Šta je novo?

Toplotna pumpa

Evo i naše potrošnje za ovu zimu:

Okt 75 kWh = 765 din
Nov 492 kWh = 5.675 din
Dec 557 kWh = 6.116 din
Jan 743 kWh = 7.972 din
Feb 280 kWh = 1.915 din
Mar 220 kWh = 1.914 din
Ukpuno 2367 kWh = 24.357 din
Dobili smo popuste za štednju struje pa zato imamo dosta mali račun. Da je bila normalna zima bilo bi oko 45.000 din.

Temperatura u kući (140m2) je podešena na 24°C. Ranije je bilo podešeno da noću bude stepen-dva manje, ali sam uvideo da je jeftinije da bude uvek 24°C. Tako TP radi više noću kada je jeftina struje. U suprotnom najjaču upotrošnju ima baš kad krene skupa struja.
 
Da li je negde moguće pronaći specifikacije za livene radijatore? Nešto što sam našao online samo ima podatke za 90/70 i ambijentalnu od 20C, da vidim koliko snage imaju ovi moji radijatori sa nekim temperaturama sa kojima može da radi toplotna pumpa, pa da vidim koliko treba da ih proširujem ako se odlučim da se otkačim od toplane...
 
Evo i naše potrošnje za ovu zimu:

Okt 75 kWh = 765 din
Nov 492 kWh = 5.675 din
Dec 557 kWh = 6.116 din
Jan 743 kWh = 7.972 din
Feb 280 kWh = 1.915 din
Mar 220 kWh = 1.914 din
Ukpuno 2367 kWh = 24.357 din
Dobili smo popuste za štednju struje pa zato imamo dosta mali račun. Da je bila normalna zima bilo bi oko 45.000 din.

Temperatura u kući (140m2) je podešena na 24°C. Ranije je bilo podešeno da noću bude stepen-dva manje, ali sam uvideo da je jeftinije da bude uvek 24°C. Tako TP radi više noću kada je jeftina struje. U suprotnom najjaču upotrošnju ima baš kad krene skupa struja.
Extra ako si uspeo skoro duplo sa popustima da skines:)
 
Pisao sam na temi "koliki vam je račun za struju?" kakve smo popuste dobili (da ne smaram opet ljude).
Cena grejanja nije samo zbog toga manja, nego najviše zbog tople zime. Potrošenih kWh je ono što je dosta manje nego prošle godine (koja je isto bila malo toplija nego godina pre nje). Ove godine smo potrošili samo 75% struje za grejanje u odnosu na prošlu. A očekivao sam da će biti "normalna zima".

Elem, pošto sam konačno namestio pametan merač potrošnje struje, imao sam uvid u potrošnju na nivou sata. To sam upario sa skupa/jeftina tarifa i video da TP troši više struje noću (55%), kad je jeftina struja, nego danju kad je skupa (45%). Ovo važi za februar i mart. Moraću da sačekam sledeću sezonu i vidim da li je tako i u sred zime.

Bila je neka rasprava o akumulatorima toplote, gde se navodi da akumulator toplote ima cenovni COP 4, pošto je toliko jeftinija noćna tarifa od dnevne. Ali ispada da TP radi bar 50-50 dnevna-noćna, što je, što se tiče troškova, mnogo bolje nego AT.
 
Evo i naše potrošnje za ovu zimu:

Okt 75 kWh = 765 din
Nov 492 kWh = 5.675 din
Dec 557 kWh = 6.116 din
Jan 743 kWh = 7.972 din
Feb 280 kWh = 1.915 din
Mar 220 kWh = 1.914 din
Ukpuno 2367 kWh = 24.357 din
Dobili smo popuste za štednju struje pa zato imamo dosta mali račun. Da je bila normalna zima bilo bi oko 45.000 din.

Temperatura u kući (140m2) je podešena na 24°C. Ranije je bilo podešeno da noću bude stepen-dva manje, ali sam uvideo da je jeftinije da bude uvek 24°C. Tako TP radi više noću kada je jeftina struje. U suprotnom najjaču upotrošnju ima baš kad krene skupa struja.
Ako nije tajna, koja toplotna pumpa je u pitanju, i kolika je ukupna isporučena toplotna energija na tih 2367 KWh?

Hvala
 
U pitanju je Fujitsu Waterstage 10kW (WSYA100DG6 / WOYA100LFTA ). To je vazduh-voda sistem. Imamo je od 2018. godine.

