Šta je novo?

Saveti kod sklapanja racunara

tozovac

Čuven
Učlanjen(a)
07.03.2003
Poruke
902
Poena
685
Mislio sam da ne bi bilo lose da postoji tema gde bismo mogli da stavljamo savete vezane za sastavljanje racunara, za neke buduće "sastavljače" 😊
Ali da bude "baza" rešenih problema/saveta.

Evo na primer, pre nekoliko dana imao sam situaciju prilikom sklapanja od nule da bios nije hteo da prepozna oba modula RAMa nego samo jedan, a takodje kad se uključi XMP, racunar je pištao 3 puta zaredom, pa se tek onda ukljucivao.
Problem je bio u tome što kuler za cpu nije nalegao sa sva četiri šrafa jednako, jedan šraf mi je pobegao ukrivo i ušrafljen je možda 20% dužine, i procesor se nije hladio ravnomerno. Znači, strpljivo kod montaže kulera, prvi šraf ušrafiti tek da uhvati, nekoliko navoja, drugi dijagonalno od njega isto tako par navoja, pa treći, pa četvrti, pa opet prvi par krugova, pa drugi dijagonalno i tim redom dok se svi ne zategnu.

I voditi računa koliko se zateže, kod CM Hyper 212 može dosta da se zategne kuler na kraju jer se šrafi u matice, dok recimo kod CM R411, R412... ne treba mnogo zatezati na kraju jer se šrafi direktno u navoje koji idu na backplate koji je od plastike, pa može lako da prokliza (što mi se i desilo). Govorim o AMD procesorima. Ne znam kako je sa Intelom.
 
I voditi računa koliko se zateže, kod CM Hyper 212 može dosta da se zategne kuler na kraju jer se šrafi u matice, dok recimo kod CM R411, R412... ne treba mnogo zatezati na kraju jer se šrafi direktno u navoje koji idu na backplate koji je od plastike, pa može lako da prokliza (što mi se i desilo). Govorim o AMD procesorima. Ne znam kako je sa Intelom.
Koliko je Hyper 212 dobar kuler, toliko mu je ona plastika pozadi apsolutno užasavajuća - malo jače zavrneš i pokida se kao od šale. Zbog toga sam morao da kupujem drugu 212-cu i bio MNOGO pažljiviji. Zato posle 212-ce sam gledao samo kulere koji koriste "default" AMD metalni backplate. Čak i kad sam kupovao vodeno AIO video sam da CoolerMaster, štaviše, koristi i one "default" plastične zakačke za kulere i samo zbog toga nisam tražio dalje (i skuplje). Masterliquid ml240l v2 ima najjednostavniji (šrafless :) ) sistem pričvršćivanja pumpe za procesor.

A što se tiče teme za sastavljače, to baš i nije najbolja ideja, jer sve je u praksi, a i na YouTube ima malo more video klipova o tome. Štaviše, kad vidim kako tamo lepo slažu kablove sa zadnje strane kućišta pomislim da je to lako kao od šale, ali kad se kod mene kući nađem sa šumom od 20+ kablova pozadi čini mi se kao da kad uvežem 3-4 kako treba pojavi se pet novih na mestima na kojima me nerviraju, tako da sam sad digao ruke od toga, ionako se ništa ne vidi sa zadnje strane.

Može ovde neko da piše da se sastavlja ovako ili onako, možeš da vidiš i na YouTube kako se to radi, ali dok ne sj3beš nešto sam nisi ništa uradio. ;)
 
Poslednja izmena:
Ето, и то што си ти написао је савет. Тако нешто нема на YT, тамо има само како склопити, али ретко има на шта обратити пажњу приликом склапања. Или коју је компоненту боље купити од те.
 
Zaboravih da napišem, sklapao sam računar sa pločom Gigabyte B550M DS3H koja ima dva M.2 slota. U onom od CPU-a (bliži CPU-u) SSD nije hteo da mi se prepozna, nego tek kad sam ga prebacio u onaj vezan za chipset, SSD je prepoznat. Taj drugi slot je sporiji.
Ispostavilo se da je problem u tome što procesor (5600G) ne podržava prvi slot, tako da zavisi od arhitekture procesora. Verovatno bi 5600X ili sličan podržavao.
 
