Šta je novo?

Windows Server 2025

maki2153

Zapažen
Učlanjen(a)
23.11.2023
Poruke
21
Poena
15
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav forumaši,

Čitam sad da su najavili novi WS2025, pa me interesuju vaša iskustva sa prethodnim verzijama i šta biste voleli da vidite u novoj, eventualno šta ste čuli da je potvrđeno i kako vam to deluje.

Za sada od onoga što sam uspeo da vidim na brzinu, dodaće sudo komandu sa linuxa, što mi deluje kao tehnički nešto što je odavno trebalo da postoji.

Siguran sam da ima iskusnijih forumaša sa svoja dva centa, pošto sam ja samo od skoro počeo da istražujem '22 nakon rada u 03 i 16 i sad čitam ovo.

Usput, imate li neke savete za učenje, može i u pm ako nije za temu.
 
Retko koja (ozbiljna) firma ima uopste forest functional lvl na 2022...sve je puno 2016, 2019-ica jos uvek. Prerano je pricati o 2025...
 
Retko koja ozbiljna firma uopšte vrti WS :)
Eto ja bi voleo winget ili Microsoft da stane 100% iza toga, kapiram da na to gledaju kao na security issue, ali na Linuxu je app repo od početka tu i sigurno je manje upada u Linux datacentre nego u WS. Eto kod nas ovo sve što je popilo ransomware su Windows serveri. Jer nekako po prirodi stvari Windows admini su dosta tanji sa znanjem od Linux admina, pa ima i toga :)

Možda nisam dovoljno u priči, ovde gde koristimo WS se uglavnom hostuju web servisi i aplikacije i to je totalno bezveze imho. Možda postoji neka niche upotreba Windows servera sa kojom nisam previše upoznat, jer nisam dovoljno u materiji jelte.

Eh da, MSSQL, i to pored živog Oracle DB :) Ako ste već gadljivi na PostgreSQL...

Ni Microsoft ne koristi WS na serverima gde su servisi koji pogone Azure :D

Edit: Da dodam i ovo, nisam pro level WS admin ali, svaki servis ili app koji sam dizao na WS je bilo neko prevaziđeno, šuplje i bagovito smeće i 90% Windows admina sa kojima sam imao dodira ne znaju dve komande u konzoli da otkucaju a kamoli nešto da skriptuju. Nisu upalili PowerShell pa ono nikad.
 
Poslednja izmena:
Retko koja ozbiljna firma uopšte vrti WS :)
Eto ja bi voleo winget ili Microsoft da stane 100% iza toga, kapiram da na to gledaju kao na security issue, ali na Linuxu je app repo od početka tu i sigurno je manje upada u Linux datacentre nego u WS. Eto kod nas ovo sve što je popilo ransomware su Windows serveri. Jer nekako po prirodi stvari Windows admini su dosta tanji sa znanjem od Linux admina, pa ima i toga :)

Možda nisam dovoljno u priči, ovde gde koristimo WS se uglavnom hostuju web servisi i aplikacije i to je totalno bezveze imho. Možda postoji neka niche upotreba Windows servera sa kojom nisam previše upoznat, jer nisam dovoljno u materiji jelte.

Eh da, MSSQL, i to pored živog Oracle DB :) Ako ste već gadljivi na PostgreSQL...

Ni Microsoft ne koristi WS na serverima gde su servisi koji pogone Azure :D

Edit: Da dodam i ovo, nisam pro level WS admin ali, svaki servis ili app koji sam dizao na WS je bilo neko prevaziđeno, šuplje i bagovito smeće i 90% Windows admina sa kojima sam imao dodira ne znaju dve komande u konzoli da otkucaju a kamoli nešto da skriptuju. Nisu upalili PowerShell pa ono nikad.
Aha a logujete se lokalno u toj tvojoj firmi, ne treba vam AD? Aj kad nemate nesto pametno da pisete bar se kontrolisite od lupetanja. Ako nisi u materiji onda ne pisi.
 
Setovan je AD i DC, podešene polise itd. Ali okej, mistifikovaćemo AD. Windows admini... Over and out.
 
nije tema Windows vs Linux, Microsoft vs ostali, MS SQL server vs drugi RDBMS, o preporukama za učenje (postoji odgovarajuća soba) itd

tema je o najavama za novi Windows Server 2025, nove mogućnosti i izmene kod postojećih itd

 
Mislim da je još rano za prelazak, ali super što si pokrenuo temu da možemo da pravimo razvijanje.
 
