Šta je novo?

Van life kod nas

Gibli

Slavan
Učlanjen(a)
25.01.2005
Poruke
145
Poena
330
Inspirisan Van Life pokretom na internetu, a dodatnom motivisan cenama nekretnina u Beogradu, već neko vreme razmišljam u ovom smeru.

Trenutno razmišljam o dve mogućnosti. Da kupim i sredim neki polovan kombi ili da kupim polovan mini kamion-hladnjaču.
Prednost hladnjače je što već postoji neka izolacija i ravni zidovi iznutra.
Posebno zadovoljstvo će biti što ću sve srediti sam. Od solarnih panela do mini tuš kabine.

Da li je i neko od vas razmišljao na ovu temu?
 
Mislim da je kod nas registracija tako modifikovanog vozila nemoguća misija.
 
Ne znam sto se registracije tiče, ali ima već par takvih kod nas koje i sam pratim na Instagramu.

Whatifness koji su nekako prvi počeli sa tim, koji su svoj kombi prodali dalje koji sada može i da se rentira…Urban Nomad ih rentira, a isto tako znam da su Mladi Nomadi krenuli skoro na put do Maroka sa kombijem koji je sredjen i rekao bih i registrovan.

Tako da baci pogled na te Instagram profile. :)

I mislim da je super ideja, da sam mladji vrv bih i sam razmišljao o istoj. :D
 
Koliko sam ja upoznat ko god modifikuje vozilo kod nas, radi to tako da može da ga lako (za cca 1 sat) vrati u prvobitno stanje radi tehničkog pregleda, tj registracije.
 
Zar nije bolje kupiti polovan gotov fabrički napravljen kamper?!?

Msm, siguran sam da je bolje. Osim ako ti je baš gušt da radiš sam.

Inače da, u Srbiji ćeš imati ozbiljan problem da registruješ modifikovano vozilo. Ne znam kako se posmatraju nadgradnje na kamionima?!?
 
Pogledaj cene namenskih kanpera, stan je jeftiniji. Zato ljudj prave i moduju. Ne iz hobija nego cene namenskih vozila su ludostm
 
Razlika u ceni je ogromna. Većina ljudi koji imaju ograničena sredstva bira modifikaciju vozila naspram kupovine polovnog i obično prastarog kampera. Čak i na zapadu. Za naše uslove, samo izuzetno bogati mogu priuštiti pristojan fabrički kamper dok je prerada nekog drugog vozila u kamper dostupna čak i našoj srednjoj klasi.
 
Ova kamp prikolica je 8000€.
Teorije nema da kupis van i modifikujes da lici na bilo sta pristojno za 8000€, o prostoru da ne pricamo.
Takodje nakacis, odes gde zelis, otkacis, koristis vozilo za dnevne potrebe.

Screenshot_2022-07-23-11-37-39-53_79630ed4e52e7e7c130b5af9edf154ce.jpg

Screenshot_2022-07-23-11-37-53-70_79630ed4e52e7e7c130b5af9edf154ce.jpg

Screenshot_2022-07-23-11-58-14-49_79630ed4e52e7e7c130b5af9edf154ce.jpg

Za 15k kupujes vec de lux mobilne apartmane.
Namenska kamp vozila su mnogo skuplja, van life verzije krecu od 20k a da lice na nesto.
Pricam o nemackom trzistu.
 
Zar nije bolje kupiti polovan gotov fabrički napravljen kamper?!?

Msm, siguran sam da je bolje. Osim ako ti je baš gušt da radiš sam.

Inače da, u Srbiji ćeš imati ozbiljan problem da registruješ modifikovano vozilo. Ne znam kako se posmatraju nadgradnje na kamionima?!?
Gotovi kamperi su dosta skuplji.
A gušt da uradiš sam kako si zamislio cenu nema, osim cene materijala, naravno :)
Ova kamp prikolica je 8000€.
Teorije nema da kupis van i modifikujes da lici na bilo sta pristojno za 8000€, o prostoru da ne pricamo.
Takodje nakacis, odes gde zelis, otkacis, koristis vozilo za dnevne potrebe.

Za 15k kupujes vec de lux mobilne apartmane.
Namenska kamp vozila su mnogo skuplja, van life verzije krecu od 20k a da lice na nesto.
Pricam o nemackom trzistu.
Meni treba stealt varijanta. Da mogu da prespavam ili boravim bilo gde bez privlačenja pažnje. Spolja to treba da ostane da izgleda kao dostavni kombi ili mali kamion-hladnjača.
Kamp prikolice i kamperi su za turističku varijantu.
 
