Šta je novo?

VoWifi u Srbiji?

sinseinakana

Poznat
Učlanjen(a)
28.07.2023
Poruke
249
Poena
30
Zdravo svima. Da li se zna kada se uvodi VoWifi(Wifi Calling) u Srbiju?
 
ovo ima i jos nas koje interesuje.To ima tmobile u hrvatskoj od zemalja u okruzenju.
 
ovo ima i jos nas koje interesuje.To ima tmobile u hrvatskoj od zemalja u okruzenju.
Znam da ima puno nas koje interesuje kada će srpski operateri omogućiti VoWifi. Znam da T-Mobile HR/Hrvatski telekom ima VoWifi. Ja sam pitao sva tri operate pre mesec dana kada će uvesti podršku za VoWifi, Yettel i A1 odgovorili da ne znaju kada će, jedino je mt:s(Telekom Srbija) odgovorio da će realizirati VoWifi u toku 2024 godine. I danas sam ih pitao opet kada će uvesti i jedino je Yettel odgovorio ali ne na moje pitanje. Yettel je odgovorio : Hvala za sugestiju, trenutno u našoj mreži postoji mogućnost VoLTE (Voice Over LTE) ako tvoj telefon podržava. Ja sam napisao niste mi dali odgovor. Ja Vam nisam napisao zašto biste trebali uvesti VoWifi nego sam Vas pitao kada ćete uvesti VoWifi. Ja iskreno želim da se uvede VoWifi u Srbiju pošto nas pogađaju vremenske prilike i kad nemamo signala možemo zvati preko običnog Wifi-a.
 
Update: A1 SRB odgovorio:Da sada nije u planu korišćenje VoWifi usluge, ukoliko se ova ponuda nađe u našoj ponudi, svakako ćemo više detalja objaviti na našoj stranici.
Ja sam napisao : Da sada nije u planu korišćenje VoWifi usluge, zašto mi je sajt promenio slovo D u smajli?
 
Citao sam da se na forumu ovde spominjalo da se na nekim ajfonima sa a1 esim pojavila opcija za wifi calling, takodje je a1 dobio sertifikat od apple za 5g
 
A kako se zove tema, tamo gde ste pročitalo da A1 SRB eSim ima VoWifi? A1 SRB nema VoWifi na fizičkoj sim kartici? Da, video sam da A1 ima sertifikat za 5G mrežu, pisalo je 5G⁹, ali zašto onda na iPhone-nima piše 5G auto, 5G on na mt:s i Yettel kartici? Ja sam ubacio sve tri kartice u iPhone i piše 5G Auto, 5G On, 4G, 3G i 2G.
 
Kod nas trenutno samo globaltel ima VOIP app ili koja god skraćenica već.
Ne znam ali trebalo bi da može da zove putem Starlinka kao i običan VoWifi u slučaju loše pokrivenosti ili nestanka zemaljske infrastrukture. Cak bi globaltel trebalo brže da dobije mrezu nego VoWifi. Naravno valjalo bi makar sačuvati neki pomoćni izvor struje. Tipa za starlink uz DC-DC treba makar 35 wati minimalno. Ali je u slučaju da se spadne na baterijski sistem znatno manja potrošnja nego da vuces inverter. Svakako bi valjalo imati i neku međunarodnu liniju. Jer mi nismo poznati da imamo SA sisteme u slučaju kataklizme.
 
Poslednja izmena:
VoIP: Prenosi pakete govornih podataka preko Interneta u komutiranu telefonsku mrežu.
VoWifi: Pozivanje stiže do vašeg operatera preko Interneta umesto preko mobilnog tornja da uspostavi telefonsku liniju. VoIP pozivi ne zavise od operatera, za razliku od VoWifi poziva.
Starlink: Satelitska konstelacija kompanije Spejs eks radi pružanja satelitskog pristupa internetu. Konstelacija će se sastojati od preko 12 hiljada masovno proizvedenih malih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti, koji će raditi u kombinaciji sa zemaljskim primopredajnicima.
VoLTE: (Voice over LTE) je standard u mobilnoj telefoniji, koji obezbeđuje da se govorni pozivi realizuju preko 4G LTE mreže i omogućava: Bolji kvalitet zvuka, Bržu uspostavu veze, Korišćenje brzog 4G Interneta i razgovora u isto vreme.
 