Ne znam kolika je isporučena energija. Znam koliko je potrošeno zato što imam merač potrošnje struje na žici koja napaja TP.
Imam neke svoje proračune toplotnih gubitaka koji se dosta slažu sa realnom potrošnjom i na osnovu toga bi trebalo da je ove zime isporučeno oko 8500 kWh toplote.
COP nam je uvek bio tu negde oko 3.5 ako računam na nivou cele zime.
 
November 8000din
December 10000din
Januar 11500din
Februar 11750din

Sa 1200e za ugalj i drva zadnje dve godine.. Odlično 👌😁
oktobar 2300
novembar 9650
decembar 10300
januar 15950
februar 4570

Garazno brojilo na TP tako da su racuni samo za nju.

TP 16kw Vivax kpija midea TP


ukljucen tj spustena amperaza jer je TP predimenzionisana i to dosta pomaze na oko 5C ali i dalje pali i gasi na temperaturama 12-17c jer je prejaka.

Najmanja kolicina toplote koju moze da isporuci je 3.8kw
 
U pitanju je Fujitsu Waterstage 10kW (WSYA100DG6 / WOYA100LFTA ). To je vazduh-voda sistem. Imamo je od 2018. godine.

Ne znam kolika je isporučena energija. Znam koliko je potrošeno zato što imam merač potrošnje struje na žici koja napaja TP.
Imam neke svoje proračune toplotnih gubitaka koji se dosta slažu sa realnom potrošnjom i na osnovu toga bi trebalo da je ove zime isporučeno oko 8500 kWh toplote.
COP nam je uvek bio tu negde oko 3.5 ako računam na nivou cele zime.
To je dobra mašina.
 
Pozdrav svima, iskusnijima na ovoj temi...
Pročitah sve stranice ovde, dosta iskustva, dosta promašaja, a ima vidim i pogođenih i lepo dimenzionisanih izvora toplote ..

Neću da davim previše, ajde samo par stavki o mom objektu, idejama i onome šta je planirano...

Lokacija naselje RadioFar Beograd, tromeđa Novi Beograd, Zemun, Surčin...
Gde je Karting staza Autokomerc i Salon Autokomerc na auto putu, blizina aerodroma NT Beograd.
Ti je neka ruža vetrova, uvek pirka.
Kada je Zemun recimo 0° ovde je -3~-4° i pirka...

7x14 objekat spoljne mere
Prizemlje i PK

Visina strehe je na 5m, visina prizemlja je 3m.
Prizemlje ima spušteni plafon Rigips, cca 25cm i u toj zoni postavljena vuna 10cm, neto mere prizemlja je h2.65mIz.
Iolacija podaščanog krova je 30cm vune.
Izolacija zidova koji su uzgred rečeno Giter blok na 19cm je 20cm stiropora spolja i unutrašnja strana 5cm mineralne vune.
Stolarija je INOUTIC Arkada sa troslojnim staklima 4S/flot/NE punjeno argonom
Oko 25m² ukupno površine stakla.
U sklopu kuće je Garaža u prizemlju površine 6.5x6.5 (tačno polovina donjeg dela) i ima dupla garažna segmenta vrata 4.5cm debljine panela, površina vrata je oko 17m²
Izolacija ploče je na žalost jedini propust, jer kada je zidano, nisu majstori obratili pažnju i ostalo mesta za samo 3cm. Po meni jedini propust koji je napravljen.
Postavljeno podno grejanje na TAKER ploče 30mm debljine po mreži 10cm.
Ukupno je postavljeno 165m² TAKER ploče i oko 1400m cevi, s tim da je u garaži rađeno na 15cm mreža jer nema potrebe po meni da ide kao i u stambenom prostoru.
Postavljen digitalni elektro kotao DM Pan EON 12 ili kako već od 12KW...
Pušteno u produkciju ove zime...
Sa 2 KW ograničenjem drži vodu u potisu sistema oko 28° i unutrašnja temperatura prizemlja oko 23-24° ∆T 4-5° Potis-Povrat, sprat je blago topliji što je i razumljivo. Igrao sam se sa protocima i tu su negde u nivou 1-1.5L/min čini mi se uštelovani u zavisnosti prostorija i zahteva... Garaža je čini mi se u nivou 0.7L/min po krugu...
Dakle zapremina celog sistema je oko 160-170L...
Kada je bilo najhladnije ove zime, sa najjačim vetrovima padala je temperatura na nekih cca 21° u prizemlju, a temperatura vode u sistemu u potisu na nekih cca 26...
Pojača se na 4KW (koraci su na 2, 4, 6, 8, 10 I 12kw) i kotao drži temperaturu u sistemu od 30°C potis otprilike i temperatura u kući je oko 24°-25° opet u prizemlju.
∆T je maltene školski od 4-5° na sistemu.
Dakle Potis 30, povrat 25-26.