Pa, nemojte porediti nove fabričke kampere sa polovnom hladnjačom prepravljenom da se prespava.

Polovni kamperi nisu preskupi, i uglavnom imaju daleko daleko manje kilometraže nego vozilo koje je radilo kao privredno dostavno vozilo. Iveco Daily kod brata u firmi je prešao preko 300kkm za 4 godine. Gde misliš da nađeš jeftin a dobar kombi ili kamiončić?!? Veruj, za njima je velika jagma i jako malo gube na vrednosti dok ne krenu da se raspadaju. Kamiončić sa nadgradnjom ili kombi, da valja, košta.

A i kampersko mobilni moduli koje ćeš ugrađivati, da valjaju, koštaju...

Bla.bla.bla... Zadovoljstvo uradi sam mobilne kuće, sloboda takvog života, razumem, nema cenu, ali gledano 1-1€, isplativo i jeftino nije.
 
nesto ovako :)

 
Malo sam se podsetio, o kamperima pišu u SAM-u broj 2, 3 i 8 iz 80-te godine, konkretno projekat samogradnje je u broju 8/80, ali ne na osnovi TAM-a 110 već na osnovi Zastave 650b.

Našao sam na netu ko hoće da pogleda, ako neko hoće da kvalitetnije skenira i zakači slike, na KP-u ima ovih brojeva za pedesetak dinara po komadu

 
Poslednja izmena:
Meni treba stealt varijanta. Da mogu da prespavam ili boravim bilo gde bez privlačenja pažnje. Spolja to treba da ostane da izgleda kao dostavni kombi ili mali kamion-hladnjača.
Kamp prikolice i kamperi su za turističku varijantu.
Srpska posla. kako nekog da prevarim…
Pretpostavljam da nećeš odlagati ni otpad iz hemijskog wc na za to predvidjeno mesto, za vodu i struju ćeš “da se snadjes”
Nažalost u Srbiji postoji opcija divljeg kampovanja, i ogranicenja postoje samo u nacionalnim parkovima.
 
Gotovi kamperi su dosta skuplji.
A gušt da uradiš sam kako si zamislio cenu nema, osim cene materijala, naravno :)

Meni treba stealt varijanta. Da mogu da prespavam ili boravim bilo gde bez privlačenja pažnje. Spolja to treba da ostane da izgleda kao dostavni kombi ili mali kamion-hladnjača.
Kamp prikolice i kamperi su za turističku varijantu.
Kontam nešto ovako? :)

9bbd8b04ca4b29875fd148033fdf804b5e2ed97e.jpeg

Gibli mali vraže...
 
Srpska posla. kako nekog da prevarim…
Pretpostavljam da nećeš odlagati ni otpad iz hemijskog wc na za to predvidjeno mesto, za vodu i struju ćeš “da se snadjes”
Nažalost u Srbiji postoji opcija divljeg kampovanja, i ogranicenja postoje samo u nacionalnim parkovima.
nazalost... naravno kad nismo uredjena drzava, ne funkcionisu institucije, ne postuju se zakoni, ne modernizuju se zakoni.... jbga kako biramo tako zivimo
u normlanim drzavama je sve to regulisano i postuju se zakoni, pa i ne kampujes gde god hoces i radis sta god hoces
 
Pa, nemojte porediti nove fabričke kampere sa polovnom hladnjačom prepravljenom da se prespava.

Polovni kamperi nisu preskupi, i uglavnom imaju daleko daleko manje kilometraže nego vozilo koje je radilo kao privredno dostavno vozilo. Iveco Daily kod brata u firmi je prešao preko 300kkm za 4 godine. Gde misliš da nađeš jeftin a dobar kombi ili kamiončić?!? Veruj, za njima je velika jagma i jako malo gube na vrednosti dok ne krenu da se raspadaju. Kamiončić sa nadgradnjom ili kombi, da valja, košta.

A i kampersko mobilni moduli koje ćeš ugrađivati, da valjaju, koštaju...

Bla.bla.bla... Zadovoljstvo uradi sam mobilne kuće, sloboda takvog života, razumem, nema cenu, ali gledano 1-1€, isplativo i jeftino nije.
Šta znam, kad sam gledao kampere po oglasima, to je bilo ili prilično skupo ili sa početka 80-ih.
Ne isključujem ni opciju da kupim kamper. To što si napisao ima smisla, hvala.
Ali, modifikacija kombija ili hladnjače mi daje mogućnost da to konfigurišem i rešim kako meni odgovara.

