Šta je novo?

RAM memorija kompatibilnost

Peki01

Zapažen
Učlanjen(a)
14.11.2023
Poruke
3
Poena
1
Pozdrav, hocu da uzmem novu ram memoriju za kompjuter, interesuje me da li trebam da gledam dal je ram kompatibilan sa maticnom ili nesto? I gde to da pogledam ako treba? Hvala unapred!
 
Daj nam malo više podataka o tvom računaru pa tek onda možemo da te savjertujemo za RAM.
 
Te RAM compatibility liste su jako ograičene, samo nekoliko procenata od broja memorija na tržištu koje je proizvođač ploče testirao. Pošto je sve standardno, svaka memorija bi trebalo da radi.
A320 ploče imaju "loše" raspoređemje memoriskih kanala a druga generacija Ryzen-a ograničena kontrolerom memorija. DDR4, 2933-3000MHz je odprilike naj više očekivanje. Tako je naj bolje naći RAM sa 3000MHz (Uvek može malo da se uspori) i da ima bar Cl 16 ili niže. Sve preko toga ne bi donelo ništa osetno čak i da može. Uparenih 2x8GB za dual channel bi ti skoro pa dupliralo performanse memorije. Ako već nije, gledaj da opdejtuješ BIOS na naj noviji, i to pomaže.
 
Da ne bih otvarao novu temu, nadovezacu se ovde.

Trenutno imam 2x8 gb kingston ddr4 3200 mhz. Identican model rama ne mogu da pronadjem, ali me link odakle sam porucio sada vodi na stranicu gde je manje vise isti takav ram.


Prvi je trenutno aktuelan, ja imam drugi. Samo zelim da potvrdim da li ce oni raditi zajedno kako treba? Osim minimalne fizicke razlike, deluje mi da su identicni stikovi samo je prva novija verzija.
 
Čim nisu iz istog pakovanja, nisu identična pa je ishod neizvestan ali ovi bi trebalo da budu dovoljno blizu ali nije garantovano.Za svaki slučaj kupi online da možeš da vratiš za 14 dana.
 
Da ne poverujete, ako se koristi XMP profil, iako su RAM memorije identicne, isti moze da pravi problem.
Skorasnji primer, imam identicnu ram memoriju, bukvalno po svemu, samo sto sam je kupio u razmacima od par meseci. 2x4GB kitovi (ukupno 16 na kraju).
Posle skorasnje generalke, odlucio sam da izvadim memoriju i da joj ocistim kontakte, jer ipak 10+ godina je mnogo za mali servis, pa sam odlucio debelo ciscenje svega. I kako sam vratio dobijao sam BSOD kako mu dune sa razlicitim informacijama. Pa testirao RAM preko noci, sve prolazilo kako treba. Uglavnom BSOD je bio vezan za memoriju IRQL, pa attempted write to read only memory. Memorija OK, ali nesto ne stima. Pa sam tripovao da nije neki Win update, mada nije.
Dok slucajno nisam provalio u AIDA64 jedan kit ima XMP v1.1, a drugi v1.2, a kada sam vracao memoriju u slotove, stavio sam v1.2 u 1-3 slotove, v1.1 u 2-4. Odlucih da zamenim mesta, opet se javljao BSOD, ali manje.
Onda sam probao mali eksperiment, jer mi je izgleda tako ranije stajalo, ram sa v1.1 u slotove 1-2, a v1.2 u 3-4 i proradilo je kako treba.

Na kraju sam izvalio zbog cega se to desava. U sustini, iako je XMP 1.2 u slotu 3-4, ploca poziva ono sto je iz slota 1-2 ka slotu 3-4, a u ovom slucaju v1.1 (ostali parametri, clock, timing, latency...itd su identicni, jer ram memorija je identicna osim XMP verzije). Sto je u neku ruku sustina, ako se stavlja brza memorija kao dodatak na sporiju, ili bilo koja razlika u parametrima memorije da bi pokupila parametre sporije.

Tako da bi mogao da pokusas prema ovom savetu, ukoliko koristis XMP (zbog nativnog OC memorije -3200), da jedna od ovih ram memorija iz PDF-ova, koja ima bilo koji parametar koji je nizi od trenutne ram memorije, da stavis u prva dva slota. U slucaju da je visi parametar, stavljas u zadnja dva slota. Jer najociglednija glupost moze da napravi problem, kao sto je verzija XMP-a, iako su svi ostali parametri identicni.
 