VoIP: Prenosi pakete govornih podataka preko Interneta u komutiranu telefonsku mrežu.
VoWifi: Pozivanje stiže do vašeg operatera preko Interneta umesto preko mobilnog tornja da uspostavi telefonsku liniju. VoIP pozivi ne zavise od operatera, za razliku od VoWifi poziva.
Starlink: Satelitska konstelacija kompanije Spejs eks radi pružanja satelitskog pristupa internetu. Konstelacija će se sastojati od preko 12 hiljada masovno proizvedenih malih satelita u niskoj Zemljinoj orbiti, koji će raditi u kombinaciji sa zemaljskim primopredajnicima.
VoLTE: (Voice over LTE) je standard u mobilnoj telefoniji, koji obezbeđuje da se govorni pozivi realizuju preko 4G LTE mreže i omogućava: Bolji kvalitet zvuka, Bržu uspostavu veze, Korišćenje brzog 4G Interneta i razgovora u isto vreme.
Sad kad bi hipotetički vetar polomio prozore i oduvao globaltel servere(nisam siguran dok ne srede da li bi mogla da radi aplikacija za pozivanje. Mobilna mreža makar do sad nije bila preterano redudantna sto se tiče centrale. Jer su ljudi ostajali bez telefona kad se iskida optika. Nije samo da im uspori ili otežano radi servis. Vec pukne skroz na skroz. Za centralu tek nisam siguran koliko su redudantne.... Tako da kod nas sve to ako nije preko inostranstva sumnjam da bi išta radilo u slučaju neke kataklizme. Pre bih se uzdao u Viber.
 
Koja je razlika izmedju vowifi i pozivanje preko Vibera i slicnih aplikacija?
 
Koja je razlika izmedju vowifi i pozivanje preko Vibera i slicnih aplikacija?
Tehnički integrisana je u telefonu nije poseban app koristis kao normalan telefon kao i dok si na mreži. I vezana je za tvoj broj. Kad te neko okrene. Zvonis kad ti nekog okrenes zvoni on. Tehnički mozes da zoves iz atomakog sklonista fixni u drugom atomskom skloništu ako imas neki relej da dovuces wifi u atomac na primer iz kog pozivas sa svog mobilnog gde nema redovnog signala. Sto je jos bitnije moze tebe taj fixni da dobije. Sto je nemoguce sa vibera jer vecina fiksnih nema Viber aplikaciju. Idealno za ljude gde nema signala wifi 6e mesh mreza plus starlink i imas lokalnu "mobilnu mrežu" iako realan signal nemas kilometrima od lokacije
 
Hvala na dobrom objasnjenju. Sad mi je sve jasnije.
 
A kako se zove tema, tamo gde ste pročitalo da A1 SRB eSim ima VoWifi? A1 SRB nema VoWifi na fizičkoj sim kartici? Da, video sam da A1 ima sertifikat za 5G mrežu, pisalo je 5G⁹, ali zašto onda na iPhone-nima piše 5G auto, 5G on na mt:s i Yettel kartici? Ja sam ubacio sve tri kartice u iPhone i piše 5G Auto, 5G On, 4G, 3G i 2G.
A1 nema VoWiFi ali se pojavila opcija na iPhonu za VoWiFi (kada se ukljuci nista se ne desava
Појавила се опција за WiFi Calling на А1. (Није функционално и даље)
 
Tehnički integrisana je u telefonu nije poseban app koristis kao normalan telefon kao i dok si na mreži. I vezana je za tvoj broj. Kad te neko okrene. Zvonis kad ti nekog okrenes zvoni on. Tehnički mozes da zoves iz atomakog sklonista fixni u drugom atomskom skloništu ako imas neki relej da dovuces wifi u atomac na primer iz kog pozivas sa svog mobilnog gde nema redovnog signala. Sto je jos bitnije moze tebe taj fixni da dobije. Sto je nemoguce sa vibera jer vecina fiksnih nema Viber aplikaciju. Idealno za ljude gde nema signala wifi 6e mesh mreza plus starlink i imas lokalnu "mobilnu mrežu" iako realan signal nemas kilometrima od lokacije
Starlink još nije dostupan u Srbiji zbog regulatornih zafrkancija, ali svakako može da se ima internet i na lokacijama gde nema nikakvog (skoro nikakvog) signala mobilne mreže. Postoje sela gde ima xDSL (sada čak po negde i optike) a da nema mobilnog signala. Ako ne ne postoji žičana veza, postoji mogućnost 4G interneta sa eksternim antenama, pa kroz to VoIP...

Screenshot_20230730-153238_Speedtest.png

Samo jedan primer lokacije na kojoj sam bio juče, signala (ni GSM) nema stabilnog, pojavi se nekad, ali generalno teško, ali 4G sa eksternim antenama radi, sasvim dovoljno za bilo koji VoIP.
 
Starlink još nije dostupan u Srbiji zbog regulatornih zafrkancija, ali svakako može da se ima internet i na lokacijama gde nema nikakvog (skoro nikakvog) signala mobilne mreže. Postoje sela gde ima xDSL (sada čak po negde i optike) a da nema mobilnog signala. Ako ne ne postoji žičana veza, postoji mogućnost 4G interneta sa eksternim antenama, pa kroz to VoIP...

Pogledajte prilog 398694

Samo jedan primer lokacije na kojoj sam bio juče, signala (ni GSM) nema stabilnog, pojavi se nekad, ali generalno teško, ali 4G sa eksternim antenama radi, sasvim dovoljno za bilo koji VoIP.
To da. Posebno uz direkcione antene svakako mnogo veca sansa da se uhvati signal gde naoko ga nema ili je neupotrebljivo slab. Ali vise u kontekstu kataklizme ko hoće neki backup za telefon. Svakako za net ako ima xDSL neki valjaniji ili backup preko antena nisam siguran koliko bi izdrzale neku nepogodu. Ali starlink može da premosti i par stotina kilometara uništene infrastrukture (a mislim da im je i laserski inter link dostupan tako da moze i dalje ali to bi vec bilo neki ekstremni slučaj. Antene za mobilni ako nema u 15, 20 kilometara ni sa direkcionom neće ništa naći.
 