Sta ti tacno hoces?
Garniseru na točkovima :)
Mesto gde ću moći da prespavam tokom radnje nedelje. Svakome ko ide na posao je stan postao (manje više) mesto koje mu služi da prespava.
Vikendom bih obilazio Srbiju, a za odmor Švedska i Portugal.
Dizajn bi bio spartanski. Jedan krevet, jedno mesto za sedenje. Kuvanje na plin. Mini frižider na 220V, televizor isto. Grejanje na dizel.

Ko može da nađe časopis Sam svoj majstor (SAM) u nekom od brojeva ima projekat prerade TAM-ića u kamper, čitao sam kao klinac, interesantan projekat.
SAM je bio ekstra časopis. Sećam se da je u jednom broju bio DIY električni Fića. Čovek je uspeo i da ga registruje.
Srpska posla. kako nekog da prevarim…
Pretpostavljam da nećeš odlagati ni otpad iz hemijskog wc na za to predvidjeno mesto, za vodu i struju ćeš “da se snadjes”
Nažalost u Srbiji postoji opcija divljeg kampovanja, i ogranicenja postoje samo u nacionalnim parkovima.
A čija su posla da u svojoj glavi iskonstruišeš kakve su nečije namere na osnovu jedne rečenice?
Koga da prevarim? Možda gradske i prigradske lopove koji će pre da obiju parkiran kamper nego običan beli kombi.
Gde sam napisao da ću da koristim hemijski wc?
Za struju sam napisao solarni paneli, u prvom postu. Vodu za piće ću, zamisli, da kupim u radnji. Za vodu za kupanjac su tu rodbina i prijatelji.
Na sreću, i u Švedskoj postoji opcija "divljeg" kampovanja, i ograničenja postoje samo u nacionalnim parkovima.
 
Superiška ideja, stelt kombi :D
Ja sam kao klinac maštao o kamiončetu ili kombiju prepravljenom u stanče :)
Stelt iz razloga da ljudi ne zabadaju baš puno nos, ne zbog kršenja zakona.
U wc može kao što radi deda u Radovanu trećem, hahaha :D Nema hemije :p
Šalu na stranu, wc jeste nezgodacija i uzima prostor, ako nije neki velik kombi.
Par puta sam spavao u mojoj astri, silom prilika, i žalim što nisam uzeo karavan, da se opružim kao čovek.
Podrška za projekat sa moje strane :)
 
@SOCOM Mogao si nosace da stavis i spavas na krovu. 😁

Kompost toaleti su minijaturni i fino rešenje ako niste gadljivi.
 
@Gibli
Apsolutno nemam nameru da vredjam/uvredim (naprotiv): zapitaj se koliko realno razmisljas. Znam slucaj coveka koji je imao takvu fiks ideju, nakon prozivljene traume... Ponavljam, nije mi namera da uvredim, nego da pisanjem pomognem ako je moguce. Da li je realno da svaki dan ides kod nekoga da se istusiras i slicno? Pa ima da im dopiz*is vec nakon par dana. Sta ces za WC? Sta ces kad dobijes proliv? Kako ces da peres zube ujutru i uvece? Sta ces za grejanje i hladjenje? Ne moze motor bas stalno da radi 24/7, uostalom sta kad se pokvari, posto bi kupio polovnjaka, a svi komercijalni polovnjaci imaju nabijene kilometraze kao teta Djana iz "Lepa sela lepo gore". Nadji neku zensku osobu i zajedno iznajmite garniseru, bice mnogo bolje i isplativije. A imas i na internetu opciju da nadjes cimera. Ima jeftinih soba... Uostalom, cemu zivot ako ces da zivis kao neki pustinjak, beskucnik? Zasto bi za sebe izabrao takav jadan zivot?

"Da čika bonu" 🤣
 
@ Migrant
Vidim da samo želiš da pomogneš, opušteno.

Ne, u kombiju ću imati rezervoar za čistu vodu koji ću dopunjavati jednom-dvaput mesečno kod nekog od prijatelja ili rodbine.
Imaću i rezervoar za sivu vodu iz sudopere/lavaboa i tuš kabine.

WC će verovatno biti kompost tipa. Za urin ću imati poseban rezervoar.