Iz navedenog čini mi se da recimo ARISTON NIMBUS POCKET M 50 od 5KW max na -7°C Ambijentalne temperature bi radio savršeno posao.

E sad dolazimo do kvake 22-48/35 G8.35

Postoji još jedan objekat koji da ne smaram sa svim sada specifikacijama termički očekujem da opterećuje sistem od nekih 1.5KW na -7° i u planu je dodavanje još jedne prostorije na osnovnom objektu od 40m² visine slemena od 4.5m u vidu otvorene dnevne sobe sa oko 12m² staklenih površina, naravno prate specifikacije ostale stolarije...
Izolacija isto 20cm stiropora plus moguće 10cm vune sa unutrašnje strane. Krov 35-40cm izolacije, pod 10cm minimum, sistem podnog grejanja takođe na 10cm mreža...
Očekujem opterećenje od max 1-1.2-1.5MAX KW @ -7°Ambijent...
Kada sve to saberemo ispadne 4+1.5+1.2 = 6.7-7KW termičko opterećenje ...
Oko 240m² za grejanje...
Tu dolazimo da ARISTON NIMBUS POCKET M 80 savršeno se uklapa u jednačinu sa 8KW@-7°C Ambijent

Ta pumpa ima specifikacije veoma zanimljive i recimo idu ovako...

Toplotna pumpa monoblok ARISTON POCKET M NET 80 R32 (min/max) 2.74kW/11.74kW monofazna

Na -7°C Ambijent @ 35/30
Minimum 1,79/ Nazivna 7,41/ Maksimalno 8,45 sve u KW Snaga.
COP 3,0
Nazivna potrošnja energije cca 2.47KW...

Na 7°C Ambijent @ 35/30
Minimum 2,74/ Nazivna 8,00/1 Maksimalna 11,74 sve u KW Snaga.
COP 4,8
Nazivna potrošnja energije je 1.67KW...

Kada je temperatura ovako kao ovih dana na 7-15°C opterećenje ne očekujem preko 3KW kompletnog sistema proširenog, jer sad je otprilike sa 2 KW sasvim prijatno i imam temperaturu u sistemu oko 30°C. Daje temperature u prostoriji od 24-25°C...

Čisto da apsolvirao izlaganje, iskusniji članovi...

Da li mislite i saglasno ste da ova pumpa može da zadovolji projektovani sistem, i da li po vama je potreban buffer, jer tada će biti preko 230L vode u sistemu, što po meni je više nego dovoljno za inertnost samog sistema kao i za pomaganje TP pri DF.

HVALA na odgovoru, razumevanju i strpljenju u čitanju ovakvog kilometarskog posta, a opet verovatno 100x prežvakano...
 
Poslednja izmena:
U pitanju je Fujitsu Waterstage 10kW (WSYA100DG6 / WOYA100LFTA ). To je vazduh-voda sistem. Imamo je od 2018. godine.

Ne znam kolika je isporučena energija. Znam koliko je potrošeno zato što imam merač potrošnje struje na žici koja napaja TP.
Imam neke svoje proračune toplotnih gubitaka koji se dosta slažu sa realnom potrošnjom i na osnovu toga bi trebalo da je ove zime isporučeno oko 8500 kWh toplote.
COP nam je uvek bio tu negde oko 3.5 ako računam na nivou cele zime.
Koliko ti onaj Microma kalkulator obračunava utrošak energije na recimo -10°C?
 
Nema baš opcija za moju kuću, ali ovo je najpribližnije ako ti nešto znači:
Ukupni toplotni gubici​
3.966,52 W​
Pa ti si stavio duplo jaču toplotnu pumpu! Interesuje me koliko krugova podnog imaš, i da li imaš pumpu na razdelniku/sabirniku, ili pumpa za vodu u unutrašnjoj tog Fujitsu-a gura svu vodu u sistemu grejanja? Koja je projektovana snaga, pretpostavljam da je arhitekta računao @-12°C za Beograd?
 
Nije baš tako. Toplotna pumpa jačine 10kW daje maksimalno 10kW toplote kada je napolju 7°C. Kada je napolju -10°C onda daje oko 7kW. Zavisi od pumpe, ali tako piše za moju.
Ima lepa tabela u kojoj piše koliko toplote ispiručuje na kojoj spoljnoj temparaturi sa kojim COP-om u odnosu na temparaturu vode koju daje.

