasi

Nazalost za ceo period 1997-1998 imaju samo 39 poruka tako da vecina postova nedostaje.

Da li je negde dostupna arhiva sa vecim brojem poruka koje su objavljivane u tom periodu na yu.oglasi?
 
Kupujes 486 od ivana ivanica?
 
Hah, salu na stranu... Negde u tom periodu krajem 90-ih bilo je mnogo onih koji su prodavali i kupovali PC-ije, polovne monitore, printere, maticne ploce, graficke kartice, hard diskove bas preko usenet grupa. Secam se da sam prvi 28.8 modem (ISA kartica, UMC) kupio bas preko yu.oglasi. Mislim da bi bilo interesantno pogledati u proslost kako se tada zivelo i sta se kupovalo, koliko smo to placali, itd.
Uz yu.oglasi secam se da je bilo i dosta interesantih poruka u drugim yu.* grupama kao npr. yu.prog.* (windows programiranje, clipper, c, c++) Cesto se tu zadesi i neka zustra diskusija o dnevno-politickim pitanjima pa je interesantno pogledati kako su se stvari promenile (tj. nisu od tada :)
 
oftopic..
Ti likovi sa yu.oglasi su bili nesnosni , nisam mogao da gledam onu slovenku Lubu na yu.forum.erotika od njih :)
..Eh koje je to vreme bilo , Micro Planet Gravity , X-News pa i OE...
 
Usenet iliti newsgroupe su mi nekada koristile kao pocetno odredishte za dalji obilazak interneta.
 
Vlado,kako si pratio yu.oglasi , ako nisi imao modem?
 
Nije to bio moj prvi modem. Moj prvi modem je bio 2400 bez kompresije i korekcije gresaka, kupio od drugara koliko se secam u leto '96 za 15 maraka. Muku sam mucio kada je bilo ratatatata na linij. :D Imam ga jos negde medju starim PC stvarima na tavanu, ali realno ne zelim da ponavljam to retro iskustvo sa njim. :(
Drugi modem od 14.4 sam dobio na poklon sledece godine, imao je i MNP5 i v42.bis, ali je bio poluispravan, drzao je stalno otvoreno liniju (morao sam rucno svaki put da prekinem tel konekciju nakon sesije).
A taj UMC-ov 28.8 sam kupio preko yu.oglasi sledece godine i to je bila pesma, ispravan i drzi linju super. :) Preziveo i celo bombardovanje ali ga ubio grom na leto. :D
Ince ja nisam Vlada iako tako pise na profilu, duga prica ha ha ha. :D
 
Imas dobro pamcenje. Ja sam prvi PC kupio u jesen '94-te , bila neka 80486 dx2 a doplatio sam za modem valjda 100 dem. 9600 bauda? Poslao sa njim ukupno 1(jednu!) poruku na Pannon BBS nekim DOS programom Telix...Kasnije ga poklonio.,,Njuz grupe nisam pratio do pocetka 2000-e, tako nesto. Inace me zanima kako si ti pratio Njuz sa tim starim modemima.
 
Imas dobro pamcenje. Ja sam prvi PC kupio u jesen '94-te , bila neka 80486 dx2 a doplatio sam za modem valjda 100 dem. 9600 bauda? Poslao sa njim ukupno 1(jednu!) poruku na Pannon BBS nekim DOS programom Telix...Kasnije ga poklonio.,,Njuz grupe nisam pratio do pocetka 2000-e, tako nesto. Inace me zanima kako si ti pratio Njuz sa tim starim modemima.