Ovo što pišete je više vezano za izbor komponenti nego za samo sklapanje.
PC je još od kad je ATX postao standard prilično jednostavan za sastavljanje. Dodatno olakšano kad su IDE kablovi otišli u istoriju pre 15-ak godina, i pojavom kućišta i modularnih napajanja sa akcentom na uredno kabliranje i skrivanju kablova pre opet dosta godina. Sad i najjeftinija kućišta imaju dobro rešeno kabliranje, kaveze za diskove i napajanje, rešene otvore za ventilatore, slobodan prostor iza ploče za montiranje kulera i sl.
Ono što je meni bitno za samo sklapanje (računam da sam već pripremio komponente) je uredan prostor, spremne neophodne alatke (šrafcigeri, pinceta, vezice, nož, pasta...), dovoljno vremena da mogu to da odradim na miru, bez ometanja i požurivanja. Koliko god je to sve jednostavno treba pregledati uputstva i napraviti neki plan za rad, privremeno odlaganje delova i sl.

Izbor komponenti je posebna priča, i tu već treba potrošiti vremena da se proveri kakvo je stanje posebno što barem sad ima more informacija ovde na forumu, na tech sajtovima i grupama, youtube... Pošto mene oc ne interesuje, sklapanje pc gledam kao smontiraj, upali i ne čačkaj varijantu, izbor komponenti uglavnom svedem na standardnu varijantu - pristojna ASUS ploča, običan i5, standardan ram i SSD i tu je minimalna šansa da nešto pođe naopako.
 
Ни мене оверклок не занима, али ето има понека цака која се провуче неопажено, као што сам написао у првом посту. Има их сигурно још.
 
Pored gore navedenog, ako mogu da dodam po nešto.
Kad nabavljate komponente prvo dobro pogledajte dimenzije unutar kućišta, koje dužine može da bude grafička, koje visine ide kuler i da li može da stane napajanje ako je npr. modularno.
Vidite da li osnovni bios matične ploče podržava vaš procesor.
Kad gledate reviewe pogledajte više reviewa, nemojte mnogo naše yt reviewere da gledate ("naš" benchmark je najobjektivniji po meni) jer dosta zavise od sponzora i hvale sve što im ovi daju često i bez osnova.
Pre nego da krenete da sklapate ispraznite se od statičkog elektriciteta, naročito zimi, organizujte lepo prostor i alat i polako, bez žurbe, jedno pod jedno. Ja to radim iz hobija i zadovoljstva za sebe, familiju i prijatelje, ali kad god sam se žurio nešto sam za*ebo, pa na kraju traje duže.
 
U onom od CPU-a (bliži CPU-u) SSD nije hteo da mi se prepozna, nego tek kad sam ga prebacio u onaj vezan za chipset, SSD je prepoznat. Taj drugi slot je sporiji...
Zato sam napisao samo strpljivo, i pregledati uputstva i detalje pre sklapanja. Ovo sve piše već na naslovnoj strani sa osnovnim informacijama za tu ploču.
 
Zato sam napisao samo strpljivo, i pregledati uputstva i detalje pre sklapanja. Ovo sve piše već na naslovnoj strani sa osnovnim informacijama za tu ploču.
Ја за дотичну Гигабајтову плочу нисам добио књижицу, па сам мислио да су је продавци загубили приликом провере да ли је све у комплету. Међутим, на YT сам видео ривју за ту плочу и лик такође није имао књижицу. Мислим да је то солидан минус Гигабајту јер, ако немате други рачунар, а нешто крене наопако, мислим да књижица може да буде од солидне користи, као нпр. да нађете clear cmos пинове. Знам, све је то означено на плочи, али много је лакше кад знате где да тражите.
Тако да сам ја скинуо књижицу са нета и одштампао је, за сваки случај. Ко нема штампач, може и на мобилном да чита.

Има овде доста искуснијих састављача конфигурација од мене (ја сам саставио 10ак конфигурација у животу, прву пре 20 година) и они би могли да дају покоји савет на шта да се обрати пажња, или да кажу на какве су проблеме (симптоме) наилазили приликом склапања и како су их решили.
 