Poslednja izmena:
zdravo, imam slicno pitanje
imam i3 8100, asrock z370 killer sli, i 2x8GB hyper x predator 3000 mhz (HX430C15PB3K2/16).
treba mi jos 16gb tj 2x8 pa sam gledao
moja memorija specs:
default ddr4-2400 CL17-17-17
xmp1 ddr4-3000 CL15-17-17
xmp2 ddr4-2666 CL15-17-17

i gledao sam neki kingston ali fury
default ddr4-2400 CL17-17-17
xmp1 ddr4-3200 CL16-18-18
xmp2 ddr4-3000 CL15-17-17
(voltaze su identicne)

edit: ipak vidim na sajtu maticne ploce podrzane memorije,..ima kingston, i posebno hyper x,. a fury se ne spominje nigde,..
tako da pitanje je ako biram neki model podrzane memorije od strane moje ploce, i vidim da ima specifikacije kao ovaj fury iznad, da li ce to raditi ?
jel ima veze sto je mojoj xmp1 profil 3000 a na fury je xmp2 profil na 3000 ?
a pretpostavaljam da ce svakako radi u ovom default modu

hvala unapred!
 
zdravo, imam slicno pitanje
imam i3 8100, asrock z370 killer sli, i 2x8GB hyper x predator 3000 mhz (HX430C15PB3K2/16).
treba mi jos 16gb tj 2x8 pa sam gledao
moja memorija specs:
default ddr4-2400 CL17-17-17
xmp1 ddr4-3000 CL15-17-17
xmp2 ddr4-2666 CL15-17-17

i gledao sam neki kingston ali fury
default ddr4-2400 CL17-17-17
xmp1 ddr4-3200 CL16-18-18
xmp2 ddr4-3000 CL15-17-17
(voltaze su identicne)

edit: ipak vidim na sajtu maticne ploce podrzane memorije,..ima kingston, i posebno hyper x,. a fury se ne spominje nigde,..
tako da pitanje je ako biram neki model podrzane memorije od strane moje ploce, i vidim da ima specifikacije kao ovaj fury iznad, da li ce to raditi ?
jel ima veze sto je mojoj xmp1 profil 3000 a na fury je xmp2 profil na 3000 ?
a pretpostavaljam da ce svakako radi u ovom default modu

hvala unapred!
corsair
gskill
patriot

evo eliminisao sam malo, gledao sam koje su kompatibilne sa plocom
ili da prodam postojecu, i da kupim 2x16gb odma. da skratim muke?
hvala
 
Pozdrav, imam slično pitanje kao prethodni korisnici.Želeo bih da nadogradim RAM memoriju na laptopu.Čitao sam dosta o tome na internetu ali i dalje ne mogu da pronađem ono što mi je potrebno.Interesuje me kako da saznam koja je maksimalna brzina (MHz) meorije koju mogu da podržim i koja je maksimalna veličina (GB) koju moja ploča podržava.Kada otvorim Task Manager nađem da je to 2400MHz.Da li je to to ili može da se ugradi brža, a kada u cmd-u ukucam "wmic memphysical get MaxCapacity" dobijem da je to 64GB maks.Treba mi neko stručniji da mi to potvrdi, jer o ploči ništa nisam mogao da nađem na internetu.

Procesor:AMD Ryzen 5 2500U
Ploča:HP84AE
Ram 2x4GB na 2400MHz Samsung valjda

Šta bi bilo najbolje u ovom slučaju?

Hvala unapred!
 
na google :)


max je 2x8GB DDR4 2400MHz SODIMM

edit: mada Crucial kaze da moze max 32GB

edit2: i ovi tvrde da moze 32GB, porodaju 16GB stick
 
Poslednja izmena:
na google :)


max je 2x8GB DDR4 2400MHz SODIMM

edit: mada Crucial kaze da moze max 32GB

edit2: i ovi tvrde da moze 32GB, porodaju 16GB stick
E o tome i pričam.Nalazio sam i ja da je maks 16GB,pa 32 pa 64,i sad ne znam kome da verujem.
 
najbolje je od official source, znaci posaljes mail hp-u :)
 