Secam se nekih dogadjaja, ne svega nazalost. Imati 486 DX2 1994. je bila bas velika stvar. Mogao si sve aktuelno da pokrenes, ukljucujuci i Doom. Da li se secas sta si jos imao u konfiguraciji, koliko rama, koliki hdd, da li si imao mono ili SVGA kolor monitor?
Vezano za modem. Internet je u Srbiju zvanicno dosao negde na prolece '96; na sajmu tehnike u maju sam bio na standu Beotela i otvarao sajtove preko Yahoo kategorija. Medjutim tada jos nisam imao ni modem. Nakon sto sam na jesen dobio 2400 modem pristupao sam BBSovima u tadasnjem SetNetu, Birostroj BBS, Imtel BBS, i jos gomila drugih. Nazalost nisam probao Panon BBS ali mi je poznat naziv. Tek od januara 1997. sam preko RCUB i Afrodite poceo da koristim Internet povremeno od kuce. Imtel BBS sam zapamtio po tome sto je imao kolekciju sjajnih dokumenata i tutorijala vezano za programiranje koji su mogli da se downloaduju.
Za DOS komunikacioni program koristio sam Telemate. Znam da je bilo i drugih ali ovaj je bio moj favorit. Koliko se secam BBS-ova na SetNetu, mogao si da downloadujes nove poruke iz oznacenih yu.* usenet grupa preko offline paketa koji su sadrzavali vise poruka (da li je bio BlueWave DOS ili nesta slicno?). Tako da nisi morao da budes non-stop online, nego samo skines novi offline paket, otvoris ga u BlueWave, onda mozes i da citas i odgovaras offline (uploadujes posle svoje nove odgovore). Imao si i besplatnu Internet adresu elektronske poste preko SetNeta koja je dobro radila, samo sto su se emailovi razmenjivali sa internetom jedanput dnevno jer to nije bilo online.
Ovako offline sam nastavio da citam usenet sledecih par godina sve dok nisam poceo da koristim Internet usenet aplikacije.
A i Internet kada smo poceli da koristimo, konektujemo se preko modema, otvorimo par stranica, proverimo da li su se ucitale, onda se diskonektujemo i ne konektujemo se opet dok sve ne procitamo. :D Svaki minut kod provajdera je bio vredan, nije bilo nedostatka paznje. :D
 
Secjam se da sam imao taj 486 dx2 na 66mhz do 1996-7e (kada sam nadogradio na Am5x86) . Imao sam 8 Mb RAM-a , 2floppy-ja TEAC, HD WD Caviar od 420Mb , monitor kolor Philips 14 c ,a graficku ne znam koja je bila, ali
svi su dolazili kod mene da igraju DOOM (Secam se da je koji mesec kasnije drugar kupio jos skuplji DX4 na 100 ) Sada je taj Am5x86 i ostale komponenete u podrumu a koristio sam ga chak do 2003 , i sve je i dalje ispravno tako, Koliko se samo nadrljao taj jadni HD :)

Voleo bih da otvorim mejl na RCUB-u , jel to jos uvek mogucje ? Inace , kao i ti , sve smo gledali sto ne internetu (usenet, web) u offline. Kachis se, brzo skidas sve , i onda natenane chitash.
 

Da, ta 486DX2 masina je kostala veliko bogatstvo, evo u oglasu koliko je to otprilike kostalo juna '94:


Windows 95/OSR2, Office 97, Netscape Navigator 4, Internet Explorer 3, mogla je ta masina da posluzi za vecinu tih taskova do kraja 90-tih ok... Na DX4/Am5x86 je vec moglo da se pusta mp3 sa Winampom koliko se secam, mada nije idealno (kada pomeras prozore u Windowsu krene da secka reprodukcija :D).

Kada se jos setim koliko smo vecinski svi tada bili svorc, to je mnogo vise nego da danas samo podelis dm na pola da dobijes iznos u evrima. Ja sam vec pisao koliko sam svoj 486 PC klon platio '96-te, a nije bio ni nov, nego pola od nekih polovnih i rashodovanih delova (monitor i napajanje bilo poluispravno ha ha ha). 😄

Ne znam za RCUB nazalost, davno sam tamo bio zadnji put. Mislim da su jos uvek u Kumanovskoj ulici ali to bi trebalo proveriti.
 
Prvi modem koji sam imao bio je bio Diamond Supra 2400bps, koristio sam ga na Amigi 500 i to kao dvojnik :D BBS-ove koje sam posećivao bili su Sezam, Huter, Pingvin, Imtel... Aminet. Skidanje jedne fotografije trajalo je po 7-8 sati. Ulogujem se uveče, pustim da skida i odem u grad :cool: Bilo je posle još nekoliko odličnih BBS-ova za Amiga, jedan su držali King i Ogisha iz Jerkovića, ne znam da li ih se neko seća, baš bih voleo da znam šta rade danas.

1709741288892.png
 
Prvi modem koji sam imao bio je bio Diamond Supra 2400bps, koristio sam ga na Amigi 500 i to kao dvojnik :D BBS-ove koje sam posećivao bili su Sezam, Huter, Pingvin, Imtel... Aminet. Skidanje jedne fotografije trajalo je po 7-8 sati. Ulogujem se uveče, pustim da skida i odem u grad :cool: Bilo je posle još nekoliko odličnih BBS-ova za Amiga, jedan su držali King i Ogisha iz Jerkovića, ne znam da li ih se neko seća, baš bih voleo da znam šta rade danas.

Pogledajte prilog 432179
Ufff, kada se setim dvojnika. Prvi modem sam nabavio (po ostalim kolegama sa ove teme već kasne) 1999 godine.
U to vreme su se slike skidale ipak malo brže, ali sve veće od 3-4 MB bilo je ozbiljno za skidanje i uglavnom je moralo da ide preko download manager-a, jer je veza pucala...
 