Direkcione antene uspešno rade dok god radi bazna stanica koju "gađaš". Dobitak sa Yagicama može da bude + 10-15dB.

Ako napolju imaš -120dBm LTE RSRP signal na telefonu, sa Yagi antenama dođeš na -107 ili -105, što već može da da dobre brzine.

Unutar objekta se ni GSM u takvim slučajevima ne probija.

Ja lično koristim 2 Yagi antene za internet (+45° i -45°) za najbolje MIMO performanse, konkretno na A1 sa 2CA 800+1800MHz imam brzine 60/6Mbps na CAT6 ruteru. I još jedan jeftiniji CAT4/3G ruter sa još jednom yagi antenom (vertikalna polarizacija) u 3G only modu, gde RJ11 port koristim sa fiksnim telefonom za pozive. Radi sve pa i identifikacija poziva.

Udaljenost od BS 29.5km, nije baš čista vidljivost, malo " kači" vrh brda između.

Signal na telefonu (i napolju) - GSM za pozive je - možda ima, možda nema.

Ovo sve radi bez greške, po suncu, kiši, magli, snegu...
 
Upravo sam saznao da ako vaš iPhone ima ios 16.4 pa nadalje možete uključiti VoWifi čak i ako ga operater ne podržava. Samo ne znam zašto to za Android ne radi..
 
Pojavio se wifi calling u podesavanjima, ali ne radi
 

Prilozi

  • Screenshot_20230810_165617_Wi-Fi Calling.jpg
    Screenshot_20230810_165617_Wi-Fi Calling.jpg
    26.9 KB · Pregleda: 99
Ista situacija je i u Sloveniji po pitanju VoWIFI usluge.
Već pet godina je omogućava Telekom Slovenije ali zato imaju i najskuplje pakete.
A1 i Telemach (United Group) još uvek nemaju ni u planu da uvode VoWIFI.

Kao primer, A1 u Sloveniji je uveo VoLTE prošle godine dok ga Telekom Slovenije ima već pet godina.

A1 u Sloveniji i u Srbiji imaju koliko sam čuo istog direktora.
 
Ista situacija je i u Sloveniji po pitanju VoWIFI usluge.
Već pet godina je omogućava Telekom Slovenije ali zato imaju i najskuplje pakete.
A1 i Telemach (United Group) još uvek nemaju ni u planu da uvode VoWIFI.

Kao primer, A1 u Sloveniji je uveo VoLTE prošle godine dok ga Telekom Slovenije ima već pet godina.

A1 u Sloveniji i u Srbiji imaju koliko sam čuo istog direktora.
A1 SRB i SLO potiču od A1 Austria.
Ista situacija je i u Sloveniji po pitanju VoWIFI usluge.
Već pet godina je omogućava Telekom Slovenije ali zato imaju i najskuplje pakete.
A1 i Telemach (United Group) još uvek nemaju ni u planu da uvode VoWIFI.

Kao primer, A1 u Sloveniji je uveo VoLTE prošle godine dok ga Telekom Slovenije ima već pet godina.

A1 u Sloveniji i u Srbiji imaju koliko sam čuo istog direktora.
Koliko košta najmanji paket u Telekom Slovenije i koliko najskuplji?
 
Da.
Ali A1 u Srbiji i Sloveniji ima zajedničkog direktora, dok A1 u Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji isto imaju zajedničkog direktora.
To su neke njihove fore pošto su to kao mala tržišta pa su 'združili' po dve kompanije.
Tako je bar bilo prošle godine.

Telekom Slovenije ima tri paketa, najjeftiniji je 19,59 EUR, najskuplji 27,59 EUR.
To su paketi za fizičke korisnike i to su cene bez popusta.
 
Poslednja izmena:
Da.
Ali A1 u Srbiji i Sloveniji ima zajedničkog direktora, dok A1 u Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji isto imaju zajedničkog direktora.
To su neke njihove fore pošto su to kao mala tržišta pa su 'združili' po dve kompanije.
Tako je bar bilo prošle godine.

Telekom Slovenije ima tri paketa, najjeftiniji je 19,59 EUR, najskuplji 27,59 EUR.
To su paketi za fizičke korisnike i to su cene bez popusta.
Direktor A1 SRB je Dejan Turk. Pitao sam danas, mts, A1 i Yettel kada će pustiti VoWifi commercial. Sva tri operatera su rekla da nemaju informacije. Isto kad sam u junu pitao, Yettel i A1 isto rekli nemaju informacije, jedino je mts odgovorio da će realizirati uslugu VoWifi u 2024 godini.
 
Nazad
Vrh Dno