Ajd i ja da pitam nešto, mada nije vezano za kompatibilnost koliko na to šta se dobija upgradeom RAM-a. Od skoro sam osvežio konfiguraciju na Ryzen 5500, ASRock B450M Pro4 R2.0, 1TB Nvme, BeQuiet System power 550W, GTX 1050ti. E sad, trebalo je da se kupi i 2x8GB 3200MHz DDR4 RAM-a, ili čak i 2x16GB, što je odloženo jer sam imao neke neplanirane troškove pa sam ostavio dva modula od po 8 GB na 2133MHz iz stare konfiguracije, tj. jedan štap Samsung + 1 štap Patriot. Ono što me zanima je da li vredi uopšte kupovati bržu memoriju ili veću količinu jer mi i ovako sve lepo radi za moje potrebe, poneka novija igra na FHD medium podešavanjima ili rad sa dosta dosta tabova u Firefoxu i Acrobat Readeru (nekada i po 15 dokumenata). Ništa render, ništa obrada multimedije i sl. Ponajviše pitam jer ne znam koiliko realno dobijam trenutno, a i zbog potencijalnog upgrade na neku budžetsku grafičku karticu novije generacije (maksimalno RX 6600), da li bi se to osetno odrazilo u realnom korišćenju.

 
Što se kapaciteta tiče, to nema veze sa samim sistemom nego sa poterbama softvera. Koliki kapacitet ti treba je lako pronaći. Upališ Task Manager i pustiš da radi u pozadini dok radiš šta radiš ili igraš i vidiš koliko se "troši" memorije. Ako se bliži 100% , vreme je za više memorije.
1710137691388.png
Drugi indicator može da bude Virtual Memory, ako poraste preko instalirane memorije, znači da puno piše po disku pa usporava radnju.
 
Što se kapaciteta tiče, to nema veze sa samim sistemom nego sa poterbama softvera. Koliki kapacitet ti treba je lako pronaći. Upališ Task Manager i pustiš da radi u pozadini dok radiš šta radiš ili igraš i vidiš koliko se "troši" memorije. Ako se bliži 100% , vreme je za više memorije.
Pogledajte prilog 432926
Drugi indicator može da bude Virtual Memory, ako poraste preko instalirane memorije, znači da puno piše po disku pa usporava radnju.
To sam i radio, ali kao što rekoh, za sada ništa ne štuca i sve lepo radi, zauzeće RAM-a vrlo retko ode iznad 80%. Ovo više pitam jer je bio plan da se sve bitno zameni, uključujući i RAM, ali sad kad vidim da radi OK i sa starom memorijom ne vidim neki poseban razlog da menjam i RAM novijom generacijom. Ja bih ovako ostavio ako nema neke osetne promene, pa zato pitam, da nešto ne propuštam možda, ne razumem se previše.
 
Pa za novu generciju memorije ti treba nova generacija svega, to će prirodno doći kada sve upgrejdiješ. E sad, 2133MHz je naj niže što ide na DDR4 i još ako je rasparena i nema dual channel, onda bi par od 8GB i 3200-3600MHz lepo legao. DDR4 je prilično jeftin danas i ne mora da bude neka super marka. Koliko se brzine celog systema dobija, to zavisi od aplikacija/programa/igri, varira od ništa do puno. Ako ne planiraš beki upgrade na novije generacije za sledećih par godina onda se isplati.
 
Pa za novu generciju memorije ti treba nova generacija svega, to će prirodno doći kada sve upgrejdiješ. E sad, 2133MHz je naj niže što ide na DDR4 i još ako je rasparena i nema dual channel, onda bi par od 8GB i 3200-3600MHz lepo legao. DDR4 je prilično jeftin danas i ne mora da bude neka super marka. Koliko se brzine celog systema dobija, to zavisi od aplikacija/programa/igri, varira od ništa do puno. Ako ne planiraš beki upgrade na novije generacije za sledećih par godina onda se isplati.
E baš to, samo sam pogrešio u formulaciji - nisam mislio na novu generaciju u smislu AM5 ili DDR5, nego samo na viši radni takt memorije, lapsus. Skapirao sam da prema svojim potrebama nešto posebno ne dobijam, par frejmova u igrama mi ne znači nešto u životu, a ne planiram nikakav upgrade u barem sledeće 3-4 godine osim možda grafičke jer mi staru već vreme gazi, tako da ostaje ovo. Ako bude naišlo nešto baš povoljno, zameniću i RAM, ali po svemu sudeći više da bi sve bilo novije kad je već skoro sve zamenjeno nego da bi bolje radilo. Hvala na odgovoru.
 
Sa Cl 19, mora da je đubre.
 
Nazad
Vrh Dno