Šta je novo?

yu.oglasi usenet arhiva iz 90-ih

Postoje 1.44MB HD floppy diskovi za Amige, poput Chinon FB-357A, išli su fabrički uz A4000 a mislim da su se mogli naći i kod nekih A3000 serija. Moguće ih je ugraditi i u ostale modele Amiga (potreban HD floppy kabl i Kick v3.1 ako se ne varam). Pretpostavljam da je slična stvar i kod Atari ST platforme pa se možda nekome posrećilo da dobavi neki ST sa HD flopijem ali inače su DD od 720KB
 
Amigin HD floppy je 1,76MB ,opet amiga je mogla na isti flopy drajv da mountuje drugi fajl sistem pa je tako citala PC diskete od 720KB. Neki od najvecih kapaciteta na DD drajvu koje sam video je 1,2MB . Radilo je tako sto je povecavalo broj traka koje se upisuju na disketu + povecan broj blokovaa po traci. Mislim da nisam video ni jedan fajlsistem koji je upisivao varijabilni broj blokova po trakama . Commodoreov veliki problem je sto je ugradjivano mahom sve u najjeftinijoj varijanti: procesor,memorija,floppy i bez HDD.
 
Amigin HD floppy je 1,76MB ,opet amiga je mogla na isti flopy drajv da mountuje drugi fajl sistem pa je tako citala PC diskete od 720KB. Neki od najvecih kapaciteta na DD drajvu koje sam video je 1,2MB . Radilo je tako sto je povecavalo broj traka koje se upisuju na disketu + povecan broj blokovaa po traci. Mislim da nisam video ni jedan fajlsistem koji je upisivao varijabilni broj blokova po trakama . Commodoreov veliki problem je sto je ugradjivano mahom sve u najjeftinijoj varijanti: procesor,memorija,floppy i bez HDD.

Da, 1.76MB su, moja greška....skupi ko djavo i teško se nabavljaju
 
Još malo off-a. 🙃
Seća li se neko sa kojim programom su mogle da se formatiraju 1,44MB 3,5" diskete na 1,7 ili tako nešto MB? Znam da smo nove diskete uvek formatirali na taj neki kapacitet, jer nam je bilo lakše i brže da kopiramo igr... ovaj, bitne podatke sa jednog kompa na drugi.
Kopam po netu, ali ima gomila informacija, pa reko' da ne lutam mnogo, ako neko zna ili možda ima taj program. 🤓
Ja sam koristio fdformat:

 
Da, 1.76MB su, moja greška....skupi ko djavo i teško se nabavljaju
1.76mb kapacitet, ali je bitna stvar da im je brzina rotacije prepolovljena na 150 rpm umesto 300. To je iz razloga što je commodorove inženjere mrzilo da prepravljaju Paula chip koji ima ograničenje transfera na 500kbit/s. Umesto da ubrzaju transfer, oni su prepolovili brzinu rotacije. Tako se podaci sa hd disketa prenose upola manjom brzinom zbog rotacije diskete od 150rpm.
Postoji način da se preprave pojedini modeli Sony MPF920-E i TEAC FD-235HF tako da rade na amigi u HD modu.
 
Postoji način da se preprave pojedini modeli Sony MPF920-E i TEAC FD-235HF tako da rade na amigi u HD modu.

Šta tačno podrazumevaš pod HD modom ? Da registruje HD diskete kao 1.76MB ili kao standardne Amiga od 880kb ? Ja koliko znam jedini floppy koji može da se prepravi na pravi HD režim je Chinon FB-357 PC verzija
 
Poslednja izmena:
Šta tačno podrazumevaš pod HD modom ? Da registruje HD diskete kao 1.76MB ili kao standardne Amiga od 880kb ? Ja koliko znam jedini floppy koji može da se prepravi na pravi HD režim je Chinon FB-357 PC verzija
Pravi HD flopi - 1.76MB
 
Pravi HD flopi - 1.76MB

Da, pogledao sam malo šta i kako na netu, nisam znao za taj podatak ranije. Fazon je jedino što to modovanje zahteva da se dobavi dodatno čip neki koliko videh dok se Chinon FZ-357 relativno lako prepravlja.
Postoji btw. i varijanta modovanja da se Sony PC floppy prepravi tako da čita pored DD disketa i HD kao 880kb. HD diskete posle najnormalnije rade i u DD drive-u bez bojazni bilo kakve da neće moći da boot-uju
 
Da, pogledao sam malo šta i kako na netu, nisam znao za taj podatak ranije. Fazon je jedino što to modovanje zahteva da se dobavi dodatno čip neki koliko videh dok se Chinon FZ-357 relativno lako prepravlja.
Postoji btw. i varijanta modovanja da se Sony PC floppy prepravi tako da čita pored DD disketa i HD kao 880kb. HD diskete posle najnormalnije rade i u DD drive-u bez bojazni bilo kakve da neće moći da boot-uju
HD diskete u DD drajvovima su dosta problematične zbog različitog feromagnetskog materijala na samom mediju (DD u odnosu na HD). Kvalitet takvog zapisa je dosta upitan. Na nekim drajvovima neće biti problema , na drugim će biti potpuno nečitljive, a na trećim će se javljati pojedinačne greške. Bolje izbegavati tu kombinaciju ako ti je stalo do snimljenih podataka.
 