I ja sam imao dvojnika nazalost... Sto je najgore, tek su negde 2012. ili 2013. ukinuli dvojnika... i onda prebacili liniju na PCM... :D

Nisam imao prilike da vidim Amigu sa modemom, ali se secam da si sa modemom 2400 mogao da pratis iscrtavanje karaktera na ekranu kao u onim starijim SF filmovima. Nije ni bilo tih punih 2400 bauda, nego je bilo manje, mozda 1500-1600. To je onda oko 170-180 bajtova u sekundi. Download arhiviranog fajla od 40Kb je trajao priblizno ~ 4h :D
 
Nisam imao prilike da vidim Amigu sa modemom, ali se secam da si sa modemom 2400 mogao da pratis iscrtavanje karaktera na ekranu kao u onim starijim SF filmovima. Nije ni bilo tih punih 2400 bauda, nego je bilo manje, mozda 1500-1600. To je onda oko 170-180 bajtova u sekundi. Download arhiviranog fajla od 40Kb je trajao priblizno ~ 4h :D
4 minuta
 
vladabuba
Nije mogao Win95 na 486 dx2 sa 8mb RAM-a , zato sam i nadogradio na Am5x86 (Nudjen mi je tada i skuplji Am5K86 koji je valjda pravi Pemtium) i tu je terao taj Win95OSR2 ili Win97 sa svim što si pomenuo , još sam i stavljao noviji I.Explorer 4.0 , i to je bilo to. Jeste , štucali su mp3 , možda je trebalo da uradim overklok na 160.
phantomr
Amiga je bila namenjena za lepše stvari nego taj 'surf' !
 
Radio je Win95 na 486, ali samo za strpljive. 🤓
Instalirao sam ga, čim se pojavio, na 486DX2 40MHz, sa 5MB RAM-a (4x1MB+4x256KB) i 40MB hardu, sa uključenom kompresijom (ludo sporo), da bi moglo da stane još nešto pored windows-a.
Nakon ulastak u windows (oko 10 minuta), sve je radilo ok, mada tad, pored pasijansa i minica, skoro ništa nisam ni pokretao. 😁
Koristio sam i CorelDraw 3.0 na tom nesrećnom sklopu.
 
Meni je taj prvi sklepani PC imao Intel 486 klon(Texas Instruments 486DX2), 4MB RAM. Sa 4MB Rama sam mogao da koristim Win3.11 (for workgroups), tek godinu dana kasnije sam dokupio jos 16MB ram i instalirao Win95, kasnije Win97 OSR2. Na tom TI486 Win95 je radio ok, iako taj procesor nije bio bas 100% kompatibilan sa Intelom. Imao sam puno problema sa padom Win9X sistema, restartima. U DOS-u 3D Studio je cesto proizvodio rendere koji su bili potpuno deformisani. Ali na njemu sam ucio i radio sa Turbo Pascalom, Turbo Com, Borland C++om, tako da je odradio svoje.
Instalirao sam ga, čim se pojavio, na 486DX2 40MHz, sa 5MB RAM-a (4x1MB+4x256KB) i 40MB hardu, sa uključenom kompresijom (ludo sporo), da bi moglo da stane još nešto pored windows-a.
Nakon ulastak u windows (oko 10 minuta), sve je radilo ok, mada tad, pored pasijansa i minica, skoro ništa nisam ni pokretao. 😁
Koristio sam i CorelDraw 3.0 na tom nesrećnom sklopu.
Kuku, koliko je windows process scheduler, memorijski menadzment i virtuelna memorija radio disk swapping dok se ne ucitaju sve komponente i inicijalizuje podsistem i procesi. Svaka cast na strpljenu, ja sam sa 4MB se drzao Win3.11 dok nisam dokupio memoriju. Sa 20MB rama 486 je ok radio sa Win95, ali jeste bilo sporo (kao sa ovim mojim nesrecnim TI klonom).
 
Jel se Win 3.11 instalirao sa onih 'pljosnatih' disketa, i koliko ih je trebalo? A Win95 , jel on mogao nekako da se instalira bez CD-Rom drajva?
 
3.xx je dolazio na 5.25 i 3.5" a DOS je bio obaška. prvo DOS (2 diskette) a 3/3.1/3.11 kao nadogradnja. W95 je mogao da se instalira i sa disketa ali je trebalo nekih 13 1.44MB komada.
 