Baš sam pre neki dan radio migraciju DHCP i DNS servisa sa 2008R2 servera na 2019 server. Uvek je nekako bolje da se isprati šta donosi novi win server, i ako nikada ne donosi nešto woow, već neke sitnice, ali ova verzija koja bi trebala da izađe bi po meni trebala da ponudi in-place upgrade path sa starjih os-ova recimo jer bi time naterali korisnike da se upgrade-uju konačno. Ok, 2012 na 2019 in-place će ići, ali 2008R2 recimo na 2019 ne može da se odradi. Kako neko od kolega spomenu iznad u post-ovima, retko koja firma diže AD FFL na novije. Zatekao sam se u jednoj firmi od ne tako malog broja ljudi koja ima 2008 servere, ne R2, i njima je to super, a admin je srećan jer prima platu i ne radi ništa. Dobro bi možda bilo da 2025. server donese unapređenja za WAC jer on može dosta toga dobrog da odradi, ali mislim da ga malo ljudi generalno koristi.

Edit:
  • Windows Server vNext delivers 90% more IOPS on NVMe SSDs.
  • NVMe over Fabric (NVMe-oF) support.
  • Storage Replica 3x performance improvement.
  • Thin Provisioned storage.
  • Stretched Clustering support for Storage Spaces Direct (S2D).
  • Certificate-based VM Live migration for AD-less cluster.
  • Cluster Aware Updating enhancements to make it more resilient.
  • GPU-P support for Hyper-V including support for Live Migration.
  • NetworkATC support for Windows Server.
  • New ReFS native deduplication and compression, optimized for hot-data such as virtual machines.
  • Windows Server Hotpatching for everyone
  • Next Generation Active Directory and SMB
  • Mission Critical Data & Storage
 
U tome je problem. Kupe ljudi HP, Dell, Fujitsu... na njemu dođe Win Server i ne diraju dok ne crkne, a noviji sigurnosni protokoli i ostalo, nije ih briga dok im ne stigne zahtev da nešto moraju da menjaju. Mislim razumljivo je to obzirom na način na koji funkcioniše distribucija i podrška za Win servere. Pritom to sve košta, poprilično. Lako je održavati korak sa verzijama kada si država, ali manjim privatnim kompanijama je sve to jako skupo.
Kad kažeš radio migraciju, misliš konfigurisao pomenute servise na novom fizičkom serveru na kojem je instaliran Windows 2019 Server?
 
Prebacivao baze DHCP-ova i DNS-a. Neki su išli direktno sa 2012R2 inplace-om na 2019, a neki su morali sa 2008R2 na 2019 kroz clean install :). Ah taj, netsh kod 2008R2 za DHCP :). Uglavnom vodimo računa da nam klasteri budu na poslednjim verzijama OS-ova.
 
dodaće sudo komandu sa linuxa
to se dodaje za Windows generalno, ne samo za Server

 
Kakva prelepa grafika u skoro LGBT bojama...
 
Ne kontam jel ovo Jordi zbudžio temu na PowerShell 7 kao što sam ja uradio ili će stizati tema uz novi Server/Windows? Pre će biti da je ovo prvo.

To je ovo: https://ohmyposh.dev/
Ne mora biti šareno kao kod Žordija.

Inače ti mali FOSS projekti za Win su vrlo kul i korisni.
 
sudo komanda treba na svim windowsima da se stavi, iritira komanda run as administrator
 
Nije problem podesiti da se cmd ili ps uvek startuju kao admin.
 
Kako su krenuli, imaju da ga ukinu. Za šta li im je korisna ova opcija da mi je znati.
 
Windows Server Summit Wrap Up
 
Meni je jedini zaključak iz svega napisanog da Google proteruje svoj QUIC svuda pa i kod Microsofta. Tužni dani su pred nama...
 
Sve je security risk. Smanjivanje igrališta je ono na čemu uvek treba da se radi, ali ako neko hoće da probije, probiće bez da pita. Naše je samo da se osiguramo koliko možemo. Neke aplikacije ne mogu da rade ako nisu pokrenute pod administratorom.
 
Imate Windows Terminal, u njemu možete podesiti Elevate powershell, samo se pokreće u drugom prozoru, uz naravno dozvolu admina.
Ne kapiram kako je više cimanje kliknuti na Yes u odnosu na kucanje passworda svaki put kada sudo traži.

Ja i dalje čekam da se pozabave sa winget tj. windows app repo (a da nije windows store...) umesto što mlate mrtvog konja zvanog HyperV (i oni su svesni da je bezvezarija koju retko ko koristi, zato i onaj kao šaljivi komentar).

Ovo što su napisali za winget je isto ono što imamo sad na Windows 11. Problem i jeste što imamo te kao neoficijelne izvore i microsoft store kao izvor. Tu treba da preseku jer microsoft store nije dobar izvor, treba novi oficijelni software repo koji nema veze sa microsoft store, jblo ih to. Microsoft store je ostatak od vremena kada su mislili da će stići Android i iOS, davno prošlo vreme. Svi surface-i i windows phones, to je istorija i taj store treba zajedno s njima a da imaju oficijelno repo softvera gde je open source softver zaista free a ne da naplaćuju na store nešto što se može preuzeti free sa neta.

