Šta je novo?

Problem sa instalacijom

Rambam

Zapažen
Učlanjen(a)
11.10.2023
Poruke
3
Poena
1
Pozdrav svima, nov sam na forumu.

Imam problem sa instalacijom OS-a na laptopu, preciznije linuksa. Laptop je medion akoya(ako je bitno), letos sam ga kupio, na njemu je bio win koji (bi trebalo da) se aktivira pokretanjem računara. Pošto ne trošim win, odmah sam ubacio fleš da instaliram linuks. Pokušao sam mandžaro i opensuse, ali nije uspelo. Solus je prošao, evo i sada je na laptopu dok kucam.

Od tada sam pokušao nekoliko puta da instaliram mandžaro ili opensuse, ali mi nikako ne uspeva. Dakle, dobijam sledeću poruku:

Secure Boot Violation

Invalid signature detected. Check Secure Boot Policy in Setup.

Ako ne to, dobijem samo crni ekran. Pokušao sam sa svim mogućim podešavanjima u biosu, pratio neka uputstva, ali ništa. Samo solus. Nije da mi ne odgovara, ali ima nekih stvari zbog kojih bih instalirao mandžaro. Ako ništa drugo, baš me nervira.

Postoji li način da se ovo reši?

P.S. Izvinjavam se na podužem postu. Ako sam pogrešio sekciju, neka moderatori premeste temu.
 
Naravno da sam pokušao, secure boot, fast boot i sve druge moguće i nemoguće opcije, kao na primer key management, ali ništa ne pomaže.
 
Probaj Endeavour OS na primer umesto mandžara, sa njim imam bolja iskustva oko instaliranja, uvek uspe a probao sam na nekoliko mašina. Mislim da je i meni mandžaro pravio problem na laptopu svojevremeno. Live CD je radio, instalacija nikako da uspe. Oba su bazirani na arču, a Endeavour ima jako malo svojih dodataka, možeš čak i da ih ne instaliraš ako ne želiš, dobiješ vanilla verzije DE koje želiš.
 
Ubeđen sam da je razlog taj što je laptop došao sa instaliranim prozorima. E sad, šta je u pitanju konkretno u biosu, ne mogu da provalim. Evo, malopre sam probao fedoru, ista stvar.

Na kraju krajeva, nije ni bitno, solus mi radi posao.

P.S. Neću endeavour, mada sam ga probao dva tri puta. Ne volim onlajn instalacije, ali i da pređem preko toga, kada instaliram gnome onlajn onda mi ubaci zilion igrica i gluposti. Xfce ne trošim.

I tako...

U svakom slučaju, hvala.
 
A jesi probao mozda Ubuntu ili Linux Mint, neki distro baziran na Debianu ?
 
Meni i dalje zvuci kao da je neki problem sa secure boot-om, ali probaj recimo debian 12 ili ubuntu ovaj novi 23.10
 
Nazad
Vrh Dno