Srećom sad imamo mobilne i internet uvek, pa nije nikakav problem skinuti dokumentaciju, uvek se nađe i neki flash i kompjuter u blizini, opet povezan na net ako treba. Daleko od situacije pre 20 i više godina kad si u paketu "prve pomoći" morao da imaš diskove sa instalacijama, flopi diskete i ostalo. Dugo vremena smo imali samo floppy i možda cd čitač, pa onda dok su se pojavili prstupačni cd rezači, usb drajvovi i brzi net. Ovo danas je banja. Gigabajtova ušteda je besmislena, ali šta je tu je, makar se danas lako premosti. Inače i ja sam kao što je disha napisao hobi-sastavljač, sklapam računare za sebe i familiju, lagano i iz zadovoljstva.
 
Poslednja izmena:
Ја за дотичну Гигабајтову плочу нисам добио књижицу, па сам мислио да су је продавци загубили приликом провере да ли је све у комплету. Међутим, на YT сам видео ривју за ту плочу и лик такође није имао књижицу. Мислим да је то солидан минус Гигабајту јер, ако немате други рачунар, а нешто крене наопако, мислим да књижица може да буде од солидне користи, као нпр. да нађете clear cmos пинове. Знам, све је то означено на плочи, али много је лакше кад знате где да тражите.
Meni, naročito sad kako slabije vidim, najlakše za clear cmos da izvadim bateriju i sačekam par minuta.
Prvi put me najviše zezalo dok sam izbockao konektore za PWR, RESET, HDD LED kako treba. I sad me zeza ako nemam naočare😀
 
Ono što je meni bitno za samo sklapanje (računam da sam već pripremio komponente) je uredan prostor, spremne neophodne alatke (šrafcigeri, pinceta, vezice, nož, pasta...), dovoljno vremena da mogu to da odradim na miru, bez ometanja i požurivanja. Koliko god je to sve jednostavno treba pregledati uputstva i napraviti neki plan za rad, privremeno odlaganje delova i sl.
Murfy`s Law likes this. :) :)

Bavim se tim već 20 godina i APSOLUTNO SVAKI PUT ili nešto nedostaje ili nešto sumanuto krene po zlu. Par puta sam izgubio neke šrafove koji kao da su propali u neku drugu dimenziju, a o pogrešnom okretanju nečega da ne govorim. NIKAD ne bude onako kako se isplanira i pripremi.
 
haha, pa sta li to pogresno okrecete sem ventilatora..., graficku mozda? ram, procesor?
 
Hahaha, realno, ovo danas stvarno ne možeš ništa ubosti pogrešno, a i ako nisi siguran pitaš gugl i dobiješ instant hiljade stranica i video snimaka da pogledaš kako uraditi nešto. Podseti me na jednu od prvih 'caka' i saveta koje sam dobio, kod AT napajanja crne žice idu jedna uz drugu, ako obrneš redosled ode ploča... :D Eto ako nekad budete sklapali Pentium 1.
 
Da li hard disk
Samsung model: ST500LM012
HDD P/N: HN-500MBB/M
500 GB
MOMENTUS
2.5 inch
Može na pc zato što sam ga izvadio iz laptopa?
 
Može, ako u kućištu nema mesta za montažu direktno, mora se staviti adapter na 3,5 inča.
 
haha, pa sta li to pogresno okrecete sem ventilatora..., graficku mozda? ram, procesor?
Poenta priče je bila da UVEK razmišljam o tome šta mi treba za rad, sve spremim, sve namestim i kad krenem uvek nešto ili zaboravim ili krene kako ne treba ili te nešto ometa. Evo, juče nameštam novi AIO na mom računaru, spremio sve, šrafcigere, sečice, vezice, šrafove raspodelio u grupe koji gde ide, uverim se da sam spremio BAŠ SVE i krenem da vadim staro hlađenje, Taman kad sam počeo da stavljam ventove na novo zvoni telefon, krenem sa pričom i namestim prvi vent tako da kablovi od napajanja i RGB budu na pogrešnoj strani. krastavac, ne mogu da se koncentrišem na priču i na to da razmišljam gde će kablovi da idu. Kad sam posle sređivao šumu kablova sa zadnje strane shvatim da nisam uzeo izolir traku i makaze kako bih zalepio RGB spojeve (koji se razdvoje na najmanji dodir). Dakle, iako sam razmišljao o moru stvari opet mi je nešto nedostajalo.
Nekad, na poslu, kad sklapam mašinu, uz ćaskanje sa kolegama često zašrafim SATA HDD/SDD ne razmišljajući kuda će struja i kablovi da prolaze. Što u jeftinim kineskim kućištima ume da bude problematično. O problemima sa PATA diskovima i kablovima, SLAVE/MASTER kombinacijama mogao bih knjigu da napišem (nemojtte da se čudite, u firmi imam stare HP mašine sa SDRAM memorijom koje još uvek rade).
Sve su to sitnice, ali poenta je da bar ja APSOLUTNO NIKADA nisam spremio BAŠ SVE i nikada nisam radio bilo šta oko kompjutera a da me neko ili nešto nije ometalo. I to je sve.
 
