Šta je novo?

SBB Ubee > Cudy W1300 > DDNS > VPN

Nidzo

Slavan
Učlanjen(a)
05.10.2012
Poruke
706
Poena
315
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel G5400 Gold
Matična ploča
Gigabyte B360 HD3
RAM
Crucial 2x8GB
GPU
Intel UHD 610
Storage
Kingston NVME a2000, Kingston a400
PSU
LC Power 500w
Monitor
Philips 24"
Miš & tastatura
Logitech M190, Logitech MK23
Laptop
Asus X515EA-BQ322 15.6″ I3-1115G4/8G/512GB
Mobilni telefon
Honor 50
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Želim da na Cudy W1300 podignem VPN server kako bih mogao da se kačim na SBB IP adresu, a da ne moram da palim računar. Imam javnu dinamičku IP adresu. Funkcioniše mi Softether.net ali zahtijeva upaljen računar.
Napravio sam na no-ip.com poddomen.
Na Ubee sam ostavio uključen DHCP, isključio Wi-Fi i rezervisao IP adresu za Cudy W1300
Na Cudy-u sam isključio DHCP?
Kada krenem da dodam DDNS dočeka me poruka " Important note: The router has detected that your current external network IP is not a public network IP, and the following services may not work normally."
sačuva podešavanja ali ne funkcioniše.
Dragi drugari, kako da podesim ovo da sa preko No-Ip DDNS-a kačim na OpenVPN ili WireGuard-a pokrenut na Cudy-u? :)

Hvala unapred!

2024-03-13_174515.jpg2024-03-13_174552.jpg2024-03-13_174956.jpg2024-03-13_175925.jpg
 
Na SBB ruteru forvarduj port na IP adresu Cudy-ja koji koristi taj vpn.
 
nema on problem da se poveze na vpn (ili jos nije stigao dotle). On ima problem da svom domenu dodeli svezu adresu.
Nazalost, ako cudy nema neku mogucnost da pokrene skriptu sa strane, nisam siguran da ce to biti moguce. Ruteri ocitavaju adresu za ddns iz wana, a tebi je wan adresa privatna.
Skripta za osvezavanje ddns bi to resila.
Alternativno, tebi uopste nije neophodno da cudy osvezava ddns ip. Mislim da vecina rutera podrzava no ip tako da probaj da tu istu stvar uradis na ubee

sto se adresa tice, to je normalno. nemoj da mesas wan adresu i lan adresu, one moraju biti u razlicitom opsegu. Ti si samom sebi napravio nat.
ubee pravi jednu mrezu i iz tog opsega jednu adresu dodeljuje cudy, ali to je na wan. Onda cudy za sopstveni lan pravi drugi opseg.
zato se u ovoj situaciji rade jedna od dve stvari
1. ubee se prebacuje u bridge. ili najblize moguce tom resenju jer sbb ne da bridge mode. to bi bilo iskljucivanje dhcp i wifi i ukljucivanje dmz za cudy adresu. dmz prosledjuje sav saobracaj na tu adresu. cak nije potrebno ni forwardovanje portova. onda na cudy ide sve ispocetka dhcp, wifi...

2. ubee radi sve sto ruter treba, a cudy samo prosiruje portove tako sto se prebaci u ap mode.

ti si sada izmedju.
 
Poslednja izmena:
Stavio sam DMZ u Ubee, isključivo Wi-Fi, DHCP, Firewall, upisao IP adresu za Cudy u DMZ.
Podesio No-Ip DDNS i iako pokazuje gore pomenuto upozorenje o javnoj adresi DDNS se ažurira svakih 15 minuta, a Tracroute i Ping domena vodi do IP moje adrese.

VPN mi je i dalje problem. Ne znam kako da "doprem" do njega.
1194 port mi je otvoren samo kad je računar upaljen što indicira da je port otvoren samo za računar jer je na računaru instaliran Softether NET i port dodan u Windows firewall. Kada ugasim računar tada se i port 1194 zatvara.

Ima li neko ideju kako da se probijem do Open VPN servera koji je pokrenut na Cudy-u?

Kolega sa foruma u gore pomenutoj temi ima kombinaciju Tehnicolor SBB rutera i TP AX55 i kaže da mu sve radi. 🙄
 
probaj da i na cudy otvoris port na samog sebe, prema adresi 192.168.0.1
 
Otvorio sam i sad radi. Konektuje se na Open VPN ali ne "pokupi" SBB IP adresu 🤔
Open VPN aplikacija je očita kao javnu IP adresu servera:
Screenshot_20240316_221036-picsay.jpg
Pokušao sam i sa podignutim Zero Tier-om. Isto ne preuzima SBB IP.

A u Cudy-u u WAN statusu stoji SBB javna adresa sa zvjezdicom na kraju *
Screenshot_20240316_222118.jpg
 
Hoces da kazes da ako se telefonom povezes na vpn i onda odes na whats my ip kroz browser, da ne dobijas sbb adresu nego ostaje od mobilnog operatera?
A uz to ti radi pristup lokalnoj mrezi dok si na mobilnom operateru bez wifi?
Probaj da adresu proveris preko drugog servisa. Nekada se desi da lookup servisi zapamte adresu i ne azuriraju onoliko koliko zelis.

Ja na cloudflare imam opciju da biram da li zelim da se sav internet prosledjuje ili samo zahtevi. To moze i na wireguard, ali ne znam za openvpn, svakako nemas u opcijama na ruteru pa bi trebalo da radi tako kako si zamislio. Dobro si obelezio internet and local. Cinjenica da openvpn vidi odgovarajucu adresu servera bi trebalo da znaci da je sve ok.
 
Hoces da kazes da ako se telefonom povezes na vpn i onda odes na whats my ip kroz browser, da ne dobijas sbb adresu nego ostaje od mobilnog operatera?
Tako je 😊
Pokušao sam ovo što si rekao i ništa se nije promijenilo. Našao sam na netu za OpenVPN da se doda u konfiguracioni fajl servera
Kod:
push "redirect-gateway def1"
ali Cudy ne dozvoljava pristup naprednim parametrima VPN.
Ima Cudy i WireGuard ali ne znam kako ga podesim da probam 😊
2024-03-17_120904.jpg
2024-03-17_120921.jpg
 
remote subnet bi trebao da bude mreza za wireguard, mada je vec podeseno kao 10.10.10.0. Mozda mozes da ostavis prazno.
Probaj da ostavis prazno i da napises hostname koji zelis, to je samo opisno za svakog klijenta posebno.
Ako ne dozvoljava prazan subnet stavi 10.10.10.0/24.
ne vidim samo da li i ovde imas export config fajla za klijente, trebalo bi da da. Mozda i qr kod za wireguard aplikaciju
 
E uspjelo je sa WireGuardom :) Dovoljno je ovako kao na slici, a u fajlu koji se generiš nakon čuvanja samo zamijeniti Endpoint adresu sa DDNS adresom sa No-Ip-a.
Hvala ti @TwistedMind na pomoći i savjetima. (y)


2024-03-17_225438.jpg
 
Nazad
Vrh Dno