Za grejanje će biti uređaj koji koristi dizel iz rezervoara. Za hlađenje postoje male portabl klime koje rade na struju iz solarnih panela/akumulatora.

Motor će da radi samo pri vožnji.

Što se tiče ženskog društva, nije svako za vezu, brak i porodicu. Navikao sam da budem sam.

Ne osećam se prijatno kad sam duže vreme među ljudima. Samoća mi odgovara. Nije ovo neko samosažaljevanje, jednostavno je tako. Stvar je perspektive. Iz mog pogleda na svet, ne mislim da je moj život loš.
 
Ne osećam se prijatno kad sam duže vreme među ljudima. Samoća mi odgovara. Nije ovo neko samosažaljevanje, jednostavno je tako. Stvar je perspektive. Iz mog pogleda na svet, ne mislim da je moj život loš.
(y)
 
Entuzijazam na stranu, ali pogledaj dobro te van-home varijante što se propagiraju na netu. Može da se živi PORED njih i OKO njih. Ne može da se živi U NJIMA. Sve to ima 4-5kvm. Unutra može da se prespava, ode na odmor, pobegne par dana od svakodnevice. Dakle, kamp varijanta, a tada vreme provodiš u prirodi VAN tog kamera a ne u njemu.

Kako planiraš u BG da preživiš u tome npr. od oktobra do kraja aprila?!?

Kod kojih to prijatelja/rodbine ćeš se tuširati svaki dan? Kako ćeš puniti rezervoar za vodu ako su oni na 3 spratu u gradu?

Leti ako ne uhvatiš hladovinu, biće 70C u tom tvom domu. Od solara imaćeš u najboljem slučaju 2-3kvm, a sa time možeš napajati na duže TV računar i muziku. Kada se naoblači i kada je kratak dan, ni toliko. Klimu, nema šanse nikada, ni onu minijaturnu...

Bla.bla. neću dalje, ali vidim jos 100 razloga zbog čega to što imaš u glavi nije moguće. Ne mogu sve da ih nabrajam...
 
@Gibli
Drago mi je da shvatas da nemam lose namere... 🙂
Covek je drustveno bice, makar bio introvert. Pre nego sto potrosis 5.000-10.000e na taj projekat, mozda bi bilo dobro da potrosis bar 200-300e na dobrog psihologa-psihoterapeuta ili psihijatra-psihoterapeuta. Nadam se da nemas standardne predrasude prema psiholozima/psihijatrima/psihoterapeutima kao sto su: onaj ko ide kod njih je lud/glup/slabic itd. Cak dosta ljudi sa IQ140+ ("genius level") imaju psihickih problema, a mnogi psihicki jaki i uspesni ljudi, svejedno idu redovno na savetovanja. Mozda imas neki potisnut problem, kojeg nisi ni svestan, pa ti zato odgovara tolika samoca... U svakom slucaju, bilo bi dobro da odes na savetovanje, pre velike odluke.
Posle toga, ako ipak zelis da budes osamljen, razmisli i o jeftinim kucama na planinskim selima, za relativno sitne pare mozes da kupis kucu, nabavis malo stado ovaca, psa i samujes kao covek. 😁 Sa dovoljno prostora za sve, a ne da vise od pola dana provodis u 2-3m2 na parkingu... Uz redovne drzavne subvencije i prodaju jaganjaca, imao bi dovoljno novca za zivot. Radno vreme bi ti bilo mozda i krace nego u gradu. Planinska sela uopste nisu tako losa, za ljude samotnjake, koji ne zele da stvaraju porodicu. Uz sve to, bio bi sam svoj gazda.
 
@NShappy
A bio si ok lik, sad pak troluješ temu. Bez uvrede.

On topic
Za grejanje i kuvanje je meni praktičniji gas.
Varam se?
Bocu lako zameniti, kod nas a dizel čuvaš za kretanje.
 
Poslednja izmena:
@NShappy
A bio si ok lik, sad pak troluješ temu. Bez uvrede.

On topic
Za grejanje i kuvanje je meni praktičniji gas.
Varam se?
Bocu lako zameniti, kod nas a dizel čuvaš za kretanje.
Trolovanje mi uopšte nije bila namera a ako je tako zvučalo, odustajem od teme i odoh na plažu...

Inače da, gas je osnovni energent kampovanja, i za grejanje i kuvanje, a i za frižidere
 
Nazad
Vrh Dno