Jel se Win 3.11 instalirao sa onih 'pljosnatih' disketa, i koliko ih je trebalo? A Win95 , jel on mogao nekako da se instalira bez CD-Rom drajva?

Moj nacin je bio sledeci:
1. napravim flopi sistemski disk na drugoj Win95/Win98 instalaciji
2. sa tog flopi diska podignem sistem sa podrskom za CD
3. prekopiram sa CD-a celu instalaciju na hard disk i odatle pokrenem setup koji potpuno nezavisno radi od CD-a

Instalacija je isla i mnogo brze sa HD-a nego kada se pokrene sa CD-a.

Samo jedanput sam instalirao Win3.11 kada sam prvi put dobio PC, tako da se ne secam vise procesa (ali verujem da je isto tako radilo).
 
Secjam se 3.5" za Amigu su bile DS-DD (Double side -double density) 720 kb a na Amigi su , nekim chudom mogle da se formatiraju na 880kb. Za PC su bile DS-HD (double size - high density) a 5.25 se ne secjam, Morao bih malo da "premotam secjanje".
 
5.25” su bile prvo 360kb pa posle 1.2mb. Kad sam prelazio sa Ararija na PC te DD diskete smo busili i neke su posle toga mogle da se formatiraju na 1.44mb :)
 
Atari 1040ST je imao 1.44MB 3.5" diskette: 5.25" su išle do 1.22MB. Moj prvi HDD je imao celih 20MB. sledeći 40MB sa izmennljivim diskovima u kasetama. Inače taj Atari je bio poslednji koji je mogao da radi sa zvučnim kasetama.
 
Još malo off-a. 🙃
Seća li se neko sa kojim programom su mogle da se formatiraju 1,44MB 3,5" diskete na 1,7 ili tako nešto MB? Znam da smo nove diskete uvek formatirali na taj neki kapacitet, jer nam je bilo lakše i brže da kopiramo igr... ovaj, bitne podatke sa jednog kompa na drugi.
Kopam po netu, ali ima gomila informacija, pa reko' da ne lutam mnogo, ako neko zna ili možda ima taj program. 🤓
 
Atari 1040ST je imao 1.44MB 3.5" diskette: 5.25" su išle do 1.22MB. Moj prvi HDD je imao celih 20MB. sledeći 40MB sa izmennljivim diskovima u kasetama. Inače taj Atari je bio poslednji koji je mogao da radi sa zvučnim kasetama.
Koliko se ja secam ST pa i STE posle njega su imali 720kb, mislim da su prvi modeli 520ST imali 360kb. Falcon je imao 1.44MB.

Secam se da je bilo nekih programa za PC koji su mogli da formatiraju diskete na veci kapacitet, ali je to drasticno povecavalo mogucnost za gresku.
Ako se ne varam bio je i neki program, mislim da se zvao Stacker, koji je radio live komprimovanje podataka na hard disku i tako prividno povecavao kapacitet….
 
Koliko se ja secam ST pa i STE posle njega su imali 720kb, mislim da su prvi modeli 520ST imali 360kb. Falcon je imao 1.44MB.

Secam se da je bilo nekih programa za PC koji su mogli da formatiraju diskete na veci kapacitet, ali je to drasticno povecavalo mogucnost za gresku.
Ako se ne varam bio je i neki program, mislim da se zvao Stacker, koji je radio live komprimovanje podataka na hard disku i tako prividno povecavao kapacitet….
Ne, evo imam 1040ST sa 1.44 diskette drive-om a i gomilu disketa. Za Atari 800 je bilo odvojenih 5.25". imao sam 2, 3.5" minimum je bio 720KB. a išao do 2.88MB za PC a Apple 400KB. 360KB su bile Micro diskette. Sinclair QL ih je imao kao plaćeni dodatak. Imao sam jedan kratko vreme. dok nisam prešao na Atari 400.
 
Ne kazem da ne moze da se ugradi 1.44MB u ST, vec da su i ST i STe stizali sa 720kb. https://temlib.org/AtariForumWiki/i...k_DD_Floppy_Drive_with_1.44MB_HD_Floppy_Drive

https://en.wikipedia.org/wiki/Atari_ST Atari initially used single-sided 3.5 inch floppy disk drives that could store up to 360 KB. Later drives were double-sided and stored 720 KB.


Od cele STE serije samo je MEGA STE imao 1.44mb floppy. The last STE machine, the Mega STE, is an STE in a grey Atari TT case that had a switchable 16 MHz, dual-bus design (16-bit external, 32-bit internal), optional Motorola 68881 FPU, built-in 1.44 MB "HD" 31⁄2-inch floppy disk drive,
 
Nazad
Vrh Dno