Kao i rade na alatima za automatizaciju deploya, prilagođavanju itd. I naravno da konačno otvore baznu verziju servera, a ekstra features neka licenciraju ko što svi drugi rade. To bi im napravilo bum u zastupljenosti u odnosu na Linux.
 
Poslednja izmena:
Hyper-V je greota ukinuti pogotovo ako imaš pored njega i VMM i CM koji radi deploy. Nikada lakše i brže napraviš neki VM, i manipulišeš sa njim.
 
Džabe kada se u praksi ne koristi u velikim sistemima, a ko neće da plati Vmware se okreće Proxmoxu.
Kao što napisah prava strategija je otvaranje njihovih proizvoda uz prodaju ekstra featuresa onima koji mogu i hoće to da plate, jer im ti features prave puno para.
A ne da tretiraju startup od 5 ljudi i korp od 20000 zaposlenih jednako kada je licenciranje softvera u pitanju.

Uostalom imaju rezultate takve strategije na određenim proizvodima.
VisualStudioCode - open source - HIT
Developer edicije MSSQL i VisualStudio - HIT
Otvaranje .NET - HIT
Winget kao eksperimentalni projekat par zaposlenih MSa - HIT
Azure DevOps free plan - HIT

Jasno je šta ljudi hoće i šta im teba. Pa i MS zaposleni su stigli iz open source voda, prošlo je vreme ćelavog salesmana Balmera i njegovih stavova o open source.
Treba da otvore NT i naplaćuju specifične opcije koje donose prednosti u odnosu na konkurenciju, kao što naplaćuju papreno AlwaysOn kod MSSQLa i slično.
Kao što radi MongoDB recimo, osnovna baza je free i open source, hoćeš ekstra opcije, plati bato.

Budućnost je open source, pa i hardware (RISC V). Sve što nije open source će izumreti, samo je pitanje vremena.
 
Sve je security risk. Smanjivanje igrališta je ono na čemu uvek treba da se radi, ali ako neko hoće da probije, probiće bez da pita. Naše je samo da se osiguramo koliko možemo. Neke aplikacije ne mogu da rade ako nisu pokrenute pod administratorom.

Imate Windows Terminal, u njemu možete podesiti Elevate powershell, samo se pokreće u drugom prozoru, uz naravno dozvolu admina.
Ne kapiram kako je više cimanje kliknuti na Yes u odnosu na kucanje passworda svaki put kada sudo traži.

Ja i dalje čekam da se pozabave sa winget tj. windows app repo (a da nije windows store...) umesto što mlate mrtvog konja zvanog HyperV (i oni su svesni da je bezvezarija koju retko ko koristi, zato i onaj kao šaljivi komentar).

Ovo što su napisali za winget je isto ono što imamo sad na Windows 11. Problem i jeste što imamo te kao neoficijelne izvore i microsoft store kao izvor. Tu treba da preseku jer microsoft store nije dobar izvor, treba novi oficijelni software repo koji nema veze sa microsoft store, jblo ih to. Microsoft store je ostatak od vremena kada su mislili da će stići Android i iOS, davno prošlo vreme. Svi surface-i i windows phones, to je istorija i taj store treba zajedno s njima a da imaju oficijelno repo softvera gde je open source softver zaista free a ne da naplaćuju na store nešto što se može preuzeti free sa neta.

Kao i rade na alatima za automatizaciju deploya, prilagođavanju itd. I naravno da konačno otvore baznu verziju servera, a ekstra features neka licenciraju ko što svi drugi rade. To bi im napravilo bum u zastupljenosti u odnosu na Linux.
Ja se iskreno nadam da vas dvojca ne radite negde kao server admini. Ovo što ste napisali je istovremeno tužno i zastrašujuće.
 
Nisam te baš razumeo šta je tužno i zastrašujuće? Ja konkretno radim kao sys admin, network admin i SQL admin, ali ne puštam nikoga nigde bez obrazloženja ili dozvole biznisa. U grupi imamo preko 7 lokacija, preko 600 VM mašina, pod Hyper-V-jem, više cluster-a i sve radi kako treba.
 
Nisam te baš razumeo šta je tužno i zastrašujuće? Ja konkretno radim kao sys admin, network admin i SQL admin, ali ne puštam nikoga nigde bez obrazloženja ili dozvole biznisa. U grupi imamo preko 7 lokacija, preko 600 VM mašina, pod Hyper-V-jem, više cluster-a i sve radi kako treba.
Neka je sa srećom.
 
Nazad
Vrh Dno