Šta je novo?

Wireless na Ubuntu. Kako?

VD.

Slavan
Učlanjen(a)
25.08.2005
Poruke
413
Poena
319
Instalirao sam Ubuntu pre neki dan (prvi put) i ubio sam se od cackanja da namestim internet i nisam uspeo. Imam wireless karticu linux je prepozna i ja sada treba da upisem wep i IP, ali ja nemam ni IP, ni Wep. U Windows-u samo instaliram drajvere za karticu i gotovo. Koliko sam shvatio provajder prepozna seriski broj od kartice i odmah me konektuje. Kako da to namestim u linuxu?
 
Evo ovako. Prvo u terminalu (xterm, gnome-terminal, bilo koji) upiši
sudo iwconfig
ovom komandom bi trebalo da vidiš kako linux `naziva` tvoju wireless karticu. O mom slučaju:
Kod:
gentoo daniel1988 # iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11b  ESSID:"hemonet03"  
          Mode:Managed  Frequency:2.422 GHz  Access Point: 00:02:6F:33:C7:DE   
          Bit Rate=11 Mb/s   
          Retry:on   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Link Quality=94/100  Signal level=-47 dBm  Noise level=-250 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0
Iz ovog se vidi da je moja wireless kartica označena kao wlan0.
Da bi se priključio provajderu moraš uneti sledeću komandu:
sudo iwconfig wlan0 essid hemonet03
ako ima potrebe zameni wlan0 u skladu sa onim kako tvoj linux prepoznaje wireless karticu; a umesto hemonet03 (provajdera na koji se ja kačim) stavi ime AccessPointa provajdera na koji se ti kačiš. Zatim ostaje još jedna komanda da bi proradilo:
sudo dhcpcd wlan0
Otvori Firefox ili Operu i piči.

Reci ako prikaže neku grešku, da je `saniramo`. Ubuntu sam koristio svega nekoliko dana, pa možda ne rade komande ovako kako sam napisao. Ako ti je linux našao driver za wireless karticu, onda računaj da si na konju :)

Pozdrav,
- daniel1988
 
Kada ukucam sudo dhcpcd wlan0 kaze da ne postoji ta komanda. Kartica mi je oznacena sa wlan0.
 
Probaj ovako sudo dhclient wlan0
ako ne bude radilo (mada bi trebalo), pretraži malo Ubuntu forum, da nađeš kako se zove dhcp klijent koji dolazi uz ubuntu.
Ako ne budeš uspeo da nađeš, javi, pretražiću ja, sad nemam vremena.

Pozdrav,
- daniel1988

P.S. koju karticu imaš tj. koji je chipset na njoj? Da znam da preporučim nekome ko hoće da kupi wlan karticu i da nema problema sa njom pod linuxom.
 
Chipset: TI Texas Instruments ACX 111 54Mbps Wireless Interface

Javljam kasnije da li sam uspeo manjak vremena...
 
@shibbypower1: ako nije problem, napiši i ime kartice.

@Boki Roki: na kakva dešavanja misliš? Šta može tu da se desi? Ili ne radi ili radi (ako radi jadno, to je onda problem hardverske prirode - antena, kebel, provajderov AP...)
 
Card: US ROBOTICS USR805410 802.11g Wireless Turbo PC Card
Chipset: TI Texas Instruments ACX 111 54Mbps Wireless Interface
pciid: 104c:9066
Driver: US Robotics http://www.usr.com/support/5410/5410-files/USR11g_v6.0b15.exe Also available: zip file from Linuxant
Driver for Netgear WG311V2 works with WPA-PSK+TKIP: http://kbserver.netgear.com/support_details.asp?dnldID=770. The driver from US Robotics version 6.0 also works with WPA-PSK+TKIP.
Other: Works. Thanks Ndiswrapper 0.9. Kernel 2.6.7 Gentoo. US Robotics donated this card to one of the developers, so this card will be fully supported. Thanks to US Robotics for their support. This driver doesn't support power management, so the device will be halted/initialized during suspend/resume, so the interface needs to be reconfigured after resume.
 
Proradiće ovako sigurno:
sudo pump -i eth0
Pitao sam ih na irc-u (irc.freenode.net /join #ubuntu) ;) Ovo si mogao i ti da isčupaš, moraš da se navikavaš i na takve metode rešavanja problema.

Ne znam kako radi program pump. Zato, nako što odradiš komandu od gore, uradi nano -w /etc/resolv.conf (nisam siguran da li Ubuntu ima editor nano, ako ga nema, probaj pico /etc/resolv.conf, rezultat je isti)
ako file bude prazan, dopiši mu odgovarajuće DNS servere tvog provajdera u formatu:
Kod:
nameserver 10.16.26.1
nameserver 10.16.26.1
naravno, IP adresu od gore zameniš sa odgovarajućom od tvog provajdera. Program zatvaraš sa Ctrl+x, ako si uradio neke izmene, pitaće te da li da snimi, odgovri mu afirmativno. Slabo poznajem Ubuntu, pa nisam siguran da li će ti dozvoliti da snimiš fajl (kao što vidiš fajl se nalazi u /etc direktorijumu, koji je sistemski i nema prava bilo ko da švrlja po njemu), ako ti ne dozvoli, probaj da ispred imena editora dodaš sudo npr. sudo nano -w /et....

Ako ne znaš koja je (može biti i više adresa) IP adresa DNS servera, u Njinjdowsu otvori cmd.exe i ukucaj ipconfig /all - ovo će da ti izlista sve vezano za mrežne interfejse, među kojima se nalazi i info o adresama DNS servera.

Nadam se da razumeš sve, u suprotnom kaži, da objasnim na drugi način.

Aj javi šta bude... gotovo sam siguran da će da proradi.

poz
 
Nazad
Vrh Dno