Ajde ovo mi deluje kao prikladna tema da pitam...

Pripremam se da za vikend promenim stock kuler na procesoru, pa gledam (možda i po prvi put :)) šemu matične ploče koju imam - Asus TUF gaming B550M-Plus, i buni me to, što sam, ako sam dobro shvatio, grafičku trebao ubosti u drugi (donji) PCIEX16 slot (oznaka na shemi PCIEX16_2) a ne u prvi PCIEX16_1, jer tako navodno imam x4 a ne x3...

Možda sam sve pogrešno razumeo.

Ovo je shema:
pic_disp.jpg

A ovo piše uz shemu kod objašnjenja:
Clipboard01.jpg

Ukratko, kad već otvaram računar i skidam grafiku radi lakše manipulacije oko kulera, da li mi je kad budem vraćao bolje ubosti grafiku u PCIex16_1 ili PCIex16_1?

Hvala

EDIT: Procesor je R5 Ryzen 3600x ako to igra neku ulogu...
 
@Čika_Kure da li imaš spomenuti SSD? Hyper M.2 X16. ako nemaš, stavi grafičku u prvi slot, recimo
 
Kako ja shvatam
PCIex16_1 je
1 x PCIe 4.0 x16 (x16 mode),
dok PCIex16_2 je
1 x PCIe 3.0 x16 (x4 mode),
tako da grafa kao i uvek u PCIEX16_1.

Sad uputstva i sajtovi su sve gori, štede kompanije, pa se korisnici zbunjuju.
 
@Čika_Kure da li imaš spomenuti SSD? Hyper M.2 X16. ako nemaš, stavi grafičku u prvi slot, recimo
Nemam...
I ja sam kontao kao @Rick kad sam prvi put sklapao i odlučio da idem na PCIEX16_1
Neću onda ništa dirati, tj. vratiću je u isti slot...

EDIT:
Sad čitam i nemam pojma šta je taj Hyper...
ASUS Hyper M. 2 x16 Gen 4 Card is compatible with the Intel® X299, Z390, Z370 and future platforms' RAID-on-CPU function, and supports PCIe 4.0 NVMe RAID on the AMD TRX40 and X570 platforms.
Jbm mu mtr imam NVMe u jednom slotu (gornji M2 socket)...
Tako da mislim da ovaj Hyper nije SSD već neka ASUS tehnologija za NVMe RAID...
 
ASUS-ov proizvod, to je dovoljno da znamo. kad sam video sliku, zapitao sam se ko bi tako nešto stavljao na B550 ploču 😁
 
Takav RAID bi pojeo 8 -16 PCIe linije što bi uticalo na grafičku.
Drugi PCIe x16 ima linije sa čipseta tako da broj linija ne igra ulogu sa procesorom.
 
ASUS-ov proizvod, to je dovoljno da znamo. kad sam video sliku, zapitao sam se ko bi tako nešto stavljao na B550 ploču 😁
Hvala.
Voime oca...
Ako sam shvatio to jekao neki adapter za još 4 dodatna NVMe...
Što kaže @CountMike takav budž bi pojeo PCIe pa nije čudo što preporučuju da se u tom slučaju grafička gura u PCIEX16_2.

Hvala svima, razrešena dilema...
 
Momci molim za pomoc, hocu da menjam grafiku Maticna koju imam je b450 Tomahawk max ii A hocu da ubacim
POWERCOLOR Fighter AMD Radeon RX 6700 XT 12GB GDDR6 192bit
 
Pa šta treba da ti se pomogne, da se ubaci grafička?
 
Pobogu, što ne bi moglo.
 
Možda zato što ploča nema PCIe 4.0, lol.
Što nema nikakve veze, ništa ne gubiš sa PCIe 3 slotom za grafičku.
 
Nazad
Vrh Dno