Na primer:
spoljašnja temparatura vazduha: 7°C​
Temperatura vode za grejanje: 35°C​
COP: 4.02​
Jačina grejanja: 10 kW​
spoljašnja temparatura vazduha: -10°C​
Temperatura vode za grejanje: 45°C (ne mogu da održavam temperaturu prostorija na toj hladnoći sa vodom od 35°C)​
COP: 1.92​
Jačina grejanja: 7.06 kW​

Nakon 5 grejnih sezona, mislim da nam je ova pumpa pun pogodak za našu kuću. Mogli smo možda da prođemo sa 8kW modelom i da se oslanjamo na dodatne grejače, ali nikako slabije od toga. Pumpa je inverter i ne znači da uvek mora da radi punom snagom. Nisam našao u specifikacijama, ali mislim da najslabije može da isporučuje oko 3kW (to je moj neki račun po potršnji i toj tabeli).
 
Nije baš tako. Toplotna pumpa jačine 10kW daje maksimalno 10kW toplote kada je napolju 7°C. Kada je napolju -10°C onda daje oko 7kW. Zavisi od pumpe, ali tako piše za moju.
Ima lepa tabela u kojoj piše koliko toplote ispiručuje na kojoj spoljnoj temparaturi sa kojim COP-om u odnosu na temparaturu vode koju daje.

Na primer:
spoljašnja temparatura vazduha: 7°C​
Temperatura vode za grejanje: 35°C​
COP: 4.02​
Jačina grejanja: 10 kW​
spoljašnja temparatura vazduha: -10°C​
Temperatura vode za grejanje: 45°C (ne mogu da održavam temperaturu prostorija na toj hladnoći sa vodom od 35°C)​
COP: 1.92​
Jačina grejanja: 7.06 kW​

Nakon 5 grejnih sezona, mislim da nam je ova pumpa pun pogodak za našu kuću. Mogli smo možda da prođemo sa 8kW modelom i da se oslanjamo na dodatne grejače, ali nikako slabije od toga. Pumpa je inverter i ne znači da uvek mora da radi punom snagom. Nisam našao u specifikacijama, ali mislim da najslabije može da isporučuje oko 3kW (to je moj neki račun po potršnji i toj tabeli).
Sve što si napisao potvrđujem u vezi TP.
 
Ovo
Nije baš tako. Toplotna pumpa jačine 10kW daje maksimalno 10kW toplote kada je napolju 7°C. Kada je napolju -10°C onda daje oko 7kW. Zavisi od pumpe, ali tako piše za moju.
Ima lepa tabela u kojoj piše koliko toplote ispiručuje na kojoj spoljnoj temparaturi sa kojim COP-om u odnosu na temparaturu vode koju daje.

Na primer:
spoljašnja temparatura vazduha: 7°C​
Temperatura vode za grejanje: 35°C​
COP: 4.02​
Jačina grejanja: 10 kW​
spoljašnja temparatura vazduha: -10°C​
Temperatura vode za grejanje: 45°C (ne mogu da održavam temperaturu prostorija na toj hladnoći sa vodom od 35°C)​
COP: 1.92​
Jačina grejanja: 7.06 kW​

Nakon 5 grejnih sezona, mislim da nam je ova pumpa pun pogodak za našu kuću. Mogli smo možda da prođemo sa 8kW modelom i da se oslanjamo na dodatne grejače, ali nikako slabije od toga. Pumpa je inverter i ne znači da uvek mora da radi punom snagom. Nisam našao u specifikacijama, ali mislim da najslabije može da isporučuje oko 3kW (to je moj neki račun po potršnji i toj tabeli).
Ovo su korisne informacije. A što se tiče podnog grejanja, na kom rastojanju si postavio cevi u košuljici, i koliko krugova? Da li imaš posebnu pumpu za vodu na razdelniku i sabirniku, ili sve gura pametna pumpa iz unutrašnje jedinice toplotne pumpe?
 
Poslednja izmena:
Cevi su na 10 cm. Imam 4 kruga u podu prizemlja, 4 kruga u podu potkrovlja, 4 kruga u plafonu prizemlja i 4 kruga u plafonu potkrovlja.
Cirkulaciona pumpa iz TP može sve gura, ali kod mene gura samo do bafera, a posle bafera je druga pumpa koja gura u kuću i sve krugove. Bafer nije potreban za grejanje. Stavio sam ga zbog hlađenja i da preko njega dodam još neki tip grejanja što nisam do sada uradio.
 
Nazad
Vrh Dno