HD diskete u DD drajvovima su dosta problematične zbog različitog feromagnetskog materijala na samom mediju (DD u odnosu na HD). Kvalitet takvog zapisa je dosta upitan. Na nekim drajvovima neće biti problema , na drugim će biti potpuno nečitljive, a na trećim će se javljati pojedinačne greške. Bolje izbegavati tu kombinaciju ako ti je stalo do snimljenih podataka.

Nema to druže veze konkretno sa materijalom, to je mit i glupost koju su pojedinci plasirali. Stvar je zapravo samo u zapisu, DD i HD drive imaju potpuno drugačije glave koje prave različite zapise.
Ako pokušavaš da snimiš HD diskete na DD drive-u dešavaće se upravo ove stvari koje si naveo ali ako snimaš sve preko HD drive-a koji generalno ima veći opseg neće biti nikakvih problema i takve HD diskete rade bez problema u bilo kom DD drive-u.
Prodajem inače takve modovane Amiga floppy diskove i testirao sam sve a recimo ako bi uzeo profi demagnetizator za trake ili neki jači magnet i kroz njega provukao bilo koju HD disketu bilo 3.5" ili 5.25" možeš ih posle komotno koristiti na bilo kom DD drive-u. Možeš 5.25" HD diskete recimo da koristiš i na 1541 drive-u za C64, jako malo ljudi to zna.

Da ne ispadne da pričam sve tek tako evo jednog članka upravo na ovu temu :

 
Nema to druže veze konkretno sa materijalom, to je mit i glupost koju su pojedinci plasirali. Stvar je zapravo samo u zapisu, DD i HD drive imaju potpuno drugačije glave koje prave različite zapise.
Ako pokušavaš da snimiš HD diskete na DD drive-u dešavaće se upravo ove stvari koje si naveo ali ako snimaš sve preko HD drive-a koji generalno ima veći opseg neće biti nikakvih problema i takve HD diskete rade bez problema u bilo kom DD drive-u.
Prodajem inače takve modovane Amiga floppy diskove i testirao sam sve a recimo ako bi uzeo profi demagnetizator za trake ili neki jači magnet i kroz njega provukao bilo koju HD disketu bilo 3.5" ili 5.25" možeš ih posle komotno koristiti na bilo kom DD drive-u. Možeš 5.25" HD diskete recimo da koristiš i na 1541 drive-u za C64, jako malo ljudi to zna.

Da ne ispadne da pričam sve tek tako evo jednog članka upravo na ovu temu :

Nije glupost, već naučna činjenica.
Pogledaj koercitivnost dd i hd disketa: https://en.wikipedia.org/wiki/Disk_density
Glave kod hd drajvova imaju jaču struju magnetizacije prilagodjenu većoj koercitivnosti hd disketa.
Izuzetak ne čini pravilo. To što kod tebe radi, ne znači da će i kod nekog drugog da radi. Zavisi od primerka diskete i primerka drajva. A naročito kad se takve diskete upisane na jednom drajvu kasnije čitaju, a tek i dopisuju podaci na drugom drajvu. Recipe for disaster.
Ako se koriste diskete samo za skoro nebitne podatke (tipa igre i sl.), onda te baš briga, ali ako su ti podaci bitni...
 
@dag

Glupost veruj mi a i nije izuzetak u pitanju no činjenice. Sve sam ja to lično probao i uverio se tako da ne pričam napamet.
Od diskova sam probao Chinon, Panasonic, Mitsumi, Tuv Citizen a i modovane flopije poput Sony, Alps Electric i nije postojao ni jedan problem.
O marki raznih disketa i da ne pričam....Sony, Verbatim, Basf itd. što DD što HD.
 
Ja brišem HD diskete, bulk brisačem za magnetofonske trake, koristim ih bez ikakvih problema i na amigi i na 1541 drajvovima. Diskete koje su formatirane na HD drajvu da bi se iole ispešno snimile na DD drajvu moraju sa se izbrišu u bulk brisaču pre snimanja u DD drajvu Imam HD 3.5 diskete snimljene na amigi 90tih, i dalje rade.
 
Ja brišem HD diskete, bulk brisačem za magnetofonske trake, koristim ih bez ikakvih problema i na amigi i na 1541 drajvovima. Diskete koje su formatirane na HD drajvu da bi se iole ispešno snimile na DD drajvu moraju sa se izbrišu u bulk brisaču pre snimanja u DD drajvu Imam HD 3.5 diskete snimljene na amigi 90tih, i dalje rade.

Upravo, no samo da dodam na ovo tvoje "Diskete koje su formatirane na HD drajvu" , to se odnosi na PC floppy HD drive i DOS format, čisto da bude jasnije.

Taj Amiga HD floppy mod koji smo radili, tj. koji si ti odradio upravo i služi za to da ne mora da se cimaš sa magnetima nego ubaciš DD ili HD disketu, normalno formatiraš, nasnimiš i koristiš posle u bilo kom DD Amiga drive-u bez bojazni da nešto neće da šljaka.
 
Nazad
Vrh Dno